Ako skĺbiť rodinný život a samostatnú prácu

alenka600
23. sep 2011

alenka600 Ahojte, chcela by som sa opytat na skusenosti - ci uz vase priame, alebo ci ste o niekom poculi, ci mate nejaku kamaratku a podobne - lamem si hlavu nad tym, aka praca sa da robit z domu, resp. aka praca sa da robit tak, ze si sama riadim cas kedy ju urobim(mne napr. napada, ze baba u ktorej som sa ucila cudzi jazyk, robila sama na seba, musela samozrejme tvrdo makat, ale brala len klientov, ktori mohli mat vyucko len do 16:00, pretoze ona bola na dieta sama a chcela s nim travit poobede cas. Takze napriklad nieco take). A teraz mi neide o nejake zarucene inzeraty "za tyzden 300 eur a staci vam mat iba pocitac a telefon" a nakoniec z toho nic nie je. Naozaj ma velmi zaujima to, co vsetko ste zazili a ako sa da sklbit rodina a flexibilna praca. Mozno su tu viacere mamicky, co nad tym sem tam rozmyslaju - ako byt v praci sama sebe panou, mozno nam vymena napadov pomoze, inspiruje nas. Vopred dakujem za prispevky.

ela2710
23. sep 2011

@alenka600 ahoj, najst pracu na doma nie je lahke a ja som zial o ziadnej zarucenej a dobre platenej nepocula, ja roznasam cez vikendy letaky + a nad predajom pre nejaku firmu si nerozmyslala? ja predavam sperky,parfumy,potom este Dedru a Avon, ak by si mala o nieco zaujem, napis IP - mozem ti to vysvetlit a potom som este vo vela vela anketách - dotazniky,vyskumy

dazdovka
23. sep 2011

@alenka600 Ahoj 🙂 ja som pracovala pred tehotenstvom ako projektantka, teraz som na rizikovom, pred tyzdnom som prisla z nemocky a prave rozmyslam co budem doma takto v polohe lezmo robit. Dam notebook pred seba a kreslim mysou, zda sa to celku jednoduche, no okolo toho je treba este behat s papiermi a keby som nemala muza, ktory mi vie povybavovat to, co ja teraz nemozem, tak by sa to nedalo.

dazdovka
23. sep 2011

@alenka600 sama neviem, ci to pojde, predstavujem si to jednoducho, no az cas ukaze. Moj mily nechce aby som teraz pracovala a stresovala sa, takze ma zatial k tomu aby som pokracovala v praci zenie iba potreba sebarealizacie. Co si vystudovala, aku pracu si robila?

alenka600
autor
23. sep 2011

@ela2710 super! Ide mi teraz aj o vymenu skusenosti, aby to mozno pomohlo aj inym mamickam, lebo som videla v diskusiach, ze chut by aj bola, len ten spravny napad chyba. Kazda z nas ma nejake skusenosti, nejako je vyucena, nieco vie, ked si napiseme, o com ktora pocula, tak sa niekto mozno inspiruje 🙂
No a samozrejme zarobit tazke prachy sa asi neda.....ani mi o to neide teraz, ale nedavno som sa vydavala a nemala som jedlo v restike, ale jedna pani mi vsetko komplet prpravila. A strasne sa mi to pacilo - ano, potrebovala nejaky vstupny kapital na zariadenie, ale zoberie tak tri akcie do tyzdna, ma cas byt s detmi, lebo vacsina akcii je vecer a vtedy je s detmi manzel. Praca ju bavi, spoznava kopu novych ludi, tesi ju ked moze varit. A to sa mi velmi paci - ked je niekto naplneny, hoci aj "len" predava pukance napr. 🙂 Ja si totiz nie som ista, ci pracovat v nejakej firme od vidim do nevidim, malo pri tom zarobit a este nemat cas na rodinu je to prave orechove. A tym nechcem povedat, ze podnikanie je lazo plazo!!!!!

ela2710
23. sep 2011

@alenka600 ja toto beriem len ako mensi privyrobok, popri materskej je to fajn, letaky su platene celkom pekne, ale avon, dedra, a ostatne su len take, ze 10-25% provizie, ale aj to potesi, najma pri vacsej objednavke 🙂

alenka600
autor
23. sep 2011

@dazdovka Ako vravis, praca projektanta potrebujee aj byt v terene :( Ale napr. ja by som svoj byt nedokazala zariadit tak ako je bez pomoci architekta(neviem ci to je moc ine ako projektant, sorry 🙂. To bola pre mna neskutocna skusenost!!!!!! Ja mam priestorove videnie nulove, a on prisiel, pozrel, tu navrhol, tam navrhol a krasny vysledok. Jasne ze by som nemala prachy na "ozajstneho" architekta, ale to bol student, takze islo o par penazi, dalo sa, vrelo odporucam, mnozstvo nervov mi chalan usetril, stoji to za to. Pomohol mi aj zakreslit byt, s cim som potom pracovala dalej. Neviem ci sa toto teda da robit podla fotiek, ale mozno keby si to vedela robit podla foto, alebo aspon dat nejake rady ludom? Myslis, ze by sa dalo? Lebo minimalne 5 mojich dalsich kamaratiek potrebovalo malu alebo velku pomoc architekta, ci aj islo len o ten presny nakres a ja som im vzdy dohodila toho studentika potom.

alenka600
autor
23. sep 2011

@ela2710 No to je uplne supis, jedna moja kamoska robila tiez Avonku a ked je Avonka mila a prijemna, vzdy sa od nej nieco objedna 🙂 Teda nechcem ut propagovat nejake firmy, poznam len tuto, ale ked je baba sikovna, myslim, ze to fakt moze dobre ist! A pri tom aj ziska skusenosti, mozno siet kontaktov ozno casom zacne predavat uplne ine produkty z ineho sektora.......joooj, tak Ti prajem aby sa Ti presne takto darilo a aby sa Ti to rozbehlo 🙂

alenka600
autor
23. sep 2011

@dazdovka A pozeram, ze sme v tom istom tyzdni 🙂 Ja som pracovala na personalnom, mozno preto tato moja profesonalna deformacia a patram po napadoch 🙂 Akoze toto som nezalozila nejaku tajnu temu na ziskavanie kontaktov a presviedcanie ludi o tom aby robili tam alebo tam! Uz som momentalne uplne mimo person. oddelenia, aj mimo Slovenska a to je to. Mala som nejaku "karieru" a prisla som za manzelom a tu mozem zacinat od nuly. A vlastne som zitila, ze co ja vlastne viem? Realne co mi dala vysoka skola? Remeslo nemam v rukach zadne, strojopis tiez nemam lebo som chodila na gympel kde sa to neuci. No nalejme si cisteho vina - co ja vlastne ake "remeslo" ovladam 🙂)))) A v takej situacii si clovek s VS mozno prvy raz uvedomi, ze VS je prd platna(teda taka zo vseobecnym zaradenim (medina, pravo, technika, to je o inom) a ze kamosky co chodili na SŠ maju aspon nieco v rukach. Tak ja sa ale nevzdavam, prave to beriem ako vyzvu, verim si, vsak som sikovna, som ochotna sa ucit, totalne zmenit sposob. Takze nieco musim najst! Aspon mam stastie v tom, ze byvam v turisticky atraktivnej oblasti, tak uz len tym turistom nieco predat 🙂))) Ale miestne obchodiky si to tu zase dost drzia, nikto nechce konkurenciu, jasne 🙂

dazdovka
23. sep 2011

@alenka600 Ako pozeram, sme aj v rovnakom veku 🙂 takze personalistka hm hmmm mozno by si mohla robit v nejakej lokalnej akcnej skupine, ktora robi nieco pre tu vasu turisticku destinaciu, zatial mozno len ako dobrovolnicka, alebo skus ist len tak na zasadnutie nejakeho vasho miniaturneho samospravneho organu a dozvediet sa viac, co sa tam planuje... Inac, citala som minule srandovny clanok o pracovnych pohovoroch http://byznys.ihned.cz/c1-51518630-deset-nejdiv...
Co sa tyka mojej prace, projektovala som inzinierske siete, infrastrukturu, no a teraz posledne tri roky som robila na vedeckych projektoch vo vyskume, tak si viem predstavit nadviazat na tuto pracu, budem robit s databazami a spracuvat mapoved podklady, vyhodnocovat v pc, navrhovat riesenia... Len mat na to energiu, pospavam cez den ked sa da, lebo mrňo male ma v noci kope a prehadzuje sa vela, nespim dobre v noci a ked sa ten pokladik narodi, tak zas nebudem spavat, lebo budem kukat nanho celu noc ci dycha a tak 🙂

abbey1
23. sep 2011

@alenka600 Pre mňa najlepšie, čo môže byť.Nie je jednoduché živiť sa ako drobný živnostníček.Čo neodrobíš-nemáš. Ak máš "dovolenku" , zasa nič nedostaneš. Čiže ozaj je to len na tebe.Ale prevažujú výhody.Pracujem väčšinou, kedy to vyhovuje mne. Ak ozaj nemôžem, klientov odvolám. 😒 Ale chce to aj prispôsobivých klientov. Takých je našťastie väčšina.
Neľutujem, že som sa na to už dáááávno dala. Dá sa to, finančne si výrazne polepšíme, ale jemné výčitky sú.

alenka600
autor
23. sep 2011

@dazdovka a haha, vies co sa nam este moze stat? obe cakame prve babo a mame plany a idealy a mozno tak tvrdo padneme na pusu ked uvidime ake to ozaj je na tej materskej DOVOLENKE prosim pekne 🙂)))))
Ako hovoris vidim, ze sa clovek musi prisposobit a na zaciatku makat aj zadarmo, ako pises napr. dobrovolnik. Rozmyslam nad tym, co by som mohla ludom ponuknut, hoci aj nie materialne ale myslienkovo napr., pretoze ako obyvatel nasej obce si mozem raz za cas za darmo pozicat zasadacku v centre dedinky, tak to by bolo super!

dazdovka
23. sep 2011

@alenka600 nu, ja uz mam skoro dvanastrocnu dceru - ked bola nasa pubertacka mala (cca 1rok), zacala som pracovat ako kvetinarka na pol uvazku, pomahala som kamaratkinej mame rozbiehat kvetinarstvo 🙂 uzasna praca, velmi pozitivna, srsala zo mna radost a nadsenie... ale rychlo na to som spravila prijimacky na VS a zacala som chodit na denne studium, potom doktorat, karieru a tak... s dietatom doma je dost nuda, je to stereotyp, ale clovek ma moznost premyslat, vsimat si okolie, uvidiet nove veci, rozpravat sa len tak s ludmi vo svojom okoli, zistit co potrebuju... Lenze mne velmi pomahala moja maminka, teraz som odkazana iba na svojpomoc, bude druhe babo, do toho sialena puberta mojej dcery, som zvedava co to bude teraz...

alenka600
autor
23. sep 2011

@dazdovka fuuuha velu pubberta + babatko k tomu 🙂 drzim palce 🙂))))

alenka600
autor
23. sep 2011

uz ani pisat neviem - veru puberta tam malo byt

adriana7
23. sep 2011

@alenka600 , môžeš robiť čokoľvek doma, ak si vieš urobiť peknú stránku, kde to predáš, popri md môžeš piecť, žehliť, opatrovať iným deti, šiť, pliesť, alebo aj veci s deťmi nesúvisiace, akýkoľvek e-shop s akoukoľvek komoditou...
neviem, či to tak aj naozaj je, ale myslím si, že na akomkoľvek e-shope tie telefonisty, čo im môžeš zavolať a informovať sa o tovare, pracujú z domu, stavy na sklade, dopravu, všetko si zistíš cez pc

dada1212
23. sep 2011

to záleží od schopností danej mamičky, napríklad ak je účtovníčka alebo účtovníctvo ovláda, tak účtovníctvo sa dá robiť v pohode z domu, ak vie napríklad dobre piecť, treba začať piecť, myslím, že odberateľov by nebol problém nájsť. veľa ľudí nemá čas piecť alebo to nevie a určite by si dali radšej upiecť nejaké zákusky ktoré by boli domáce ako kupovať tú predraženú umelinu v supermarketoch alebo aj v cukrárňach. napríklad u nás toto robila jedna staršia žena a to nemala ani inzeráty a vedelo o tom len najbližšie okolie a aj tak musela niekedy pečenie aj odmietať, lebo vždy sa našlo veľmi veľa ľudí čo potrebovali upiecť na nejaký sviatok alebo oslavu. takisto ak viete šiť tak napríklad skracovať nohavice, zužovať, prešívať, ak radi vyšívate, tak vyšívať podľa želania a podobne.
ak nič také neviete, tak treba skúsiť práce na dohodu s flexibilnou pracovnou dobou, napríklad prácu anketárky, mystery shoppera, roznášať letáky, predávať nejaké výrobky alebo poistenie a podobne.

myslím, že vždy sa dá časom niečo nájsť, len si treba premyslieť, čo by ste chceli a mohli robiť a nestrácať zbytočne čas reagovaním na rôzne práce na doma, kde chcú len poplatky a nakoniec vám žiadnu prácu nedajú.

alenka600
autor
23. sep 2011

@dada1212 super super super. Dakujem za vsetky napady a podnety, budem rada ak si presne vymenime skusenosti.
To pecenie inac ako pocuvam, moze byt ozaj zaujimave, napadlo mi ze aj ja som raz kupovala tortu od jednej pani, co bola pred tym bud ucitelka, alebo sestricka a na materskej skusila jednu toru, druhu, pre rodinu, pre kamosky a teraz ma klientov a pravdupovvediac ked som tu tortu videla, tak som skoro odpadla aka bola pekna, som ani nevedela, ze sa to da urobit. Ju to bavi a radsej si kupim nieco od nejakej pani ako v cukrarni kde je to na beziacom pase - presne ako pises - presladene tiez.

hameeda
23. sep 2011

@alenka600 : napis mi postu ake jazyky ovladas,,mozno mam pre teba dobru ponuku,,

alenka600
autor
24. sep 2011

Caute baby, su este nejake dobre napady? 😀

dazdovka
9. okt 2011

Ahojte 🙂 co som si vsimla, ze tu si zarabaju niektore maminy tak, ze nakupuju napr. v anglicku veci lacnejsie a predavaju za prijatelne ceny to, co tu na SK kupite o minimalne 1/3 ceny drahsie. Vid napr. babysatky, aj kamarat napr. nosi z GB mobily, ktore tam kupi za par supiek a tu ich preda s malickou marzou cez internetovy obchod, tak sa mi to zda celkom fajn napad. Mat niekoho z rodiny, kto vie nakupit napr aj sportove veci, lebo fakt ze tu su softshellove veci more drahe, tiez aj goratexove veci a tam by sa to dalo kupit o 1 az 2/3 lacnejsie a poslat to podla objednavky na SK...

kvevka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz