Ako naučiť zaspávať môjho 3 mesačného synčeka?

klaudia1985
27. nov 2010

Ahojte mamicky.Som tu nova.Volam sa Klaudia a mam prveho synceka,vola sa Filipko.Mam problem a verim ze mi poradite.Vecer ked ukladam Filipka na noc do postielky spusti strasny plac aj 10 min v kuse pokial nezaspi..Cez den si pospava tak po pol hodinkach v kociari lebo tam ho uhojdam..Chcem aby zaspaval sam ale pri tom strasnom placi ho nemam srdce nechat trapit sa...Potom zaspi a spi do pol tretej napapa sa a bez problemou zahaja do pol osmej...aj ma denny ritual pred spanim teplucky kupel a potom papa...poradte mi ako ho mam naucit zaspavat sameho...aj sa strasne trha zo spanku a je nervozny...dakujem za rady..z pozdravom klaudia

janka108
27. nov 2010

klaudia a preco ho chces nechat zaspavat sameho, ved je malicky, a jedine co on potrebuje si ty.. zabudni na nejake spankove metody o vyplakani. dieta potrebuje pred zaspanim klud, a nie stres, niet divu ze sa deti potom strhavaju zo sna . ja som svoje dieta nechala zaspat v naruci a potom ho potichucky prelozila do postele... vcera som tu v jednej teme daval link na dobry clanok... http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/2249/o_...
uryvok:
západné deti majú telesného kontaktu žalostne málo: postieľka, prípadne vlastná izba, kočík, rôzne hojdačky a sedačky, umelá hudba, ohrádky, existujú dokonca aj hračky, ktoré imitujú hlas matky. Pre dieťa je však ideálne byť takmer stále pri rodičovi – najjednoduchšie je nosiť dieťa v babyšatke (nemusí to byť len jedna osoba) a spávať s ním v jednej posteli. V prvom roku života by sme mali spĺňať všetky potreby svojho dieťatka. Týmto vytvoríme dobrý základ pre ďalšie obdobie, dieťa bude vyrovnanejšie a spokojnejšie....

desszi
27. nov 2010

Suhlasim s jankou108 a s vyssie uvedenym, aj nas drobcek spi od piatich mesiacov s nami, nemame s tym problem ani sa netrapim, kedy bude spat sam, dieta na to casom dozreje. ale mozes skusit taky kompromis, zaspinkaj s nim na vasej posteli, nech je kludny a citi ta a potom ho preloz do postielky. My sme to tak robili od jeho malinka, neplackaval nam,aj v noci som ho nakojila, polozila do postielky a spinkal dalej, nebol ziadny problem. Ale potom ho ockovali a mal zle noci, plakaval, strhaval sa, tak odvtedy spinka s nami a je kludnucky 🙂

blumka
27. nov 2010

este je velmi malicky aby zaspaval sam, teda ked ti place, lebo su deti, ktore polozis, das pusu, zhasnes a oni zaspia, ale 10 minut placu je pre take male babo dost. Prvu dceru som uspavala na rukach do roka, mala vtedy okolo 10-11kg, potom som to skusila tak ze som si ku nej lahla, a ona odvtedy zaspava tak. Mladsiu uz asi mesiac uspavam tiez takym sposobom, ona lezi v postielke, ja v posteli, bocnicu mam prec, takze sme vedla seba, ona si pol hodinu keca, beha po postielke, a potom sa nejako ulozi a zaspi. Ale bez placu, ani raz neplakala. Proste ona sama mi ukazala ze uz tak moze zaspavat.. Riad sa tym co potrebuje tvoje dieta a nie "mudrymi" knihami. O dva roky ti bude luto ze uz ta tak nepotrebuje 😉

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natashkaa
27. nov 2010

ako clovek s psychologickym vzdelanim Ta prosim aby si hlavne nepraktikovala ziadne metody nechat vyplakat. Moze to mat trvale nasledky v osobnostnom, mentálnom vyvoji...navyse je tu aj vela artikulacnych poruch a podobne. Naozaj!! Ak je Tvoja pritomnost jedinym co potrebuje poskytni mu to. Ved od toho tu maminy su je to prirodzene, ze cloviecik ktory nas citil 9 mesiacov porebuje byt s nami. A blbe rady tipu potom sa ho v posteli nezbavis a podobne absolutne nevnimaj. Radsej 5 rocne zdrave dieta v posteli ako psychicky poznacene do konca zivota.

benne
27. nov 2010

@klaudia1985 Mne hojdaním na rukách taký malinký nevedel zaspať ... strhával sa ... pomohlo ukladať ho spať na bok, od 6.t si pritom držal klasickú plienku, má cumlík ... takto zaspinkával a ostalo mu to doteraz. Ja nevravím, že vždy je to pekné zaspávanie, ja používam metodu kontrolovaného plaču (ale zdaleka nie v odporúčaných intervaloch, to nie). Určite to nie je pre malého ideálne riešenie, ale pre moju psychiku je to potrebné a niekedy si jednoducho nemôžem ani dovoliť zaspávať ho hodinku, kedže mám aj 3-ročnú dcéru a manžela na poobednej 😉 Učila som ho zaspávať samého od narodenia, a som rada, že ho po večernej fľaške ukladám do postieľky, on sa začne vyslovene jašiť, poviem mu dobru noc, dostane pusu, zasmeje sa a uloží sa na svoj bok a zaspí. Takže, dá sa učiť aj malinké, ale je treba sa riadiť svojimi inštinktami, lebo KAŽDÉ dieťatko potrebuje niečo iné.

iva87
27. nov 2010

Ahoj, my sme maleho uspavali na rukach do jeho 4 mesiacov, potom si sam zvykol zaspat pri kojeni, prelozila som ho do postielky a spinkal dalej, az teraz ked ma skoro 8 mesiacov sa ho pokusam naucit zaspavat v postielke, postupne si hadam zvykne 🙂 Urcite poskytni malemu to co potrebuje a to si TY, je este malicky na to aby zaspaval sam v postielke 😉

stacinka
27. nov 2010

My mame 5 mesiacov a nikdy som ju vecer nenechavala vyplakat. Ako pisali aj ine baby, je to skodlive a moze to zanechat otrasne nasledky. Dietatko je este prilis male a nepochopi tvoj umysel, ze chces aby spalo same... Ono citi len to, ze si ho opustila.... Vecer sme sa naucili zaspinkat velmi rychlo: Okupat, napapat a spat zvladame za 20min. Kojime poleziacky a mala mi krasne zaspi. Ked zaspi, odcucnem ju a dam jej hned dudlik, aby sa neprebrala. Nasledne ju vlozim do postielky a spinka dalej. Niekedy sa pri tom prekladani preberie, ale zas hned zaspi.
Urcite ho nenechavaj plakat. Casom sa nauci sam zaspinkavat. Neboj.

mirka907
27. nov 2010

Moja mala nikdy nebola extra spac. Je to velmi zive dieta, dovolim si tvrdit, ze niekedy az hyperaktivne a spanok od malicka povazovala za nutne zlo. Prve tri mesiace po veceroch len plakala a plakala a ked konecne zaspala, spala maximalne 3 hodiny. Cez den po prvom mesiaci prestala uplne spat. Velakrat boli situacie, ze bola 7hodin hore, potom som ju konecne uspala a spala 30 MINUT. Nebudem to cele rozpisovat ale zhrniem zakladne. Vecer sa mi naucila zaspavat sama v postielke asi okolo 3 mesiacov. (cez den mala moje snahy total v pazi, jedine co zaberalo bol kociar)....V noci sa budila 3 az 5--6 krat. Rano budicek okolo 6tej. Hlavne ale bolo, ze vecer zaspavala sama a ja som bola strasne stastna (zaspavat sama sa naucila tak, ze sme 3 mesiace opakovali ten isty ritual). Ked sa v 7mich mesiacoch postavila, bolo po spani. Odvtedy chcela len stat. Okolo 9tich mesiacov som odstavila nocne kojenie a spanok cez noc sa po 2 tyzdnoch ustalil na 1-2 zobudenia (ZAZRAK). Ked v 10tich mesiacoch zacala chodit, postupne sa spanok zlepsoval a zlepsoval. Teraz mala sama zaspava vecer aj cez obed (od 12-13 mesiacov spi len raz) a ked jej nejdu zuby prespi celu noc. Poviem jej haji, haji, dam pusu, zapnem hraciu babiku a ked od nej odchadzam z izby, usmieva sa na mna. Zaspi vecer o 8mej a vstane medzi 6tou az 8mou. (ked prsi a je depkove pocasie spi vacsinou do tej 8mej, inac vstava okolo tej pol 7mej). Co som tym chcela povedat. Spanok deticiek sa strasne meni. Verim, ze si teraz zufala a mas chut skusit cokolvek aby ti drobec spal. Neboj sa, ono sa to zlepsi prirodzene, ked ti syncek trosku podrastie a bude si viacej veci uvedomovat. Asi si povies, ze to ti teraz velmi nepomoze (tiez som si to povedala, ked mi starsie mamicky takto radili) ale teraz im davam za pravdu. Takze hlavu hore, ten spanok sa casom urcite zlepsi. Hlavne sa riad tym, co pokladas ty za spravne a vidis, ze tvoj syncek potrebuje. Hlavne ziadne tabulky.

tul1p
28. nov 2010

my mame rovnaku situaciu. 3 mesacny syncek doteraz zaspaval na prsku a teraz sa naje za 5 minut a to nestaci na zaspatie. tak sa nosime, kym nezaspi. ma uz 6 a pol kila. tak hadam, dokedy moj chrbat vydrzi....

katarinka85
29. nov 2010

Ahojt, my máme to isté, cez deň mi spinká v kočiari to max.hodinku a pol a keď sme na prechádzke tak pospí aj tri hodiny.Večer po kúpani zaspáva tiež v kočiari a niekedy uspávam a hodinu a potom ju preložím do postielky v noci nemá problém, zaspí aj bez kočiara sama.Nechala som u raz vyplakať lebo som si myslela, že to zaberie, ale bola až bordová ☹ tak od vtedy račšej troško povozím v kočiari a viem, že je kľudnučká a spinká spokojne aj keď iba hodinu. Dúfam, že ked bude staršia tak sa to zmeni 🙂

janka2732
29. nov 2010

moj spinka doma super zaspi všade kde sa da 🙂 ale ked nevie fakt už zaspinkat klude ho hojdam na ručkach,spievam a v pohodičke sa ukludni a je spokojny pekne sa vyhaja mamka odychne radčej ho ponosim na ručkach ako keby mal zaspavat z plačom potom je nervozny a je nekludni 😖

cka
29. nov 2010

ahojte,
tak my mame doma 1,5rocnu Misku, a ako citam Klaudia, tvoj syncek ma 3 mesiace. Myslim si, ze na riesenie spanku, ze ako spi, preco nespi a spi je este veeeeeelmi skoro. My sme zacali spanok dcerkin riesit tak ok 7,8 mesiacov, a to sme ju nechali samu v izbe......teraz nechcem, aby reagovali vsetky mamicky, ktore maju predstavu v tom, ze dieta ma spat s rodicmi v posteli, ma byt zavesene v satke a citit mamku atd......nasa Miska bola taka, ze spanok ma zial po mne, zobudi sa na suchot, proste spi ako myska, takze sa uz budila na to, ze som sa ja prehadzovala v posteli. A aj casto sa v noci pytala na prsnik, tak aj lekarka nam poradila, ze mame skusit ju nechat samu, ze ako bude spat. Predtym som ju v noci kojila aj 5-6krat, a ked sme ju nechali ako 7 mesacnu v izbe samu, pytala si iba 2x. Ja som prisla, nakojila, polozila do postielky a sla do spalne. A spi krasne. Doteraz, spi sama, nerusena, prespi mi celu noc, kojili sme sa takto do 15 mesiacov, posledne 3 mesiace uz spala cele noci bez kojenia. Cez den spi tak 2-3 hodinky v postielke. Ked bola mala, spala iba v kociari cez den, ale sme ju to naucili, ze sa ma spat doma a hotovo.
Takze, vsetko sa da naucit, dieta potrebuje tichy neruseny spanok, ved aj Vam by bolo neprijemne, keby Vam niekto kecal, sustal pri posteli a vy by ste chceli spat. U nas vtedy vsetko stichne, a Miska je krasne vyspinkana. Ja sa jej venujem cez den, ma moju lasku, takze v noci ju nepotrebuje.
Klaudi, vyckaj este, kym podrastiete, mozno sa to samo utrasie, na riesenie spanku a pravidiel je este SKORO.
Ahoj.

dahra
30. nov 2010

Ahoj,
no ja som hned po prichode z porodke zacala maleho zvykat na "rezim". Prve 2 mesiace zvykol tiez plakat po ulozeni do postielky. V postielke spava vzdy len v noci. Cez den to riesim kocikom, alebo roztahovacim gaucom. Vecer po kupani sa napapa, jeme uz od zaciatku pri minimalnom svetle a minimalne zvuky. Ked som ho predtym ulozila do postielky, niekedy zaspal hned a niekedy plakal. Vtedy som to riesila cumlikom. Som si k nemu sadla, pridrzala som mu dudel (lebo vypluval), vacsinou sa pri tom oprel lickom o moju ruku a stichol. Stalo sa, ze po par minutach sa znova ozyval, tak som sa vratila a znovu. Z postielky som ho nikdy nevytahovala. Na rukach som ho nikdy neuspavala. Od druheho mesiaca je tak navyknuty na rytmus, ze hned po skonceni papania mu klipkaju oci. Ja ho prenesiem do postielky, zakryvam a sepkam "spinkaj" a kym vyjdem von z izby, uz spi.

usiko
22. dec 2010

pocuvaj, nema on problemy s odgrnutim alebo refluxom? nasa mala spi od narodenia len v postielke, zaspinka tam sama, ale ona ma problemy s refluxom a odgrganim, takze ju treba po ulozeni casto este niekedy brat na ruky, aby si odgrgla...ked to neurobime, tak sa strhava, mechri...preglga a tak....

spalka
22. dec 2010

moja dcerka zacala zaspavat sama ked mala asi rok a pol, takze pockaj, ono to pride samo, teraz je este velmi skoro, nic by som s takym malym babom nanacvicovala

ivett1
22. dec 2010

ahoj...ja som staršiu dcérku večer uspávala pohojdávaním na rukách (cez deň mi zaspala vždy sama v postieľke🙂), pretože na ňu žiadne výchovné metódy ohľadne spánku nezaberali, ale priznám sa, že mi to vôbec nevadilo, aj keď som bola sem-tam vyčerpaná, užívala som si ju...vyplatilo sa to, lebo od desiatich mesiacov, kedy začala chodiť, vybrala sa sama do postieľky a rozhodla sa v nej sama spať 😵 ...my sme jej len prišli dať pusinku na dobrú noc...synček ten si vyžadoval moju prítomnosť stále a strhával sa aj zo spánku (akoby ma hľadal...)...tiež bol nervózny, keď si dobre neodgrgol...a skrátka ...až do 18 mesiacov vyžadoval prítomnosť pri zaspávaní niekoho z rodiny (mňa, ocina alebo svoju malú sestričku...) a potom ...sa jedného krásneho dňa vybral do svojej izbičky, ľahol si sám do postieľky a sám zaspinkal 😉 ...teraz mu stačí prečítať jednu krátku rozprávku, alebo porozprávať nejaký vymyslený príbeh a dať božtek na dobrú noc ...a dcérke už stačí len ten božtek...

lumimi
23. dec 2010

Ahoj, ja uspávam malého na rukách, volakedy sme chodili hore dole, potom sme boli čím dalej tým viac na jednom mieste a teraz zaspáva síce na rukách ale ja sedím a pozerám telku, takže netrpím, on je spokojný a v podstate aj ja, lebo si ho chcem vychutnat kým je malý, ja si ho strasne rada objímam.

poleva
23. dec 2010

to to sme donedávna riešili my s našimi dvojičkami,ktoré majú 27.12 . 3 mesiace
kúpili sme im volá sa to hudobná lampička mesiačik od chicco.stojí jedna nejakých 18 eur,my máme dve : - )
odvtedy neriešim spánok,krásne svetielkuje,hrá hudbu od Bacha a Mozarta.deti neskutočne ukľudnuje,odporúčam ti malého zabaliť celého do dečky,ruky nech má pri tele,to je najnovšia metoda aspon čo som počula,pod dečkou nech má pyžamko,ale len nejaké tenké ,poprípade body s dlhým rukávom.to takisto dieťa neskutočne ukľudní.to mi poradila jedna múdra žienka,neverila som tomu ale je to tak,našla som to už aj na internete,dokonca sa začínajú predávať aj také zavinovačky,kde si bábätko jednoducho zabalíš

mircalla
23. dec 2010

Chudacik malicky....urcite by som ho nenachavala vyplakat. A nemyslim, ze taky maly zaspi sam....a preco by aj mal?
Maly mi zaspi pri kojeni, len ho potom prelozim do postielky a spi dalej. Ak nezaspi pri kojeni, co sa obcas stava, chodim s nim a utisim ho na rukach, az kym nezaspi. Spi sice sam v postielke a nema s tym problem, ale zaspava vzdy s mamickou - ci uz pri kojeni alebo na rukach. Niekedy ho nosim aj pol hodinku, kym zaspi. V postielke sam by urcite nezaspal, ked zaspava, ma potrebuje citit.

aliza
25. dec 2010

ja si nemyslim, ze je to prilis skoro. Ja som pri prvej dcerke narobila kopec chyb pri uspavani, resp. tiez som bola presvedcena, ze s tak malym babom sa nema nacvicovat ziaden rezim a vysledok? problemy so zaspavanim az do 4 rokov!! museli sme si ist s muzom obaja s nou lahnut, aby vobec zaspala, niekedy zaspala az po polnoci, bolo to strasne. ked bola babo, tak som ju tiez uspavala na rukach, v kociku, v babysatke....kojila som ju, ale v noci zazracne spala, nekojila sa, ale zaspat ani za svet, takisto neskor obednajsi spanok za cele tie 3-4 roky nikdy nespala doma v postielke, musela som ju vozit v aute alebo v kociku, bol to horor! A v noci spavala s nami v posteli az do 4 rokov. Pri synovi som si povedala, ze toto uz urcite nie a vlastne od narodenia som ho vecer ukladala do postielky, lezala pri nom, hladkala a on sa naucil sam zaspavat. Muz si tiez tukal na celo, ze tak maly tomu aj tak nerozumie, ze to nema ziaden vyznam. Ale vyznam to ma, maly pekne zaspi aj naobed v postielke. Samozrejme, nikdy som ho nenechala plakat, vzdy pri nom lezim, pridrzam mu cumlik a hladkam. Jedinou podmienkou uspechu je, aby som ho ukladala vzdy len vtedy, ked naozaj chce spinkat, inak nezaspi. A to je niekedy tazko odhadnut. Parkrat sa mi stane, ze ho ulozim a on nie a nie zaspat, takze viem, ze este nie je jeho cas a ani ho nenutim, skusim o polhodku neskor a on pekne zaspi sam do 5 minut. Mozno je to aj tym, ze nekojim a ze nemam taku vymozenost ako uspavanie na prsniku .

mysiatko
6. okt 2011

Už neviem čo robiť s našou bambuľkou...večer zaspi na prsníku a ked ju prekladam do postielky zobudi sa a nechce zaspať...hladkame a mojkame sa a ona nie a nie zaspat...

lenka0283
6. okt 2011

3 mesacny zaspaval sam ? moja mala mala 8 mesiacov a som ju uspavala na rukach.posledne dni sa naucila zaspavat sama ale keby bolo treba stale ju na rukach uspavam..nenehavaj ho vyplakat malemu to velmi skodi

vianne
6. okt 2011

Ahoj,
ja mam tiez 3mesacneho synceka...prakticky vzdy mi zaspava pri kojeni, prip. dokrmovani flaskou. Chvilu pockam az zaspi poriadne, da sa to vidiet podla toho ako cely "ochabne",padnu mu rucicky....vtedy ho pomaly prelozim do postielky. Pokial ale nie je skutocne unaveny, za par minut je zasa hore...vtedy mu necham este zasvietene svetlo, ale uz ziadne hracky, hudba a pod. aby ho to prilis nenabudilo 🙂 popripade ho kojim poleziacky pri mne v posteli a ked zaspi, uz s nim nemusim hybat...Ani mne nikdy nedalo, nechat ho plakat kym zaspi. Je pravda, ze nas maly pokial nie je hladny alebo pocikany, je dobry. Uz viackrat som zazila, ze mrnkal v postielke a ked som ho vzala na ruky v tom momente zaspal, a putoval spat do postielky 🙂)
Snazim sa ho ale neucit na uspavanie chodenim, ked bolo velmi zle, tak som si s nim sadla na fitloptu a jemne sme sa spolu hupali, to ho rychlo ukludni. Pravdupovediac, ja si uzivam chvile, ked si na mne zaspinka, aj ked niekedy sama padam od unavy, je to krasne...
Prajem ti vela trpezlivosti a vytrvalosti 🙂

luciannka83
21. nov 2012

Ja som tiež riešila túto otázku, keď mal syn 3 mesiace. On nevedel zaspať ani pri uspávaní. Ani cez deň, ani večer. Bol to boj, .... stále keď sa schyľovalo k večernému uspávaniu som mala kŕče v žalúdku, že ako zasa bude. Tiež som chcela aby zaspával sám a keď som pýtala o radu, tak ma tu jedna mamička tak sprdla, jak poslednú chuderu a tyranku matku,... no nakoniec som si zobrala jej slová k srdcu. Môj syn do dnes nezaspáva sám. Aj keď dakedy by mi to strašne pomohlo,... no už mi to nevadí a vychutnávam si každú chvíľku s ním. Neboj sa, keď bude chodiť na strednú školu, určite nebude potrebovať aby si ho uspávala.
A problém nie je v tom, že mamičky nechcú uspávať svoje dieťa, ale problémom je okolie ktoré odsudzuje ženy, matky ktoré nenechajú dieťa v postieľke zaspať samo, lebo ich rozmaznajú, budú im narúšať súkromie v partnerskom živote, dieťa bude s nimi dieťa"cvičiť" atd. Preto podľa môjho názoru veľa mamičiek rieši túto otázku a hlavne na podnet okolia.