Ako zabávate deti, keď treba niečo urobiť?

el6
6. jún 2013

Ahojte,
chcela by som sa vas spytat akym sposobom to riesite s detmi ked treba upratat alebo navarit. mam 4 rocnu a pol rocnu dcerku. starsia je velmi aktivna, nechce sa sama hrat, ale neviem ju namotivovat ani na to, aby robila povinnosti so mnou, chce sa so mnou len hrat, sama nie, jediny sposob, ako pri nej nieco urobit, je pustit jej telku, co sa mi vobec nepaci. Polrocna babulka si tiez pyta vela pozornosti, dlho sama nevydrzi. Pocas ich spanku sa mi neda, lebo chodia spinkat dost neskoro, to uz som unavena a cez den starsia nespi uz od 1,5 roka a mladsia mi pospi 2 x po 30 - 45 min aj to casto vonku. z ich nosenia mam uz problemy s chrbticou, fakt neveim ako na to. strasne rada by som mala aspon priemerny poriadok, ale neviem sa k tomu dostat...niekedy je problem aj zuby si umyt, minule mi pri tom jedna sedela na nohe a druhu som mala na ruke...poradte prosiiiim

anjelicek26
6. jún 2013

@el6 - my robime vsetko spolu. Domace prace nie su len moje, ale len nase... v kuchyni sa motaju, v pracovni sa motaju, podavaju stipce pri vesani pradla, vlacia veci z izieb dolu, plnime spolu pracku, v kuchyni pomahaju krajat, struhat, odstavovat, piect, ono nie, nerobim si z nich sluhov, ale zamestnavam + zabavam ich v jednom a nemozu za tu dobu robit somariny rozumej dalsi neporiadok 😅 😅 😅 Na oplatku nemusia sami upratovat izby, robime to tiez spolu, pekne ferovo 🙂 Aj ked Saska to uz zvlada obcas aj bezo mna 🙂 A potom spolu poctivo vylozime nohy hore a mame cas na ten prijemny zvysok xixi

Inak toto neni o ziadnom motivovani, proste je to normalne, zivot nie je len o hrani, je skoda to dieta takto naucit... bude mat tie soky o to väcsie, ked sa osamostatni ;)

dana_l
6. jún 2013

naucila si si starsiu dceru ze musi byt zabavana. mala si cas na nu a tak si sa len jej venovala. ona vlastne nevie co je to hrat sa sama. ak nechces aby sedela pri tv a tebe ona pomahat nechce tak musis ju nechat tak. vysvetli jej ze su veci ktore musis urobit - upratat, navarit a pod. ona na zaciatku bude chciet ist "svojou" cestou ale ty musis stat za svojim, ze pokial nebude hotovo tak musi pockat a je na nej ci bude - kricat, hrat sa, sediet a pozerat na teba ci pomahat ti
ak v tom budes vytrvala ze ju budes ignorovat tak ona pochopi ze musi sa sama zabavit. tiez ako mladsia bude viac vnimat a zacne sa hybat, sediet tak bude akoby "zabavou" pre starsiu.
starsiu uz nemas co nosit, je uz velka a ma svoje nohy. malu len podla potreby, ale na vychadzkach ju maj v kociku.
pises ze starsia ti nespi cez den ale i tak chodi neskoro spat. kedy? ak je to az po 8 vecer tak jej to skus posunut vcasie, zeby si ich obe ukladala okolo 7.30, najneskor o 8 nech su v posteli.
ak mala spi malo cez den to nie je problemom. niektore deti proste nespia vela a i kratky spanok im postaci.
ohladom poriadku, no ked mas deti a nemas nikoho kto by na ne dohliadol tak sa neda vsetko urobit. s tym sa musis zmierit.
ak mas zdravotne problemy tak musis zmenit "sposob" akym robis doma. lebo chora osoba nemoze pomahat druhym. takze davaj seba na prve miesto - i pred detmi. niekedy niet inej pomoci

el6
autor
6. jún 2013

baby, dakujem. inak dana_l, prosim ta, ako sa to robi s tym posuvanim spanku...starsia ta chodi medzi 9-9.30 (ale vstava rano medzi 8 - 9), a mladsiu aj ked ulozim pred osmou, casto sa tak o hodinku zobudi, akoby treti denny spanok a chce byt hore....toto som nikdy nevedela, ako deti donutit spinkat, ked este nechcu, alebo nenechat spinkat ked chcu...vidim ze mas 4 deticky, tak urcite mas s tym skusenosti...

el6
autor
6. jún 2013

a anjelicek26, gratulujem k novorodeniatku a zelam vela zdravicka

dana_l
6. jún 2013

@el6 naraz to nemozes zaviest. musis postupne skracovat ten cas ked ich davas spat. takze skus aby starsia bola v posteli uz o 8.45, potom o den dva to posun znova o 15 minut az kym sa nedostanes na hodinu o ktorej by si ich chcela davat spat.
napr. nase chodia spat ze okolo 8pm musia byt hotove do postele. ale kamaratka dava jej syna uz o 7.15pm do postele. kazdy to mame inak. musis najst kedy to tebe vyhovuje. ale onedlho mala bude chodit do skoly takze urcite jej bude treba tych 12 hodin spanku.
nas maly bol tiez ako tvoja teraz. zaspal ale potom sa budil - on plakaval az do jedneho roka. musela som ho nosit a kojit a jeho "nocny" spanok zacinal neskoro (okolo 10-11pm). ak sa ti zobudi po hodine tak skus ju pohladit a ostat pri nej, ci si k nej lahnut (hrozi ze s nou zaspis 😀 😉 ). alebo ak kojis zeby si jej este raz ponukla a ked zaspi tak ju das do postielky.
niektore matky uprednostnuju ze nechaju dieta plakat - niekolko dni a dieta sa potom nauci. no ja som to nerobila a ked nas maly bol rok ze stale plakaval a ja som uz nevladala tak som ho nechala plakat tak on vedel i dve hodiny v kuse revat. takze kazde dieta je ine. musis najst co bude u teba fungovat.

ps: ak odpovedas niekomu tak k jeho menu musis pridat zavinaca. ak kliknes na niekoho spravu a pod prispevkom na modre odpovedz tak sa ti jeho meno i so zavinacom automaticky zobrazi v tvojom novom prispevku. dotycna osoba potom bude vediet ze si odpovedala, spomenula jej meno.

lujza123
7. jún 2013

@el6 no vacsinou ju zamestnam spolu so mnou.....varenie ju bavi to sa jej doslova nezbavim, vysavanie neznasa to sa zavrie do izby.
Aj moja takmer 4 rocna je dost nesamostatna, moc sa sama nezahra ale rozpravky jej nepustam...uz je dost velka na to aby mohla byt v izbe aj bez dohladu, ponuknem jej puzzle, omalovanku nech sa zabavi...Jasne ze zo zaciatku protestovala, otravovala ale podla mna 4 roky su uz dost na to aby si dietatko uvedomilo ze nieje stred vesmiru a mamina sa nemoze venovat nonstop.
Takze poradim mladsiu dat do nosica, hrazdicky a starsiu budto zapojit alebo nech sa teda zahra sama.