5 ročné dieťa sa v noci stále budí

anic1
4. feb 2016

Prosím o radu. Mám 5 ročnú dcérku, ktorá do teraz pekne spala celú noc vo svojej postieľke. Pekne večer zaspí. Posledný mesiac každú noc príde k nám, že nemôže spať. Prvé dni som to tolerovala, ale teraz už sa ja ani manžel dobre nevyspíme, tak som ju poslala naspäť do izby. Začne plakať a vymýšľať, že sa jej niečo zlé sníva, že ju niečo bolí. Na druhý deň si nič nepamätá. Poraďte ako mám ísť na ňu. Ďakujem. 🙂

terezka25
4. feb 2016

my mame ten isty problem. Maly ma 5 rokov, a dost casto sa budi zo sna, ze sa mu nieco skarede/zle sniva. zvykol si kricat na mna.. niekedy to odignorujem a po par zavolaniach, ho to prejde. niekedy zacne aj plakat, ked sa neozyvam. ked sa inak neda, idem k nemu, na chvilku si lahnem do jeho postele, primojkame sa.. a ak nezaspim pri nom 😉 , tak do 30 min. idem naspat do spalne.
ked som sa pytala mamiciek v mojom okoli, tak vraj v tomto obdobi zvykne detom dozrievat/viac sa vyvijat nervova sustava.. a toto je vraj sprievodny jav toho...

dorotka202
4. feb 2016

Ja to mam tiez doma.len je to syn.ma tiez 5 rokov.ide spat a o chvilku,velmi kratku, fnuka ze nemoze spat.a ked mu uz desiatykrat s nervami poviem ze nech nespi tak mi povie ze sa nudi.a potom sam seba dostane do takeho stadia ze zacne revat.trva to tiez asi tak mesiac.spi s bratom, tak sa snazim aby ho nezobudil.uz v poslednom case nemam na to trucovanie nervy a nechcem aby ho zobudil,tak mu pustim na telke rozpravku bez zvuku a pri tom vecsinou zaspi.ale az pri druhej rozpravke.viem ze to nieje spravne,ale uz to neviem inac riesit.obcas sa zobudi aj v noci a robi cirkus.k nam ist nemoze lebo s nami spi dcera.tak velmi som ti nepomohla,ale aspon vies ze v tom niesi sama😃

anic1
autor
4. feb 2016

Ďakujem vám baby za povzbudenie, že ozaj nie som sama. Asi to aj ja tak spravím že si na chvíľku ľahnem k nej, aj keď je to menšia postieľka, určite nezaspím a potom sa presuniem. 🙂 🙂 🙂

m.i.r.i
4. feb 2016

no moj ma uz 6 a nam toto trva s prestavkami cez 2 roky..teda stale mi normalne nespi..prespata noc u nas je velka vynimka tak 2x do mesiaca...pritom syn bol od babatka ukazkovy spac..myslim tym, ze zaspaval vzdy sam, nemali sme problem, pusa, dobru noc...a v noci spinkaval celu noc az do 3.5-4r..vtedy sa to zacalo kazit, zacal sa budit xkrat v noci..a tak je to doteraz...zaspi pekne vecer a on spi praveze take prve 3-4 hodiny normalne a potom mamiii, prikryt....nic nechce len prikryt ho a odfukuje dalej..o hodnu mamiiii napit vodicky...dam napit a spi opat..o hodinu mamii cikat, potom zas prikryt, potom otocit perinu lebo mu je horuco...presli sme uz aj tym, ze zasunut pyzamo do gati, ze musel mat ponozky na spanie a pyzamo v nich, ze pri priktyti perina musela byt uplne rovno, lebo tu mu vadi, hen mu vadi...tak ja beham zo spalne niekedy aj 6x za noc kazdu hodinu..a kedze my ideme spat s manzelom samozrejme az niekedy okolo polnoci, tak ja akurat lahnem a zacne sa kolotoc..niekedy je to raz za noc, inokedy aj 6x...nepomaha nic, pretoze on ked sa zobudi on ma vnima tak napoly...este aj cikat ide dobreze nie so zavretymi ocami..dohovaram mu, ze je uz velky, ze mamimku nama tolko volat, ze ked sa aj zobudi, nech sa prikryje, napije, vycika, cokolvek a spi..ze nemusi na mna stale volat...ale nic..skusali sme dat lampicku do izby, lebo tiez chodi s tym, ze sa mu zle sniva...ani svetlo na chodbe, ani mala lampicka ho nedonutia aby sa napil vody, prikryl ci vycikal sam..hned ako otvori oci, tak mamiiiii...mna ale trapi skor to, preco sa vobec stale tolko budi...preco ked zaspi vecer tak nespi do rana bez zobudenia...ja som lepsie spavala ked bol babatko ako teraz, ked suvisly spanok mam ozaj tak 2x do mesiaca..pyta si stale kamarata na spanie, alebo ze on chce ist ku kamaratovi na noc..no neda sa..ja nemozem mu tu doviest kamosa a on v noci bude mamiiii 5x za noc...a tiez aby niekam inam siel a tam prehanal druhu maminku.....babka ho tiez vezme raz za rok, lebo ze ona potom celu noc nespi...spava sice s nim na velkej posteli v spalni, dedka vyclenia do obyvacky ale aj tak vlastne ju syn stale zobudi ze prikryt, cikat.....si hovorim, ze toto hadam nebude trvat do 18...

zabina27
4. feb 2016

@m.i.r.i mozno by to pri kamaratovi nerobil, co myslis? mozno by sa uz hanbil taky velky kricat na maminku v noci, alebo by sa zahanbil, keby sa mu rano kamos smeje, ze co v noci vykrikal. ja by som to skusila, ked ma dobreho kamosa, z piatku na sobotu by som to skusila, prinajhorsom sa cudzie dietko dospi potom doma a uz k vam nepojde, ale co take ine zle sa moze stat? 😉 radsej najskor kamos k vam, pripadne sa porozpravat s danou maminou, ze maly sa budieva a moze sa to stat aj ked bude ako navstevnik a mozno ho ina mamina da do laty 😀

timea7
5. feb 2016

@m.i.r.i tak, ako ti radí @zabina27, len mu toho kamoša zavolaj, prípadne ho pošli k nim na noc. Vo veku okolo päť rokov je bežné, že deti v noci prídu k rodičom do postele, ale volať 6x v noci maminu pre každú hlúposť, je niečo iné. Robí to, aj keď nie si doma, napr. ak sa niekde zdržíš a je doma len s otcom? Skús zostať na noc, na dve u rodičov, sestry, kamarátky, čo to spraví. Väčšinou deti toto skúšajú len na jedného člena rodiny, ale mať perinu úplne rovno, podať vodu a pod. už nie je o potrebe pomojkať sa v noci, ak sa mu niečo zlé sníva. Asi by som vyskúšala nevstať, vodu mu pripravila k posteli a jednoducho, napi sa, dokážeš to už sám. A babka robí chybu, keď dedka vyčlení do obývačky a celú noc nespí, takto mu všetci ustupujete v jeho manieroch, prikryť, napiť sa dokáže sám, na WC by som šla s ním. Alebo mu rovno povedz, že kamoš na spanie bude až vtedy, keď nebude na teba vykrikovať celú noc, niečo hádam zaberie. A súhlasím aj s tým, že ho zrejme iná mamina "dá do laty", deti idú zo škôlky tiež so všelijakými manierami a tam ich ani nenapadne ich skúšať. Síce sú denne dostatočne vyťažené, takže väčšinou ľahnú a spia až do rána, ale aj preto, že vedia, že im to nikto tolerovať nebude. Nemyslím teraz zlé sny, smútok za maminou, vtedy dieťa potrebuje pomojkať, znovu uspať, ale nie cvičiť rodičov celú noc.

timea7
5. feb 2016

@anic1 pomojkať, vrátiť naspäť do jej izby, počkať, kým zaspí a odísť. Prejde to.

dazdovka
5. feb 2016

Caute, ja to tiez mam s mojou 4 rocnou, tuto noc sme sa moc nevyspali, lebo sa jej snivalo, aj ja si pamatam, ze som mala zle sny v jej veku, fakt doteraz si pamatam tie sny. Co mi pomohlo pri prvej dcere, ked to mala, ze som jej poradila, nech nikomu nerobi zle, nech je dobra a mila k detom, nech im pozicia hracky atd a ze sa jej zle sny uz snivat nebudu a fakt som sa cudovala, ze to zabralo, sama tomu nerozumiem. Proste ako dieta sa snazila byt co najprajnejsia a dobra v kazdej situacii a zle sny sa vytratili.

sonjalea
11. feb 2016

dobry denMy mame podobny problemMoja skoro 6 ročna dcera spi s nami v spalni a posledny mesiac je to v noci este horsie.Zobudi sa okolo 23:30 a nevie zaspat.Nevykrikuke,nic nechce (ani vodicku ani na wc).Proste nevie zaspat.Bežne je tak hore aj 4 hodin.Cez den potom funguje normalne.Ja som uz z toho zufala ako ju naučit spat celu.noc.Dakujem velmi pekne za rady.

dazdovka
11. feb 2016

@sonjalea skuste vyvetrat, az tak, ze bude v izbe ozaj zima, v chlade sa ludom lepsie zaspava

anic1
autor
11. feb 2016

už sa mi teraz priznala že sa bojí sama v izbe. Aj keď jej zažnem svetlo a dám okolo plyšákov. Ako ju naučiť sa nebáť?

sonjalea
11. feb 2016

uz sme skusali kadeco.Doteraz spavala dobre.Neviem ako jej pomoct.Skusala som aj krik aj pomojkat,hladkat.....a nic.S nikym inym nechce ist spat len somnou.