Ako naučiť pol ročné dieťa chodiť skôr zaspávať?

miska333
25. júl 2010

moj maly drobec mi strasne neskoro chodi spat, az okolo pol noci a to je aj od 6hod hore, uz neviem ako ho naucit zaspavat aspon o pol 10. ako ste taketo nieco riesili alebo co by ste urobili na mojom mieste?

alca85
25. júl 2010

@miska333 ahoj, moja malá tiež chodievala tak neskoro spávať, okolo 7. mesiaca keď sa jej trochu upravil denný spánok (1x doobeda, 2x poobede max, po trištvrte hodine), začala spávať cca o 21:30 až 22:30, no a k normálnemu večernému zaspávaniu o 20:15 sme sa dostali skoro až no konci 10teho mesiaca, keď som jej zrušila 1 denný spánok. Teda posledný denný spánok má od 14:15 do 15:30 až 16:00. Ide teda hlavne o upravenie denného spánku a o to aby bolo dieťa pred večerným zaspávním minimálne 4 hodiny hore (tak bolo poradené mne a funguje to 🙂 ). Ale neviem či to platí aj u polročného dieťaťa. Tak držím palce 😉 ....

nikolka2
26. júl 2010

Ja som svojho syna ( 5 mesačný )...naucila ,,,, ze , ho okupem a on potom vie , ze ho nakojim a ide spinkat a ked sa mu nechce velmi , alebo co ,,,necham pootvorene dvere na spalni a pozeram kedy sam zaspí od nudy 😀

kamilecka
26. júl 2010

AHoj
aj ja si myslim ze je vsetko o rezime, ak dieta vie ze napr o 19 sa okupe,potom napapa a okolo 20 sa ide rovno spat..tak si takto zvykne. Mam dve deti a obe mi chodia spat o 20..o tej 20:30 spia. Proste rezim je rezim.
A ziadne drasticke uspavania,ako nechat vyplakat. Vystresujes seba aj dieta a predsa to dietatko ta potrebuje...

naty
26. júl 2010

@miska333 asi podle toho, co dělá přes den...jak jí? pravidelně? spí přes den? pravidelně? máte nějaký spací rituál? jak usíná, při čem? jak dlouho je odpoledne vzhůru?

měla si to dát spíš jako diskuzi než otázku, takhle ti každej může odpovědět jen jednou... 😒

já to dělám tak, že malej jí odpoledne v 13, 16 a 19 hodin. Většinou mezi jídly na půl hodinky vytuhne (s malou pomocí), ale snažím se, aby od těch 15 nebo 16 hodin, podle toho kdy se vzbudí, už nespal...pak v 19hodin jí naposled už v ložnici, dám ho do postýlky a sem tam s ním, dokud neusne, což mu trvá většinou půl hodiny až hodinu, podle toho, jak je unavenej...je mi jedno, jestli se to tak "má nebo nemá" dělat, prostě ho houpu, hladím po vláskách, nebo šeptám, nebo tam prostě jen sem, když mu to stačí, a on usne...spí do 5 ráno...poslední dobou se teda budí ještě kolem 2, protože se rozhodl nespat na zádech, ale na boku, a když se překulí na záda, tak se vzbudí, ale stačí malý poňuchňání a spí dál...a když to nezabere, vezmu ho k nám do postele a tam zabere spolehlivě znova...

to je těžký takhle říct, když nevíme nic o tom, jak to máte přes den atd. ... když tak zkus ip... 😉

domika9
26. júl 2010

my mame 3mesačne babo a už nejaky ten mesiac alebo vysšše mesiaca na to funguje tak že ho o 19-tej okupem nakrmim a idem ho dať spať už je tak pekne naučeny že ho netreba nijako nutiť niekedy zaspí hned inokedy do pol hodiny ale je pravda že ma iba 3 mesiace čiže zatial ešte vela spinka

maryanna
26. júl 2010

@miska333 no popravde na to už je trošku neskoro, keďže istý režim večerný spania, kúpania, jedenia sa má pestovať od narodenia resp najneskôr od mesiaca........ako už bolo písané my sme učili že okúpať o tom istom čase a on už vedel že sa napapá a ide spať a tak je tomu doteraz, nevystrája večer vôpbec.....
na tvojom mieste by som to robila asi tak že postupne každý deň by som ho dávala o niečo skôr spať, posúvala to stále o 10 minút, o 20 minút, nepatrne nebadane......my sme chodili spať o 8 a zdalo sa mi to neskoro pre malé bábo tak som to posúvala ateraz spíme od cca 7:15........
alebo začni mu nejaký režim dať ak som už písala, aby vedel že ide noc a spí sa o tej a tej hodine...
prajem veľa šťastia🙂

wodana
26. júl 2010

moje deti zaspavaju a vstavaju ako oni chcu a potrebuju 😉 , nech robim co chcem - najmenej stresov je, ked sa im proste prisposobim 😉

didiana333
26. júl 2010

Ja som drobca pravidelne kupala o siedmej a zvykol si od narodenia,že kupanie je večerný rituál,po ktorom sa zaspáva.A nemám so zaspávaním žiadny problém.Myslím,že si zvykol na tú pravidelnosť a ja to nemením.Teraz sa už niekedy aj stane,že ho dokonca nestihnem okupať,ked odniekial prideme neskor...vtedy ho prezlečiem do pyžamka,napapká sa a sám zaspí.Myslím,že je to fakt o tom,aby si zvykol,že je to každý den v rovnakom čase...pravidelnosť.

zuza.m
26. júl 2010

no baby ti asi napisali všetko 😅 .my od malička robime to iste okupeme ,nakrmime a spime.bez stresov a inych revov.zo začiatku to bolo tažšie zaspaval na rukach ,neskor sa to upravilo.
sama zisti kolko hodin mu stači aby bol maly uplne vyriadeny a tolko ho nechaj hore pred večernym spankom,pekne okupkaj nakrm a zhasni svetlo,zavri dvere,žiadny televizor, žiadne zvuky,žiadne prihovaranie.rob sa že spiš maximalne ho hladkaj alebo na čo je naučeny .uvidiš že ako nahle nebude nič vidiet od nudy určite zaspi.zo začiatku mu skracuj tie minuty ako ti pisala maryanna aby to nebolo pre neho velky skok.a uvidiš prehodi sa mu to.
určite budeš ovela spokojnejšia ked ti zaspi normalne ako sa patri.človek ma apson večer pre seba a možeš urobit kopu roboty navyše a vklude.

exupery
27. júl 2010

rezim,rezim,rezim,...od narodenia,o siedmej kupanie,sup do pyzamka,napapat a vieme,ze sa ide spinkat....a do hodiny,ak je vsetko o.k.a nie je teplo,tak spinkame...teraz v tych teplach je to dost zle,sa nam zle zaspava....ale zase uz navecer od tej piatej ju nenecham spinkat....aby sa jej vecer chcelo,a kupeme kazdy den,este ani raz sme nevynechali,aby sa jej to nepoplietlo...

ellysa
27. júl 2010

ahojte, no my máme doma dvoj mesačnú slečnu, tiež sme siz zvykli o ôsmej kúpať každý deň dám jej mliečko a ide spať , zaspávala okolo deviatej, v poslednom čase ale zaspáva od únavy cez deň okolo šiestej večer a pospáva až do kúpania, potom sa okolo deviatej prebere a bojujueme s ňou až do desiatej pol jedenástej aby zaspala, myslíte, že ju mám nejako donútiť byť hore napríklad po tej piatej poobede, nie je na to ešte malá?je pravda, že keď večer nespí, zaspinká už okolo deviatej

brumka
27. júl 2010

Ako citam vase pprispevky, vase deti hajaju nadherne, nasa do 3m zaspavala medzi 19:00-21:00, ale odvtedy ju skor uspat ako medzi 23:00-01:00 neexistuje. Uz sme z toho unaveny, kupeme kazdy druhy den, doobeda mi haja okolo 9:00-11:00 na tu 1,5h a potom uz len podla jej potreby mi este dokaze zaspat na pol hodku poobede, viac nespavame. Vidim ze vecer je unavena, ale ani za svet spat :(

anibas
27. júl 2010

Sú deti, ktoré potrebujú spinkať viac, iné menej - mám doma tri a každé je iné - určite po 19:00 hod : žiadne náročné aktivity, príprava na spánok, kúpeľ, tlmené svetlo, žiadne dlhotrvajúce návštevy - hlavne pravidelnosť.
Teraz v lete je aj dlho vidno, tak je to so zaspávaním horšie. V zime sa to upraví.
Vyskúšaj vynechať jedno spanie, resp. predlžiť bdenie podvečer - ale môže to mať aj opačný účinok - nervozitu a problém so zaspávaním.

vinifera
27. júl 2010

Nepíšeš koľko ti spí cez den. Ale poviem ti ako to bolo u nás:
Ako malé miminko chodieval spávať krpec o 00.30 a ráno o 7,30 bol hore. Cez den nespal NIČ. Alebo tak max 1 x 20 min. Takže som nemala odkial uberať. On proste nepotreboval ten spánok. Nebol cez den zlý ani uvrešťaný.
Postupne som to skresala tak že malý chodieval pravidelne spávať o 22.30 hod. Aj to je dosť na to že bol celučičké dni hore. Keď mal 8 mesiacov začal spávať 1 x za den a to som z toho mala Vianoce. Od 10. mes (keď už intenzívne lozil a stál ) tak začal spávať solídne 2 x za den. Ale večerný spánok to nijak neposunulo stáel 22. 30 hod.
Teraz ked má 17 mesiacov. Tak spáva 1 x za den 3 hod. A ked je celý den vonku a behá a behá tak zaspí aj o 21,30 hod. O 6 tej ráno je hore!
Mamičky ktorím deti zaspia v pohode o 19 hod večer to nikdy nepochopia. Že poniektoré deti sú ako "motorové myši". A budú stále tvrdiť režím režím a režim. Hovadina. Mne napr alergiologička povedala že kedže je malý silný alergik je normálne že je veľmi veľa hore a nepotrebuje toľko spánku ako iné deti. Že je proste veľmi aktívny. A to podotýkam že už teraz fičí na 2 antialergikách po ktorých by mal byť kľudný. No ale on je ako z divých vajec. Aj teraz tu ešte lieta okolo.
Takže nie vždy stačia všeobecné rady typu - vynechaj jeden denný spánok. Pretože sú deti čo cez den nespia vôbec (ako môj malý do 8. mes) Alebo režim režim režim. Tiež malého kúpem a papá v rovnaký čas. Aj ide v rovnaký čas spať - v zime o 22. 30 v lete 21. 30.
Musíš len vydržať kkým príde čas že sa viac fyzicky unaví.

benkovamartina
10. mar 2011

S tým režimom to celkom tak nie je. Od narodenia máme režim, že o siedmej kúpeme, napáme sa a ide sa spať ale niekedy ešte o siedmej nie je tolko hore aby nám zaspal hned, inokedy je taký unavený, že kúpeme skor.
A teraz radte ako viete, my máme problém, že ked aj zaspinká v rovnakom čase každý den, tak niekedy sa po hodine zobudí a je hore normálne2 hodinky a až potom sa ide spať na noc.

macekovam
10. mar 2011

ja to riesim takto...mam dceru ktora ma 2,5 roka...jhned od narodenia som ju kupala o 19...a o 20,20 uz musela lezat v posteli...teraz ma 2,5 roka...okupam ju o 18....dam jej penu nech sa pohra...a oblecieme pyzamko...spolocne pockame na barrabdov animacek a pozrieme si hodinu rozpravok ...po okupani ma uz Manzel zakazane sa s nou akokolvek blaznit...ved naco ked chcem docielit aby spala... 😅 este pocas rozpravok ak sa na nieco opyta tak jej odpovedam...po skonceni rozpravok jej poviem ze uz jej nebudem odpovedat lebo uz mamina s ocinom ide pozerat v telke co oni chcu...a ona to respektuje...mam 2 deti 2,5 a 1 rok a obe su o 20,00 v betleheme🙂podstatne je nerozptylovat ho uz po kupani...a dat ho cez den spat najneskor 3 hodiny pred kupkanim...potom ho nechaj nech sa vylozi ak to uz vie..a po kupkani ho teple mliecko urcite odrovna🙂ja som si deti naucila este na mojkanie s bubom...to je klasicka latkova plienka...dam mu ju a on potom zaspi.. 😅

ichbinich
11. mar 2011

@benkovamartina:
To iste bolo aj u mojho... Pravidelnost sme dodrzovali, ale na definitivny nocny spanok sa ukladal az s nami okolo polnoci. Predtym spal tam hodinku a zase bol hore.
Ale okolo pol roka sa zacal sam nastavovat na skorsie spanie. Proste ked bol unaveny, tak som ho dala spat (ako vzdy) a prestal sa budit a siel aj skor spat. Najprv okolo 10, potom dlho okolo 9. Teraz je zhruba o 8 zrely do postele a aj zhruba o tom case zaspi (teraz ma 15 mesiacov). Nastavil sa sam, bez placu, treningu a spol. Su aj vyninkmy ked je hore aj do 11 (ked sme na navsteve a vsetko je prilis nove, aby zaspal, to by nieco prepasol 😉). A niekedy zalomi uz o pol 8...
Takze to navzdavaj, ked mas zavedene pravidelne kupanie, jedenie atd. tak to tak rob aj nadalej. Mozno sa aj tvoj syncek nastavi sam na skorsie spanie. Vsetko dobre!

bambola
11. mar 2011

Mne moja mala tiez tak chodievala spat, az okolo polnoci ale ona na druhej strane potom spala 11h hodin tak ako aj teraz 😉 postupne sa mi to po chvilkach podarilo presunut na 22-22.30h a posledny mesiac si sama pekne vytvorila rezim, ktory jej vyhovuje a vecer chodi spat o 20h 🙂 nekupem ju kazdy den ale vecer jej davam pred spanim kasicku s jablkom a mozno to je pre nu signal, ze ideme spat, ale je proste tak nastavena. cez den ma dva pevne spanky (1x 3hodiny a poobede 1-2h)
skus to posuvat po troskach a mozno si to aj sam upravi alebo zacni s posuvanim poobednajsieho spanku, popripade nech ma ten poobednajsi taky "hlucnejsi" a teda normalne chod po byte, nie po spickach, umy riady, pustena telka/radio..... aby sice spal/driemal ale aby to nebol taky plnohodnotny spanok.

wormsbabe
23. máj 2011

babule, my tiez dodrziavame rezim,ale ono je to skor o tom, kto ma ake dieta. My mame dieta nespave, prvy mesiac stale buvala,potom akoby sa cosi zlomilo a bolo po spani... a to doslova, vecer zaspavala okolo 22.00 tak na dve-tri hodiny, potom bola tri hodiny hore a tak to bolo celu noc dokola. Cez den nespala vobec, teda ak neratam tych 20 minut, co mala privrete oci ... teraz ked ma skoro sedem mesiacov, je to tak, ze o 18.30 sa okupkame, dame kasicku a sup do postielky, bez hodinoveho-az dvoj hodinoveho revu(az zachvatov placu) nezaspime. Niekto povie, nechat vyrevat,ale ked sa mi az zadusa to ju mam nechat urevat sa ? ved sa mi udusi preboha... ked uz konecne zaspi, tak spala tak do pol ssiestej, potom do piatej . To uz ma certy brali, lebo som nevyspata,este hadam odvtedy, co nespavala predtym... a posledne dni sa to od piatej skracuje a skracuje, uz to bolo aj o stvrtej a dnes sa vyznamenala, sme hore od tretej v noci ☹(( a cez den spi dva krat po 25 minut ☹ aj to musime ist von, lebo doma mi nazaspi ... tak si este stale myslite, ze je to o rezime? ked ma niekto nespave dieta, tak moze robit cokolvek, to dieta mu spat nebude, zavidim mamickam, ktorym deturence spia 2-3 hodiny denne ako tu pisete,alebo ked idem po meste a mamicky s kocarmi sedia na lavickach,alebo na terase s kavickou v ruke a babo im spokojne buva, ja pristavim kocar, ked idem cez prechod prechodzov a sme hore, takze neiekedy to nie je ani tych 25 minut

kate852
27. máj 2011

Naozaj dieťa si musí od narodenia zvyknúť na jeden režim ktorý sa pravidelne opakuje. 😉 My uz od 1 mesiaca vieme ze okolo 19:00 kupeme sa napapame a do 20:00 uz spinkame. 🙂 A co sa tyka spanku cez den spinkame: doobedu 1hodinku (od 09:00 do 10:00) pobede podla potreby ale max 1h. 😉 .

kaselka
28. máj 2011

Ja som zástancom režimu. To znamená kúpať, papať a ukladať spinkať v približne rovnakom čase +/- 1/2 hod. Ďalej pokiaľ chceš, aby Ti dieťatko večer zaspalo, malo by byť predtým hore okolo 3-4 hod., aby sa stihlo unaviť. Skús určite pozrieť aj tu: http://www.mamadar.sk/fotky8875/Kazde-dieta-sa-... super knižka - teda podľa mňa určite 🙂

jolanda1111
26. nov 2016

A ked babo po1,5 bdenia zacne plakat od unavy tak ako ho prinutim byt hore 4hod?