Ako mám správne reagovať na obdobie vzdoru?

27. máj 2021

Milé maminy hlavne tie čo to máte toto obdobie úspešne za sebou ,

Hlavu mám ako balón tieto dni náš malý bude mať v septembri 2 roky. A cítim ,že začína obdobie vzdoru. Chcela by som len vedieť ako správne zareagovať v daných situáciach.
Snažím sa čítať aj odbornejšie knihy o výchove , vedeniu dieťaťa.
Malý je šikovný, strašne rád sa hrá hlavne vonku , chodíme na rôzne aktivity jednou z nich aj cvičenie pre detičky.
Všimla som si ,že posledné cvičenia príde za dieťaťom a začne ho stískať a neskôr to prejde do hryzenia. Ja osobne si myslím, že je to hlavne preto ,že doma má veľkého plyšového psa a s tým sa stíska , objíma , a hryzie . Vysvetľujem ,že do hava sa to môže ale detičky to bolí.
Avšak stretla som sa s názormi ,že to moje obsiahle vysvetľovanie nie je najlepšia voľba. Myslíte , že namiesto toho by som ho mala vziať preč ? Prerušiť hru ?
Jednoducho aby vedel .že urobil zle a ideme domov napríklad ?
Trápi ma hlavne táto vec okolo detí. Ešte máme maličkú sesternicu ( 6 mesiacov ) je niekedy úžasný nosí jej hračky ,ukazuje , bozkáva ju , hladká a naraz jej capne :/
Prosím, len my niekto potvrďte ,že v ich veku je to ,,normálne správanie,,
Pretože aj dnes keď som videla tiež mamičkovské výrazy ... ja rozumiem , mne by sa tiež nepáčilo keby to spraví niekto môjmu dieťaťu. Len jednoducho ja som nevedela,že po objatí urobí toto.
Agresiu a tieto veci neviem kde by videl ,televízor doma nemáme ani kontakt s telefónom nič podobné. My s manželom máme krásny vzťah. Je pravda ,že po plienke dostane výnimočne raz za mesiac keď už ozaj možno potrebujem stanoviť hranice. Nedeje sa to pravidelne a snažím sa tomu vyvarovať úplne

ĎAKUJEM ZA RADY MAMINY

didi2102
27. máj 2021

Môj má 3 a sme na vrchole asi vzdoru,môj nehryzie a nebije ale vrieskať ,hádže sa o zem,pluje, berie veci atď atď aj po dobrom aj po zlom a stále rovnako ... U teba by som buď zakázala synovi hrýzť doma do veci alebo zobrala toho plyšák .... A napr môj keď vrieskať na ihrisku ho upozorním,keď nič ideme domov nech pozná následky

didi2102
27. máj 2021

A jasné matky kúkajú aj po mojom,že je najhorši na ihrisku nespratbene decko nevychovane áno trápi ma to,už som tam aj prestala chodiť ale čo ja viem cesta asi tade nevedie,musí sa naučiť v praxi krajšie správať , striedame ihriská a aj deti
A povedať že nech deti neobima prípadne dopredu upozorniť že keď uhryzne ide domov

elizabet173
27. máj 2021

ak iné dieťa objíma, buď pri nich, ak by ho išiel hrýzť, zober ho od toho dieťaťa preč s dôrazným nie! Ak by sa o chvíľu zase snažil pohrýzť, tak zopakovať to dôrazné nie a odísť preč. Nedovoľ mu hrýzť ani toho plyšového psa doma, ak to bude robiť stále, skry ho, zabudne. Čo sa týka toho polročného bábätka, nenechávajte ho pri ňom bez toho, aby niekto bol na dosah ruky. Ak by sa mu náhodou podarilo capnúť, zase zobrať preč s dôrazným nie. Neber to hryzenie ako agresiu, môže to byť aj spôsob nadviazania kontaktu. Viem, že nie najšťastnejší, preto ti píšem, aby si bola pri ňom čo najbližšie. Ukáž mu a nauč ho, že iné dieťa nemusí stískať (niektorým mamičkám sa nepáči ani to), ale môže ich pohladiť a podať im hračku.

zuzana_ilkova
27. máj 2021

Ahoj moj maly ma rok a pol necely a ked sa mu niečo nedarí zacne sa bit po hlave, ked mu niekto nechce dat hracku tak sa zahanal a chcel hrýzť, ja som mu vysvetlila ze kked ma udrel urobil mi bi bi a ukázala som mu ze ma musi pohladkat a dat pusu ( ako ospravedlnenie), xe ked chce niečo od niekoho tam musi urobit prosím prosím, ze ak bude seba bit tak bude mat bi bi a bude ho bolieť hlava... v 80% prípadoch to zaberá, inokedy ho vezmem k sebe a vysvetľujem, niekedy to nezabera a nechám ho vyplakat s tym ze ja sa idem hrať a ked dopláca nech príde, keď vidí xe tomu nevenujem pozornost 15 sekund este fňuka a pride za mnou...su situácie ze aj mne prasknu nervi a kričím a kludni sa, musíš skúšať spôsobí a hlavne mu vysvetli nasledky jeho činov ze to moze niekoho bolieť alebo tak iny spôsob u nás nezabral zatiaľ :D neviem ci to robím dobre alebo nie a toto funguje u nas

mabenn
27. máj 2021

Agresiu nevidel, deti to majú automatické ako hru alebo skúšanie reakcie, bohužiaľ. Obsiahle vysvetľovanie v tomto veku je podľa mňa zbytočné. Hovoriť že detičky bolí keď ich capne, ono neprecíti, ešte nemá empatiu vyvinutú. V tom veku som príkazovo čím jednoduchšie a pevne reagovala, "nie nesmieš", vziať jeho alebo vec, zakázať, proste rýchla odozva a milionkrát to isté, kým to pochopí. Vysvetľovanie si nechaj na neskôr.

mabenn
27. máj 2021

@zuzana_ilkova budem reagovať na toto "urobil mi bi bi a ukázala som mu ze ma musi pohladkat a dat pusu" - toto naučili malého v škôlke, vieš čo z toho bolo? úmyselne iné dieťa buchol, lebo veď vedel že stačí pofúkať potom...na toto bacha

zuzana_ilkova
4. jún 2021

@mabenn ďakujem za upozornenie, budem to mat na pamäti...ale ja si myslím ze ku deťom sa treba spravat rozumne a všetko argumentovať aj 100x a na 101x až drasticky zakazovať a brat veci....