Ako tráviť bdelý čas s novorodencom?

malfea
18. jún 2019

Dobrý deň. Mám 2-týždňového synčeka, ktorý má raz do dňa asi 3 hodinové okno, v ktorom nechce spať, len papať a byť bdelý. Zaujímalo by ma, ako tráviť takéto momenty, kedy je hore, s novorodencom. Ďakujem

candii
18. jún 2019

Zaujímavá téma 😀 tak je pochopiteľné že dieťa nebude komplet cely deň spať, ja som ho napr. dala na hraciu deku, na bruško, maznala som sa s ním, ukazovala mu loptičky,tie také čo si môže bábo chytiť, hrkalky ..

evinqua
18. jún 2019

@malfea moj vtedy rad pozoroval - napriklad aj farebne knihy v kniznici, ich odrazy od svetla, bol jesenne dieta a uz bola skoro tma, alebo sledoval rad ako zehlim 🙂... samozrejme som sa snazila o nejaku stimulaciu, ukazovala som hracky, nosila ho, pomenovavala vsetko ale tak odpovede sa nedockas, u takehoto mrnusa ani reakcie 🙂

lubi40
18. jún 2019

@malfea kym neplacka, tak som ho niekde polozila a bud nechala pozorovat, alebo som sedela pri nom, ukazovala hracky, hovorila basnicky, spievala a pod. Niekedy som ho mala na posteli a skladala pradlo a rozpravala. Ked uz boli starsie deti (2-3 mesiace), tak som dala do hojdacieho kresielka, nech si bucha do hraciek, alebo pod taky obluk. Moje deti, toho ale vela bez placu nevydrzali, takze som ich vela nosila.

evkamotka
18. jún 2019

Ja som s nim vela "kopala nozickami". Kedze sa este malo hybe, snazila som sa podporit peristaltiku. Aj na brusko davala, na bok a suchala/hladkala chrbatik. Aby nebol ulezany

saluda
18. jún 2019

@malfea s dvojtyzdnovym drobcom toho veľa nenarobis. Ja som buď dojcila, davala odgrgnut, alebo prebalovala, to bolo treba stále. A ak ostal čas, tak som si ich ponosila dnu, von, poukazovala. Novorodenec nepotrebuje nejaké extra podnety, potrebuje hlavne tvoju prítomnosť. Môžeš skúsiť položiť ho na chrbatik, cvičiť s nozkami, aby sa vyprdkal, hladkat ho, možno masáž, prihovarat sa mu, to aj na brušku. Nosiť na tigrika, alebo ho proste nechať tak, nech je sám so sebou, ak je tak spokojný. Neskôr, keď bude väčší, ocenis, že sa vďaka tomu bude vedieť zabaviť aj sam. Ja som mala napríklad toľko roboty s domacnostou, že pokiaľ boli kludni, nechala som ich samých a takto si od začiatku zvykli byť aj sami. Nenechala som ich plakať, samozrejme, len kým boli spokojni

limetka69
18. jún 2019

len som na neho zaláskovane čumela ako blbá 🙈🙈🙈🙈

bagre
18. jún 2019

prihovárať sa, jemne spievať, očný kontakt, hladkať a tak...hračky podľa mňa ešte nemá význam, pre bábo je zaujímavý každý zvuk, a vidí ešte na malú vzdialenosť. Aj farby nerozoznáva ešte celkom ako my... a niekedy len tak ležkať nechať keď je spokojné dieťatko - ono aj vtedy vníma okolie

rybka16
18. jún 2019

Super veci tu už boli spomenuté, mne napadlo dodať už len jedno: Čítať mu. Ja synovi čítam od narodenia, fakt od prvého dňa.

pininka1
18. jún 2019

Ja som davala všetkých troch na bruško, aby cvičili čo najviac. Tiež som sa buď rozprávala, alebo nechala v klude ležať tak aby som na dieťa videla a robila som bežné činnosti. Dieťa by sa od mala malo naučiť byť aj samo trocha a vedieť sa samo zahrať.

malfea
autor
18. jún 2019

Ďakujem veľmi pekne za Vaše tipy. Dnes sme po niekoľko hodinovom spánku hneď niektoré aplikovali (cvičili sme nohami, na brušku, pozeral po byte, rozprávala som mu o veciach). Vydržal takto úplne pokojný celú hodinu a keď začal zívať dostal papať a už zase spinká 🙂