Ako sa naučiť povedať dieťaťu nie?

22. máj 2023

Potrebujem radu,už neviem čo s manželom.
Ide o to že všetko dovolí dieťaťu,máme 4r chlapčeka.Vsetko musí byť po ňom ako malý chce.No najhoršie je keď sme v obchode a chce stále novú hračku.Dobre vie že ja mu nedovolím,aj doma poviem že nekupime žiadnu hračku.No v obchode zoberie manžela za ruku a idú k hráčkam keďže dobre vie že manžel mu kúpi.Potom doma nadáva že zbytočne kupuje hračky a vyhadzuje peniaze.Lenze on musí povedať nie malému.Ako ho to naučiť?Ja som mu povedala že nie a ideme preč,nech aj reve.Na to manžel že on nebude týrať dieťa aby reval.A dalsia vec nikam nemôžem ísť,minule som bola u kaderníčky predtým u doktora.Maly reval že on chce ísť so mnou.Hovorim manželovi zabav ho nejako,on na to že chce ísť so mnou tak nech ide.Tak sme išli všetci traja a čakali so mnou tam kam som išla.Niekedy už také nervy mám,keby sa trochu snažil manžel a zabavil by malého,nemusel by všade chodiť so mnou.Aj na nákup by som mohla ísť sama.Je strasne na mňa naviazaný.On chce stále len maminku.Aj uspať ho môžem len ja.Aj jesť mu dať len ja,proste všetko.

anjelicek26
22. máj 2023

Ja ti poviem len za nas, mam syna, ktoremu sa niektore veci tazsie vysvetluju...

na 90% ho do obchodu nebravam, teda nebravala som vo veku, kedy robil sceny a dozadoval sa veci. Chodila som (a prevazne chodim) vecer, ked su deti uz v posteliach... zlate do 21-00:00 otvorene obchody

ked ho beriem do obchodu, mame vzdy dohodu 1 vec si moze vybrat, 1 sladkost ci ovocie ci casopis ci hracku, cokolvek, ale jednu! drzi sa toho a pre mna je to tak v poriadku, ze tu jednu vec (za pomahanie! v obchode) dostane... ked nepomaha, tak mu v obchode uz jasne poviem, ze rada mu nieco kupim, ale moj zlaty bez prace to proste nie je... takze utekaj po vajicka, mlieko, muku, daj do kosika dve uhorky atp.

Najdi system a dohodnite sa s muzom, ako to vy chcete, ale obaja, rovnako... nemoze ist jeden styl vychovy proti druhej.

lilyianka
22. máj 2023

Nechcem byť zlá,ale keď chce na všetko len maminku,tak si si ho asi ty tak naučila. Resp vidno,že muž sa od narodenia nezapaja do starostlivosti o dieťa ... proste by som mu povedala bude s tebou,ja idem tam a tam a varuj. A už čo budú robiť je ich vec. Dieťa si potrebuje zvyknúť. Lenže toto bolo treba robiť už od malička.

ropucha6
22. máj 2023

Ked bol maly, nereval? Asi sa manzel moc nezapajal. Ja teda chodim ku kadernicke od porodu a neexist, ze by tam bolo dieta, to chcem mat aspon tych par hodin pokoj. Normalne povedz, od do som prec, hadam zvladne otec vlastne dieta na par hodin.

letfenixa
22. máj 2023

Ale ty dieťaťu nie povedať vieš, u vás zlyháva manžel. Nechcelo by sa mi dospelého vychovávať.

yoxinka
22. máj 2023

Ja len toľko, že si zarábate na brutálny problém. 4 roky? Veď to je veľké decko, ktorému vieš vysvetliť hocičo. Naviazaný? Chce len mami ku, tak mu ustúpiš. Otec mu ustúpi, lebo nechce, aby reval. Výborne to máte poriešené! Neexistuje decko, kvôli ktorému by som ja nikde nešla a bola len s ním doma, lebo ono chce! A to mám deti tri. Najmladšia má 4 roky. Minule som šla cvičiť, chodím pravidelne, nič zvláštne, ale slečna začala robiť takú scénu … som sa na ňu kukla a hovorím si, Oscary už tento rok rozdávali, aká škoda. Chlap ju zobral a bolo poriešené. V obchode som za 11 rokov, čo mám deti nekúpila nič, na čo si ukázali, že chcú. Revali, tak revali, ignor. Do hračkárstiev takmer nechodíme. Vybavené.

januska12323
22. máj 2023

Chlap nevie povedať nie dieťaťu a ty nevieš povedať nie mužovi.
Idem ku kaderníčke o dve hodiny som doma, zatvor dvere a choď. Ideme s tebou. Nie, idem sama.

autor
22. máj 2023

@lilyianka Ja som manžela zapájala odmalička do starostlivosti o bábo.Ked bol malý rád pomohol,lebo kam ho dal tam bol aj rád ho kocikoval.Odkedy začal chodiť ho to už s ním prestavalo baviť.A teraz keď je väčší mal obdobie vzdoru vymýšľal manžel nechce s ním už vôbec byť lebo vraj nemá naňho nervy.
@yoxinka Lenže manžel ho nechce zobrať a odpútať pozornosť odo mňa alebo robiť s ním neaku aktivitu aby nechcel ísť so mnou.Maly začne revat,muž odíde von že nemá na to nervy počúvať to že ho tyran,nech ho zoberiem so sebou.Ze on s ním doma nebude keď takto vyvádza.K spánku ľahne si vedľa neho manžel malý vymýšľa,po čase povie že on chce maminku.Idem za ním dám pusu zakryjem prečítam rozprávku a zaspí hneď
@januska12323 Ale keď nechce byť s ním keď malý reve,on radšej odíde von aby ho nepočul revat.Jak mám tak odísť sama.

kaktusik007
22. máj 2023

normalne mas odist. trosku viac asertivity voci manzelovi zeno --- lebo uz teraz vies ze si zarabate na problem. lebo ten nie je v synovi - ani v manzelovi - ale v tebe, ze nevies byt dosledna.

luccija
22. máj 2023

Tvoj muž je problém, lebo je slaboch radšej ustúpi ako by mal dieťa presmerovať inam, alebo povie, že nemá nervy na plač.Detto to, že Ta malý "chce" to robí veľa detí, ale niekedy to nejde.Potrebovala by si ísť na služobnú cestu a čo by bolo?
Veď muz by sa zrútil.
Do obchodu choď bez dietata
Každé dieťa v tomto veku vyjednáva a skúša hranice.Si ako medzi kameňmi ..dúfam, že to nie si ty čo je muž tak úzkostlivy na syna ten príspevok som si zapamätala a hovorila si, že raz budú strašne problémy.Tvoj muž nechce riešiť a to je veľmi zlá povaha vždy budeš všetko robiť ty vychovávať, učiť sa...ideš ju kadernícke a oni nech sú na ihrisku.Nedaj sa, lebo sa zbláznis stále s nimi za chrbtom

januska12323
22. máj 2023

Vieš čo ja by som sa naštvala a nakričala či mám suseda zavolať keď sa on o svoje vlastné decko nevie dve hodiny postarať. A každý deň aspoň na polhodinu choď preč z domu sama. Nachystať jesť a udržať 4r. dieťa nažive zvládne aj 10 ročné dieťa mi nehovor, že dospelý chlap nie.

luccija
22. máj 2023

To bude vždy utekať?deti sú aj zle, aj plaču, vydierajú.Ja som není za direktivnu výchovu, ale keď rodič nedá žiadne hranice to dieťa je zmätene a neisté.Tvoj muž akonáhle má niečo vyriešiť odide

erika237
22. máj 2023

Ja mam 3,5 rocnu a aj ked je so mnou v obchode, chodime takmer stale spolu tak raz za cas sa dohodneme, ze si moze nieco vybrat, jednu vec. Ak idem sama tak mi hovori a msminka kupis mi hracku a ked pridem bez plac ako na hory ale dostane znovu vysvetlene ze sa nemoze vzdy kupovat nejaka hracka.
Ked uz tak prinesiem nieco co lubi, cucoriedky, maliny, monte ak su v zlave ak nie, tak hold nic.

Tvoj muz je dost podobny tomu mojmu, on sa s malou nevie zahrat, nevie ju vziat von, nevie lebo nechce a ako bolo vyssie napisane budes prevazne na vsetko sama, s tym ja bohuzial pocitam a preto som sa tak aj zariadila. Nic to ale nemeni na tom, ze malu s nim nechavam a nech sa stara, je to sj jeho dieta a ma ju tiez vychovavat.

kamatopo
22. máj 2023

No ja by som k tej kadernícke išla sama. Zavrela by som dvere a bodka..tak ako sa on teba nepýta čo sa týka hračiek tak sa ty nepýtaj čo sa týka tvojej chvíľky pre seba.

rebrambora
22. máj 2023

To musis manzela naucit povedat nie.
Keby mi toto robil ten moj, skusila by som rozhovor a dala mu sancu, ale ak by to nepomohlo tak cau.
Naco by mi boli dve deti?
Naco? Ze on nema nervy na VLASTNE dieta? Wtf? Ved to na byt 50/50 a jasne dohodnute hranice.

ropucha6
22. máj 2023

@januska12323 presne s tym susedom, to hned aj mne napadlo, ja by som na to nemala nervy. Keby skonci v nemocnici, tak co?

yoxinka
22. máj 2023

No, tak to máš blbé. Spravila si si decko s chlapom, na ktorého totálne nie je spoľah. Vieš, že malé dieťa, malé problémy, veľké dieťa, veľké problémy? Čo teraz zasejete, budete raz žať. Keď začne chlapček vyvádzať v puberte, chlap sa schová pod paplón a bude sa tváriť, že nemá dieťa, či ako si to predstavuje? By si su mohla chlapa trochu upratať, lebo toto je nonsens, aby sa o vlastné dieťa nevedel postarať. Čo máš ísť pre suseda, či čo??? 🤦‍♀️

jaskolka
22. máj 2023

Ako povedať nie? Jednoducho Nie a hotovo. A stať si na tom, aj keď bude malý revat, plakať, hádzať sa o zem.
A čo sa týka manžela, to isté. O tretej mam kaderníčku, odchádzam, čau. Malý, reve? Ok, nech si poreve. Hádam nebude revat večne. Zavriem dvere, odchádzam. Neppstara sa? Odíde aj on? No tak to by dostal potom "hubovu polievku" a možno aj panvica by prišla pod ruku. Aby jeden dospelý chlap nevedel zvládnuť 4 ročne vlastne dieťa a išli ako prívesky so ženou do kaderníctva? To ako fakt? Ešte toto nebolo, aby mi 4 ročný všetko diktoval, čo robiť, lebo on chce..
A keby si šla niekde na liečenie ci na služobnú cestu? Co by ho muž dal do hniezda záchrany zatiaľ, alebo do domova? .

autor
22. máj 2023

Občas mu poviem že či mám zavolať suseda aby zabavil dieťa,no na to je ticho.Inac to už teraz väčšinou všetko sa starám ja okolo malého.Ja s ním chodím do a zo škôlky,k lekárovi keď je chorý,ja som s ním doma a dávam mu lieky.Ja sa s ním hrám atď atď

maryetta
22. máj 2023

Ono bud muz bude “tyrat” dieta tym ze zaplace. Alebo dieta bude tyrat muza a teba. Tym ze placom si vsetko dokaze. Co bude neskor?

majlo1234
22. máj 2023

Muzovi je pohodlne, ze sa o vsetko postaras, ked trosku pohundre. Nechaj ho, nech si to vyzerie, ved je to aj jeho syn

yoxinka
22. máj 2023

Inak, keď mala najmladšia dcéra dva roky, musela som súrne letieť so staršou k lekárovi, muž nebol doma. Vieš, kto sa mi postaral o dvojročné dieťa doma? 9 ročný syn!!! Kým malá spala, syn sa potichu hral. Keď vstala, zobral si ju do kuchyne, normálne ju nakŕmil jogurtom, čo som mu ani nekázala, ale že malá hovorila papať. Tak chlapec otvoril chladničku a nakŕmil ju jogurtom. Potom jej umyl ruky a ústa a hrali sa, kým sme sa nevrátili domov. Sa spýtaj muža, či mu nie je trápne, že sa nie je schopný postarať o 4ročné dieťa, keď o dvojročáka sa vie postarať 9 ročný sopliak!!!!!!

svetlonos
23. máj 2023

Presne. Muzovi nejde o tyranie maleho ale o to, ze nema nervy na jeho plac.
Ja som malemu hovorievala, ze hracky/veci v obchode byvaju, je to och domcek. Alebo, ze to nepotrebuje pretoze uz podobne ma alebo ma ine pekne hracky. Ma 3 roky. Problem bol okolo 1,5-2 rokov v hrackarni 😂 chcel vsetko! Ale teraz uz v pohode. Vezme pizrie, a odlozi.
Minule som urobila blbost- chcela som aby ostal v skolke- plakal- potrebovala som si vybavit kekara. Skubila som mu jeden velky traktor z vykladu. Hned ako som to dopovedala, by som sa byvala nafackala.
Jasne ze som trajtirik za 70€ nekupila. Po skolke prva veta- oha, maminka zabudla kupit traktor!
Pivedala som ze ho nemali.
Po tyzdni asi sa chcel jrat s hrackami z jedneho boxu ( vymienam mu ich).
Ma tam oi aj jeden mensi traktor so zvueratkami.
Pozrelcsa nadsene nan a skrykol radostne- pozri mami, nemusis kupit novy traktor, ved ja mam 😃 Velmi sa tesil a mne skoro az slzy vysli.
Tak to skus, nic za to nedas 🙂 S muzom pomoze len rozh8vir hádam.

autor
23. máj 2023

@svetlonos Som skúšala všetko možné.Aj to som už povedala že nemáme peniaze na nové hračky alebo že podobné doma už má.No on chce zakaždým.Teraz má také obdobie že všetko ja chcem ja chcem.Priklad ideme na prechádzku niekto má na dvore auto alebo barsjaku hračku,hneď na to aj ja chcem také.Samozrejme že nekúpim a nejak to vyhovorim.Problem je to že chodíme všetci spolu do obchodu.Ze manžel by ho mal zaujať s niečím aby ostal doma s ním.Len malý hneď spustí rev a manžel nevie ako ho zabaviť.Alebo keď potrebujeme niečo kúpiť do domu alebo materiál na robotu,to musíme ísť obaja príklad do Obi Hornbach atď.Len už aj v týchto obchodoch majú hračky pre deti,všade.

andreatytler
23. máj 2023

Muz tebe hovori ze dieta tyras ked ho nechas plakat lebo mu nekupis hracku a on by ho nechal plakat sameho doma len preto ze nemoze pocuvat jeho plac? To on je skutocny tyran. Ako moze nechat 4 rocne same doma? Co ak nieco na seba zhodi?
On ho uplne odmieta vychovavat. Velmi smutne. Neviem ci s tym nieco urobis. Ak s nim nechce travit cas, alebo ho uspavat, tak ho asi neprinutis. Ale potom nech muzovi nevadi ze syn nebude mat s nim absolutne ziadny vztah.
Ked idete do obchodu pri vstupe poved OBOM ze ziadne hracky kupovat nejdete a ked muz mu dovoli hracku, tak ty tu hracku vrat. Muz nema pravo menit tvoje rozhodnutie.
Zevraj ludia ktori neznesu plac dietata, nemali dovolene plakat ako deti. Rodicia im ten plac doslova zakazovali pod hrozbou trestu. Tym v nich vypestovali presvedcenie ze plac je nieco absolutne nevhodne, nespravne a zle a treba s tym okamzite prestat. Vies akych mal muz rodicov? Vysvetli muzovi ze mozno nieco podobne sa deje aj s nim.
Porad mu aby sa od placu odosobnil. Kludne nech si predstavuje ze tam place cudzie dieta a tym padom sa ho to netyka.
Vysvetli muzovi ze plac dietata je viac komunikacia, ako vyjadrenie pocitov. Ked place dospely clovek, deje sa to vacsinou vtedy ked je skutocny extremney problem a ked ten clovek skutocne velmi trpi. Preto si my dospeli myslime ze ked dieta place, musi velmi trpiet. Ale detsky plac je iny. Nie su v nom tak silne emocie. Je to forma komunikacie, kedy sa nam snazia povedat ze ich nieco trapi (kludne aj malickost), ale v tom veku este nemaju taku schopnost vyjadrovania a ten plac je jednoduhsi.

autor
23. máj 2023

@andreatytler Manžel má v pohode rodičov,hovorili že on bol kľudne dieťa nevymyslal neplakal a tak.No on v obchode keď malý plače sa od nás odďaľuje lebo nechce aby ľudia videli že patrí k nám že aj on týra dieťa lebo plače.Ze čo si pomyslia ľudia že nevieme vychovávať dieťa lebo plače.Blbe reči má.

yoxinka
23. máj 2023

Skús mu dať prečítať nejaké knižky o tom, ako fungujú deti a výchova. Tam sa dočíta, že revanie decka je normálna, ba priam ŽIADUCA vec. Inak, ľutujem teba a v budúcnosti všetkých, ktorí prídu do kontaktu s tvojím dieťaťom, lebo to bude mega fracek.

andreatytler
23. máj 2023

Toto je skutocne extrem co robi.
Stazuje sa ze dieta je nevychovane a odmieta uverit tomu ze je to on ktory ho k tomu vedie. On by asi chcel aby bol syn bezproblemove dieta, ktore nema ziadny vzdor a nazor a na slovo ho poslucha. On sam nevie ako to riesit a tak sa vzda a bud mu vyhovie, alebo uteka z boja. Je uplne bezmocny a neschopny a frustrovany.
Skutocne nemam sajnu ako by som toto riesila. Asi by som s muzom uplne prestala pocitat ako s otcom. Nedovolila by som mu aby ho rozmaznal nakupovanim tych hraciek a nenechala by som ho s nim sameho ak by on od neho odchadzal. Vykaslala by som sa na neho a zial ten syn sa po case vykasle na neho tiez.

autor
23. máj 2023

@andreatytler Tak tak on chce aby malý poslúchal na slovo že kde ho posadi tam bude aj hodiny a aby nevymyslal.Maly je dosť akčný všade ho je, všetko ho zaujíma všetko skúša skúma.

danica2711
23. máj 2023

fúha, fakt si sa dobre vydala...ty máš deti dve, pričom výchova toho staršieho bude oveľa ťažšia než toho malého. Mne osobne by sa do výchovy dospelého chlapa nechcelo, ja som sa vydávala preto, aby som mala rovnocenného, spoľahlivého partnera, ale to som ja. Ak to ty zvládneš, odporúčam pustiť sa do výchovy manžela hneď a radikálne. Malý nie je taký problém

yoxinka
23. máj 2023

Ale veď to je úplne normálne správanie zdravého dieťaťa. Všade byť, všetko skúšať. Tým spoznáva svet. A učí sa. Kamoškina dcéra sedí, tam kde ju posadia, je ticho, nič nepýta, nič nevymýšla. Vieš prečo? Má detskú mozgovú obrnu. Ako … ja nie som moc fanúšik rozvodov, ale pokiaľ si tvoj chlap nenechá dobovoriť a nezačne so sebou niečo robiť, veľmi vážne by som o rozvode uvažovala. Toto má potenciál zničiť dieťaťu život, podľa mňa.