Ako naučiť dieťa rozprávať?

3. feb 2020

Dcéra má 22 mesiacov, vie strašne veľa slov, rozlišuje v rámci topanok napr (tenisky, obuv, papuce, slapky, sandálky a pod), ale vôbec nevytvára hole vety, slovesa používa minimálne. Obávam sa, že je to tým, že som zvolila nevhodnú metodiku učenia tzn. len pomenovam veci, čiže podstatne mena, pýtam sa, čo je to, kto je to a ona veci pomenúva, aj v knižke. Nemá rada citanie kníh(textu), záujmu ju len vtedy, keď ukazuje/m na jednotlive objekty a tie pomenuvam ja, či ona. Ako spravne ucit dieťa tvoriť vety? Dakujem za tipy😉

mogaa
3. feb 2020

Netlač na pílu, veď nemá ani 2 roky...

deedol
3. feb 2020

kukni toto, podla mna fajn publikacia od logopediciek. su tam tipy pre rozne vekove kategorie: https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/pdf/Sucasti...
v skratke - pouzivaj take hole vety aj ty🙂
inak moj (21m) zacal davat vety asi tak pred 2 tyzdnami a uz su zrazu aj troj-stvorslovne, ono to potom moze ist dost rychlo.

deedol
3. feb 2020

a este k tym knizkam - ked pomenuvas, tak skus mozno pridat aj "co robi" - napr. "maco papa", "teta ma kocik" a pod. (prve je z "moj macik", druhe z potuliek - neviem, ake knihy mate vy🙂)

janickacrazy
3. feb 2020

tvoja dcérka je šikovná, bud rada, že vie veľa slov, neboj sa, všetko príde, postupuješ úplne v pohode, ja som tiež tak učila všetky 3 deti a dvaja rozprávali pekne už v 1,5 roku vo vetách a tretí do 3 rokov ani tuk, vety začal tvoriť až pred 4.rokom

autor
3. feb 2020

@mogaa tak vieš, rodičia furt vypravaju, ako hento a tamto už dieťa pekne rozprava, ale ona je jedináčik, nemá ju až tak kto “tahat”... tak hľadám, kde robím chybu🙄

@deedol Dakujem krasne, idem si preštudovať. Ono možno mame aj nevhodne knizky, lebo väčšina je taká typu moje prvé slova, že bud sú tam len vyobrazene objekty, alebo potom take riekankove, kde sú len deti a v podstate nič nerobia. Rozprávkové knizky ju neberu, to buď ide prec, alebo mi ju vytrhne, 20 sekund listuje a hotovo... ale skusim teda viac aj ja pouzivat hole vety. Dakujem za tip😉

deedol
3. feb 2020

moj je tiez jedinacik a porovnavaju ho so mnou, ja som hovorila velmi skoro, takze chapem ten tlak 🙂 ale ono to pride.
inak keby si chcela nejake tipy na knizky, daj vediet. ja som vela vhodnych nasla na montessorikids.sk 🙂

lenka2710
3. feb 2020

Moja nevedela v dvoch rokoch ani z polovice to co tvoja a po dvoch rokoch sa pekne rozhovorila
Stále sme čítali, už vedela abecedu, neskôr sme na každé písmeno hľadali slová, ale to až tak v troch rokoch! Potom som povedala slovo a mala povedať prvú a poslednú hlásku, všetko postupne! Teraz ma 5 a už číta ako druhák na základnej, takže postupujes úplne ok, aj moja je jedináčik 😉

mogaa
3. feb 2020

Jedno dieťa je šikovnejšie čo sa týka rozprávania, iné je šikovnejšie čo sa týka motoriky a ďaľšie je celkovo rozumnejšie....deti netreba porovnávať, každé ide svojim tempom a niekde som čítala že vždy ide dopredu len určitá časť a ostatné vtedy stagnuge - čiže keď začne viac rozprávať stagnuje v rozvíjaní motoriky, keď sa posúva v koordinácii stagnuje napr.tá reč.....skrátka že dieťa sa nerozvíja rovnomerne vo všetkých oblastiach....preto je uplne jedno či dieťa začne chodiť v roku alebo v roku a pol, rovnako či začne rozprávať v 1,5roku alebo v 3rokoch, väčšina 5-ročných je zhruba na rovnakej úrovni - všetky vedia aj chodiť aj rozprávať, samozrejme niektoré sú viac pohybovo nadané a niektoré sú šikovnejšie čo sa týka napr.pamäte.....ale rozprávať a chodiť vedia všetky(teda ak tam nie je zdrav.problém)

sorciera24
3. feb 2020

preco preco preco? toto tym detom robite?....porovnavate, ucite ich v tomto veku? ansilne rozpravat? preco? .......ja lutujem tie deti.....bez urazky.....nechajte prirodzeny vyvin, je uplne v norme....moje obe deti zacali rozpravat, ekd amli 2,5 roka....dovtedy vedeli povedat par slov, ukazovali...z tyzdna na tyzden zacali hovorit suvisle gramaticky spravne vety....ale neucila som ich cielene, že ideme tvorit vety.....ak sa normalne v domacnsoti medzi sebou rozpravate, prip. len tak citate, hrate sa....same to pride ked ma! (a na inych sa mozete....)

0silvia0
3. feb 2020

nechapem, co je na tejto teme take delikatne, ze ju zakladas ako anonym. Po druhe, premotivovana matka je horsia ako triedny nepriatel🙈

mogaa
3. feb 2020

...tiež nechápem.....učiť dieťa štvornoškovať, učiť ho chodiť, učiť ho rozprávať........všetko, všetko má svoj čas a príde keď je na to dieťa pripravené....nehovorím o cvičení keď má dieťa zdravotný problém alebo o logopedičke ak má dieťa už tri roky a stále nerozpráva...ale učiť ho štvornoškovať, sedieť, chodiť, hovoriť lebo podľa tabuliek by to malo už vedieť alebo ešte lepšie "deti v okolí to vedia".....

hettinka
3. feb 2020

Mohe deti do 2 rokov nerozprávali žiadne vety, len slova. Nikdy som ich extra rozprávať neucila, len sme sa rozprávali doma, komentovali činnosti. Knižky citat ich nebavilo. Začali v 2,5 roku, do 3 tokov už v pohode obaja rozprávali.

marca12
3. feb 2020

Nerobis nikde chybu a na tie reci sa vybodni. To kazdy porovnava,kto uz co vie. Kamoskina dcera ani v 3 rokoch nerozpravala,ani slova len obcas nejake slovo. Vsetci ju zdeptali a ked mala 3 roky 2 mesiace,sama zacala rapotat 😀 dnes je vynikajuca, nadana ziacka. Kazde dieta je ine a kazde sikovne v niecom inom. Tvoja casom zacne spajat vety,na svoj vek je sikovna velmi,ked pozna tolko slov a vie rozlisovat. V tomto veku deti este knizky nezaujimaju,ze by pocuvali pribehy. Pozru obrazky,ukazu,co kde je. Nenechaj sa vystresovat ani prilis tlacit na vzdelavanie nie je dobre

lucia147852
3. feb 2020

Moja v jej veku vedela asi 20 základných slov 😅😅😅hovoriť začala po 2 roku. Vidíš problém tam kde nie je. A neporovnavaj každé je iné. 😉

ivangeline
3. feb 2020

Mno ja poznám deti, ktoré sú na Tom možno aj horšie v 3-4 rokoch. XDDD Nerob paniku, príde to. Ja zas počúvam, že ešte stále nechodí? Už chodí? Prečo nechodí? Veď už mal rok... A bla bla bla..

diewcatqoo
3. feb 2020

Ako tu uz odznelo, netlac na pilu. Moj syn do dvoch rokov nevedel povedat nic. Jedine slovo, ktore pouzival, bolo "baba" a to pouzival na vsetko 🙂 kamoskin syn, ktory je od mojho starsi o dva tyzdne vedel v tom veku minimalne 20 slov a ja som jej v dobrom zavidela, ze ako krasne vie rozpravat a ten nas nic.. a uz som si zacala aj namyslat, ci nebude nejako pozadu (prispeli k tomu aj reci okolia "a on este nevie povedat vazne nic?").
Kratko po druhych narodeninach zacal pouzivat par slov a asi mesiac po tom zacal hovorit vo vetach. Dnes ma 3 roky a rozprava tolko, ze si obcas zelam, aby uz konecne bol ticho. Zato kamoskin syn, ktory bol predtym popredu v porovnanim s mojim synom, este stale nedokaze poskladat suvetie.
Kazde dieta sa vyvija inak, nerob si starosti. Myslim, ze tvoje dieta vie na svoj vek toho dost. Reci okolia si vobec nevsimaj. Neboj, este sa tolko narozprava, ze ta z toho bude boliet hlava 🙂

mogaa
3. feb 2020

Inak kamarátkin syn rozprával v 1,5roku a už všetko....Dnes má 5 a stále nevie povedať R a nielktoré hlásky hovorí škaredo....takže hovoril síce skoro ale v 5rokoch začal chodiť na logopédiu lebo hovorí nečisto

kittykat22
3. feb 2020

nerobis ziadnu chybu. Rozpravanie je podmienene zrelostou dietata. Nas syn povedal v 3 rokoch mama, tata, baba. Bolo to velmi narocne, ako ostatne deti rozpravali o 106. Citali sme mu, hovorili, vysvetlovali a on nic. Niektore deti rozpravaju skor a ine neskor. Stresujes sa zbytocne.

lentilkaxxx
3. feb 2020

Len tak poznámka s nadhľadom: "Najskor ich 3 roky učíme chodiť a rozprávať a potom ďalších 15 rokov chceme, aby sedeli doma a držali huby" 🙂

sunny8
3. feb 2020

Moja ma 20 mesiacov a hovorím s ňou normálne .. všetko jej ukazujem a vysvetľujem. Napríklad keď ideme dať prať šaty tak povie že robia "čľap čľap" asi vydedukovala z toho že keď sa ide kúpať poviem jej že urob čľup čľup (spliechať vodou) .. alebo keď ju ukladám spať ukáže mi na Paplon že "toto" potom mi povie "iá" že jej mám podať plyšového somarika a povie "duda" keď ešte nemá cumlík. Všetko som jej predtým xkrát hovorila takže si pamätá presný postup. Ešte mi vie pripomenúť že jej mám zhasnúť svetlo tiez ukáže že "toto" .. vie napríklad povedať že "havo mňam" keď náš pes papa z misky 😂 alebo keď sa opýtam kam ideme ona povie "tata" .. keď sa jej pýtam čo robila do plienočky povie "fuj" .. alebo čo ideme robiť tak povie "ham" alebo "haja" .. všetky činnosti jej opisujem. Kúsky oblečenia vie rozpoznať poviem jej kde máš leginky alebo tričko tak ukáže .. alebo daj si čiapočku a vie o čo sa jedná. Alebo kde máš kociarik kde je práčka kde je televízor kde sú hráčky proste príde a ukáže mi .. a veľa slov nie sama napr zips "pip" .. syr vie povedať pekne zreteľne pozdraviť sa vie ahoj aj papa .. zvuky zvierat .. napr krava ovca pes mačka had (ssss) rybičky 😂 somarik včielka a pod .. keď niečo chcem od nej tak mi rozumie lebo som jej predtým vždy všetko pekne vysvetlila. Málokedy jej nerozumiem čo chce .. buď povie stručne dvoma slovami alebo ešte aj ukáže. Čiže naša komunikácia funguje na takých 90% 😂

sunny8
3. feb 2020

@ivangeline s tým chodením 🙈 moja dnes urobila prvý krok sama a má 20 mesiacov .. a tiež že prečo nechodí a pod .. ale má hypermobilitu a podľa dr to má veľkú súvis lebo jej nešli nôžky tak ako mali

saluda
3. feb 2020

.....som si myslela, že zle citam......🙉🙉....ale nie, je to realita
Čo to? Zvolená nevhodná metodika ucenia????? Ospravedlňujem sa za ustipacnost, nebývam takáto, ale toto ma fakt dostalo 😜
Netvrdím, že treba nechať deti rast voľné ako divé maky v poli, ale nestačilo by prirodzeným spôsobom začleniť "vyuku" do bežného života? Keby totižto chcel a mohol, pri tej intenzite učenia by už dávno skladal zložené suvetia. Nemaj na to dieťa prehnane nároky, z toho nič dobré nevzíde. Teraz rozprávanie, neskôr kopa ďalších veci, ktoré by už dieta "malo vedieť", ale nevie, tak prúser. Potom známky v škole.....a dieťa si do života odnesie akurát tak pocit, že nie je pre maminku dosť dobre. Lebo vždy sa dá urobiť viac a ono aj keď chce, tak to proste nejde a je preto neschopné.
A ja sa vytesujem, keď môj dvojročný pomenuje zo 20 slov a povie jedinú vetu "Kde je tata, mama, havo, baba......?"

lacibo
4. feb 2020

rozprávaj sa s ňou stále..o všetkom..klaď jej veľa otvorených otázok, kde musí tvoriť odpoveď, nechaj ju nech si všetko vypýta, povie, čo chce, nedávaj jej veci automaticky..opisuj situácie, miesta...večer rozprávka pred spaním..čítaná...neboj sa, pôjde to.. máš šikovnú dcéru... sú aj 4-5 ročné deti ktoré nerozprávajú takmer vôbec..

aalka56510
11. jún 2021

Niekde som čítala, že s deťmi sa nemá hovoriť maznavo. Deti mi hovorili zavčasu. Už po roku...