6 mesačné dieťa sa budí každú hodinu. Je správne ho uspávať prsníkom?

mtn112233
25. feb 2022

Ahojte 🙂
máme 6 mesačného plne dojčeného syna, ktorému sa asi od tretieho mesiaca výrazne zhoršil nočný spánok. Do tretieho mesiaca sa za noc zobudil 2x na dojčenie. Jeho prvý spánok bol cca 4 až 4,5 hodiny a ďalší okolo 3 hodín. Všetky tieto problémy začali okolo novembra/ decembra kedy sme mali covid a bol chorý aj malý mal silnú nádchu kvôli ktorej sa mu zle dýchalo preto nevedel spať, budil sa na plný noštek.
Momentálne prežívame obdobie (trvá už vyše 2 mesiace), že v noci nespí vkuse dlhšie ako 2 hodiny. Samozrejme sú lepšie a horšie dni. Tie 2 hodiny už považujeme za super noc 🙂 Poväčšine sa nám budí aj každú hodinu. Jeho spánok je veľmi nepokojný a ľahký. Pripisujeme to aj možnému rastu zúbkov, aj keď zatiaľ nič nevidno.
Synovi sa snažíme dodržiavať režim. Ráno sa definitívne zobudí medzi 6 - 7 hodinou, bdiet vydrží tak 2 až 2,5 hodiny takže spánky má počas dňa približne v rovnakom čase. Ráno po tých 2 hodinách má taký pol až hodinový slofik, okolo obeda prechádzka vonku okolo 2 hodín, poobede s ním ideme väčšinou znovu von zas na takú 1,5 až 2 hodiny (vonku sa mu spí najlepšie, doma by mi spal tak po 30 minút) a večer ešte pokiaľ nieje čas na spanie tak ešte pred kúpeľom si zdriemne ale tento spánok už pomaly vynechávame, kúpeľ má v rovnakom čase a aj uspavanie. Zaspáva okolo 20 hodiny na fitlopte.
Spí s nami ale po uložení do postele je niekedy aj za 20 minút hore a vtedy to začína. Odvtedy už zaspáva len na prsníku. Zobudí sa každú hodinu, neplače, párkrát si potiahne mliečko a znovu zaspinká. Je to ale veľmi vyčerpávajúce. A o kvalite takého prerušovaného spánku ani nehovorím.
Pre mňa je pohodlnejšie si ho v polospánku priložiť na prsník ako sa s ním každú hodinu prechádzať, hojdať alebo znovu skackať na fitlopte.

Je správne mu ponúkať prsník každú hodinu?
O hlad tam nejde a nemôže byť hladný každú hodinu keď cez deň vydrží bez kojenia aj 3 hodiny. Bojím sa, aby si nezvykol na takého uspávanie a nebolo jeho budenie už čisto len zo zvyku, lebo vie, že dostane prsník. Bola by som rada keby sa náš a hlavne jeho spánok vrátil aspoň do tej podoby, že by sa zobudil každé 2 hodiny.

Čo môžem urobiť, zlepšiť alebo zmeniť?
Ďakujem za rady 🙂

petraj122456
25. feb 2022

Áno, uspavam prsom je prirodzene na to ten prsník je. Pzlfi si profil na instagrame spinlajbabo alebo babies and sleep. Pripadne vyhľadaj lalatacnu

dadulamamula
25. feb 2022

@mtn112233 ja by som tak neuspavala bábätko na fitlopte ani na prsníku.. Zvykne si na to a bude si to pýtať..
To ze sa budí, môžu byť zúbky, dávate aj nejaké prikrmy? Už v 6vmesiaci nestačí iba dojčenie, môže byť hladný.

ivangeline
25. feb 2022

Skus uspat vecer a zloz ho az po hodine.. ak ti to nevadi. Pripadne zle cucka..a treba mu grgnut (Nachvilku dvihni a daj cez rameno a az potom dojci). Niekedy to zas moze byt prdik. Ked sa zobudi,pritlac nohy silno k bruchu a pocitis ci tlaci ci si prdkne a az tak dojci.

petamich
25. feb 2022

podla mojho nazoru spi privela cez den co ma vplyv na kvalitu nocneho spanku - 6M dieta ma pomaly prechadzat na 2 spanky za den, tvoj ma 3-4 a v sucte spi cez den prilis vela - odporucany cas su 2-3 spanky a v celkovom sucte 3 hodiny (tabulkovo) a aj bdele okna by uz mal mat dlhsie okolo 3 hodin a tym padom ti tolko spankov ani nevykde - takze ja by som skusila natiahnut bdele okna, pred vecernym spankom ho nechat hore dlhsie a uvidis, ci sa to nezmeni

ja osobne kojim (maly ma 7 mesiacov a cez den je uz na prikrmoch), nikdy som dieta neuspavala na prsniku, fit lopte, rukach...lebo su to pre mna nie spravne spankove asociacie a aj ja sa chcem vyspat atd. ale teda ja som typ matky, co koji, lebo je to pohodlne a dobre pre dieta a ked som mohla (niekto si zial nevyberie), tak kojim, je to pre mna ale vyzivovacia povinnost a nie vyssie poslanie a neplanujem kojit dlhsie ako rok, kedy to podla mna osobne nema zmysel, ked dieta uz je vsetko

elizabet173
25. feb 2022

@mtn112233 budí sa ti možno preto, lebo keď prejde do plytšej fázy spánku, zistí, že nie je v tej istej pozícii, v ktorej zaspával, čiže v tvojom náručí na fitlopte. Ja by som ho začala uspávať v postieľke, ideálne, ak sa dá prisunúť k vašej posteli. Ľahni alebo sadni si k nemu, hladkaj ho, tľapkaj po zadočku, šepkaj mu. Nemusí sa podariť hneď, ani každý večer, ale tak či atk ho nebudeš môcť na tej fitlopte uspávať dlho a on to bude vyžadovať. V noci by som ho neuspávala na prsníku. Snažila by som sa ho uspať rovnako, ako večer, ak by plakal, tak mu prsník ponúkni, ale vždy sa snaž ho uspať v postieľke.

bubinam
25. feb 2022

@mtn112233 ak ten prsník chce kľudne mu ho daj, nerieš. Ja môjho neraz musím uhojdat v nosiči lebo už je tak plný, že prsník odmieta. Ale poväčšine (hlavne na večer) ten prsnik musi mať inak hučí 🙈

stanzi
25. feb 2022

Denny spanok ovplyvnuje nocny spanok, a cez den ti na 6m dieta spi naozaj vela. Bdiet by taktiez mal vydrzat aspon tie 2,5h…Ja teda velmi na tieto uspavania na fitlopte nie som, aj svoju dceru som sa od narodenia snazila davat do postielky este ked bola aspon trosku bdela; skusila by som zmenit uspavanie tak ako pise @elizabet173

deimosko
25. feb 2022

@elizabet173 vedeli by ste mi poradit? Ja som naucila uspavat v postielke( predtym tiez fitlopta) ale takym stylom ze som pri nej, hladkam, ukludnujem a tak a mala zaspi
Lenze po 30 min ked prechadza do plytsieho spanku sa takmer vzdy preberie… ja pribehnem, rovnaky system ale nie vzdy sa mi to podari predlzit.. neviete mi poradit kde robim chybu? Mam odist predtym ako zaspi alebo ako na to , ked aa preberie aby vedela sama zaspat znovu.. tiez 6 m

diamond007
25. feb 2022

@mtn112233 v okolí 3m sa dieťatku mení spánok, učí sa zaspávať iba a nevie prelínať fázy spánkova...

ja mám 5mesacnu a toto som riešila od 3mesiaca tiež. Pred 2tyzdnami som s tým sekla a pomohlo veľmi. Naučila som ju spat v postieľke prvý spánok nočný, prvá dobrá vec. Druhá vec čo som sa zatla bolo, že som jej nedala hneď prso keď sa zobudila. Budila sa od večera každú hodinu dorana, niekedy nonstop na prse. Povedala som si dosť, bude to len zintenzívnovat a to mi za to nestojí. Prvý večer som proste odmietla dať prso skôr ako po 2.5h spánku, po hodine sa zobudila, nastal plač že nedostala čo chcela ale nie, vzala som na ruky, uspala na rukách, položila, opäť plač, toto dokola ešte raz až ju potom utapkal muž a zaspala a spala do polnoci (od 19). :-O bola som prekvapená, aj tá noc bola lepšia. Odvtedy sa mi raz zobudila po hodine už (myslím stále prvý spánok od tej 19), aj to som trochu pohrkala postieľkou a bez placu spala ďalej. Konečne mám opäť kľudne večery a do cca polnoci kľud 🙂
A v noci ak často papa, dávam prst pod bradicku či len dudka alebo papa, ak dudka, prso beriem automaticky už. Nenechávam jej ho ani cez deň ani v noci na dudkanie (ak nahodou pritom zaspim, noc nie je bohvieaka).

diamond007
25. feb 2022

@deimosko chce to len čas.... Je to taká fáza u detičiek....prejde to z ničoho nič, netuším kedy, našej asi v 9-10mes staršej... Ale prešlo to samé, potrebovala pocit že som tam, pri nej, stačila minútku pohladkať a spala ďalej. Ja som tomu vravela že má 40minutovky, boli deň aj noc, na minútu presne 😀

elizabet173
25. feb 2022

@deimosko ja nie som odborník na spánok, ale ja by som zostala tých 30 minút a snažila sa predísť tomu, aby sa úplne prebrala. Nie každé dieťa dokáže zaspať znovu samé, väčšine treba pomôcť. Sedela by som pri nej, čítala si a počkala, kým zaspí tvrdo. Môžeš skúsiť aj večer nechať ju zaspať samú, ak nebude plakať, ale či to pomôže, je vo hviezdach.

diamond007
25. feb 2022

@mtn112233 a k tomu uspavaniu, nevidím dôvod tak skoro meniť uspavanie...ešte je na to malinky podľa mňa.
Na fitlopte je to rýchle, moja zaspavala na rukách a prechádzky po dome do 1 roka, spala do 5min a určite mi to bolo ľahšie ako potom dva mesiace preucat (bez placu) na postieľku kde som trčala pol hodiny 😀 takže podľa mňa máš ešte čas na kŕmenie režimu uspávania. Naučíš na postieľku, o mesiac či dva sa ti tam naučí postaviť a si v prdeli 😀

luccija
25. feb 2022

@mtn112233 aj ja si myslím, že veľa spí cez deň.Mojej, keď išli zuby sa kojila oveľa viac hlavne v noci pocuckala a spala nešlo o hlad

deimosko
25. feb 2022

@elizabet173 uz aj tu nastali 40 minutovky.. dakujem pekne vyskusam. V noci nastastie spi dobre… zatial 😁

elizabet173
25. feb 2022

@diamond007 samozrejme, každá si urobí tak, ako jej najlepšie vyhovuje, alebo teda jej a jej dieťaťu. Ale aj keď sa dieťa naučí v postieľke postaviť, ide sa ďalej, po pár dňoch pochopilo, keď som ho opätovne uložila, hladila. Len tých pár dní to bolo niečo nové a nevídané, ale to sa dá prežiť. Mne nevadilo byť pri dieťati pol hodinu, niekedy viac, ale väčšinou oveľa menej ako tú polhodinu, veď to tak rýchlo ubehne, že je človeku za tým potom ľúto. A ja som vlastne nič nemenila, spal v postieľke od narodenia, možno aj tým to bolo.

diamond007
25. feb 2022

@elizabet173 áno, súhlasím, ak neuspavas pol hodinu, potom je o polhodinu dieťa hore, zas uspavas desať minút, zas pospi už len 20min a dokola kolotoč. Takže bolo pre mňa lepšie dať na ruky, uspať, mať 40min čas a potom už douspavat (hocijako). Ja som učila späť v postieľke od roka a keď to vedela tak sama zaspavala aj, v tme som sedela a spievala, znižovala intenzity až som z izby odišla a stála za dverami

elizabet173
25. feb 2022

@diamond007 cez deň spal vonku doobeda aj poobede a večer, keď zaspal, tak sa nebudil

diamond007
25. feb 2022

@elizabet173 skvelé dieťa... Moja je podobná ako píše vyššie preto na ňu iné veci platia

elizabet173
26. feb 2022

@diamond007 reagovala som na to, keď sa dieťa naučí v postieľke postaviť. Preto píšem, že si každá mama urobí tak, ako jej najlepšie vyhovuje. Ja som ale uspávanie s prsníkom nespájala, vlastne som ani nemohla, moje dieťa si muselo odgrgnúť, ináč zvracalo.

andreadobrocka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz