Ako to zvládnnuť s dvoma malými deťmi? Prosím o radu

meggyinka
16. júl 2018

Ahoite dufam ze ma neukamenujete. Viem ze niesom prva ani posledna no uz fakt nevladzem. Mam 2 rocnu a 6 tyzdnovu dcerku. Viem ze zaciatky su narocne no ja neviem ako to zladit aby som sa venovala aj jednej aj druhej..babätko este nema rezim. Prsnika sa dozaduje aj kazdu hodinu. 90% spi na mne v nosici lebo inak by asi nic nepospala. A aj to dost vycerpava. Ked kojim niekedy aj polhodiny tak aby som udrzala starsiu na mieste musim pustat telku cp ma tiez mrzi lebo mam pocit ze ked prsi pozera ju v kuse. Zajtra mi pride skejtik tak skusime aj prechadzky. Zatial sme boli len parkrst von no bol to o zivot boj. Byvam na dedine a neni tu nic. Ani kamaratky tu nemam a to ma asi dost st eve. Manzel klasika furt v robote. Ked je doma tak sa to da . On sa starsej vela venuje. No ked sme sami nestiham ani varit ani upratovat. Idem z poslednych sil a neviem ako to zosynchronizovat aby som to zvladala.

prevenar
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ajka0207
16. júl 2018

@prevenar celkom nerozumiem reakcii, ved s dvojročným dietatom nemozu byt len zavrete doma a aj sest tyzdnove je dost velke aby chodilo von, nie?

deti95060810
16. júl 2018

to poznám my máme 3 po sebe.... myslela som že niekedy sa už človek zblázni....Mama alebo svokra by ti nemohli prísť pomôcť? žeby sa pohrali so staršou slečnou....nič len počkať kým troška vyrastú a bude to troška lepšie...

prevenar
16. júl 2018

@ajka0207 aha, teraz pozeram ,ze som zle pochopil otazku. inak ..mas pravdu.

na zvladnutie deti treba dvoch rodicov a idealne aj dalsiu rodinu. tak to by bola moja odpoved, ze ako to zvladnut. nemyslim si ,ze je to uloha pre jedneho cloveka.

soldi
16. júl 2018

ahoj, ja som mala medzi detmi podobny rozdiel, 2 roky a 6 tyzdnov presne.

ked som kojila, tak popritom som starsiemu citala knizky, TV som nepustala vobec.
preco musis starsiu udrzat na mieste?

pokial ma obe deti potrebovali naraz, ze obe plakali sucasne, VZDY som najprv riesila starsieho, tuto zasadu odporucam osvojit si aj Tebe.

von som chodila s nosicom, babatko na mne kludne spalo, so starsim som sa drzala za ruku, sla jeho tempom, a popritom sme sa rozpravali.
dvojrocne dieta nepotrebuje ziadne extra atrakcie, stacia mu kamienky, kaluz, cokolvek.

je to narocne, ked babatko malo spi, mozno by som sa snazila najst ja pricinu tohto, lebo 6 tyzdnove dieta by uz malo mat ako taky rezim a aj dlhsie spanky.

dvojrocna este spava cez den?

inak, viem, ze to je teraz na maslu, ale ked bude mat babatko pol roka, tak to bude vyrazne lepsie, a ked bude mat rok, tak uz to bude uplne super 🙂

moji su najlepsi partaci, nebiju sa, cele dni sa prehraju, momentalne maju 5 a 7 rokov

eliska13
16. júl 2018

@meggyinka navar na viac dní polievku, druhé niečo na šťave.starsia sa nezahrá sama?kocky, puzzle, bábika?nenauč ju na rozprávky, lebo sa Ti to škaredo vráti.Upratovanie by som neriešila rob najnutnejšie.Babo podrastie o 2,3 m to bude zaujímavejšie.Ved, ak neplače prečo nejdete s kočíkom a druhú za ruku či na dvor?Pri takom vekovom rozdiele si s tým musela rátať, že to bude ťažké.Uz vždy budeš mať pocit, že jednu zanedbavas o rok to bude lepšie🙂.Je leto veď snáď neprší toľko....užívajte si leto jeseň, zima bude horšia obliekanie, nuda....var, keď je muž doma nech doobeda máš čas pre ne teraz Ťa staršia potrebuje nech neziarli na bábo a nemá pocit, že je odsunuta.Ked sa dá spí poobede s nimi.Tiez ma zarazilo, že píšeš, že chodíte občas von veď aj ty potrebuješ odísť z domu.Mladsej daj bazénik na dvor, hračky, slnečník a máte zabavu

eliska13
16. júl 2018

@meggyinka a neviem ja som noosic nemala, ale naučila by som malinkú čím skôr na postieľku na spánok nech ma aj svoj kľud veď staršia určite behá, kričí, je tam vrava bude len a len staršia a potom bude stale vyžadovať teba.Nosic je super na prechádzku, na nákup, výlet, ale doma nech obzerá hračky, daj jej hrazdicku, ak máš, daj ju na bruško nech okukuje staršiu, do lehátka neviem čo máš....veď to je bábo čo už za chvíľu bude držať hrkalku, neuc ju byť nalepenu na tebe nech obdivuje svet

bez3cka
16. júl 2018

@meggyinka tiez mam taky isty vekovy rozdiel. Najprv to bolo na maslu potom na prasky a po 3 mesiacoch sa to uz upravilo a uz je to lepsie. Treba si povedat ze nic netrva vecne a vsetko raz prejde.
Ako tu jedna pani pisala aj ja som varila vecer ked bol manzel doma a aspon na 3 dni. Zehlit som prestala a upratala som len ked prisla svokra alebo mamina ze mi ich postrazili. Tiez mam pocit ze starsieho zanedbavam ale tiez to nebude trvat vecne. Vela stastia naozaj sa to zlepsi.

janinah
16. júl 2018

skejtík znamená,že obe budeš kočíkovať,či? tak to by som nerobila ani náhodou,2r. už nie je blbá,nauč ju "kočíkovať" drobca,teda držať sa kočíka a pomáhať mamke kočíkovať,takto dôjdete na pieskovisko či niekde,kde sa starši abude hrať a malá spí v kočíku,dedina je výhra,teda ak máte dvor
mala som takto deti po sebe a manžel nonstop v práci alebo u svokry makal na megazáhrade,je to všetko o tom ako si zmenežuješ robotu...a to moje spolu cez obed nespali asi nikdy v jednom čase

micinka1981
16. júl 2018

Ja mam rozdiel medzi detmi 2r a 10m a tiez to nebolo lahke. Byvam casto s detmi sama lebo priatel robi na zivnost z domu a musela som si zvyknut na 3rezimy lebo bud je s nami v BA par dni, potom sme asi 10dni sami bez tatina a on je na dedine doma kvoli praci alebo sme s nim vseci na dedine. Ale najlepsi rezim mame ked sme bez tatina :D
Podla mna nieje dobre ze ti spinkava v nosici. Zvykne si na to a nebude ti chciet spinkat v postielke a teba bude len chrbat boliet.
Starsi syn spava s nami v posteli asi od 8m (moja chyba ze som si ho v noci bravala do postele) a dcerku som chcela ucit len na postielku a nastastie nema problem tam spinkat aj cez den. Kym nelozila tak sme ju cez den nechavali na nasej posteli sa hrat v hracej deke alebo sa len tak na brusku hrala s hrackami az sama zaspinkala a ja som si zatial porobila alebo bola pri starsom. A aj ked zamrnkala alebo sa chvilku pojedovala tak sme k nej nesli hned ako pri synovy a len som nakukla ci je v poriadku a nechala som ju (samozrejme ze som na nu videla z obyvacky a aj nas pocula) ;). Viem ze kazde dieta je ine ale skus ju nechat sa hrat v hracej deke alebo pusti jej kolotoc atd.. a hlavne nechod za nou na kazde zamrnkanie lebo si na to len zvykne. Kym je este taka malicka tak ju skus naucit na tu postielku.
Inak velka pomoc bolo aj hojdacie kresielko v ktorom vydrzala cca 30min a pozerala sa ako sa bracek hra a ja som si daco porobila.
Teraz ma Dianka 9m a Tomasko 3r a 8m a uz sa spolu aj zahraju ( Dianka uz chodi pri nabytku a za rucky takze som casto pri nej) a je to odost lepsie a ked musim cosi porobit tak Dianku dam v obyvacke do cestovnej postielky a pozera sa na Tomaska alebo ma sleduje alebo sa tam pekne hra.

evakalna
16. júl 2018

meggyinka - medzi mojimi deťmi je vekový rozdiel 18 mesiacov. Teraz majú 7,5 a 6 rokov. Už sa ani nepamätám ako som to zvládala. Ale musela som všetko zvládať. Do rodinného procesu treba zapojiť aj manžela. Tvoja mamička by mohla prísť a ísť s deťmi von na nejaké 2 hodiny. Zatiaľ si porobíš doma a naberieš nové sily. Treba zapojiť aj svokru. Jednoducho, to musíš vydržať a milovať svoje deti. Bude to ľahšie a ľahšie. Držím ti palce.

siska53
16. júl 2018

@meggyinka tak mne zo zaciatku chodila mama,lebo mala mala koliky.. ale boli dni,kedy som.to dala sama a neskor,ked uz mala.mala dva mesiace,som sa mame podakovala,ze to zvladneme sami,chodila potom.tak raz-2x do tyzdna na navstevu,lebo chcela,tak mi dost pomohla.. tiez muz neskoro chodil a cez vikendy dost robil alebo sme.niekam.sli aspon von ako rodina. Alebo k svokrovcom,cize som.zvacsa nemusela varit.. ale.aj tak to nebolo lahke,maly bol vzdy zivel, no ked som.dojcila, nejak sa pri nas prehral,rozpravali sme sa..no..teda on este nejak nehovoril,ja som sa prihovarala a kazdu volnu chvilku s nim som.travila.upratovanie i hranie,ak mala nespala,bolo tak,ze mala v nosici. Na ihrisko tiez tak,inak to neslo,naucila som.sa aj dojcit na verejnosti tak,aby nik nic nevidel.. neskor to bolo lepsie,ked v 4m.ustupili koliky,mala bola zlatucka,bolo to lahsie,striedala.som.to, ale vela sme aj citali,maly miloval knizky, a to bol jeden z jednej strany,druhy z druhej a citalo sa..

Tebe by sa zisla pomoc..od rodiny idealne.

lavender273
16. júl 2018

@eliska13

Preco by sa naucenie na rozpravky malo skaredo vratit?

lindusss2016
16. júl 2018

@soldi no ja mam tiez rovnsky rozdiel medzi detmi a uplne chspem autorku, ze potrebuje udrzat starsie dieta na mieste, lebo podla mna to zalezi od deti, moju keby som nestrazila, tak si pri jednom kojeni rozbije hlavu, pri dalsom niekde privre prsty atd, ona nemoze svojvolne pobehovat po byte, lebo z toho nic dobreho nebude. A zo zaciatku som tiez maleho nosila v satke,.ze ved starsia pojde na prechadzku za ruku, lebo tiez som si myslela, ze ziadne extra aktivity vonku nepotrebuje, no to som sa velmi mylila, rychlo prisla na to, ze so satkou jej nestiham a neviem za nou vsade lozit a nase prechadzky sa stali ozaj nebezpecne, takze maly musel presedlat na kocik a za starsou cele dni beham. Domov chodim vecer vycerpana ako kon, takze je to asi o detoch. Ty bud rada, ze mas take, ktoremu v tom veku stacili kamienky, moja je zivel, nevydrzi minutu bez toho, aby niekde nebehala, neliezla. Sice je sikovna, ale aj tak stale lietam za nou a istim ju. Cize si viem celkom dobre predstavit, co ma autorka za problem.

lindusss2016
16. júl 2018

@janinah preco by si to nerobila ani nahodou? Vziat starsiu na skejtik je ovela jednoduchsie, ako ked sa ti ma pliest popod nohy a tlacit kocik, to sa nikam nedostanes

eliska13
16. júl 2018

@lavender273 lebo píše, že ak je škaredo je tam takmer celý deň.A ona bude potrebovať čas na mimino a malej zapne rozprávku a tie deti si rychlo zvyknú a potom je boj dať nejaké hranice koľko sa moze pozerať.Take dieťa sa uz musí samé prehrať hrnce, cestovina...

alby2014
16. júl 2018

Mam rozdiel 19 mesiacov. Prve tri emsiace s mladsim si nepamatam. Ale odporucam.
- mladsi spal v kociku dobre, do bludu som bola von, mladsi v kociku, starsi sa hral.
- uplne sa zbav nejakej rpedstavy, ze sa detom musis venovat. Zaklad je prezit.
- vzdy, vzdy vzdy som sa snazila, aby na obed spali spolu, dodnes to tak maju...a to mi zachranilo zivot a nervovu sustavu.
- to, ze starsi pocas mojho kojenia videl vela dielov Pat a Mat som fakt prestala riesit, fakt.
- manzel mega pomahal a musi aj tvoj.
- varila som jedla, co som zvladla za 30 minut, vsetko nad 30 minut som skrtla. Idealne bolo varenie, typu dam kuracie nohy do rury...
- rezim, rezim rezim...pre obe deti a postupne aby robli vsetko spolu.

Moj mladsi am dnes uz 15 mesiacov skoro a uz je to mega super. Ono deti krakto pos ebe su zahul na matku, ale z dlhodobeho hladiska to ma len vyhody. A hej aj tretie este planujeme.

janinah
16. júl 2018

@lindusss2016 lebo 2r. dieťa má chodiť,behať a nie aby ho mama tlačila,tá mama má len jednu chrbticu,jasné,že potom dieťa nespí,lebo nie je unavené,zato mama padá z nôh...možno je pohodlné mať dve deti spolu a nijaké neodbieha,ale ja som robila to kočíkovanie ako píšem vyššie a určite by som dve deti netrepala v kočíku celé kilometre,to teda ozaj ani náhodou

lindusss2016
16. júl 2018

@meggyinka ja som presne v tvojej situacii, rovnaky rozdiel a sama na dedine, muz vacsinou v praci 6 dni v tyzdni. Svokra pride raz za dva mesiace na 1,5 dna, takze tak. U mna ale bola pohoda hned zo zaciatku, maly bol kludne babo, teraz ma 6 m, uz sa mu nechce lezat a furt treba nieco vymyslat. Tiez vacsinou pustam rozpravky, ked kojim, netesim sa z toho, ale taktiez potrebujem starsiu udrzat na mieste. Neboj, coskoro sa babo nauci cuckat efektivnejsie a cas kojenia sa skrati a postupne budes kojit aj menej casto. O par tyzdnov uz bude babo aj vnimavejsie, mozte sa zacat hrat vsetci spolu. Vrelo odporucam (ak este nemas) penovu podlozku, mne velmi ulahcuje zivot. Bud sa na nej hrame vsetci spolu, alebo tam maleho prebalujem, prezliekam a starsia si donesie babiku a robi vsetko ako ja. Treba co najviac zapajat aj starsie dieta do starostlivosti o babatko a celkovo nech ti pomaha v domacnosti. Ja som moju naucila hlavne podavat mi veci 😀 to ma velmi rada a bavi ju to, takze hned ako zacuje: podaj mi, prosim ta... , tak prerusi svoju cinnost, aj ked robi nejake huncuctvo zrovna a ide. S upratovanim je to u nas stale katastrofa, tiez velmi nestiham a musela som si kupit parny cistic, aby som vobec c aspon nieco bola schopna robit, lebo napr.vytieranie podlahy mopom sa u nas stalo uz takmer nemozne, teda musela som vzdy cakat na muza, kym postrazi deti, lebo to mi starsia vkuse pchala rozne hracky do vedra, popripade vytrela ona, ale to bol normalne bazen v obyvacke atd. Teraz som jej vysvetlila, ze parny cistic je horuci, tak sa ho boji a ani k nemu nechodi. Nas den vyzera asi takto: rano vstaneme, ja ich este kojim oboch, takze sa este v posteli nacuckaju a ideme si ritual, ranne umyvanie, prezliekanie, zalozim pracku kazdy den, potom robim ranajky starsej, kedze je nakojena, nevadi jej vydrzat aj chvilku cakat, ak maly napr.reve. najeme sa, nieco doma porobim podla potreby, ideme vencit psa, to vacsinou spojime aj s malym nakupom a potom este ostavame vonku do cca 10:30, pozbierame si cerstve ovocie, doma zjeme, ideme vyvesat pradlo so starsou, to mi tiez pomaha. Zacnem varit obed. Dam si penovu podlozku do kuchyne, maleho na nu a starsia bud vari v svojej kuchynke alebo ju mam na linke. Po obede idu deti spat, to si vyhradzujem cas na seba, vtedy ani neupratujem. Zobudia sa, zase nieco pojedia a medzi 16-17 vypadneme von. Vraciame sa domov okolo 19:30. Sice zijeme na malej dedinke, ale ja som dost spolocenska a same nas to.vonku nebavilo, tak som sa pozoznamovala s mamickami, ktore som videla na ihrisku (mame tu len jedno malinke) a teraz je to uz super, stale je vonku aspon jedno dieta okrem nas, niekedy sa ich tam zbehne zopar a parada, spolu sa krasne vyhraju, zriedkavo sa stava, ze sme vonku samy a to sa uz mala nudi. Aspon na kratku prechadzku chodime aj v dazdi, doma sme boli len pocas burky. Cim menej casu doma travime, tym menej neporiadku mame 😀 takze odporucam aj tebe vyrazit von a byt tam co najviac. Malej vzdy nosim nejake ovocie ako olovrant a maleho kojim aj vonku.

alby2014
16. júl 2018

@janinah predstav si, ze ja som dokonca starsieho mala na pridavnom sedatku. Aj skejt aj sedatko, je na to, ze dieta priputas a dostanes sa z bodu A do bodu B v nejakom normalnom case...napr. na ihrisko, kde uz to dieta beha aj vsetko ostatne. Druhe dieta nekocikujes hodiny...max podrndas kocik na ihrisku, kym cekujes starsieho. Skejt, pridavne sedatka su pohodlne, netrepes ich cele kilometre ( moj 20 mesacny v tom case, by ani cele kilometre nepresiel) a hlavne to deita ti neodbieha, kym sa niekde dostanes. Ako neviem kolko 2 rocny ide pekne s mamkou vedla kocika...ale na velke percento by som to netypla.

alby2014
16. júl 2018

@lindusss2016 ako keby si moj rezim pred rokom opisala. NO doslova.

lindusss2016
16. júl 2018

@janinah tak ja ich tiez netrepem.kilometre, ale na presuny to vyuzivam. U nas na dedine ani nie su vsade chodniky, aby sme sa tam mohli motkat a vidim to ako lepsie riesenie, ze sa za 5 min presuniem na ihrisko,.kde dieta beha, lozi a blazni sa, ako ked sa s nou mam pol hodiny motkat, kym sa na ihrisko dostaneme a hrat sa na ceste.

katren
16. júl 2018

@meggyinka ja som mala babo a 18mesacne dieta...bolo to o hubu, ale zvladli sme....tretia sa narodila ked mal druhy 15 mesiacov 😀 boli ako trojicky 😀 zvladnes to 😉 mne velmi pomohol surodenecky kocik..najskor som sa branila, ale mm ma ukecal a nelutujem 🙂 dve v kociku a tretia na skejte...aj do mesta som sa s nimi naucila chodit, aj na nakupy 😉

lindusss2016
16. júl 2018

@alby2014 presne tak. Moja napr.este smerom von ide povedzme, ze celkom pekne. Ale cesta domov je katastrofa 😂 uplny suhlas, skejt a sedatko su na presuny a nie na kilometrove prechadzky, akoze ja tam moju udrzim ledva tych 5 min, ale je to urcite menej narocne, ako ju tych 5 min niest na rukach, lebo mi vkuse odbieha. Ju uz teraz prechadzky vobec nebavia, to len ked prsi, vtedy chodime a pocitame slimaky, ale ked je pekne, chce lietat po ihrisku, vsetko chyta, skuma, urcite ju nebavi 2 hodiny chodit a kocikovat maleho...

alby2014
16. júl 2018

@lindusss2016 tak vieme svoje. Napr. starsi bude mat v auguste tri, mladsi je uz v sportiaku a terza pekne chodi popri mne a dokazeme sa aj dostat uz niekde, ale stale, ked potrebujem ist niekde rychlo postavim ho na kocik k malemu.

lindusss2016
16. júl 2018

@alby2014 ja si vzdy hovorim, ze o rok to uz bude ovela lepsia situacia, ze treba len vydrzat, tak dufam, ze sa nemylim 😂

soldi
16. júl 2018

@lindusss2016 ja som asi trosku iny typ matky ako Ty 🙂 neriesim, ked maly padne, ci si privrie prsty, nech sa nauci sam si davat pozor. Ja mam dve deti z troch nezastavitelne sidla, no napriek tomu sa vo veku od roka a pol mohli volne pohybovat po dome, vratane schodov, bez obav, ci sa im nieco vazne stane. A to mame aj poschodovu postel so smykalkou.

Jedine, na co davam extra pozor je kuchyna a horuce hrnce, tu zatvaram pokial sa nieco vari na sporaku.

Chapem ze pokial chce niekto starsie dieta pri kojeni udrzat na mieste a nie je ochotny sa mu venovat, tak voli tv a viem si aj predstavit ako velmi z toho musi byt dieta frustrovane

alby2014
16. júl 2018

@soldi podobna teoria. JA nebeham ani za jednym dokonca na ihrisku...a doma lezu kade tade. Ja to vzdy vyhlasim za samostatne hranie a spravim si kavu.

lindusss2016
16. júl 2018

@soldi no tak privrete prsty alebo odrete kolena neriesim ani ja, do.kuchyne sa ju nebojim pustat, aj ked varim, lebo viem, ze tam nepojde. Ale kvoli urazu hlavy som s nou uz bola 2x hospitalizovana, takze tak, uz stacilo proste. Nie je to o tom, ze sa jej nehodlam pri kojeni maleho venovat, ked vydrzi hrat napr.pexeso, tak to robime, ale ked ma chut pobehovat a liezt hore dolu (to, co ona stvara na uciacej vezi, je nieco neskutocne a viem, ze to bezne deti nerobia, lebo ani jednej kamoske sa to nestava), tak jej proste rozpravku pustit musim. Frustrovana mi zatial naozaj nepride, my sme tiez normalne pozerali rozpravky ako deti a pripadam si celkom normalna 😂 my napr.telku doma ani nemame, kedze bola nevyuzita. Malej pustim rozpravku, ktoru ja uznam za vhodnu. Nepozera debiliny do.radu, co tam idu.

lindusss2016
16. júl 2018

@alby2014 ja ked ju necham samu minutu, tak stihne napr.nahryznut vsetky jablka v miske, ktore potom plesniveju, popise fixkami nabytok a nasledne aj seba, alebo si vytiahne dostupne potraviny a ide varit, takto si minule pod nohy rozbila sklenenu dozu so struhankou... a to su len tie usmevne zazitky, ked na seba zhodila policku s knihami a tlaciarnou a ostala pod nou zavalena, to bolo horsie, a to jej trvalo asi 10 sekund, co som opustila miestnost, pred tym sa pekne hrala.