Ako rozprávajú vaše 16 mesačné deti?

14. máj 2020

Ahojte maminky chcem sa opýtať, ako rozprávajú vaše 16 mesačné detičky ?? Moja hovorí iba mama a baba, predtým vravela aj tato a dede ale teraz nič.Ked niečo nechce tak krúti hlavou že nechce ale nevraví k tomu že ne ne iba krúti hlavou a tak isto ak niečo chce tak krúti hlavou že ano ale zasa nepovie k tomu že ano.Alebo kýva papa ale nehovorí že papa. Ako ju motivovat aby začala trošku viac hovorit?

bagre
14. máj 2020

Normálne sa s ňou rozprávaj, spievaj, čitajte knižky, ukazuj, sem tam sa opýtaj keďže rozumie viac ako hovorí. Ale nič extra motivujúce nie je - treba to nechať na ňu 😊, ono to príde 😉

simona92101
14. máj 2020

Kamaratkin syn do 3 rokov povedal max 5 slov,kyval hlavou,rozumel vsetko ale nehovoril.nastupom do skolky sa do mesiaca vsetko zmenilo

mogaa
14. máj 2020

Dieťa musí dozrieť a samo musí mať potrebu sa dohovoriť, inak nepomôže nič....naša má skoro 2,5roka a tiež zrozumiteľna, ahoj, čau, mama, baba, dede, nejde, nechce, daj a pár ďaľších základných....ale inak len jej hatlaninka......bude ti vysvetlovať aj 5minut a zakončí to """ noooo"""keď chce zopakuje keď nechce neprinútiš ju...hlavné je že dieťa rozumie a má snahu sa dorozumieť, ostatné príde samo.....ak s plienkou, ukáže že potrebuje ísť už keď je pocikaná alebo pokakaná v plienke.....bez plienky byť nechce, nohavičky nechce - len plienku....

sunny8
14. máj 2020

Moja ma 2 roky hovorí vo vetách ale mám kamošky čo majú starsie deti jedna má 5 ročne dievčatko a nehovorí skoro nič do škôlky chodí a nezistili jej žiadnu vadu na logopedii ... 🤷 Je to na samotnom dieťati kedy dozreje a rozbehne sa

lavender21
14. máj 2020

Moja staršia rozpráva vo vetách od dvoch rokov, teraz má skoro tri. ešte nevie r a k, niekedy jej ťažko rozumieť. A ešte žijeme v ČR, rozpráva po slovensky, tak občas jej cudzí nerozumejú. Mladšia má 16 mesiacov, začala spájať dve slová dokopy: bojím auto, vie povedať mama, tato, baba, dedo, havo, papať, papala, tatala(kakala), vtáčik, bojím, auto, dobre, eviem (neviem), prepáč, ahoj, nic- keď sa jej opýtať čo robí 😀 stále ma prekvapí niečím novým. Ale to má všetko od sestry, ona v jej veku takto nerozprávala...

anastazia93
14. máj 2020

Ahoj. Dieťa v tomto veku je na 1 slovnej úrovni, preto je dobré hovoriť na dieťa len o úroveň vyššie ako je samo. Teda v tomto prípade 2 slovné. Viem že to nejde vždy, ale keď si čítate, snaž sa komentovať obrázky len 1-2 slovne. Komentuje čo robí ona, opäť len 1-2 slovné. Veľa robte zvuky. Aj citoslovcia a zvuky zvierat sa v tomto veku rátajú ako slová.
Niekedy jej daj na výber : chces čajík alebo vodičku?
Nech aspoň ukáže. Aj gestá sú v tomto veku veľmi dôležité. Sú to prediktory reči. (Najprv je gesto, potom slovo, potom spojenie gesta a gesta alebo gesta a slová až potom 2 slovné výpovede) .
Teda zhrnutie:
1. Hovor pomaly
2. Jedno až dvojslovne
3. Veľa čítajte
4.komentuj čo robí: (jeeeej. Bábika. Bac. Spadla.. aha. Havo., )
5. Neskôr dávaj výberové otázky.

veronice
14. máj 2020

Moja čoskoro 16m rovnako ako tvoja 😁 neriešim to. Pride jej čas 🙂 čítame si, spievame, rozprávame... Ved jej sa ten jazyk raz rozviaze keď bude na to pripravená 🙂 upokojujem sa tým ze síce nerozpráva ale rozumie všetko jasterica 😁 keď jej poviem nech uprace hračky alebo niečo prinesie alebo v knižke zvieratká všetky ukáže... Takze nechávam to na nu.

daganov
14. máj 2020

@mogaa to musí byť zlaté, ako vysvetľuje aj minút s zakončí to tým "noooo"