Ako uspávate svoje bábätká?

ppetinka
10. dec 2013

Mám 7 týždňovú dcérku, ktorú nadovšetko ľúbim, ale nie som stotožnená s myšlienkou, že by som ju mala nosiť po rukách, až kým nezaspí. Teraz to nie je také namáhavé, ale neviem si predstaviť, žeby som ju mala takto uspávať, keď bude starśia a bude mať napr. 10 kg (ako sa to stalo mojej švagrinej, ktorá musela svojho 2r syna uspávať hojdaním na rukách a spievaním, čo by som naozaj nechcela zažiť ... ). Najhoršie na tom je to, že malá si už trošku na tie ruky zvykla, nakoľko ju moja svokra nepustí z rúk a manžel v noci detto. Keď ju dáme do postieľky, plače, pritom je prebalená, napapaná a viem, že ju nič nebolí, pretože ke´d ju zoberieme na ruky, je hneď ticho a potom takto zaspí. Včera, keď som ostala s malou sama, som s ňou bojovala, plakali sme možno 10 minút, ale nakoniec sme nejako zaspali bez rúk ... Poraďte mi prosím, ako naučiť dieťaťko zaspať pekne v postieľke, keď chce spať bez plaču a kriku ? Ďakujem za rady 🙂

womankc
10. dec 2013

presne tak ako si začala, ono to pár dní bude trošku s plačom a potom si zvykne. jednoducho prebaliť, nakŕmiť , pomojkať a šup do postielky, mám to odskúšané aj s rôznymi zlozvykmi na ktorých som sa poučila , jedna zaspávala v kočíku, syn zas musel mať ruku moju a najmenšia nás skúšala najdlhšie, tiež v kočíku, aj napriek skúsenosti pri prvej dcére , som u každého jedného skĺzla do zlozvyku. Nepomôže skutočne nič, len to proste prestať robiť a vydržať tých pár dní , lebo inak je to návyk, čo sa u staršieho dieťatka ťažko odstraňuje.
Možno jej kúpiť takú tú hraciu skrinku na spinkanie , je to síce tiež zvyk, ale niekedy je to super

bubka35
10. dec 2013

ahoj asi ta nepotesim, ale nie je to ani ziadna tragedia, nas drobec tiez vedel zaspat bud na rukach alebo pri papani ku koncu uz zavieral ocka a bolo...to nosenie na rukach trvalo do jedneho roka potom akoby utal, sam od seba sa kadejako krutil, mrncal na rukach nie a nie zaspat a ked sme ho dali do postielky spinkal za 5 minut ako drevo. proste sa sam "odstavil" a zostalo to doteraz (skoro 3 roky). a ako pribudali kilecka jemu, tak sa posilnovali moje svaly na rukach, takze sa to dalo v pohode do roka zvladnut- a to mam 50kg aj s topankami pri vyske 175 🙂 .teraz mi to nosenie na rukach aj obcas chyba, lebo drobec chce vsetko sam sam behat lozit tak som rada, ze som mu aspon do roka poskytla taketo intenzivne objatie-my sme boli na UM, tak aspon takto som kompenzovala ten pocit tela matky.nechala by som babatku pocit, nech si vyberie co jej je prijemne, este je malicka.

ppetinka
autor
10. dec 2013

@womankc je to moje prvé bábo, ale videla som chyby a zlozvyky iných, preto sa chcem tomuto vyvarovať. S malou sa aj pomojkám, aj na bruško ju dám polohovať, pomasírujem, prebalím, pohrám, ak vidím, že sa jej nechce spať, ale po rukách ju nosiť je pre mňa silná káva, nakoľko nemám zdravú chrbticu, bohužiaľ :( Pred hodinkou som ju skúšala dať spať do postieľky, chvíľu mrmčala, ale nakoniec zaspala sama 🙂) Uff, dúfam, že som to podchytila v začiatkoch. Lebo keď mi zaspí pri kojení, to je ten najlepší prípad 😀 Ale ak nie, tak to je už horšie potom s tým uspávaním :D
@bubka35 no s tým dobrovoľným odstavením je podľa mňa dosť individuálne, keďže syn mojej švagrinej to ťahal až do 2 rokoch, ak nie dlhšie .. a pamätám si, aká bola švagriná vyšťavená z toho + nehovorím o bolesti chrbtice 😀 S malou sa aj pomojkám, postískam, ale nechcem, aby bola takto "rozmaznaná", že bude spať len a len na rukách a nikde inde 😀

womankc
10. dec 2013

@ppetinka tak tak, len vydrž, ja som všetkých inak učila od malinkého mala samých spať v postieľke inak nie , len teda sme mali také kratšie obdobia, kedy zaspávali v kočíku a potom som ich prenášala do postieľky, ale po čase som to zrušila , ako som ti napísala, dvaja starší sa naučili aj bez protestov pomerne rýchlo, najmenšia teda cvičila najdlhšie cca až v pol roku už zaspávala sama v postieľke a teraz cvičí zas,prišlo jej obodobie , že preliezala z izby do izby , z postele do postele, teraz zas nechce zaspať sama , ale aj to sa jej snažíme vyhovoriť 🙂

drobcek26l
10. dec 2013

@ppetinka My sme tiež bojovali prvé dva týždne s postieľkou, ale potom si malý zvykol, na pravidelný režim, že sa okúpe, oblečie, dostane mliečko, položíme ho do postieľky a zapneme mu kolotoč a na ten sa díval až dovtedy pokiaľ nezaspal. Tento režim sme ani raz neporušili a odkedy mal malý 2 mesiace, ani raz sa nám nestalo, že by sa nám pýtal z postieľky von, aj keď nezaspinká hneď tak sa tam prehadzuje a váľa ale von ísť nechce. Troška bol problém, keď sa začal stavať a behať, to musel ísť kolotoč dole, ale zase si zvykol a teraz je to už zase v pohode.
Podľa mňa je ten presný režim dosť dôležitý a ešte nám asi veľa pomohlo, že malý bol v postieľke iba na noc keď spinkal, cez deň sme ho tam vôbec nedávali. Alebo bol pri nás alebo v kuchyni v ohrádke. Preto dobre vedel, že keď ho dáme večer do postieľky tak má ísť spinkať a nie sa ísť blázniť.

ppetinka
autor
10. dec 2013

@drobcek26l viem, že ten presný režim je dosť dôležitý, už som aj manželovi hovorila, nech ju na ruky neučí, ešte to aj svokre zatrhnem ... len vieš, ohrádku máme, ale nie je nastaviteľná, je to už pre väčšie bábo, ktoré už vie aj samo sedieť .... tak preto je mi lepšie malú dať spať do postieľky, máme v nej aj monitor dychu, nakoľko mala po narodení silnú infekciu, tak radšej nech je pod dozorom ...

mariannka1
10. dec 2013

vies, myslim, ze tvoja 7-tyzdnova dcerka potrebuje iba matkinu naruc.....to je vsetko. 😉 taka malinka si nato este nemoze zvyknut. nas Tomasko sa tiez relativne "odstavil" sam, ale ked plakal, brala som ho na ruky, aj ked som niekedy musela bojovat s rodinnymi prislusnikmi, obcas i sama so sebou. 😒 uvedomila som si vsak, ze ani mne nestaci, ked som najedena, vycikana, cista.....obcas potrebujem aby ma manzel pohladil, aby mal pre mna mile slovo.....ale ja mu to poviem(ak mu to samemu nedojde 😀 ) lenze dieta ti to vie povedat iba placom. ak mas problemy s chrbticou,skus satku alebo babyvak, ja som ho mala a dodnes ho pouzivame ( dnes mi ho dokonca Tomasko sam doniesol a vesali sme spolu pradlo ) . Tomasko mi obcas robi tak, ze sa tvari,chcem spat, tak ho dam do postielky a potom zacne plakat a nechce spat....vacsinou mu staci aby som ho na dve minutky vzala na ruky pomojkala, pohladila, povedala mu ako velmi ho lubim a ked ho dam do postielky da sa nabok a chrni 🙂

bubka35
10. dec 2013

@mariannka1 presne to iste je u nas 🙂

bubka35
10. dec 2013

@ppetinka ved sama uvidis, ci bude chciet zaspavat sama, ci sa "chyti" ale nenechavala by som ju plakat, nic netreba robit nasilu. nechas chvilku tak a skusite napr. o 2 mesiace. babo nerozmaznas takymto sposobom, akurat citi tvoju pritomnost a ukludni sa. a ten pocit, ze matka je pre neho mu zostane do "vyssieho" veku ked bude mat 2, 3 atd rocky a bude objavovat svet okolo seba-tvrdia to aj detski psychologovia, ja som si to vsimla na drobcovi. nerozmaznavam ho napriklad tym, ze by som mu vsetko povolila robit, co si momentalne v obdobi vzdoru vynucuje. drzim palce.

siska53
10. dec 2013

@ppetinka ja som,oboch na,prsniku uspavala. Mne to,tak,vyhovovalo.syna som,odstavila ako 11mesacneho,istu dobu sme zaspavali tak,ze namiesto,prsnika dostal este flasu s mliekom,potom,si nasiel ine ritualy.a to som,ho dojcila posediacky.
mala,zaspava na,prsniku,ju iz uspavam,poleziacky,aspon,si i ja,oddychnem,vacsinou este aj,tak,idem,daco robit,varit a pod.,takze trosku nacerpam,sily. Len,neviem,ako,to bude po odstaveni,ako ju budem,uspavat..poobede nemam,problem,zvykla si spinkat v kociku,tam,ju len,dam,pusa,deka,pesnicka a idem,prec.
ked je tvoja v postielke,tak skus byt pri nej,rozluc sa,prip,.zaspievaj a odid. Ked si len,pomrnka a zaspi,tak suoer.ak by moc plakala,tak sa k,nej vrat,pohladkaj..uvidis,deticky sa citia osamelo v tej tme,mozno sa boja.potrebuju ciit,ze rodic je nablizku,keby nieco. Ja malu mavam po vecernom,uspati na posteli,mam,to,tak,aby sa neudrela,myslim,ze cito mkju vonu z perin,len,ona je uz o dost starsia od tvojej.

drobcek26l
10. dec 2013

@ppetinka Jaj tak to je jasné, že pokiaľ musí byť bábo na ,monitore, tak radšej do postieľky. Ale neboj sa ono si zvykne, prídete na ten systém časom spoločne