Ako motivovať 28 mesačné dieťa k rozprávaniu?

27. apr 2020

Dobry vecer,ste tu skusene maminky.Clanky na internete uz radsej necitam,same tabulkovanie...Chcela by som sa poradit,ako ho motivovat k reci.Totiz moje recitovanie,citanie,ukazovanie v knizke,ucenie zvukov zvierat,pomenuvanie veci a riekanky sa s dlhym zaujmom nestretavaju,vzdy je o chvilku nieco zaujimavejsie.Mate nejaku radu,alebo je to o mojej vytrvalosti.🙂

kikulienkadd
27. apr 2020

Ahoj,niekedy pomôže až škôlka. Môj starší syn bol od mala "kecal",kamoškin rovnako starý do 3.rokov ani cek. V škôlke boli spolužiaci a po cca 3 mesiacoch celá rodina vravela,že teda ako sa zmenil,že je ako rádio-ráno zapne,večer vypne. Podľa mňa je to veľmi individuálne, niekomu sa chce niekomu nie. Samozrejme, to že sa s ním rozprávaš, čítaš mu a pod je výborné. On si to ukladá do hardvéru a jedného dňa to proste začne ísť von.

mimer
27. apr 2020

moja ma 2r 4m a mele ako diva..kolegyňa ma syna v juni 3 roky a vie tak 20slov..aj jej prvy syn neskoro zacal rozpravat..chlapci su lenivejsi..

nikpa
27. apr 2020

Navštevujete aj logopéda? U nas sa osvedčila ABA terapia+logopedička

autor
27. apr 2020

@nikpa Nie,nenavstevujeme zatial.

janulik2008
27. apr 2020

28 mesacne? To je 2 roky a 4 mesiace ... uf ... no mala rozpravala dost skoro ale napr nevie povedat L hoc napr R vie dokonale. Niektori hovoria ze vraj Kuzelne citanie od Albi "rozkecalo" deti ale u nas nula bodov. My s malou sme rozpravali vela a hlavne normalne v kontexte ziadne gďe ši ťi boľa ...

autor
27. apr 2020

@kikulienkadd
@mimer Ved ano,davam tomu aj ja cas,len chcem sa tomu dostatocne venovat.🙂

autor
27. apr 2020

@janulik2008 Pozriem to kuzelne citanie.

autor
27. apr 2020

@janulik2008 Inak tuto chybu robim,ze castokrat nerozpravam,, normalne,,,ale tak ako pises.🙂

autor
27. apr 2020

@nikpa V akom veku ste zacali chodit k logopedovi?

janulik2008
27. apr 2020

Mozno aj to 🙂 u nas kuzelne napr uspech nemalo. Mala je skor na normalne knizky a napr po anglicky melie celkom dost 😀 ona sa zasa ponahla ze rozprava a nerozumiet jej lebo ako my vravime uteka na rychlik az jej musime niekedy hovorit pomaly rozpravaj neponahlaj sa 😀😀😀

lujza123
27. apr 2020

Aj počúvanie rozprávok (hovorené slovo) veľmi pomaha, len tak doma ci v aute pustiť CD, kľudne točiť dookola tie isté 2 - 3 obľúbené. Dieťa keď si to napočúva začne same pomenovávat obľúbené pasaze (ježibaba, vlk atď)

karhu
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eliska13
27. apr 2020

Nijako normálne s ním len počas dňa rozprávaj kam idete, čo budete robiť, mne mlela pusa stále a syn začal rozpravat ako 2 r a 7 m dovtedy veľmi málo zo dna na deň celé vety.Citajte spolu knižky.Chlapci väčšinou začínajú oveľa neskôr rozprávať ako dievcata

autor
27. apr 2020

@lujza123 Super,vdaka za tip.

nikpa
27. apr 2020

Prvýkrát presne keď mal 2 roky. Neurologička aj na logopédii mi povedali, že najvyšší čas, ak sa vam niečo nezdá je okolo 2,5 roku. Nemusí to byt nič vážne, možno len potrebuje trochu pomôcť, nakopnúť, no a Vám tiež poradia ako s nim doma pracovať.

autor
27. apr 2020

@karhu Myslis take klasicke knizky s textom,kde su zvieratka,hracky,deticky?Nie take,kde su obrazky Cars.🙂Tak si to myslela,take knizky?Myslím,ze mam skor klasicke,niektore este podedene po pribuznych.🙂

autor
27. apr 2020

@karhu Len asi ich kupim este,nech su vo vacsom pocte,to bude iste zaujimavejsie,ked to nebude dookola.

karhu
27. apr 2020

od kedy mal cca 4-5 mesiacov "citame" si normalne (nie tie zazracne) knizky - opisujem mu obrazky, co sa tam deje..ked bol mensi, tak len jedno slovo na stranu, neskor som opakovala 1-2 hole vety na stranu, ale vela som sa "tvarila" aby videl ci je to dobre ci zle, ci smutne, vesele..
uz ma 2r 2m tak teraz riesime aj co sa na obrazku deje..mame asi 20 knih a kazdy tyzden riesime 1-2 intenzivne, opakujeme..teraz uz sam "vravi" co sa na tej ktorej strane stalo..sam si uz spomenie o com to bolo, ze mravcek je zraneny, ze tancuju, ze musia byt opatrni..co to povie co to skomoli, ukazuje rukami, tvari sa smutne ci veselo..
vela sa s nim rozpravam aj mimo citania, opisujem co robim, ksichtim sa, vela gestikulujem..lepi sa to na neho az privelmi, musim si dat pozor co vravim, robim(:
mobil ma zakazany a telku obmedzene, uz sme zistili, ze to robi velke skody

autor
27. apr 2020

@eliska13 Dakujem,viac rozpravat.🙂

karhu
27. apr 2020

tie knizocky pre najmensich, kde je len jeden obrazok-vec na stranu nas trosku nudili(mna), tak som presla na to co nas bavi oboch..SVRČEK A MRAVCE, O ŽABIATKU, UŽ HO VEZÚ, nasa uplne prva kniha je ZLATÁ BRÁNA - vela textu, sem tam maly obrazok, ale prave ten si vsimol, bavilo ho to, ilustracie pripominaju zaciatky detskej kresby.., nedavno nam pribula 60r stara kniha, zbierka basni, riekaniek, piesni, su tam krasne ilustracie od nejakeho narodneho umelca..tiez sa mu to paci..mame aj knizku DO ŠKOLY, celkovo nam sadlo vydavatelstvo MLADÉ LETÁ, SVOJTKA..zhaname si slovenskych autorov, podjavorinska, razusova-martakova..atd.

autor
27. apr 2020

@karhu Dakujem pekne za tipy.Citate aj pocas dna,alebo len vecer?

karhu
27. apr 2020

disney, cars a podobne uzasnosti si do bytu nevspustim😝
..citali sme vzdy pred spanim..moj sa tak ukludni a pekne potom zaspi..ale aj kedykolvek cez den

karhu
27. apr 2020
karhu
27. apr 2020
autor
27. apr 2020

@nikpa Dakujem.

autor
27. apr 2020

@karhu Dakujem,to su urcite vhodne knizky,dakujem za pripomenutie.🙂

autor
27. apr 2020
danieli
27. apr 2020

Sama mam syna, ktory zacal rozpravat ako 3 a pol rocny, podporili sme ho navstevami u logopedicky a nijako sme netlacili, postupne ako dozrieval tak sa rozrozpraval, dnes rozprava pekne cisto a bez chyb, je sikovny aj v skole

autor
27. apr 2020

@mimer ano,je to rozne,kedy ktore dieta zacne rozpravat.Tiez som pocula,ze dievcata zacinaju skor.

pehavcek
27. apr 2020

Ahoj.Rozvoj reci je u deti najvariabilnejsi. Niektore zacne rocne, niektore v troch. Ja som si vravela, ze kedze som dost okolo toho vystudovala (psychologia) urcite bude moje dieta vediet rozpravat pomerne skoro. Takze vela riekaniek, kniziek, rozpravania sa... Vies co? Prd makovy. V dvoch rokoch zacal rozpravat "kodovanou" recou, ktorej som rozumela iba ja. Tesne pred 3. narodeninami som si vsimla, ze nove slovka uz chyta spravne ale aj tak do skolky nastupoval tak, ze ucitelky mu skoro nic nerozumeli. Za 6.mesiacoc sa uzasne rozrozpraval. Jednoducho som sa mohla aj roztrhat a aj tak sim moje dieta napriek sikovnosti s recou davalo na cas. Pytala som sa znamej logopedicky a povedala mi nech mu dam do 4rokov este s logopediou pokoj. Nech pekne cvicime len doma. Chcela som tym len povedat, ze jasne skusaj riekanky, pesnicky, knizky ale kasli na tabulky. Ono to pride skor alebo neskor.