Ako si to doma zladím s dvomi deťmi?

sunnyfunny
13. feb 2016

Ahojte,poradte prosim skusene maminy..Mam dve deti,medzi ktorymi je rozdiel rok aj tristvrte,druhe sa narodilo nedavno..Starsie treba uspavat naobed aj vecer a teraz sa malinke zacalo budit presne,ked treba uspavat to prve.Trapi ma,ze starsiemu sa nabural rezim,nemoze spat,ked potrebuje,navzajom sa budia..Zaroven som nervozna.Vonku chodime az o stvrte koli spanku mladsieho..mam ho budit?..starsie bolo navyknute chodit 2x denne vonku.Lenze ja nevladzem varit vecer,tak to nechavam na den,doobedie,tak sme doma..no teda,ked sa to varenim da nazvat..pripada mi,ze varim 5 jedal vkuse dookola,same rychlovky,ktore aj ked navarim,tak to trva pri detoch..bordel ako v tanku ☹ 😒 Manzel chodi neskoro z prace,ale pomaha,takze tu sa nestazujem.Nemam cas absolutne na seba,o deti sa mi nema kto postarat ani na chvilocku ☹ Ako si spestrit dni,oddychnut,nastavit rezim,spanky oboch,budit,nebudit mladsie..a zaroven sa nezblaznit 😝 😅 😅 Poradte nejake finty,recepty,napady,vsetko uvitam!!

eeffka
13. feb 2016

@sunnyfunny var na 2-3dni , urcite nie kazdy den... a von chod tak aby to male zaspavalo az v kociku nie ze cakat kym sa vyspi a az tak von...

dominika6
13. feb 2016

@sunnyfunny
Navarit polievku a druhe na 3dni,vonku chodit pred obedom a obidvoma...pridete domov,najest a dat spat mensie,potom vacsie...upratuj vecer

pribinak
13. feb 2016

Ked navaris viac daj si to zmraziť, vecer do uspavacieho procesu zapoj muza, nech to prve uspáva vecer on
Menšie sko puse eeffka nauč tak, ze idete von a moze spinkať v kociku

Neboj, take šialene obdobie trva len chvíľu, bude lepsie ;))

katkasofi
13. feb 2016

@sunnyfunny ja mám to isté, akurát este k tomu prváčku ktorá sa nechce učiť a písať úlohy. Medzi dvoma mladšími je rozdiel 23mesiacov. Najmladšia bude mat zajtra rok, takze sme to vseliak s odretými ušami prežili... Dôležité je zabaviť staršie keď uspavaš mladšie. Ja som dala tablet nech je ticho, rýchlo učičíkala mladšiu a dala ju do komory spat (v kočiari)... Staršieho žiaľ som musela nechať zaspať od únavy na koberci v izbe a preniesť do postieľky.. Jednoducho lebo mali total inak nastavene spánky a nemohla som si dovoliť nechať mladšiu samú a ist uspať staršieho hore na poschodie... Nonsens... A este stále to pokračuje... U nás horšie aj o to, ze starší neznáša najmladšiu a stále jej robi zle, jednoducho žiarli... Asi som ta moc nepotešila, no takto to u nás žiaľ je... 😏

mmoni89
13. feb 2016

Mám taký istý rozdiel, menší ma mesiac tak tiež sa rada inspirujem 😊

jana_eyre
13. feb 2016

ja mam rozdiel 20mesiacov a u nas to bolo od narodenia druhej /a teraz je to vlastne rovnako, len mala uz spava len 1x/ takto:
rano sa zobudila mala, syna som zobudila o 7, po hodinke mala dcera zas cas spania, maly sa hral a ja som varila /alebo vecer ak sa mi chcelo/ mala sa na chvilku zobudila papala, pozerala, troska som ich bavila a ked uz mala zas cas spanku isli sme von..

ked sa vyspinkala a chvilu si popozerala kocik isli sme dnu, starsiemu som dala papat, mladsej tiez.. bavila som chvilu oboch a ked mala dcera uz cas spanku, isla som ich uspat oboch do manzelskej postele..

syn pri stene, ja v strede a dcera na kraji so zabranou.. zo zaciatku som spavala s nimi /lebo som to potrebovala a aj dcera spavala aspon tento spanok lepsie, lebo ona bola hrozny spac, tak max. 30min/

neskor som si v posteli citala a obcas sa aj postavila a isla si nieco porobit.. takto to vlastne islo stale dookola, len spanky dcery boli menejkrat za den..

najtazsie to bolo ked spala len dva krat, pretoze to spala doobeda v kociku a poobede v takom case, ked synovi to uz bolo neskoro, takze iba v tomto case som ich ukladala zvlast.. ale netrvalo to dlho a dcera uz vyzadovala jeden spanok.. do nedavna spavali stale spolu, stale to robim tak, ze rano varim, oni pozeraju rozpravku, potom vyrabame nieco kreativne, ideme von, potom obedovat, spat /starsi uz ale nespava, takze musi s nami chvilu lezat a potom sa ide hrat dole a sme dohodnuti, ze ma chvilu necha tak vypnut bez otazok, co sa nie vzdy dari 😀/

potom sa dcera zobudi, ideme sa hrat hore, ja si upracem ak mam silu /teraz nemam a vtedy spim/ potom olovrant a ideme zas von.. ked sa vratime, tak vlastne uz prichadza tato a je vecera a spat..

mne takyto rezim velmi vyhovuje.. podla mna si coskoro najdes vlastny a je jednoduchsie nastavit spanok starsiemu ako mladsiemu.. staci ho nechavat postupne par minut vzdy dlhsie hore a on si potom zvykne na iny cas spanku.. prajem vela stastia a prepac za taky dlhocizny prispevok..

jana_eyre
13. feb 2016

a ano, vecer syna uspaval aj uspava muz, upratujem hlavne vecer..

ewisam
13. feb 2016

@sunnyfunny presne ako baby pisu. Ja mam sice vacsi rozdiel medzi detmi, ale ked sa narodilo druhe, sli sme von po ceste na ihrisko mladsi zaspal, tak som hrala futbal so starsim, vecer uspaval chlap starsieho, varim na dva dni a tak vlastne fungujem doteraz. Upratujem po veceroch alebo ked mam stastie a zahraju sa 😉 ked spia obaja po obede naraz, tak mam Vianoce...A to by som sa mala podla poniektorych stihat este aj vzdelavat 😎

sunnyfunny
autor
13. feb 2016

@dominika6
@jana_eyre no ja som vecer mrrrtva,to kde beriete silu upratovat?? 😅 a to mam poriadok rada podotykam..nejake prakticke recepty by ste vedeli poradit?
No obcas je to psychiatria vam poviem..alebo ma ubija mozno to,ze sme casto sami a socialny kontakt mame raz za cas.. ☹ ☹ ☹

dominika6
13. feb 2016

@sunnyfunny
No ako nemyslim umyvat denne podlahy a utierat prach...
Manzel okupe deti,kym sa ti vari polievka,upraces hracky,potom kuchynu,ty uspis jedno,manzel druhe...
Na druhy den vecer kym sa ti vari maso priloha,upraces hrube veci..

Doobeda pustis pracku ides von,prides je oprate,navarene

jana_eyre
13. feb 2016

@sunnyfunny tak zo zaciatku som to s upratovanim nejako neprehanala, a vlastne ani teraz - robim len nutne a to vtedy, ked pride muz z prace, alebo sa hraju a nepotrebuju ma, alebo mi uz aj pomahaju.. /teraz posledne tyzdne je to ale katastrofa, lebo som tehotna a je mi hrozne zle/ vacsie upratovanie len cez vikendy..

a recepty robim zvacsa take zeleninove a mliecne polievky, zeleniove druhe (napr. zeleninove karbanatky v trube, cestoviny so zeleninou, omacky), maso robievam len cez vikend ked je doma tato na viac dni /mozes urobit viac a zamrazit, podla potreby rozmrazovat/

my mame ale socialu strasne vela, byvame v stvrti kde je vela mladych rodin a rovesnikov, takze doobeda mame kopu kontaktov.. nevem kde byvas a ci su v okoli nejake mamicky, ale mozno len na seba nemate stastie, lebo ich deti spia inokedy ako tvoje a tak sa obchadzate.. ked sa upravi spanok, tak potom to bude lepsie..

zaprahuj najma muza, ked je doma, nech je s detmi, dopraj aj cas sama sebe, na vlastne zaujmy..

alicka850
13. feb 2016

Ja vas baby obdivujem...ja mam rozdiel 5 rokov a nemozem si vynachvit. Niekedy si hovorim,ci to tym babam stoji za tie nervy mat deti po roku,ci dvoch.

alicka850
13. feb 2016

@jana_eyre to mi pripada ako dobry vtip co si jej napisala. Ze nech si dopraje aj cas na seba ☺ Asi kazda by si doopriala,keby sa ma kto starat o deti. ☺

jana_eyre
13. feb 2016

@alicka850 tak sa zasmej 😉 pisem, nech si ten cas dopraje, ked je muz doma - alebo ten sa postarat nevie?

belllinka
13. feb 2016

@alicka850 Tiež sa mi to zdá byť peklo, takýto malý rozdiel. Hmmm, to tie ženy predtým, ako si urobia druhé dieťa nerozmýšľajú nad tým ako budú fungovať? Ja mám rozdiel 8 rokov a super. Pod 5-ročný by som určite nešla...

uhnakova
13. feb 2016

U nas boli zaciatky velmi tazke, mladsia dcerka mala skryty reflux, cele noci som ju cicikala na rukach a k tomu cez den starostlivost starsieho syna. My sme chodili vela von a chodime doteraz. Ked bola dcerka babatko, sli sme von, ked mala spat, takze som sa mohla venovat synovi. Medzi detmi mam dva roky a necele dva mesiace rozdiel, syn uz dva a pol rocny uplne odmietal na obed spat, takze som to mala o cosi lahsie. Inak prve styri mesiace som mala velku pomoc od rodiny, najprv mal manzel mesiac dovolenku a potom moja mamka si vybavila ciastocnu pracu z domu a chodievala k nam uz o pol druhej poobede. Bez tejto pomoci by som sa asi zblaznila od unavy, kedze som v noci spavala tri-styri hodiny. A este k obedu - zvykla som si kupit obedove menu v restauracii v nasej stvrti alebo cez internet a robim to tak dodnes. Starsi syn totiz dlhu dobu odmietal skoro vsetko jedlo, takze bolo uplne zbytocne doma vyvarat. Paradoxne sa naucil jest postupne v restauracii, takze teraz uz spapa skoro vsetko. A samozrejme som mala hned o minimalne hodinu menej roboty 🙂. Co sa tyka vecerneho uspavania, tak syna uspava manzel a ja uspavam dcerku.

veronikonv
13. feb 2016

Ja mam dvojicky 2,5 rocne a synceka polrocneho 🙂 Vsetko sa da🙂 Doobeda ideme von, malinky spi v kociku, s detmi sa prechadzam alebo sme na ihrisku. Okolo jednej ich ukladam, dvojicky spia jeden raz od roka. Vtedy spinka aj malinky, prisposobil sa rezimom dvojickam. Spia 2-3 hodinky. Vecer starsich uspava manzel, ja uspim maleho. Varime jednoduche rychle jedla

siska53
13. feb 2016

@sunnyfunny
K vareniu - navarit na asppn dva dni plus do mrazaka.
Pouzivat tlakove hrnce.
Co sa da,pripravit vecer (nakrakat zelzninu a maso),rano len hodis na plyn.

S babom chodit von aj v case jeho spania.

Rezim si najdete casom,ono je to zo zaciatku tazke.
Pouzi satku/nosic,tak vyriesi ajbdomace prace.

Bolo by dobre aby aspon vecer jeden uspaval 1dieta a druhy druhe.
Spanie byva tazke,ja mam 2r. Rozdiel a maly v case narodenia malej spaval uz len 3-4x do tyzdna,takze na 98% spolu nezaspali.
Jz sice pravda,ze prve 2mesiace chodila mama,lebo ja po sekcii,mala kolikova a maly od babatka zive dieta s malou potrebou spanku.
Teraz na to len nostalgicky spominam ver mi,ked sa vratis do prace,bude to omnoho horsie! Aspon ja to tak pocitujem.. Toto bolo len chvilu,nez som sa zorientovala,co a ako spravit..teraz s tym mam vacsi problem..

A ak mozes - rodina ako pomoc a muz.. Moj vela robil a robi,takze u nas to velmi neslo.

Drz sa,bude lepsie o par mesiacov..

uhnakova
13. feb 2016

@alicka850 len ci si to chvalia aj deti? Medzi mnou a bratom je sest rokov a veru sme sa v detstve bohvieako spolu nepohrali, akurat som ho musela donekonecna strazit. Moj muz ma sestru o dva roky mladsiu a ma na detstvo pekne spomienky, boli so sestrou skveli partaci. Preto sme sa rozhodli, ze aj my budeme mat deti kratko po sebe a uz teraz sa zvyknu spolu pohrat, starsi syn stale mladsej dcerke nieco vysvetluje a ukazuje, casto ju hladka po hlave a dava jej pusinky na vlasky. Ja by som veru nemenila 🙂

uhnakova
13. feb 2016

@belllinka peklo bol len prvy polrok, teraz uz pohoda lazo plazo 🙂

tilly24
13. feb 2016

@sunnyfunny neboj sa nezblaznis sa, aj u nas to tak bolo prve dni, tiez mame rozdiel necelych dvoch rokov, a tiez to bolo ze v momente ako zaspalo jedno dieta tak sa druhe zobudilo, ale trvalo to tak pol roka kym sme si nasli nejaky system, atiez som bola na obe sama, tak jeden den sa varilo, a druhy sa upatovalo, pralo, takze kym babetko rano spi, teda urciet s ati budi na krmenie skoro rano, no potom zaspi, tak ty vteda krmis to starsie a seba, davate s ado poriadku, teda rannna hygiena, obliekanie, potom s ati budi aj to malicke, to urcite zase krmis, to starsie vydrzi byt aj tych 15 min bez toho aby si pri nom sedela, takze vted ymozes narychlo nieco pripravit naobed, alebo ak treba povysavat, hodit veci do pracky, spravis im desiatu a mozete ist na prechadzku von, babetko ti spi v kociku a starsie dietatko trochu pobeha,no ked dojdes, samozrejme krmis babetko astarsiemu dietatku mozes dat nejaky jogurt, nieco rychle, medzi tym varis obed, kedze mas vsetko pripravene, uz to len das varit - leb si musis zozaciatku vyberat jedla ktore ma s do pol hodiny uvarene, takze obed, poobede deticky zase spia, podla toho ktore chodi spat prve to uspavas a ak to starsie chodi spat neskor tak uspis babetko, a to druhe si moze kreslit, pozerat knihu, alebo s ahrat s kockami, ak je to naopak tak uspavas to starsie a male babetko moze pri vas lezat, no a vecer kupes tiez najskor jedneho, potom druheho, ak mams babetko nakrmene tak vydrzi 10 min v postielke samo kym okupes to starsie dieta, ak naopak tak kupes babetko a to strasie akoze pomaha, urcite si najdes nejaky system a budete fungovat, aano zaciatky su na zblaznenie, ale tiez to nie je koniec sveta ak vecer neumyjes riad, alebo ak nebudes mat vsetko perfektne upratane, vyzehlene, no aak sa ti podari tak skus poobede pospat s detmi, oni casom zacnu spavat v rovnaky cas, tak drzim palce, zvladnete to...

stepanka274
13. feb 2016

Aj ja som mala male rizdiely len 16 mesiacov medzi prvym druhym aj medzi druhym tretim, narocny bol najma prvy rok, este sme malu dvoje plienky, dva kociky, ked pizerame spatne kazety z tej doby tak vsade hracky, flasky, neupratane, na jednom zabere som ako najmensieho kojim na rukach a obaja zvysny kazdy na jednom stehne lezia a tahaju flasu, ale uz na to rada spominam a dali sme to bez ujmy na psychyke aj vztahu, treba vydrzat

mily7
13. feb 2016

@sunnyfunny ahoj!neboj bude aj sunny aj funny!😄moji mali obaja koliky,sme sami s mužom a pri prvom som po ôsmich mesiacoch šla na autoškolu. Odporúčam vrelo. Bordel bol,teraz pomenej ale niekedy aj to ešte je,pyzamova party do obeda a niektoré dní už chodíme na krúžky so starším. Varenie áno na niekoľko dní, vždy niečo len v jeden deň urob,úprac, navar, výper, jeden deň len deti ries oddych nie domácnosť . Vrav si že to rýchlo prejde ,režim sa milión x ešte zmeni,utrasie, deti podrastu a bude v tom systém kľud. Priority sú áno šťastná mama šťastné deti. Jedlo teplé priorita kvôli deťom a kojacej mame. Zo začiatku som tiež vyuzivala donasky sem tam, sem tam niekoho zaplatila upratať. A aj kojene dieťa vydrží cez víkend napr s tatkom dve hod bez maminy a ty bez von sama. Nechci byt dokonala. Niekedy dáš pyzamo niekedy make up😄deti nemusia 2x von vždy. Pouzi nosič,satku, ak sa sa alebo nevyhnutné nauc prvého zaspavat samého . Chce to zachovať kľud,nastaviť priority, upustiť z požiadaviek .

timea7
13. feb 2016

@veronikonv klobúk dolu, máš to super zorganizované 🙂

siska53
13. feb 2016

@belllinka
@alicka850 vobec to nie je peklo,len.tazsie zo zaciatku. Treba len tomu dat cas,nez sa to uhrka a clovek si to zorganizuje. Rovnako ako pri prvom dietati,netvarte sa,ze to bolo lavou zadnou..ako v novej praci,nez sa clovek zorientuje co a ako.
Pre kazdeho je iny vekovy rozdiel vhodny. Mne vyhovuje ten moj. Mam o 4,5r.mladsiu segru,mame sice vyborny vztah,ale..mensi by bol lepsi..ja som nasim pilila usi za surodenca...no nie vzdu to vyjde hned... A 5r.rozdiel?,pre mna privela...ak by to skor neslo,ok..ale vedome to odkladat? Rodit v 40tke? Ee. Som rada,ze nam to tak vyslo. Su partaci,maly nikdy neziarlil,ja som spokojna. Pri narocnejsom babatku je uplne jedno ci je prve,druhe,ci tretie. Vtedy to bud ev prve mesiace tazke vzdy.

alicka850
14. feb 2016

@siska53 suhlasim ☺ Ja kedze som si vedoma,ze nechcem rodit v 40tke,zacala som uz v 25 a do 35 este tretie s 5r.vek. rozdielom stihnem ☺

ewisam
14. feb 2016

@alicka850 vidis a ja si hlavu trieskam, ze som ich mala mat za sebou 🙂 Starsi sa s maladsim velmi nechce hravat, nic ho ucit, vacsinou ho odhana. Lebo mu krpec vsetko bura, berie a to je medzi nimi necele 3 roky rozdiel. 5 rocny si ani neviem predstavit 😲

siska53
14. feb 2016

@alicka850 tak ked si mala partnera,s ktorym si chcela deti mat... Ok..

Vies,ja ako starsia segra,som to brala viac rodicovsky,okre hrania som dost aj segru vychovavala a tazsie niesla,ked sa vymanovala aj z mojho podrucia.
Medzi muzom a jeho sestrou je 11rokov a tam.tam vztah je uz uplne iny, v takom veku su ti ti starsi surodenci viac "au-pairky" ci treti rodic alebo ho uplne ignoruju, lebo maju uz ine zaujmy.

Ja som.sice sestru zboznovala a obaja mame so surodencami vybirne vztahy,vekom sa to stiera,no aj tak.. Jeho sestra mala uz velke dieta,ked sa dieta narodilo nam (a to im sa narodilo dost neskoro,lebo sa im dhsie nedarilo), my sme sa zas neskor stretli a ja nebudel rodot dieta len tak hockomu,byt slobodna matka a mat dve deti s dvomi muzmi,aspon nie vedome), takze aj tie vztahy sesternice-bratranci su tam.uplne ine. Mojej segre sz nedari mat deti,nez sa jej podari,ti moji budu opat vo veku uz viac tych,co dozoruju,jasne ,aj sa zahraju,ale ten.starsi tam bude vzdy velit! Menej je to viditelne pri mensom rozdiele.

A dalsi priklad - moj otec -,8r.rozdiel,opat skor otcovsky pristup k bratovi ako surodenecky.

Ale opat -,pisem za seba -,aj keby som.mala zrovna deti v dvadsiatke tak opat s malym rozdielom.
Tu po okoli mame takych prikladov kopec,dokonca i s 3detmi,medzi ktorymi je 2r. rozdiel,uplne v pohode,matky su uplne ok,ziadne.depky. Jasne,prve mesiace,ale ako som pisala,pri zmenach v zivote ten zaciatok je vzdy tazky.

Hlavne,ze vam to vyslo,ako ste chceli a nam.co sme mali mensi vekovy rozdiel,tiez.

mily7
14. feb 2016

@siska53 presne a pekne.

Tiež som nemala partnera skôr a len tak rodiť v 25 aby som mala deti tak to tiež nie rozumné. Ja som potom veľký rozdiel medzi deťmi nechcela kvoli prerušeniu rodičovskej ,nástup do práce,zas rodičak. Tlačil má už čas keďže po 35 ja nechcem cielene rodiť ešte dve deti napr. A najhlavnejsi dôvod bol negatívny vzťah k sestre kvôli rozdielu 4 roky. Do puberty som ju brala ako prívesok , veľmi mladú, tú čo ma otravovala. Ale keď sa človek zamyslí 8 r dieťa je ozaj inde ako 4r, a pod. Je to veľa. Jasné že je to individuálne a niekedy vyjdú veľké vekové rozdiely super,niekedy malé vekové rozdiely super. A ešte u nás máme pani ktorá nemohla mať deti. V 50 otehotnela a porodila. Prirodzene. Určite padala veľa x od únavy. Ale poviem vám ľudia ,myslím že bola šťastnejšia ako ktokoľvek iní z nás kto rodil po 20tke. Všetci ti čo ste si krásne naplánovali život a vyšlo vám to tip top ,buďte vďačné životu za to. Ale nevysmievajte sa iným. Ešte vždy ste ho neprežili celý. Nie vzdy to takto dokonale v živote funguje. A to si myslím že človek vie veľa ovplyvnit , urobiť .

cecil36
14. feb 2016

@siska53 naozaj to s tym vekom neplati. Medzi mojim bratom a mnou je rozdiel necele dva roky. Nikdy sme sa spolu nehrali, nemali sme spolu blizky vztah a uz sa dlhe roky ani nestretavame. Ono vela zalezi od povahy deti. Ja som nechcela met dve deti za sebou z dovodu, ze by som sa ani jednemu nedokazala plne venovat a v konecnom dosledku by sa to odrazilo aj na mojej psychike keby pri dvoch detoch padam na hubu. A vobec si neviem predstavit, mat male dieta do 2 rokov ked sa narodil syncek nakolko do 8 mesiaco plakal v kuse kym mu zistili intoleranciu laktozy ked sa mu zauzlili crievka. Na pohotovosti sme byvali non stop. Medzi mojimi detmi je 13 rocny rozdiel a maju krasny vztah.
@sunnyfunny nauc deti zaspavat same, nikdy som deti neuspavala. Navarit na dva dni, pomrazit...A ako dusevnu hygienu vybehnut raz do tyzdna na hodku od deti (hoc aj na nakup, kamoske, kadernicke alebo aj sediet v parku na lavicke sama a citat noviny)