Ako odučiť 4-ročného od nočnej plienky?

18. apr 2023

Ahojte, chcela by som poprosiť skúsené mamičky, poraďte, ako postupovať, ak chcem odučiť 4-ročného syna od plienky na noc. Cez deň nenosí od 2 rokov, ani na obedný spánok, nehody nemáva, ale tá nočná nie a nie.. stále ju má ráno mokrú. Mali sme pár pokusov doma, alebo keď sme cestovali a zabudli sme zabaliť plienky, aj som ho budila 3x v noci, ale aj tak sa pocikal, keď tvrdo zaspal. Ani sa nezobudí, keď je mokrý. Vôbec to nevníma, keď spí. Alebo ešte čakať? Verila som, že na to dozrie sám, ale už sa mi zdá moc veľký na plienky. Čo myslíte? Ďakujem za názory.

zuzkaa1991
18. apr 2023

Nocne cikanie do ja viem ovplyvňuje nejaký hormon pcika sa pocas noci alebo az rano vie o tom ze ma plienku?ja som mojej davala do 3.5r ale od 2r len pocas spanku ked spala pants takze netusila ze ma plienku.....ale ak ma stale mokru tak jedine kupit gumene plachty(predavaju v emi fajne su) a skúšať....ale podla mna to sa neda ovplyvnit a hlavne nebudit dieta 🙈🙈 je to nezmysel nikdy som malu nebudila v noci inac by bol velky cirkus....ale keďže s nou spim tak ked sa zacala vrtiet v posteli tak vzdy som sa potichu pytala ci treba cikat

anjelicek26
18. apr 2023

Ano dozrie sam. A nie, nie je velky na nocnu plienku. Obchody su plne plienok az do velkosti 35 kil, preco asi? Pretoze ich ludia kupuju, potrebuju a bohuzial - sa za to akosi hanbia a nerozpravaju o tom... vela deti potrebuje plienku na noc do 6 rokov a stale to nema zdravotnu pricinu, len proste tuhy spanok a mozog neznizil tvorenie mocu v noci. Ked si precitas fora, kolko ludi nosi v noci deti cikat, aby sa im nedocikali, pochopis tiez vela.. proste je to normalne, nehrot to...

Moja mlada bola 17 mesacna bez plienok cez den a bez nehod a veru plienku na noc do 4 rokov... proste potom prislo, ze sa pocikavat prestala, zo dna na den... ona ma neskutocne tvrdy spanok, to meno Ruzenka jej pasuje...

Takze ako postupovat - menej pit pred spanim, vycikat sa este raz pred spanim, upozornit, ze rano nech sa nevycika do plienky, ale ide na zachod (napr. odmena za suchu plienku), ale viac nie, proste pockat.

marhulka13
18. apr 2023

Tento problém som mala aj ja som synom, chodili sme aj na nefrológiu, určila nám režim pitia a jedenia, no nepomohlo, tak nasadila aj lieky, režim budenia v noci a stále nič. Lekárka ma už obvinovala, ze ti nedodrziavam, z toho mi bolo ešte horšie, lebo naozaj sme všetko robili ako treba. Dokonca aj psychologicke sme išli, ale nič. Potom som to vzdala a vysadila lieky, znovu dala na noc plienku aj keď už mal skoro 6 rokov. Nechápem prečo, ale zrazu to postupne prestalo a keď už mal plienku týždeň suchu, tak som mu ju už na noc nedala. Teraz ma 12 rokov a je úplne v poriadku. Ale nerada na to obdobie spomínam

autor
18. apr 2023

@anjelicek26 dakujem, presne toto je moj pristup, len som uz zacala byt nedockava :D mala som plan, ze v lete, ked bude teplo, budem skusat nedavat mu plienku, ale pride mi to zbytocne vela prania kazdy den, ked viem, ze aj tak mu urcite ujde. Ale skusim mu davat menej pit a 2x vycikat pred spanim a rano ho nahanat na WC. Snad sa nad tym zacne viac zamyslat aj sam..

@marhulka13 takze asi na to naozaj len musia dozriet.. budem teda stale cakat na prvu suchu nocnu plienku :D

katuskamala1
18. apr 2023

@marhulka13 presny pripad mojej kamosky,pred 6 rokom to prestalo a to aj bez liekov ktore vysadila lebo i tak nepomahali..

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
euka210
18. apr 2023

Dozriet musi. Aj moj jeden od necelych 2r cez den bez plienky, ale v skolke v 3r ucitelky nech mu dam...ako casto sa pocural. V noci ked som ho zobudila, tak bol suchy, ale inak sa pocural cez obedny spanok. Tiez ma stale tvrdy spanok, plienku mal asi do 4r na noc, ale ked bol chory, tak bola nehoda aj potom.
Pockaj este do leta.

marhulka13
18. apr 2023

Môj sa práveže krásne v dvoch rokoch odplienkoval aj na noc, až po treťom veku začal znovu. To nočné budenie katastrofa, jeho by nezobudil ani výbuch granátu pri jeho posteli. Lieky ho iba vysusovali a bol akurát podráždený a lekárka s nim. Fakt musel len dozriet, ale doteraz je to neskutočný flegmatik.

stanislavicenka
18. apr 2023

@zuzkaa1991 suhlasim
@autorka ja ta chcem iba upokojit,syn ma za mesiac 5, v noci ma stale plienku, niekedy uplne suchu rano, pocujem ho, ako ide v noci cikat, takze prevrwt sa uz vie. Jednoducho musi na to dozriet nervova sustava. Budenie nema ziaden vyznam. Pride to. Dcera mala plienku do 4,5 roka, neriesila som to. Lekarka mi sama povedala, ze to musi dozriet.

sense
18. apr 2023

Musí dozrieť, v 4 r by som do dieťaťa lieky nepchala... Ono aj lekári toto riešia až v predškolskom veku resp 5-6r....

anjelicek26
18. apr 2023

Ono to skutocne s okolia - s behanim po lekaroch, s obmedzovanim pitia, nosenim v noci, prezliekanim v posteli - trvalo jednoducho rovnako dlho, ako to nechat tak a nechat dozriet... a to nechat dozriet je pre vsetkych okolo omnoho menej stresujuce. Mna to prekvapilo, tri starsie deti boli velmi skoro aj bez nocnej plienky... ale ono nema zmysel porovnavat ani vlastne deti medzi sebou... maju cas, na vsetko.

cafelatte
18. apr 2023
reanda
18. apr 2023

moje deti obe dozreli az v siedmom roku.. neriesila som to nijako

ankare
18. apr 2023

Dozrie sám. Tobôž chlapec. Neboj, do maturity sa to naučí. 😅

reanda
18. apr 2023

to, ze sa nad tym zacne zamyslat, mu nijak nepomoze 🙂 skor naopak, moze sa zacat stresovat a mysliet si, ze je to jeho vina - co urcite nie je

tianna
18. apr 2023

Úplne v kľude počkaj. Do 5 rokov je to na noc v poriadku, niektoré dieťatko dozreje skôr iné neskôr, tak viem od lekára. Plienku mu vezmi až vtedy keď bude niekoľko týždňov po noci suchá. Keď to budeš siliť dieťaťu sa môže narušiť spánok a to bude ešte väčší problém ako plienka v tomto veku.. 🙂

autor
18. apr 2023

@reanda dakujem, ved nebudem to nejak silit a hresit ho, ak sa nepodari ;) ale nech si aspon uvedomi, ze v noci sa necika a nech sa pokusi vydrzat..

maggiba
18. apr 2023

Syn odlozil nocnu plienku, sam od seba, ked mal 5 rokov a nieco. Paradoxne s novorodencom v domacnosti. Paradoxne do poslednej noci s plienkou mal plienku VZDY totalne mokru.
Inak plienku nemal od 2,5 roka. Musel dozriet. Budit v noci bolo mission impossible, drama, zle, to sme spravili dokopy tak 5krat. Pitie/nepitie nemalo vplyv. Lieky a podobne nikto nikdy nenavrhol.
Pride to. Musi to spravne len zacvaknut v hlave.

zuzanaete
18. apr 2023

Od nocneho cikania neodnaucis. Bud na to dieta dozreje alebo nie. Telo musi tvorit dostatok hormonu, ktory blokuje tvorbu mocu v noci. Toto sa riesi liekmi, ale az vo vyssom veku. Teraz s tym neurobis nic. No a ak ma tvrdy spanok, tak sa nezobudi, ked potrebuje cikat. Treba len pockat. Pripadne neskot riesit s lekarmi. Ale v 4 rokoch je nocne pocikavanie ok.

tianna
18. apr 2023

@zuzanaete ja ho asi nevylučujem teda.. lebo síce nikdy sa nepocikam, ale za noc idem minimálne 3x cikať.. 😆🥴

tosomja
18. apr 2023

Nestresuj ho, nebuď ho v noci. Dozreje. Môj mal v marci tri roky a jedného dňa, už som ani nedúfala, prišiel "mamka, chcem pišať do nočníka" odvtedy nemá plienky ani na obedný spánok a v noci má suchú plienku, ráno plný nočník vypiša 😃 ale keď mu nedám plienku, tak sa nezobudí ani keď je mokrý. Takže mu plienku nechám, kým sám nepovie, že nechce.

danieladugard
18. apr 2023

@zuzanaete 👍🏻👍🏻

reanda
18. apr 2023

prave to ti pisem, ze to nie je o uvedomeni.. moze si stokrat uvedomit, ze v noci sa necika - ale v noci mechur volou neovlada.. ako sa ma pokusit v noci vydrzat? 🙂 nic mu radsej nehovor, lebo to len skomplikujes 🙂

bucko555
18. apr 2023

Moja malá 4,5 roka kým mala plienku na noc potom povedala že už nechce stalo sa nám pár nehôd(mali sme plachty z emi nepremokavé) ....pekne jej to došlo samé nikto ju nenútil

marhulka13
18. apr 2023

Ja som už vravela, že keď si raz nájde frajerku, tak je zaucim ako ho ma prebaľovať, nech mu je pohodlne. To bol nekonečný príbeh vtedy pre mňa