Ako trestáte deti?

sonika1901
30. okt 2011

Chcem sa vas spytať ake tresty použivate na svoje deti.Mam 6 ročnu dcerku a pred 3 mesiacmi sa nam narodilo babetko,odvtedy sa nevie zmestiť do kože.Poradte čo u vas funguje,či zakazana telka,čierne body alebo niečo ine.Bitkou to riešiť nechcem.Budem vdačna za každy navrh,dik

maria30
30. okt 2011

@sonika1901 to vyzerá, že dcérka žiarli a preto si vyžaduje pozornosť.. určite by som to neriešli trestom.. snažila by som sa jej viac venovať a zapájať ju pri starostlivosti o bábätko, aby sa necítila "na druhej koľaji"... ja neviem, skús nechať bábätko manželovi a zober ju niekam, kam by chcela, alebo kúp jej niečo.. proste si spravte čas len sami dve.. alebo naopak.. nech ide takto s oteckom a ty budeš s bábätkom doma.. nech proste cíti, že určite medzi ňou a bábätkom nerobíte rozdiel.. držím palce 😉

jarunka111
30. okt 2011

@sonika1901 očividne sa dožaduje pozornosti a je je jedno ako to dosiahne. Neviem, čo je to u vás, že sa nevie zmestiť do kože 😨 Je pravdepodobné, že 6ročná slečna chápe isté súvislosti, že bábätko si vyžaduje tvoju/vašu pozornosť tiež. Vymedzila by som si čas len pre ňu, na jej obľúbené aktivity, či doma alebo vonku a zapájala by som ju do starostlivosti ako "veľkú sestričku" 😉
....prajem veľa trpezlivosti a spokojnú rodinku 😵

hajanka
30. okt 2011

Trestanie deti nevedie deti k tomu, aby boli lepsie. Pre jedno dieta moze byt trest odplatou, pre druhe odmenou, ved sa nic nedeje, budem pokracovat dalej... Trest mozno zastavi zle spravanie, ale to je asi tak vsetko. Ale taka pochvala vie robit zazraky a motivovat k lepsiemu spravaniu a vystupovaniu.
Otazka by mala skor zniet, ako vychovavat. Nie ako trestat. Najlepsim a najucinnejsim prostriedkom je nedovolit, resp. zabranit tomu, aby dieta vobec (u)robilo nieco zle a ty si ho musela za to potrestat. Treba hladat sposob ako dieta odputat, upriamit jeho pozornost inde 🙂 a motivovat k lepsiemu spravaniu.

anjelicek26
30. okt 2011

@sonika1901 - no na zaciatku ked sa narodil maly bola aj Saska nenormalne "zla", len hluposti, vymyslanie, robenie naschvalov. Ale maleho milovala, len si nevedela dat do hlavicky, ze uz nie je c.1 ale posunula sa v rebricku na c.2... to je pre nich velky krok naucit sa s tym vysporiadat.

U nas nezabrali tresty, ale vyhradenie casu len pre nu, vela chvalenia, uprednostnenia jej pred babatkom, hovorenie dokola, co ona vie, robi, moze - a co babatko nie. Pomoct jej si uvedomit, ze ta situacia je pre nu vyhodou, dava jej viacej sloboty.

leeenka26
30. okt 2011

@sonika1901 presne, snazila by som sa zapajat ju do starostlivosti o babetko. Nepoznam dieta, ktore by to nebavilo a este sa bude citit uzitocna. Treba ju aj vela chvalit, to ju bude motivovat. 🙂 Drzim palce

digysa
30. okt 2011

Raz som si citala clanok o prichode noveho dietata do rodiny a ako sa s tym vysporaduvaju starsi surodenci...
Jedna veta mi velmi utkvela v pamati a tou som sa riadlla po cely cas a ziadny problem so ziarlivostou som nemala:

"Ak placu obidve deti naraz, tak treba ist utisit NAJSKOR to starsie a nie babatko" Zaujimave, ze?
Babatko totiz nebude registrovat, ze si k nemu prisla ako druha......ale to 4,5,6- rocne dieta si to vsimne a bude si to pamatat.

Tiez si myslim, ze tu tresty nepomozu...

Ale ak sa pytas vyslovene na tresty, ktore pomahaju u nas....tak my mame jeden- " chod do svojej izby a daj si ruky na postel." A deti tam stoja asi 3 minuty, kym ich nepustim a samozrejme vzdy mame naslednu debatu o ich zlom cine.
U nas to funguje super.....je to pre nich nudne pozerat sa do blba a nemozu sa s nicim hrat, nic chytat....dva krat si rozmyslia, ci budu neposlusne...
Telka nefunguje, lebo im je to jedno, ci ju budu pozerat.

sonika1901
autor
30. okt 2011

dakujem za rady,to tušim že žiarli,snažim sa jej venovať ako sa len da,aj zapajať do starostlivosti,ale nejako to nepomaha.Stale mi robi naprieky.A s tym,že by sme si spravili babsky den,to u nas nehrozi.manžel je stale v praci a babo mi nema kto postražiť.a ešte jeden postreh,všetko je ok ked sa jej venujem,ale ako nahle ked ja niečo chcem,tak to su už protesty.To by som sa jej musela nonstop venovať a ako dobre viete,to sa neda,mam aj domacnosť.

chantal1
30. okt 2011

my sme mali tiež podobný problém...a ešte sem tam aj mame a to už prešli tri roky...som s detmi stále sama, manžel príde rraz za dva mesiace na týžden....mladšia bola od narodenia náročné bábo-nespavé, kojená takmer každých 20 minut.....nervoznita , unava .....vyskušala som všetko ale naozaj zaberaju len pochvaly a čas venovaný staršiemu dietatku ....a kladná motivácia

pitik
30. okt 2011

@sonika1901
@chantal1 som na tom podobne a to najstarsia dcerka isla tento rok do skoly, v juli sa narodil najmladsi syncek a stredny ma 4,5. Manzel skoro stale prec, ja sa snazim, ale rozdelit sa na 3 kusy neviem, k tomu ulohy, domacnost...vecer padam na hubu...A deti sa dozaduju pozornosti svojskym sposobom. Snazim sa im venovat, aj chvalit, ale neda sa tolko, kolko by asi potrebovali. A hrozne ma mrzi, ked mi prasknu nervy a nakricim na nich. ☹
@digysa tu vetu, co si napisala o tom placi si musim zapamatat, ma to nieco do seba, vidim, ze cakaju, ako zareagujem, aj ked uz neskacem k babatku pri kazdom zaplakani, ako k prvorodenej, holt niet casu a ruk 🙂

chantal1
30. okt 2011

@pitik no hlavne že sa snažíme...jasne že sa to nedá vždy ..aj dospelí sa hnevaju a trucuju.. prečo by nemohli deti🙂))...obdobie ked som padala na hubu mám už za sebou ale nezabudnem.....želám vela sily a hlavne trpezlivosti...ja som sa bola radit aj s psychologičkou..poradila mi spomalit..ale dá sa to??? tak som aspon cvičila autogenny trénig a to mi pomohlo hlavne dočerpat psych. energiu🙂)

pitik
30. okt 2011

@chantal1 dakujem 🙂 momentalne musim docerpat hlavne fyzicku energiu, dostala som zapal pluc, ako sa lekarka vyjadrila z vycerpania a unavy... ale verim, ze sa to zlepsi, aj deti si zvyknu, aj ja 😎 len keby ten cas kym su taki mali a maznavo pritulno detski nepresiel tak rychlo...

chantal1
31. okt 2011

@pitik tak želám skoré uzdravenie: 🙂 ..ja som bývala tiež chorá ..myslela som že z fyz unavy...nevladala som tu staršiu dvojročnu ani nosit na rukách..mala som aj kostrč zlomenu po pôrede..samotné kupanie detičiek bolo strašné..... ale ked sa posilnila psychicky mala som aj viac fyz. sily......potom som už aj jednou rukou tlačila kočiar a druhou tahala sánky 🙂)))...ale suhlasim že najviac mi je luto že to tak strašne rýchlo letí 🙂 🙂 🙂 🙂 držte sa

hajanka
31. okt 2011

@sonika1901 "všetko je ok ked sa jej venujem,ale ako nahle ked ja niečo chcem,tak to su už protesty.To by som sa jej musela nonstop venovať a ako dobre viete,to sa neda,mam aj domacnosť"

Ma 6 rokov, myslim, ze je uz dost velka na to, aby sa s nou dalo rozumne porozpravat. Co keby si ju zapajala do domacich prac, pomahala ti pri umyvani riadu, utierani prachu, pripravy ranajok, obedu..... mozte to robit vsetko spolu a pritom sa paradne zabavit 😉 vlastne vsetko mozte robit spolu, ona bude mat pocit ze sa jej neustale venujes a ty v nej budes mat naopak velku pomocnicu, skusala si to?

annaopialova
31. okt 2011

ahoj to je tym ze bola sama a zrazu je na druhej kolaji netrestaj ale ju skus zamestnavat tym ze nech utrie prach poumyva aby mala pocit ze je uzitocna mozno ziarli ze okolo babatka sa len tocis

digysa
31. okt 2011

@sonika1901 Suhlasim s @hajanka napadom. Moj syn ma tiez 6 rokov a teda uz vie toho v kuchyni vela urobit. Velmi rad vybera riad z umyvacky... o vareni ani nehovorim (co sa da, to mu dovolim). On by uz najradsej chcel krajat a varit ako sefkuchar.
Sice ti to varenie bude trosku trvat, ale ozaj je to zabitie 2-och much jednou ranou....

Asi pred mesiacom mi zahlasil, ze vie, ako si bude zarabat peniaze: Bude varit kavu! A ja sa ho pytam, ze preco?
A syn mi na to odpoveda: Vsetci dospeli piju kavu, vies kolko vela kavy by som denne predal? 😅

Kavu uz vie urobit bez problemov. Ak neratam obcasne vyliatie vody mimo 😝

sonika1901
autor
31. okt 2011

@hajanka
@annaopialova no skušam ju aj takto zapajať,ale vačšinou varim doobeda ked je v škole.a ju to bavi asi tak 5 minut dokopy,či už utieranie prachu,dokonca minule sme umyvali dlažky a tiež pri tom vydržala len chvilu.Skusim tu chvalu a nenervačiť.dnes som ju chvalila a po dlhom čase bol klud doma.je pravda,že sme nepisali domace ulohy 😀 pri tych mi vždy prasknu nervy ☹

sonika1901
autor
31. okt 2011

@pitik presne ja som na tom tak isto,nastupila do školy a v auguste sa nam narodilo babo.Tiež som mala horučky a nevedeli zistiť z čoho,o vysledkoch krvi ani nehovorim-katastrofa.Nakoniec to uzavreli z vyčerpania.Tak sa držkaj,prajem ti pevne nervy a skore uzravenie.

irriss
31. okt 2011

@sonika1901
Netrestam...u nas funguje zapojeni do cinnosti a dat najevo, ze je dulezita...stoji to sice vice casu a trpelivosti, ale vetsinou u deti funguje pocit "byt potrebny"...
kdyz byla dcerka 3leta a narodily se dvojcata, zapojila jsem ji do vseho kolem...nosila plenky, zapinala vodu a sahala, jestli neni horka, davala teplomer, olejickovala...pozdeji i krmila ....

pitik
31. okt 2011

@sonika1901 dakujem, aj vy sa drzte! inak ja mam doma tiez taku "pomocnicku", aj by chcela nieco, ale vydrzi pri tom tak 5 minut. Nehovoriac, ze vacsinou so vsetkym tak ponahlam, ze na to moc nemam cas, lebo ked zapojim ju, musim aj mladsieho syna a neurobim nic. Asi by som to mala stale skusat, viem, len nejako na to nemam trpezlivost...Ono najviac fakt pomaha chvalit a chvalit, ale nie vzdy to ide.

hajanka
1. nov 2011

mna este napadlo, moj syn mal 7 ked sa mu narodila sesternicka, viem, nie su surodenci, ale my so sestrou sme takmer non-stop spolu, takze on dostaval maximum pozornosti od nas oboch od narodenia, ako prisla jej dcerka, tiez vnimal, ze sa zrazu tocime obe viac okolo nej 😅 ale on je rozumny a vedel to pochopit, zo zaciatku sa nijak velmi nechcel angazovat, akoby sa jej bal, no po case (zacalo to pusinkami 😵 ) sa zacal zapajat, krmit ju chcel vylucne len on, pytal si ju na ruky, nosil plienky a utierky na prebalovanie, za vsetko bol pochvaleny, vsetku cinnost okolo babetka sledoval... bolo to pre neho nieco nove a zaujimave a na vsetko sa vypytoval, a prestal to chapat ako ze uz je na druhom mieste, prave naopak.

lussy23
1. nov 2011

Ja by som sa s ňou najprv porozprávala, vysvetlila jej, že aj ona bola kedysi malé bábo, o ktoré som sa musela starať. A ako píšu baby zapájala by som ju do starostlivosti o miminko.

zvedavamt
2. nov 2011

ja čerpám z týchto knižiek,je tam aj o výchove nezvládatelných detí.
http://www.uloz.to/7298931/kevin-leman-8-knih-o...
🙂

mirecka8281
2. nov 2011

@sonika1901 ..ja som sa dosť obávala ako to bude keď sa nám mala narodiť Sarah ,lebo moja dcérka Laura bola dosť žiarlivá, keď som sa rozprávala s inými detičkami ,bolo mamka ty si moja .. Ale na moje prekvapenie mi pomáha prinesie plienku, chce vedieť ako sa prebaľuje tak jej ukazujem a chce si ju zobrať aj na ruky 🙂) Keď sa ozvem k Sarke že čo môj drobček vtedy sa pritúli ku mne a povie mamka a ja už nie som tvoj drobček ? Presne tak ako tu písali niektoré žienky ...veľa chválime mojkáme sa a snažíme sa aj spolu zahrať ak to ide 🙂 Je to také pekne ..tatino nám ostal z malou a mi dve sme boli na nákupy .. mali sme deň len pre seba no vlastne pre Lauru mala narodeniny 🙂 prajem trpezlivosť ...

erni
2. nov 2011

@sonika1901 odporucam ti knihy Vychova chlapcov od Dobsona, (aj ked mas dievcatko)
5 dni,ktore zmenia vase dieta od Lemana
toto som si uz prezila ,najhorsie to bolo,ze syn vymyslal vzdy ,ked som kojila a nemohla som odputat pozornost a pod.,ako ti tu radia baby a este som sa velmi bala, ze maly aj nechtiac malej ublizi a tak som aj viac po nom kricala,ale ono sa to postupne utriaslo a vidim, ze cim su deti starsie tym sa da lepsie vychovavat slovom a teraz mame najlepsie obdobie bez vzdoru, kriku a vsetci si to uzivame 😵
verim,ze je to tazke najma ,ked je uz skolacka tak ti drzim palce 🙂