Ako sa venujete bábätkám, keď nespia?

erienka
24. okt 2013

Ahojte. Mam skoro 5 mesacnu dcerku a odkedy sa narodila, vzdy, ked nespi, tak sa jej aktivne venujem. Tym aktivnym venovanim myslim to, ze jej ukazujem hracky, hrkam hrkalkami, hrame sa s kolotocom, dam ju na brusko, prihovaram sa a pod. To som v podstate prebrala od svojej mamy, ona mi ukazala, ako sa venovala mne a mojej sestre, ked sme boli male. Dcerka cez den bdie asi tak 8 hodin, takze toto s nou robim ja alebo manzel tych 8 hodin. Tento tyzden som si vsak vsimla, ze ked sa jej aj neprihovaram a len tak si vedla nej napr. surfujem na nete a ona sa pozera na kolotoc, tak vydrzi aj bez mojej pozornosti (aj ked nie velmi dlho). A to ma privadza k myslienke, kolko pozornosti by sme detom mali venovat? Prehanam to so svojou pozornostou? Alebo ju mam nechat aj samu a to co najdlhsie? Ako ste to robili vy?
Priznam sa totiz, ze niekedy som z toho "hrania sa" uz unavena, no pocit viny mi nedovoli nechat ju len tak "napospas" samej sebe 🙂
Poradte🙂

jaja34581
24. okt 2013

Žiaden extrém nie je dobrý.Tak maličké dieťa musí každý jeden vnem spracovať. Či je to prihováranie, farba , zvuk, pohyb. A to je veľmi unavujúce ale aj obohacujúce.Treba nájsť tú správnu mieru. Myslím , že čas hrania a venovania naplno ešte len príde. Treba si na to šetriť sily. Lebo príde sedenie , lezenie, chodenie a k tomu hranie. Ďieťa treba nechať aj samé a v pokoji. Treba ho to učiť od mala. S tým majú dnešné deti problémy najväčšie - byť v pokoji bez pozornosti dospelého. To len tak na okraj. 🙂

erienka
autor
24. okt 2013

@jaja34581 no, ved to som presne chcela vediet, ze ci je to ok, ked je take male babo aj bez pozornosti dospeleho. Dakujem za koment 🙂

ichbinich
24. okt 2013

@erienka:
Ak je spokojna aj sama, bez aktivnej zabavy z tvojej strany, tak ju nechaj tak 😉
Tak sa nauci zabavit sa aj sama, potom neskor, ked bude vediet sediet, jej daj krabicu plnu hraciek, ona si bude vyberat, ohryzat, hrkat,... a ty budes mat trosku casu.
Dcera je menej narocna ako syn a tiez som mala niekedy zle svedomie. Ale na druhej strane, ked je spokojna, tak ju necham samu. Ked mrnka a potrebuje ma, tak sa jej venujem. Syn totizto vyzadoval moju neustalu pritomnost, este aj kavu som pila na zemi sediac vedla neho. Nie na stolicke 45cm vyssie, pekne na zemi 😉 Tak si to uzi, ze mas niekedy par minut pre seba.
Inak je super, ze sa jej venujes. Komentuj, co robis, ked pozerate z okna, co tam vidi. Mozes jej spievat, s nou tancovat,...
Moja dcera, ked si ju dam na kolena, tak zacne "spievat" a tak si pyta odo mna, aby som jej spievala. Vzdy sa zacne usmievat od ucha k uchu, ked jej spievam 🙂
Venovat ano, ale rodicia nie su animatori 😉 Ked si zvykne sa zabavit sama teraz ked je malicka, tak podla mna to bude iba lepsie potom neskor, ze sa bude vediet zabavit trochu aj ako vacsia.

stormie
24. okt 2013

@erienka ja len tolko - je super ze sa dcerke tolko venujes len aby sa ti to 'nevypomstilo ' ako mne, tak si zvykla ze som pri nej alebo niekto ze ked som ostala sama doma nebola som schopna spravit nic, to myslim doslova ze nic...ani na wc som nemohla odbehnut bez toho aby nezacala plakat a to nehovorim o vareni, upratovani atd..+ moja spavala len 1-2x denne po 20 minut !!! Takze okrem nocneho spanku to bola skoro nonstop starostlivost...

leninka75
24. okt 2013

@erienka ......musím súhlasiť so @stormie......u nás sme sa mužom na striedačku každú voľnú doslova sekundu venovali staršej dcére...a teraz je to tak, že dcéra si stále vyžaduje prítomnosť jedného z rodičov pri akejkoľvek činnosti 😝...sa divím, že nás so sebou neťahá do školy 😀......nič si nevie sama začať a keď aj začne pokiaľ pri nej nesedím a aspoň sa na ňu nedívam tak okamžite s prácou končí 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 .......ja len dúfam, že z toho "vyrastie"...pri druhej dcére sme už takú chybu neurobili.....mladšia je úplne samostatná jednotka...pri nej si navarím, upracem, kuknem net, vypijem v kľude kávu, atď .....takže ak sa maličká dokáže zahrať sama, treba ju v tom len podporovať 🙂

hanka_april
24. okt 2013

@erienka ja tak sriedavo, dam do postielky v obyvacke, kde ma kolotocik, hracie plosinky, hracky a tam chvilu vydrzi, ked tam uz place, tak ju ponosim, potom zase dam do lehatka a pozera ako varim, alebo niec robim, ked je zase nespokojna, zoberiem na ruky, hrame sa....tak striedavo....tvja ma 5 mesiacikov, tak si myslim, ze zachvilku sa zacne vac hybat sama, prehadzovat, kotulat, sadat si, tak ju bude este viac bavit objavovat veci sama, takze ak ti vydrzi nechavaj ju co najviac sa bavit samu....(ja mam sice len jedno dievcatko, ale mam to odpozorovane od sestry, ktora ma dve...)

seemani
24. okt 2013

@erienka presne to som mala aj ja, výčitky svedomia keď sa malému nevenujem, keď sa obzeral a nikto sa mu ani neprihovoril. A tak som stále šla k nemu v domnení, že chudáčik musí sa nudiť.. A prihovárala sa mu a hrala sa sním. Svokra mi vtedy povedala, nech to nerobím, lebo aj ho vyrušujem 😀 . On keď je ticho a zamyslený, on je vo svojom bábätkovskom svete a vníma čas inak ako my.. A tak ho vždy nechám a venujem sa mu len keď si pýta pozornosť, čo je v priemere asi 2-3 hodinky denne, zvyšok prespí a je vo svojom. Takže neboj sa , kľudne nechaj malú samu, v budúcnosti to určite oceníš, že sa vie hrať aj sama

katkanova
24. okt 2013

@erienka pri prvom tak isto - mala som vycitky ze len tak nepovsimnuto lezkal, tak som spievala, debatovala, ukazovala, hrkala, citala, vsetko mozne a teraz ma 2r, je sice v mnohom popredu oproti rovesnikom mozno prave vdaka tomu, lenze oni ho aj tak casom dobehnu a ja mam doma dieta ktore este aj ked kuka rozpravku, schmatne ma pri tom za ruku a "maminka kukaj ako pozeram rozpravocku" 😀 pri druhom sa budem musiet prekonat a nechat ho viac sameho so sebou - mozno to bude lahsie lebo ma aj tak bude zamestnavat prvorodeny, mozno tazsie lebo budem mat vycitky ze sa im nevenujem narovnako, ale dieta ked pozornost potrebuje, ono si ju vyziada ...

zigzag
24. okt 2013

haha, mna si sa mohla opytat, co robim,ked spi :D moj strasne malo spaval, a ani teraz neni spac,,,,

libertine
24. okt 2013

kludne nechaj babo aj nech si len tak lezi, na chrbte, na brusku, na hracej deke... netreba sa mu stale aktivne venovat, nech nie je presytene podnetmi. ja som si vzdy predstavila, ako by mne bolo, keby ma nonstop niekto niecim zabaval a nenechal chvilu na pokoji 😀

erienka
autor
25. okt 2013

@katkanova na tom "maminka kukaj ako pozeram rozpravocku" sa smejem uz odvcera. Zlate 🙂

erienka
autor
25. okt 2013

@ichbinich s tym slovom "animatori" si to vystihla. Presne tak sa citim, ked z kosika vytahujem dalsiu hracku a volam: "a na sceeeenu prichaaaadza zabkaaa!!" :D :D

ichbinich
25. okt 2013

@erienka:
No tak to u teba bude profesionalna deformacia 😀 😀 😀
Nerobila si nahodou niekedy animatorku? 😉 😀
Drz sa hlavne hesla "If it ain't broke, don't fix it" 😀 Takze ak je dcerka spokojna sama, nechaj ju samu. Ona sa vcas ozve, ked ta bude potrebovat.
Vsetko dobre!

klincek
25. okt 2013

@erienka no trosku to prehanas, a to nemyslim v zlom..ja som takto isto zabavala moje baby (dvojicky) a lutujem to este teraz, lebo som a do ich dvoch rokov nemohla ist ani len sama v klude vycikat, to bol hned rev ako na lesy, a ja uz som bola zrelana psychiatra.
perfektne to vystihla @ichbinich - ak sa hra sama, nezasahuj..zjavne tiez vie, o com hovori 😅 😉

pipinka4
25. okt 2013

@stormie to akokeby si opisovala moju malu presne skoro od narodenia cely den prebdi a tiez som nic nemohla spravit.bohuzial niekedy boli ak place ked som sla na wc a podobne.popri nej.bolo varit doslova umenie.ale zmenislo sa to ked dovrsila 4 mesiace.uz sa sama aj zahra.pokuka veci.niekedu ju dam do hojdacieho kresla tam sa zabava a potom zaspi.cize uz sa celkom da aj varit aj pradlo povesat a tak 🙂.

jaja34581
25. okt 2013

Bábo môže byť aj bez pozornosti dospelého a dospelý bez pozornosti bába musí lebo by sa zbláznil. Veľké množstvo podnetov môže byť unavujúce a dieťa môže byť z toho aj nervózne a nepokojné v noci. Na slová "stále sa venovať deťom" som už alergická. Hold som starší ročník narodenia a nepamätám si , že by naši rodičia venovali všetok čas deťom. Myslím, že sme slušná a hlavne nie tak neposedná a neposlušná generácia detí. V porovnaní s niektorými deťmi súčasnosti. Stredná cesta-zlatá .