Ako ste zladili režim dvoch deti?

libertine
18. nov 2013

ahojte, chcem sa poradit, ako zladit rezim dvoch deti. starsia dcera ma 2,5 roka, mladsia je teraz novorodenec. starsia chodi spavat este poobede okolo 13:30. vecer okolo 20:00. mladsiu kupem a ukladam predtym. problem je, ze starsia poobede sama nezaspi, treba s nou byt v izbicke, kym zaspi. mladsia sa samozrejme tiez sama neulozi. ako ste riesili, ked ste museli kojit, uspavat, ukladat babatko, pricom starsie nemoze byt same bez dozoru a zase naopak, co s babatkom, ked musim uspavat starsiu? a vobec celkovo by som rada pocula vase skusenosti, ako sa vam darilo s dvomi detmi s takymto odstupom.

tinka648
18. nov 2013

No to aj mna velmi zaujima lebo mame ten isty scenar doma. Starsia ma 2r4mes a mladsia 3,5tyzdna. My bojujeme s tym,ze starsia stale zaspava s nami v izbe u nej, a hlavne vecer jej to strasne dlho trva lebo sa mrviiii....a aj ked neziarli na tu mladsiu vyslovene, tak zacala byt neskutocne urazliva a citliva, umrncana a ma velke zachvaty hnevu lebo nic nechce robit- ani sa umyt vecer, alebo ked niekto odchadza... Cize asi obd.vzdoru ale znasobene tym,ze sa narodila sestricka (ku ktorej je zatial velmi laskava, a tesi sa z nej ale asi tie emocie nevie spracovat celkovo)...... No a vecer je problem lebo mladsia zase vecer je velmi nekludna :((( takze nemozem ju ulozit a potom ist ulozit starsiu :(

cicimon
18. nov 2013

ja som to mala rovnako, musela som ich ukladat sama... a 2,5r dcera sa kludne moze sama hrat v izbe, pokial som malu kojila tak bud bola pri nas, ak vyzeralo ze zaspi tak som jej povedala nech je potichu alebo sa sla hrat... vecerne kupanie... okupala som mladsiu a pri kojeni potom zaspala - strasia bud pozerala rozpravky alebo jedla a potom som ju sla kupat a dat spat... ono sa to da, len tomu starsiemu dietatu treba povedat aby bolo potichu alebo ho nejak zaujat...

anima9
18. nov 2013

@libertine Všetko závisí na Tvojich ďeťoch. Teda na tolerancii staršej dcéry k mladšiemu súrodencovi, na svoj úkor. A taktiež na tom, či malinký novorodenec bude bezproblémový. Ak bude mať napr. koliky, tak ťa bude k sebe privolávať častejšie. Tvoja dcéra je vo veku, keď už vníma, pýta si pozornosť a chce sa hrať. Neviem ako rešpektuje to, že mate doma už aj niekoho iného, čo mamu tiež potrebuje. Ja mam medzi detmi rozdiel necelé dva roky. Ked sme prisli z porodnice, tak starsi syn si stale vyzadoval pozornost. Za kazdu cenu. Preto som musela stale len rychlo malu nakojit a utekala som za nim. Bolo tazke cokolvek zladit, nakolko tam bol ten vekový rozdiel a kazde dieta si vyzadovalo nieco ine. Este aj ten spánkový režim bol iný a starší braček nikdy nevedel byt ticho, ked malá spí. On spal 1x denne a ona častejsie. Starsi syn sa zas pri nas nudil, on už potreboval ist medzi deti, hrat sa s rovesnikmi, ist von na ihrisko a nie byt doma s mamou a novorodencom. Stále som ho musela len na nieco upozornovat a svojim sposobom aj obmedzovat. Starsiemu synovi bolo od narodenia venovane velmi vela pozornosti , lebo bol jediny a tak bol zvyknuty. A to sa nezmenilo ani doteraz. Mala je samostatnejsia, kludnejsia, naučená sa sama zahrat, sama zaspat, nakolko tak bola od malička naucená, kedže bola utlacana malym. Starsi braček sa necha uspavat, je naročny na pozornost a malokedy sa vie sam zahrat. Este mame aj obdobie vzdoru. Ked zacala malá dcérka chodit tak starši brat ju stale prevalcoval, vytrhol hračku z ruk a pod. Priestor pre volny pohyb mala z toho dovodu obmedzeny. Problematické bolo ist von s dvoma detmi, do obchodu, k lekarovi a pod. My sme to riešili tým, že sme dali maličkého do jaslí. Bolo to vykúpenie pre všetkých. Ja som mala čas na malu dcérku, aby som sa jej mohla plnohodnotne venovat bez odbehovania a okrem toho som navarila, popratala. Starsi syncek sa zatial vyhral v jasliach, napredoval s rovesníkmi a nebol nikym obmedzovany. Velmi sa tam stale tesil. Preto vela závisí aj od povahy dietata, lebo nie je materská dovolenka ako materská dovolenka. Niektoré deti su ako bytové dekorácie🙂...my sme to mali ovela živšie. Nedá sa roztrhať na dve strany ak je len jeden človek a dve malé deti s takým vekovým rozdielom a kazde s inym tempom. Velmi vela závisí aj od toho, či máš nejakú pomoc od mamy, svokry a pod.

danielaherakova
18. nov 2013

Na začiatku som to mala aj ja tažke,lebo moj synačik si chodil chytit cicik ešte skoro dvoj ročny a ked som doniesla našho mladšieho z nemocnice jasne že žiarlil ked sa zrazu všetka pozornost nevenovala len jemu,ale snažili sme sa venovali aj staršiemu rovnako aby nežiarlil.Po dvoch tyždnoch ho to prešlo.Starší sa zahra ked varím doobeda a maly spí doobeda aj 3 hodiny ak niesme vonku Naobed maleho dam do hupačky ktora je na stole a za tedy nakrmim staršieho,a kedže ešte stale spava snami v izbe tak zoberiem staršieho, dam do postielky a tak isto aj maleho do mojej postele a nakojim ho ,ked mam štasie tak starší zaspí a maly na prsníku ked nie tak idem preč z izby a on potom zaspí ,sem tam aj vykecava ,ale už sa naučil že musí byt potichu ked maly zaspí.Prechadzky: maly v bugyne a starší peši, alebo na prídavnom vozíku za buginou.Večerne kupanie:Vačši sa člape vo velkej vani a menši vo vaničke položenej na vani.Kym si maleho okupem a oblečiem tak starší sa hra vo vode.A zaspavanie je najlepšie ked idu spolu uložim staršieho a maly zasa zaspava na prsníku a preložím ho do postielky.v izbe sme sice nasačkovany 4 ,ale zatedy nevadi.A s deckami mi nik neponahla kedže svokrovci aj naši byvaju od nas daleko,všetko sa da ako si naučíš tak budeš mat

monuska342
19. nov 2013

@libertine tak tuto situaciu poznam velmi dobre ja mam rozdiel 1 rok a 10 mesiacov takze prvy syn bol este velmi malicky ked sa mu narodil bracek zmenu ani velmi nevnimal on sa z neho tesil chodil ho pozerat hladkat ale pozornosti sa dozadoval stale tak isto zachrana bola premna ta ze vedel zaspavat sam a celu noc lebo vstavat k dvom detom by ma urcite znicilo...ked maly podrastol zacala som ich uspavat spolu odvtedy sa to zlepsilo pekne zaspia spolu o 20.00 a ja mam aj klud pre seba...myslim ze najhorsie boli prve tri mesiace malinky mal silne koliky a chcel cely den len cucat tak som si kupila satku a bolo po probleme zlepsili sa nam aj prechadzky vonku jeden bol v satke a druhy v kociku teraz uz je to zas o niecom inom ale stale tu je co riesit teraz sa zas biju o hracky a robia si zle takze pokoj nebude uz asi nikdy 😀

aadulik2110
19. nov 2013

túto tému budem sledovať 🙂 síce zakladateľke moc nepomôžem, ale vaše skúsenosti budú potrebné aj pre mňa.... my budeme mať rozdiel 20 mesiacov. Takže každá rada bude drahá 🙂

majulienk
19. nov 2013

Ahojte, ja mam rozdiel presne na den 24mesiacov 🙂 u nas to bolo tak, ze cim mladsi bol druhy, tym to bolo s uspavanim jednoduchsie. Malych som uspavala naraz, s tym, ze som kojila a starsiemu vysvetlila ze musi byt potichucku. Teraz uz ma malicky 9mesiacov a uspavanie je hroza. Neda sa ich uspavat spolu, lebo mladsi je uplne hotovy zo starsieho a cokolvek starsi spravi, tak je to straaasne smiesne 😀 takze uspavam oddelene. Uz nezabera ani pestovanie na rukach. Jeho predstava uspavania je teraz taka, ze beha po posteliach, kym sa mu nevybiju baterky a nezaspi. Trva to hodinu, obcas aj viac...Je to velmi vycerpavajuce. 😝 jedine stastie je, ze starsi je trpezlivy a nevadi mu ked ide spinkat neskor. Pozera s ockom rozpravku a potom ked ho dam spinkat, zaspinka aj sam. Neviem si predstavit ako sa bude situcia vyvyjat o par mesiacov. Tiez by som prijala nejake dobre rady ako uspavat dvoch zivych certikov tak, aby som nezosedivela 😎

zinhka
19. nov 2013

Ahoj, ja mam medzi dcerkami rozdiel 14 mesiacov. Kupeme ich spolu, teda vacsiu vo vani, na ltorej je polozena a bezpecne uchytena vanicka s mensou. Obidve to miluju, smeju sa a nevedia sa na seba vynadivat. Ale kupeme ich dvaja, s mm. Ak som na ne sama, tak zvlast.

Kojenie: starsej dam knizku alebo zapneme Pepinu alebo Krtka, alebo Einstein, a komentujem jej to, zatial co mala pije. Ked velka papa, dam malu do lehatka a pozera na sestru zo stola.

Spanky: mala ma 3 mesiace, su zladene podla rezimu velkej. Dosiahla som to tak, ze ked velka spi, co viem +- hodku dopredu odhadnut, mala ci chce ci nechce ide do postiwlky... Uz som simich "sprocesovala" 🙂 Ked je velka hore a mala musi spinkat, tak nie je ziaden problem.

Zdravy rozum a cas pre seba: nemam velmi ani jedno ani druhe, ale odkedy mi chodi par hodin tyzdenne pomahat jedna studentka (so starsou dcerkou) je to super. Ona mi zabavi starsiu a ja sa mozem nerusene venovat babu. Je to docasne, ale funguje. Aj 2 hodky denne su perfektne.

Nosenie:: mam phil and teds vibe. Satku na malu. Manducu ked treba na jednu alebo druhu. Je do 20 kil.

Mm: zapajam ho do vsetkeho, ked moze, pomoze.

Posledna vec, deti zatial spia v oddelenych izbach, do mesiaca ich dame spolu.

libertine
autor
4. dec 2013

no tak zatial sa to neda. mala ma 4 tyzdne. cez den to ako tak zvladame, aj ked je tazke malu uspavat,ked starsia tu beha, rachoti, vykrikuje, spekuluje. tiez niekedy potrebuju nieco obe naraz a potom je stres. starsiu som aspon naucila poobede zaspavat samu. inac to neslo. ale vecery su priserne. mala zacne okolo 18:00-19:00 plakat, jedovat sa. cize sa jej treba intenzivne venovat. ked ide starsia sa kupat a ukladat na spanie, uz je tu cirkus. kebybtu nebol manzel, tak nie je sanca. plac trva aj do polnoci. ja a starsia dcera sme z toho mrzute,ze jej nemozem ani poriadne dat dobru noc. je to tazke. dufam,ze sa to raz ukludni, teraz to fakt nie je este dobre.

danuella
4. dec 2013

u nas je rozdiel takmer skoro 3 roky a moji chlapci doteraz poobede spinkaju spolu. sice mi to dalo vela namahy ale podarilo sa a ja mam tak aspon 2 hodiny cas na nieco spravit a ak memam co tak oddychujem s nimi. Starsi uz chodi do skolky ale na obed ho beriem domov- doma sa v klude vyspi a v skolke mi nezaspal a ak aj ano tak ho potom budlili a bol zly. Takze idem po neho o 11:30, prideme domov ja s mensim sa naobedujeme, starsi je vacsinou najdeny ak nie tak zobka s nami, potom sa este pohraju spolu a so mnou a tak o 13:30 ideme sa ulozit. mladsi pocicka a zaspi a starsi lezi pri nas, ked uspim mladsieho tak sa so starsim pomojkame a zaspi aj on. a vecer je to ako kedy, najskôr ide spat mladsi a potom aj starsi- spime spolu vsetci 4 v jednej posteli. ale starsi syn sa vie uz aj sam pohrat kym vecer ulozime braceka

libertine
autor
4. dec 2013

aj uvazujem,ci nedat starsiu do skolky, aspon na doobedia. ako sa musim dost venovat mladsej a neda sa chodit von, tak starsia sa doma nejak nudi. mrzi ma to, neda sa vsak stale sa s nou hrat, lebo kojenie a ostatne zabera este dost casu. starsia sa dozaduje,nech ideme robit hento tamto,ale neda sa...

bambibam
4. dec 2013

mám rozdiel 14 mesiacov a ešte stále to nieje to pravé orechové i ked už si poviem je to lepšie. Prvý rok neladilo nič ,nič nemalo režim všetko išlo tak ako prišlo ....musím povedať ,že nemám tretiu osobu ktorá by pomohla,postrážila......takže sa sem tam stalo ,že na večeru nebolo uvarené a stačil aj chleba a saláma , nebolo upratané ,oprané ...a stále nevyspatá. Od septembra je to lepšie ,lebo dcera je v škôlke a syn už nemusí 3-4x cvičiť ,vydrží sa zahrať,pozerať ,i ked je to chvíľu ale často krát aj tá hodinka pomôže a veľa urobím, Ked je víkend a muž doma tak pomáha kde sa dá i ked niekedy nemá náladu lebo robí od nevidím do nevidím . Ráno sa najeme,rýchlo spraceme ,ja rozvarím ,muž dovarí ,ja sa hrám - venujem deťom,prípadne prebehnem do obchodu na obed oboch uspávam naraz - i ked niekedy to trvá cca30 minút ,ale ten výsledok 2hodiny ticha je čas pre mňa na kávu a oddych,vyšívam , a potom prichistám jedlo,oblečko a hybaj von. Ked prídeme má nastarosti deti muž - hrá a mojká sa on ,ja pripravujem kúpanie ,postele, večeru atd...čo treba . a okolo 20 30 naše deti idú na nočný spánok - muž uspí dcéru ja syna . A tak dni plynú a každý večer si poviem ,zajtra bude lepšie a budú starší a rozumnejší.

adriana1978
4. dec 2013

Ahoj, je to ťažké, ale dá sa to zvládnuť. Ja mám medzi detmi rozdiel 1 rok a 2 mesiace. Malý spával 2 krát denne, malá raz. Keď som uspávala malú na obed, musela som ležať vedľa nej na posteli, lebo ma držala za ucho a tak zaspávala. Malého som mala pri posteli na zemi z druhej strany v autosedačke a kolísala ho s nohou, aby bol ticho a mala zaspala. Väčšinou to vždy fungovalo, lebo bol malinký a väčšiu časť dňa ešte prespal. Keď zaspala malá, venovala som sa ,malému. Poobede malá vstala a spoločne sme uspali pri prechádzke malého. Teraz sa nad tým už len pousmejem, ale koľkokrát to bolo o nervy 🙂 . Ale nemenila by som to, teraz vyrastajú spolu, podporujú sa a jeden druhého ťahajú dopredu.

erarka
2. sep 2015

Ahoj dievcence..sice starsia tema,no pre mna veelmi aktualna a tak si k vam idem po radu..Mam deticky vo veku 16 mes.a 6 tyzdnov a stale hladam sposob ako to zladit.Doteraz pomahal kto vedel,kedze som bola po cisarskom, ale uz sme domka sami a ja mam hlavu v smutku ako sa im mam venovat naraz. Malinka je cez den celkom zlata,ale pospi tak max hodinu a potom papa mrci, chce sa nosit. Skusala som ju dat do Manducy, ale place v nej ako o zivot..asi je na nu este malinka.So satkou skusenost nemam, starsi miloval Manducu. Problem je v tom ze starsi je hrozne sidlo, vsetko skuma,skusa,ochutnava, takze ho musim mat stale na ociach..a to sa popri kojeni, prebalovani a tiseni dcerky nie vzdy da. Neviete mi poradit ako zladit? A ako ste riesili prechadzky von?syn sa vonku rad vozi v bugine,ani ho vlastne nemozem nechat kracat popri mne,lebo by mi usiel,je hrozne rychly aj silny..a dva kociky tlacit este neviem. Ako ste riesili prechadzky s takymi drobcami vy? A ako ste si zvykli spat spolu? Malinka ma koliky,vecer si poplace statocne,takze syn spava s manzelom v inej izbe..hoci som verila ze budeme spat spolun a deticky si zvyknu,po par pokusoch vzdy odisiel manzel s rozžialenym synom spat prec.. Zienky,prosim o akekolvek rady,som z toho jemne v depke..Dakujem

rainee
2. sep 2015

Ahojte, ja mam teraz doma mesacne babo a 5,5r.slecnu. ta je uz sice velka a dost rozumna,ale je velmi aktivna,stale vyzaduje pozornost a treba jej vymyslat aktivity,minutu neobsedi. Takze tento mesiac bol hrozny, vobec som nemala pri babatku (ktore vobec nechce spat a navyse ho trapia koliky) na starsiu tolko casu, na co reagovala vzdorom 😒 Sa tesim ked uz nastupi spat do skolky,aj ked mam obavy ake bacile bude nosit domov,byva casto chora. Neviem ako budeme fungovat,som zvedava. Ale uplny stres mam z toho, ked uz budem aj ja robit, jedno dieta v skole,druhe v skolke (ak ho vobec vezmu), do toho OCRky a robota od nevidim do nevidim....

michaela1711
17. sep 2015

My máme deti tiež dve a jedno má 2,10 roka a druhé 2 mesiace aj týždeň. Ja to robím tak že malého keď krmím ten starší sa hrá alebo pozerá spievankovo alebo je snami a pozerá sa ako malý papá ako ho prebaľujem a tak a keď menší zaspí tak sa venujem staršiemu synovy. Mám to tak podelené. Ale veľkú pozornosť venujem staršiemu keď hlavne malý spí. A keď nespí venujem sa chvýlku staršiemu a chvýlku mladšiemu tak sa snažím aby sa cítili rovnocenne.

kluska
17. jan 2016

@anima9 ahoj, chcem sa spytat,z e ako je to teraz u vas s detmi, ci ten starsi co stale potreboval pozornost a vsetko sa tocilo okolo neho, ci sa zmenila nejako jeho rola alebo ci stale je taky isty a ta mla ci je dalej taka samostatna a obmedzovana bratom? lebo u nas je to podobne zatial, starsi ma 2 a pol roka, mladsi 5 mesiacov.

tomajka
22. dec 2017

@anima9 v tomto komentári sa tak vidím asi na 90% neviem či tu ešte ste na fóre. Kedy sa to ustalilo kedy nastala ten čas že sa spolu vyhrali?

tomajka
22. dec 2017

@kluska u vás a to vyvyjalo kedy navrhli na rovnaký režim?

tomajka
22. dec 2017

@kluska
Nabehli*