Ako dieťaťu spevniť šiju, aby držal hlavu?

janapeterjana
5. nov 2019

Ahojte maminy, chcem sa popytat tych, ktore maju skusenost s niecim podobnym, na radu. Syn ma 5,5 mesiaca, je o mesiac skor narodeny, ma jemnu asymetriu, hypertonus na ruckach a cvicime uz asi dva mesiace vojtovku. Tolko v skratke jeho zdravotny stav. Inak je sikovny, hracky ho zaujimaju, chyta ich na chrbate aj na brusku, uz sa aj otaca na brusko. Problem je, ze ma slabe sijove svalstvo a hlava sa mu stale tak nejako potaca. Vzdy mu ju fixujem, ked ho mam na rukach. Aj ked ho mam akoby posadeneho na nohach, ta hlava proste nie je upevnena rovno, vidiet, ze si s nou este nevie uplne rady. Na cvicenie ideme az o dva tyzdne kvoli ockovaniu, preto sa len chcem opytat - mali ste s dietatom nieco podobne? Upravilo sa to cvicenim? Da sa mu nejako pomoct - kedze sa bojim, aby som mu este viac neublizila? Kazdy lekar vravi, ze ho mam co najviac davat na brusko a motivovat hrackami, ze sa to upravi. Len ja ako kazda mamina trosku stresujem, kedze uz ma o chvilu polroka 🙂 dakujem.

nikpa
5. nov 2019

@janapeterjana Pri polohe na brušku najlepšie posilňuje šijove svalstvo, dávaj ho tak denne. My sme cvičili aj na fit lopte, rehabilitacna sestra mi ho na ňu kázala poľahnúť na bruško len v plienke a guľat s ňou zo strany na stranu, dozadu a dopredu. On sa snažil udržať a napinal tak všetky možné svaly. Ďalej som pri loptu položila hračku a pomaličky som ho k nej akokeby spúšťala keď som s loptou posúvala, samozrejme vždy ho treba pridrzat za zadok alebo za chrbát. Nám sa ta metajuca hlavička okolo pol roka pekne upravila. A Vojtovku sme tiež cvicili ale malo lebo býval chorý

janapeterjana
autor
5. nov 2019

@nikpa dakujem pekne za rady. Na brusko sa ho snazim davat kazdy den a velmi casto aj uplne holeho, bez oblecenia aj bez plienky. Uz som skusala aj fit loptu, celkom sa mu to pacilo, mozem v tom pokracovat. Len som uz trochu zacala byt nepokojna, kedze niektore deti si drzia hlavu bez problemov aj od troch mesiacov...

evkamotka
6. nov 2019

@janapeterjana lenze tie niektore deti sa nenarodili mesiac skôr. Mam syna nar 35+0 a tiez sme cvicili vojtovku a tiez v 5m nedrzal hlavu. Bud trpezliva, poctivo cvicte a vysledok pride behom par mesiacov. Niektore deti potrebuju cvicit aj do 2 rokov, tieto veci nedobehnes "za dva mesiace" cvicenia...... My sme cvicili do roka, kym sa zrovnal s rovesnikmi (otocil sa 1x az 7.5m,sadol si takmer rocny). Dnes ma 2r a nic mu nechyba. Bud trpezliva, po ockovani znova cvicte

siska53
6. nov 2019

@janapeterjana no ideálne na brusku.. nasa tiez mala.trosku problem, no vyriesilo sa to hlavne tym. Nasa ma slabsi svalovy tonus, preto zaostavala, ale zdvihanie hlavicky jedine polohou na brusku, co bol u nej celkom.problem, lebo skor plakala a celkovo bola kolikova, takze..

janapeterjana
autor
6. nov 2019

@evkamotka nas je takisto 35+0 a samozrejme, ked sa bude dat, znovu zacneme cvicit. Dakujem za povzbudive slova. 🙂