Ako naučiť bábo zaspať samé? Čo sú spánkové asociácie?

misickaa4
1. jan 2020

Ahojte skusene maminy.
Mozete mi prosim poradit, ako babatko naucit, aby vedelo same prehupnut z jedneho cyklu do dalsieho? A co su to vlastne tie spankove asociacie?
Od akeho veku je s tym vhodne zacat? Maly ma 7 tyzdnov.
Dakujem

mima1
1. jan 2020

7tyzdnove babo spi kedy chce ako chce podla mna skoro nieco ocakavat a riesit aby zaspalo same.

malicka_mysicka
1. jan 2020

@misickaa4 ja som zacala od 3 mesiacov, teoria znie super, ale chytila nas spankova regresia a teraz mame separacnu uzkost, tak zase som musela zacat zaspavat s nim. Ale ked uz zaspi, tak pospi do dakej stvrtej, takze asi to nie je uplne tragicke. Spankove asociacie znamena ze ked ho budes stale uspavat rovnako, zvykne si na to a ked pocas fazy slabsieho spanku precitne, uvedomi si, ze nieco je zle, lebo nie je na prse, alebo ho nehojdas na fitlopte a zobudi sa. Ja som sa snazila uspavat ho v postielke od 3 mesiacov, ale mame 8 a stale s tym mame problemy no 🤣🤣🤣

dzejsik
1. jan 2020

@misickaa4 nas zaspava od zaciatku sam s oveckou a zajacom co dostal, ked sa narodil ... ked nie sme doma, je to kus ine, ale doma pohoda ...ma 8 mesiacov

misickaa4
autor
1. jan 2020

@dzejsik no, nie kazdy ma take stastie 🙂

lucyluv
1. jan 2020

Tak len co ja mam nastudovane, zaklad je, aby bolo vsetko rovnake ako ked zaspaval. Teda napriklad ak bol vtedy pri maminke a zobudi sa v postielke, je to velky sok. To je zaklad. Moja bude mat 2m, vecerny ritual som uz zaviedla v 4t, uz pekne fungujeme, zaspava sama v postielke vecer. S tym prehupnutim sa medzi fazami moze byt este dlhsie problem.

misickaa4
autor
2. jan 2020

@lucyluv ahoj, mozes mi poradit s vecernym ritualom? A co sa tyka tych prehupnuti medzi spankovymi cyklami, ako si to riesila/riesis? Dakujem 🙂

wejuska7910
2. jan 2020

@misickaa4 ved je este malicky nato.neviem akym sposobom si to predstavujes to prehupnutie cyklami,nato musi len dozriet.ani dospely clovek nespi celu noc.napr cakam uz vyse troch rokov,kedy sa nebude budit v noci 😂

tukanec
2. jan 2020

@misickaa4 priprav sa,ze mozno sa ti to nepodari. este je naozaj malicky, niektore deti to samozrejme zvladaju, ale vacsina este nema dozretu nervovu sustavu. v 3-4 mesiaci je vraj najvhodnejsi cas. pozri si lepsispanokbabatiek.sk, su tam fajn clanky 🙂

lucyluv
3. jan 2020

@misickaa4 ako pisali predo mnou, idealne je zacat v 3m, vtedy su babatka na to uz zrele. S mojou som zacala skor, ked som si vsimla, ze jeden spanok ma dlhsi, ten prvy vecerny, to deti mavaju (samozrejme asi nie vsetky). Takze som pred tym spankom zaviedla rezim, ktory je cca takyto. Ked sa uz k veceru zobudi na kojenie, to je cca o 17-18, nakojim ju. Potom si bud trosku zdriemne, alebo je hore.po nejakej pol hodine az hodine ju idem kupat, stlmim svetlo, urobim v kupelni teplo, proste uz zavediem pokojnu atmosferu. A ked sa umyje, ideme do spalne, kde he tiez pritmie, nakojim, potom pustim uspavanku a bud ju ponosim, alebo si ju necham na hrudi lezat, nech si odgrgne, ja ju nemozem hned polozit, lebo sa jej mlieko vracia, tak niekedy aj 20min az pol hod nosim. Potom polozim uz taku upokojenu do postielky, podla potreby dam cumlik a necham ist uspavanku az kym uplne nezaspi, to trva aj pol hodinu. Vacsinou od nej odbehujem prec, co mi pomaha nezasahovat hned pri kazdom mrnknuti 🙂 ja som ju na tu postielku ucila postupne, najskor som uspavala na rukach pri tej uspavanke. Potom postupne pokladala do postielky, ale trvalo to aj 45min. proste das ju do postielky, ale este je uplne na tvojich rukach, takze si uplne nad nou zohnuta. Ak zacala plakat, isla som o krok spat, ak nie, velmi pomalicky som postupne vyberala ruky, az zostala sama. Netreba robit ziadne prudke pohyby, aj postielka by mala byt tepla, alebo ju mozes drzat v deke a v tej pokladat, nech neciti taku zmenu teploty. Ono to treba postupne skusat, nerobit si z toho nervy ked to nejde, ale urcite je idealne skoro zacat tieto asociacie. Samozrejme ak dieta trpi nejakou velkou kolikou, viacej pyta mamicku, nemusi byt tak v pohode.. ja pouzivam aj cumlik a vacsinou nedovolim malej dudlovat na prse. Upokojuje ju aj hladkanie po hlavicke, cca tam kde je celo, to ju vzdy nuti ocka privriet. Izbu je fajn pred spanim vyvetrat. Aj ty nemaj dake zbytocne pachy/vone na sebe, aj pachy po vareni dieta moze vnimat. U nas sa ani telka nepozera, kedze ju nemame este 🙂 takze je usetrena vsetkych takychto dennych rozruchov.

malicka_mysicka
3. jan 2020

@lucyluv my presne tak isto 👏👏👏

misickaa4
autor
3. jan 2020

@lucyluv dakujem za inspiraciu a rady 🙂