Ako naučiť dieťa chodiť za ruku?

27. sep 2022

Ako naučiť dieťa aby chodilo pekne so mnou za ruku? Alebo aspoň popri mne? Má 17 mesiacov, ale teda keď sme vonku tak ma ani nevníma, ide si svojou cestou, zbiera kamienky, listy… Je to dosť náročné dostať za z bodu A do bodu B. Takže všade nosím kočík lebo proste za mnou nepôjde, akoby som neexistovala.
Dá sa to nejak naučiť? Aj sa na mňa pozrie, uistí sa že som pri nej a ide si ďalej po svojom.

viestta
27. sep 2022

Áno, naučí sa, každé sa naučí. Chce to len čas a trpezlivosť. Teraz je tan zvyšok sveta oveľa zaujímavejší ako mamine predstavy kam mame ist

janickacrazy
27. sep 2022

Ked potrebuješ íst niekam rýchlo, tak ber kočík, je to jednoduchšie. Ale niekedy si možte spraviť vychádzku len tak s tým, že proste nikam nejdete, len tak ste vonku. To majú deti radi.

lucka_ke
27. sep 2022

mne stačilo výjsť von a on musel každé zaparkované auto pozrieť spredu a potľapkať 🙂 potom ho fascinovali schody, tak sme chodili hore-dole po schodoch, jedine v kočiari sedel, ale predtým som musela vyhrať v zápase o pripútanie do popruhov, tie neznášal v kočiari, v aute, v jedálenskej stoličke

bebaba
27. sep 2022

Casom to pride, tiez som v dobrom zavidela mamickam, co ich dieta za ruku cupitalo vedla nich. U nas nehrozilo, vzdy opacnym smerom, vsetko bolo zaujimave, skalka, papierik... Takze ako pises, ked bolo treba niekam prist presne, kocik to istil. A ist von len tak, bez casoveho tlaku, ale s jasnym cielom, ideme do parku a mozno cesta bude trvat 10min alebo hodinu, nevadi, objavite vsetko spolu a postupne sa nauci aj chodit za ruku a tam, kam potrebujes.

beata_k
27. sep 2022

Musis pochopit, ze 17 mesacne dieta nevnima prechadzku tak ako ty. Ono ti nepojde z nohy na nohu lezernym krokom a nebude obzerat balkony, rozmyslat co navarit na obed....Je samozrejme, ze kamienky, listy a vsetko ostatne je zaujimavejsie.

srferreira
27. sep 2022

Aj moj bol taky presne ako tvoje dieta. Ono to pride samo, teraz je o trochu starsie od tvojeho a uz mi da pekne ruku ked mu poviem, ukazem mu kam ideme, prejde do obchodu, do mesta za ruku a naucila som ho aj drzat sa kocika a ist vedla mna. Niekedy ho sice musim motivovat “pod ideme sa pozriet na to a na to”, ideme tam bude zabava a tak. Lepsi sa to. Ale zaciatky hruza ja do lava a on do prava a ked nebolo po jeho revy, natlacila som ho do kocika a bolo vybavene. Neboj ako som povedala pride to ani nebudes vediet ako.

elizabet173
27. sep 2022

má na výber, alebo sa ťa bude držať za ruku, alebo pôjde v kočíku, z ktorého ho vyložíš až na bezpečnom mieste. Tam nech si zberá kamienky, listy. To je celé. Niektoré to pochopí skôr, iné neskôr, ale nakoniec všetky, ak je teda rodič dôsledný.

ariannazara
27. sep 2022

V cca 2,5 roku pochopí ze ide sa pri mame. Môj bol tiež taky už som bola zúfalá a nakoniec teraz ma 3 a dá sa s ním ísť aj do obchodu hocikde co niekedy neprichádzalo v úvahu.

banalu
27. sep 2022

Tak su dva vyjazdy - bud idem niekam a potrebujem prejst z bodu a do bodu b, alebo mame vychadzku a je mi jedno kde s dietatom skoncim a ako dlho tam pojdem.
Ak nemam cas na spoznavanie sveta = beriem kocik, usetris si nervy a vzajomnu frustraciu.
Cielene vychadzky treba vyvazit tymi spoznavacimi a ucit popritom zakladne pravidla. Ako napr. teraz ideme cez cestu, mozes ma drzat za ruku, alebo sediet v kociku... postupne sa nauci, ze su momenty kedy ma volnost a su momenty kedy musi pocuvat.
Samozrejme plati, ze kym dietatu neveris, ze ta pocuvne tak ho nevvystavis nebezpeciu. Vykladat z kocika az v parku ci tiche ulice.

kandelabra
27. sep 2022

Ak sa niekam potrebuješ dostať, a hlavne načas, tak to v tomto veku inak ako kočíkom asi nepôjde. Dieťa má vonku veľa podnetov a jemu je šuma fuk že mama chce niekam ísť, objavovanie je zaujímavejšie. Ale za mňa sú dobré aj vodiace popruhy, ja som ich používala ak som sa až tak nikam neponáhľala. Dieťa má pocit, že ide samé, a ja som si mohla byť istá, že neujde alebo neskočí pod auto. Keď sme prišli do parku alebo niekam, kde mohla voľne behať, tak som ju z nich rozopla a učili sme sa chodiť bez nich, reagovať na zavolanie, držať sa za ruku. Na kratšie vzdialenosti to bolo niekedy praktickejšie ako tlačiť kočík.

kris_tin257
27. sep 2022

Náš mal teraz 3 roky, za ruku chodí len posledný mesiac dva, dovtedy ani za svet na ruku, ak sme potrebovali niekde ísť musela som ho supnut do kočíka

henrietkatr
27. sep 2022

ved ju nechaj, mozno je fajn, ze je taka samostatna 🙂 mas predsa ten kocik, tak ho vyuzivaj, ved to nie je koniec sveta.

autor
27. sep 2022

Ďakujem baby. Ono najväčší problém je ten, že ona už v tom kočíku ani veľmi nechce byť, preto som rozmýšľala či by nebolo lepšie ju to nejak “naučiť” 😃 mne je to strašne ľúto, že ju proste nemôžem nechať ísť vedľa mňa keď potrebujem niekam ist. Kde mi cesta nemôže trvať hodinu. Samozrejme v parku, alebo v nejakej pokojnej ulici ju nechám nech si behá…

kamagma
27. sep 2022

Och,nasa ma 14m a presne toto riesim a este k tomu furt beha ,ona snad ani nevie chodit normalne😃,starsia taka nebola ,ta pekne chodila pri nas.

svetlonos
27. sep 2022

V tom veku je to normalne bezne 😂 Cielom prechadzky sa stava ta cesta 😁 Takze si nerob iluzie, ze ti da ruku, lebo maminka chce. Mne vtedy ani v kocari poriadne neusedel ani nepresiel velmi daleko. Takze prechadzky - pred panelak na ihrisko a na dlhsie do nosica. Bohudik som nemusela nikde chodit. Presli to, uvidis, casom to bude aj u vas v pohode.

elizabet173
27. sep 2022

no musíš si ešte nejaký čas počkať

ankare
27. sep 2022

Je to len obdobie. Skúma a objavuje svet, to je teraz pre ňu dôležité. Nie to,že sa mama ponáhľa na poštu. 🤭 Buď trpezliva. Ak máš nejaký cieľ, nálož ju ešte doma do kocara a tak choď, dačo jej strc do ruky, nech je zaujatá.

ailiba
27. sep 2022

To je v tomto veku normalne. Moj syn bol taky isty, akurat, ze ani za svet nechcel ist do kocika. Par mesiacov to potrva a potom sa ukludni a bude pekne drzat. Neboj sa, pride to same...

zuzuliennka1
27. sep 2022

a kraca alebo bezi?😁 lebo mne syn len utekal, chodza u neho tak do 3r neexistovala… to ze ti kraca, je este fajn, ja som priemerne denne nabehala aj 15km, kazda nasa “prechadzka” bol beh, a naucil sa aj kracat

jerrz
27. sep 2022

@zuzuliennka1 😄😄😄 TOP! Môže byť rada ze jej dieťa iba kráča, ako vidím stále to môže byť aj horšie. Ja si stále tak hovorím, že môžem to mať aj horšie. A je mi dobre. 😄🙈

zuzuliennka1
28. sep 2022

@jerrz no ja som syna vozila kvoli jeho “nekracaniu” v kociku do 4r lebo proste🤣 to sa nedalo… ked som sa dobre vyspala, nebol spln, nemala som kramy a vladala som - isli sme aj peso, ale teda nonstop beh…
ak som potrebovala ist dalej, vacsi nakup, alebo spln alebo hocico - kocik🤣 pre synovu bezpecnost….
a dodnes v dobrom zavidim, ked vidim mamicky, ze musia na svoje deti CAKAT a este mamicka pokrikuje, ze “Jozko pod, ponahlame sa”… take nepoznaaaam🤣🤣🤣🤣🤣

jerrz
28. sep 2022

@zuzuliennka1 😂😂😂🙈 koniec , asi sa pocikam od smiechu

stanulienkat
28. sep 2022

Kup mu vodiace popruhy. Vyborna vec.

marzuz89
28. sep 2022

@jerrz mne to ani smiesne nepride, ze niekto nevie ovladat svoje emocie, ma nervy, odnesie si to dieta, na ktore nema trpezlivost, doslednost, a ono sa kvoli tomu do 4r vozi v kociku ked nieco treba, kde sa ma naucit spravat sa v obchode, na urade.. A este zavidiet mamam, ktore tu trpezlivost maju a dieta to naucia. Neviem no, ale ja som ina 😁
@autorka taketo vychadzky za cielom striedaj s vychadzkami len tak, kde ona bude urcovat smer a ty nasleduj. Samozrejme bezpecne 🙂 ked sa ale niekam ide (obchod atd) tak sa ide, za ruku - to sa nauci len tvojou doslednostou a vysvetlovanim. Ze cestou z obchodu pojdete pozriet kamienky, listky, konariky, cokolvek. A ked to slubis, vzdy spln. Vzdy. To je najlepsie ucenie. Synovi ked poviem, ze cestou TAM ideme priamo rovno bez zastavok, vybavime a cestou SPAT mu slubim to a to, ide, vie, ze hovorim pravdu a neklamem a naozaj tam pojdeme. Je ochotny vybavit veci so mnou lebo ja potom pojdem s nim a on to vie. Jasne, je starsi. Ale v takomto veku sme to uz tak robili - oni vela rozumeju, neboj. Kocik som na taketo veci pouzivala tak do roku a pol, potom vynimocne a pred 2 narodeninami sme kocik odlozili definitivne. Je to sice narocnejsie ako vozit dieta v kociku pomaly do predskolaku, ale ako si naucime, tak mame a naozaj sa ta systematicka a narocna praca teraz, ked je malicka, vrati o rok ci dva, ked sa budete pekne vediet dohodnut.

sense
28. sep 2022

Ak som potrebovala niečo vybaviť šla do kocka xi chcela alebo nie.... Ak sme šli na "prechádzku" tak mi bolo jedno ci prejdeme 100m alebo 3 km... Za ruku nikdy nechcela chodiť, výnimka bola keď sme šli cez cestu... To dat ruku musela a robí to doteraz a to chodí do 4 triedy aj keď teraz ju nenútim da mi ruku akosi sma prirodzene

zuzuliennka1
28. sep 2022

@stanulienkat noo ak je to take aktivne dieta, ako moj syn, tak popruhy su vyhodene peniaze. Tiez som kupila, ale ani za svet si to nechcel na seba navliect. Tak som si kupila poriadnu obuv a teda vonku len beh😁

zuzuliennka1
28. sep 2022

@marzuz89 a ako vies ako som ovladala emocie? alebo moje dieta??
mam syna hyperaktivneho autistu, to proste inak neslo, len s kocikom. Dala by som ti ho na skusku na vychadzku, ked bol medzi 2-3 rokom, 3,5.. vyplula by si dusu….
ale naucil sa, proste sme kocik vyuzivali dlhsie, ale teraz kracame, za ruku…
a ano, zavidela som, lebo to nie je o trpezlivosti, tu mam ja pri svojom dietati teda ovela vyssiu, nez ine matky, lebo zdaleka neriesia ani polovicu veci, ako ja, kedze to maju automaticky so zdravymi detmi… tieto veci normotypicke deti vedia same, automaticky, a o opaku ma nepresvedci nikto, lebo to vidim, lebo mame v rodine niekolko deti rovnakeho veku ako moj syn. pokial nemas osobnu skusenost s vychovou autistu, nepochopis to nikdy
tak sa proste vozil v kociku dlhie, aspon mi ho auto nezrazilo, a naucil sa aj kracat, kocik je davno darovany dalej, z nikoho neubudlo, normalne teraz kraca, aj pocka, aj za ruku,… ale vsetko toto je naucene, vydrete

jerrz
28. sep 2022

@marzuz89 Presne som si myslela ze tento chlapček bude autista a aj to autorka napísala. Takže sa skludni a neposudzuj keď nevieš! Je ľahko si naučiť zdravé dieťa!!! Skus si zažiť toto a potom rozprávaj o ovládaní emócií. Neverím ze nejaká matka by len tak bežala za synom keby to mohla aj inak ... Resp už len to že beží, už len to je náznak že je niečo iné, že sa asi niečo deje... Každej trochu inteligentnej to dopne. Úžasné matky čo si myslia o autistoch že sú nevychovany alebo matka nezvládla výchovu pri tom nik to za to nemôže... Sa pamätajte a pozerajte sa na svet reálne, že nie každý má tú výhru mať také deti čo rozumejú situácii.

jerrz
28. sep 2022

@zuzuliennka1 😘❤ Si dobrá mamička, ja viem prečo mi to bolo smiešne a chvela som ťa aj povzbudiť že nič neni také čierne, môžeme sa aj zasmiať nad deťmi. Ja mam AS synceka. Úžasný, nadpriemerne inteligentný ale máme čo robiť teda... Držte sa !

zuzuliennka1
28. sep 2022

@jerrz ja som si aj v rodine vypocula “zarucene” rady, co mam ako robit a co by oni inak robili, stacilo par dni ze syn prespal u starych rodicov a sami z vl. skusenosti zistili, ze proste skoro NIC nefunguje, ako si mysleli😁😁😁
vychova takychto deti je ina a okolie by to pochopilo, len keby si to museli zazit a prezit sami…. ostatni nechapu a ja uz ani neriesim, nad mudrymi radami sa pousmejem, obcas aj vybuchnem, hlavne ked maju cudzi ludia vonku potrebu riesit ale inak mam uuuuplne toto v pazi…. uplne 🙂