Ako naučiť dieťa na ruku?

16. mar 2022

Ahojte, prosím o radu. Mám 1,5 ročnú dcéru. Chápem, že sa vyvíja jej osobnosť, že skúša, čo môže a čo nie. Snažím sa jej veľa vysvetľovať. No s jedným si neviem dať rady. Idem von, do mesta, na úrad, do obchodu.... teší sa von, kočík odmieta. Takže ideme vždy v predstihu, ale kočík beriem pre istotu vždy so sebou. Ani za svet mi nechce dať ruku. Ak to je možné, nechám ju ísť samú. Ak jej ruku chcem dať, začne sa zlostiť, sadne si alebo ľahne na zem. Nekričí, neplače, len na odpor si proste ľahne. Skúšala som ju držať za ruku napriek tomu, ale to s ňou nič nerobí. Zas po zemi ju ťahať nebudem. V tom prípade ide do kočiar, to sa samozrejme bráni a kričí. Mne však nič iné neostáva, ak potrebujem niekam dôjsť v dohodnutom čase. V konečnom dôsledku je viac v kočiari ako by mohla trénovať chodiť a spoznávať svet. Samozrejme, ak ideme na ihrisko a máme čas, tak nemám problém s ňou popozerať všetko, kvietky, kamienky....
Najhoršie je, že ak ju aj nechám ísť a ona chce zmeniť smer, tak to je konečná a nepohne s ňou nič.
Máte nejaké rady, tipy ako ju to postupne naučiť? Či to chce len čas?
Ďakujem.

evica17
16. mar 2022

Mam podobny problem. Pripnem sa. Aj ked myslim ze to vekom pride

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
margaretka_
16. mar 2022

Moj mladsi tiez nechce chodit za ruku. On radšej vsetko sam. Cez cestu ale nevyjednavam. Hlavne pri vacsich cestach. Vekom sa to nijak nezmenilo, ale uz sa s nim da lepšie prejst z bodu A do bodu B 😀

mauduska
16. mar 2022

vodítko :D :D

vitriolka
16. mar 2022

z osobnej skusenosti, v tomto veku dieta nevie pochopit z vysvetlovania vsetko. niekedy musi nastupit tvrdsi rezim - teraz to bude tak, ako povedala mama. ideme von, ale teraz sa ponahlame, mozes ist peso, ale iba ked ma budes drzat za ruku, inac dokocika… proste natvrdo cez rev a jedy.
moj syn sa nechce obliekat a prebalovat a jedine, co zaberie, je moj krik. ziadne vysvetlovanie milionkrat a tutu mutu dokola.

sima1415
16. mar 2022

Mne keď nechcela dať ruku držala sa kočíka a ja som ju držala za bundu ale časom ju to prešlo a pekne sa naučila aj za ruku

simca06022011
16. mar 2022

nic, proste ak nepojde za ruku, pojde do kocika... a moze vrieskat kolko chce. Vysvetlim, raz dvakrat, desatkrat popri nakladani do kocika a ziadne vymyslanie z tohoto som proste nepopustila Ked tak som povedala, ze sa naozja ponahlame a proste musi ist, potom bude behat na ihrisku/namesti atd... a "zastuplovala" som si usi :D . Kludne moze protestovat a revat kolko chce, ina moznost ak niekam ideme nie je (resp. nebola). Zvykla si podla mna rychlo.

autor
16. mar 2022

@viestta @margaretka_ @vitriolka @sima1415 @simca06022011 ďakujem vám. V podstate robím, čo mi radíme. Ak protestuje, prípadne je niečo pre ňu nebezpečné, cesta atď, ide do kočíka. Aj jej je to komentuje "ak mi nedáš rúčku, pôjdeš si sadnúť do kočíka" to poviem raz ak nie, dávam ju sadnúť do kočíka.
Pripadne ju áno, držím za kapucňu bundy.
Som už z toho unavená, mrzí ma, že väčšinu času sedí, na miesto toho, aby chodila. Teda okrem ihriska.

simca06022011
16. mar 2022

no ano, vsetky sme z toho boli unavene.. si predstav ze ako 3,5r isla do novej skolky a robila taky cirkus celou cestou do skolky, ze som myslela, ze na nas niekto socialku zavola... pri obliekani doma, pri odchode... ach vesele to casy. Do dnes sa pamatam, ze radsje som si privstala hodila ju otcovi do auta a on ju tych par sto metrov odviezol, lebo ja som bola KO z toho boja... :D

A neboj, este sa nachodi, nema ta co mrziet...

diamond007
16. mar 2022

Na to sa naučí časom, ešte je malinká 🙂

autor
16. mar 2022

@simca06022011 ďakujem. Ano, to máš pravdu, ešte sa nechodí. Tiež sa snažím predchádzať situáciám, kedy by mohla robiť scény. Samozrejme, nedovolím jej všetko, snažím sa ju všetko postupne naučiť. Len niekedy je toho veľa 😁

autor
16. mar 2022

@diamond007 ďakujem za povzbudenie 😊

sense
16. mar 2022

Aj nasa bola taka ale.... cez cestu musela dat vzdy ruku alebo sla do kocika. Ked som niekde potrenovala ist tak bola v kociku alebo som planovala velku casovi rezervu. Inak som ju za ruku nevodila. Pokial sa dalo som vybavovala veci bez nej. Chce to len trpezlivost. A nemusite chodit na ihrisko chodievajte na "na prechadzky" pozerajte kvietky,kamienky a vsetko to co nepozerate ked idete na urad

enoula
16. mar 2022

To je take obdobie... Potom sme mali, ze zase vzdy len za ruku, potom zase, ze na ihrisko vedie len jedna cesta, neexistuje prejst cez cestu či odbočiť skor/neskor 🙈😃 a neviem co všetko mozne ešte.. ked sa nedalo inak, islo sa revom, co uz

autor
16. mar 2022

@sense áno, cez cestu ide buď za ruku, ale to majú šou všetky autá 😁 ale ide do kočíka no.
Budem sa snažiť byť trpezlivá. Ďakujem.

autor
16. mar 2022

@enoula haha no ďakujem, teším sa 😄

ailiba
16. mar 2022

Aj ja to bohuzial poznam... Len moj syn si vytrhne ruku a ide, si, kam chce. Tiez si rada vypocujem co s tym. Skusam ho motivovat, kam ideme, kvetinky... Najblizsi strom. Niekedy to pomoze, ale ked mame byt niekde na cas, tak je to na nervy.

kika2810
16. mar 2022

@ailiba Dodnes si pamatam moju mamju ako ma pre toto zdrapila vzdy pri ceste za pazu (medzi laktom a ramenom). Nie za ruku. Lebo sa bala lebo som jej utekala.
Teraz to mam doma ja 🙈
Nuz… jakovej pan takovej kram 😂😂😂

20erika07
16. mar 2022

Ked nedala ruku alebo nechcela ist so mnou ale chcela si sedkat na zemi, alebo kricat v lehu na zemi ,tak ked to nebolo pri ceste ,vzdialila som sa od nej , ze ok tak ja idem, pockam ta tam dalej. Ked ani to nepomahalo, jednoducho som ju vzala na ruky aj s vreskotom a prehnutou ako luk a ideme dalej. Kocik nula bodov, to som ani nebravala, od narodenia v nom nechcela byt

ailiba
16. mar 2022

@simca06022011 my to mame tiez tak, ale niezeby to pomohlo... On to chape, ale proste nechce... Tak nasilu musí, ale dufam, ze ho to prejde, lebo ma nebavi ho tahat a nasilu tlacit do kocika, kde sa potom meta ako ryba na suchu😒. Takze to chce asi cas....

autor
16. mar 2022

@ailiba presne. A aj keď jej poviem pa-pa a otočím sa, ju to absolútne netrápi. Otočí sa inou stranou a ide si. Ona skúša aj v iných veciach, je to asi tým vekom. Ale iné viem vysvetliť, alebo jej to nedám, ak je to nebezpečné. Pripadne v času obeda jej nedám chrumky, hoci ich chce a plače. V tom nemá význam so mnou bojovať. Ale s tou rúčkou vonku, som bezradna. Asi ozaj len do kočíka ako rádia ostatné mamičky a trénovať to.

blumie
16. mar 2022

Staci trpezlivost, pripadne dat priucku 1x, 2x a nauci sa. Myslim nieco v style ideme na ihrisko, nedas ruku? Tak otocka a ideme domov aj s krikom a ver, ze si to zapamata. Moja mala tiez taketo tahy, ale zistila, ze ma smolu teraz krasne za ruku jedine ked ide na kolobezke alebo odrazadle tak ju prichytim za kapucnu ale cez prechod musi zase za ruku. Nerobim vynimky.

autor
16. mar 2022

@kika2810 fiha, dobre 😁 no keď sa inak nedá 😊

autor
16. mar 2022

Ďakujem všetkým mamičkám, určite to postupne všetko vyskúšam, čo na ňu zaberie.

ailiba
16. mar 2022

@kika2810 😋... Tak ja som nikam neutekala. My sme boli 2 sestri, blizko prisebe... Chytili sme mamku za malicek (v ruke mala tasku) a islo sa. Ani ma nenapadlo utekat... Zato moj syn je uplny opak, ten za ruku ani za svet, ani do kocika... Takze ked ide za mnou neriesim, ak sa rozhodne inam, tak nasilu. Len tiez ma to nebaví.... Aspon, ze na cestu mi nevybieha🙏. Ale dlhsia cesta je vzdy psycho😔

ailiba
16. mar 2022

Keby si nenala dceru, tak povien, ze mame to iste dieta🤣.

autor
16. mar 2022

@ailiba 😄

simca06022011
16. mar 2022

@blumie takato priucka u nas fungovala, ked sme mali obdobie "bojujeme s bezpecnostnym pasom" (cca 4r mohla mat)... tak proste ocinko zabrzdil, slecna skoncila na sedackre pred nou .. toto 2x urobil, zopakoval jej,ze to este "slabo zabrzdil", ked sa stane nehoda preleti aj prednym oknom... a dieta viac nebojovalo s pasmi a sedackami. Niekdy proste ide o zivot, a treba zakrocit aj tvrdsie. Ziadne behanie a lietanie a nahanacky po uliciach, auta idu, mama nebodaj musi nieco niest, stihnut atd... ono niekedy zabezrie aj ked sa naozaj nieco "takmer stane", napr. susedkyna dcera vhnela pod auto zo zadu, ked isiel z parkoviska, deti to videli a ako fakt to zabralo a viac tam nelietali... alebo moja prestala saliet, ked raz cyklista ledva zabrzdil, chudak skoro sa strepal z bicykla a ona sa uz podla mna taka krpata videla pod kolesami. Len to mala uz viac rokov... toto 1,5r jedine proste chytit a priviazat v kociku :D a vydrzat :D

autor
16. mar 2022

@simca06022011 áno, ja som za takéto "ponaučenie". Deti si to zapamätajú. Ale ako píšeš, asi keď bude o málinko staršia. Ju zatiaľ ozaj len chytiť abo do kočíka a hotovo. Hádam, tomu rozumie, prečo ju dávam do toho kočíka.

paciko9
16. mar 2022

U nás to isté vonku ruku nedá ani toho pána, ale za to keď sme doma tak len za ruku by chodila🤣🤣. Ja mám z prechádzky nočné mory🙂 jej by sa páčilo len po ceste chodiť ja jej to samozrejme nedovolím ta reve, hádže sa o zem. A okoloiduci sa len prizerajú aka som neschopna 🙂🙂 Hádam ju to raz prejde