4 ročná dcéra je impulzívna, robí scény. Ísť k psychiatrovi?

bubblegum7
19. jan 2019

Ahojte. Prisla som poprosit o rady z vlastnej skusenosti. Moze dieta zdedit depresiu po matke? Teda nie je to ten klasicky prejav depresie ale .. Moja dcerka ma 4 a pol roka. Vie sa nadchnut pre nieco ale nic ju nepotesi do hlbky vsetko ofrfle. Napriklad dostala darceky na vianoce poradovala sa 5 minut a potom akoby nic. Ked je vonku sneh tesi sa ze pojde ale zakazdym vyrobi nejaku scenu ohladom obliekania. Nie klasicku scenu ze poreve a dobre. Ale doslova zacne dupat kopat nie kricat ale naraty vrieskat pistat revat proste zachvat. Stava sa to aj na verejnosti a nic ju neukludni. Ani krik ani objatie ani rozhovor ani nic. A aj dlho po tom ako vyriesime pricinu konfliktu tak samotny rev a jacanie pretrvava. Minule v meste boli sme asi 2km od domu nechcela dat rukavice. Napomenula som ju len raz a spustila scenu. Celu cestu 2km domov revala na plne hrdlo. Je pravda ze ma problem s mandlami je neustale nevyspata jest nemoze lebo dycha ustami (uz je to v rieseni v jari ich ide vybrat) u psychologicky sme boli (vraj je to normalne ?) Ma aj zvyseny obsah kyselin v zaludku ...a aj moje tehotenstvo prebiehalo po psychickej stranke zle. Mam depresie a v tehotenstvach obzvlast silne. Beriem si ze je to moja chyba;( ziadne overene metody na nu neplatia. Chcem s nou ist k psychiatrovi ale ludia mi hovoria vsak vyrastie z toho nerob z nej blazna sak to robia aj druhe deti a bla bla bla ... Kto to zazil vie ake obtiazne to je nedajboze jej povedat nieco co sa jej nezapaci pol hodina az hodina revania hocikedy. Uz som zufala. Neviem ako jej pomoct nic jej nerobi radost. Vsetko berie ako "normalku". Von s nou uz nechodim kvoli tym scenam kedykolvek. V skolke sa ovlada ale par staznosti na nu bolo ze sa bije. Bola tu niektora z vas s dietatom u psychiatra ci neurologa? Ake bolo riesenie? Nejake lieky? ☹ dakujem za kazdu dobre mienenu radu

bubblegum7
autor
19. jan 2019

Zabudla som povedat ze stale je nevrla impulzivna vsetko ofrfle nic jej nie je dost dobre ... Inak je velmi sikovna a na to ze chodi do predposlednej skolkarskej skupiny ovlada abecedu ..😕😕

pribinak
19. jan 2019

nechapem nano ju chces tahat k psychiatrovi, normalne decko, ktore chce sefovat a ma nervy ked sa mu nedari tak ako si predstavuje
k psychiatrovi chodia, ktore su agresivne, ale tak ze ublizuju sebe, alebo inym, ale tak, ze tecie krv. toto je skor nervacka

bubblegum7
autor
19. jan 2019

Nemate to doma tak si to neviete predstavit. Kazdopadne take zachvaty nie su v poriadku ked sa nedaju zastavit nijakym sposobom

pribinak
19. jan 2019

@bubblegum7 mam doma jedinacika, je to super chalan, ale tiez si odreval svoje a fakt ze reval kvalitne. neviem ci je dobre pchat do nej sedativa, skor by som na nejakych kurzoch hladala techniky ako ju spracovat.

caroline_
19. jan 2019

4 ročnej dávať lieky... Super....

bubblegum7
autor
19. jan 2019

@pribinak
@caroline_
Revat a mat zachvaty su dve rozdielne veci !!!
Nechavala som si posielat na email rozne techniky metody a neviem co mam xy knih a pdfiek ohladom toho a nic
Ak jej to ma pomoct ?

sorciera24
19. jan 2019

@bubblegum7 mam doma podobneho zachvatoveho urevanca a poviem ti, je vytrvaly revat aj hodinu.......a ano, su ajt aketo deti.....a je to v poriadku...ako chces dieta zastavit v amoku, ked vtedy nic nevnima, naozaj nic..... darmo mozes kricat, dohovarat, objimat.....ono je zavalene emociami hnevu.....po amoku s nou treba hovorit, nie pocas neho...to ti nepomoze...viem, o com hovorim....pomaly to prechadza az teraz, ked ma takmer 4 r. a 3mes. , u starsieho to bolo detto, este ako 4,5r. reval celym Hrebienkom dolu cetou, elbo chcel ist an bobovu drahu, kt. nefungovala......vsetci sa divali..... hlavne sa zameraj an seba, lebo dieta to citi.....a nie, nie je nenormlana.....chce to len trpezlivost a cas....
ako sa napokon ukludni po takej scene?

siska53
19. jan 2019

@bubblegum7 vela deti mava zachvaty vzdoru a zlosti a revu, nemas dieta nicim odlišné od ostatnych,len su deti, u ktorych je to viac, u podaktorych zas menej caste. Kamoskina mala revavala bezne hodinu,aj dve.. ma 9, je sikovna a velmi inteligentná. A to im.aj potvrdila psychologicka, ked riesili tie jej zachvaty. Ale ziadne lieky do nej nepchali!

Samozrejme treba vyzadovat svoje a trvat na svojom, hladat,co zabera. A ano, riesila som.to aj ja, vlastne riesiem,kedze u nas je to hyperaktivita a ine. Ale ta sa viac prejavila v skolskom veku, v skolkarskom.to boli len zachvaty zlosti, revu (aj ked nie take dlhe), mne zabrali metody z knih, vďaka tomu som to prezila bez ujmy.

A nie ze sa nedaju zastavit nijakym.sposobom. ved nakoniec sa utisi. Potrebuje cas a ked nie ina metoda,tak sa utisi casom. Nik nereve 24hodin denne 365dni v roku.

siska53
19. jan 2019

@sorciera24 a tiez si si vsimla, ze na tie peave hysakujuce deti sa tie ostatné deti tak udivene pozeraju, akoby to v zivote nezazili?
Ja som aj nasej povedala,ked sme videli revajuce dieta v amoku, ze vidis,ako to vyzera,ked robis hysak?

sorciera24
19. jan 2019

@siska53 hej, hej.....vtedy je ticho ako pena...

katarinamarkova
19. jan 2019

@bubblegum7 teraz to co poviem neber v zlom.....myslim si že tvoje dieťa je v absolútnom poriadku. Ak si to predsa len nemyslis ber ju k psychologovi a nie psychiatrovi....
Mas psychicke problémy...tak trošku iné vnímanie sveta seba okolia...tak isto sa divas aj na konanie svojho dieťaťa. Že nezasne do umoru zo snehu?a?ved je studený mokrý...ani mňa nebavi pokiaľ nie je za oknom a ja v obyvacke...
Po ďalšie neviem ako ju obliekas keď idete von ale ak pri tom robí sceny chce to len zmenu a nie psychiatra.
Prečo by sa mala tešiť z darčekov ak sa jej napr nepacili alebo sa jej jednoducho možno pacil viac baliaci papier...prip ma doma toľko hračiek že je nimi prehltena....ani toto nie je na psychiatra....
Keď chyti amok ako presne reagujes? Nemas pri tom vacsi stres ako ona?

jeennyv
19. jan 2019

Podla mna mas skrz svojho stavu trochu pokrivene vnimanie prave ty..to nemyslim v zlom , ale tvoja dcera sa prejavuje ako bezne dieta, len ma emocie viac vyhranene ci bude z nej neskor nervak..ako co chces od dieta jasne euforia z darcekov je na stedry vecer prve chvile...a potom normalka..vela ludi, deti miluje vianoce darceky atd ale teraz sa nebudu dalsi polrok dojinat z darcekov....sneh detto atd...dieta musis brat aj ako maleho dospelaka, ano je sneh a co..tiez to stale neriesime patri k zime..ked budes kazdu jej reakciu takto prezivat uskodis jej aj sebe...

nkem
20. jan 2019

Stredna dcera ma 4,5r a tiez mi jej hysaky za vsetko kvalitne lezu na nervy, ale casom sa to zlepsuje, vsetky obdobia raz prejdu. A aj v skolke je taka tvrdohlava, ze urobi co len ona chce a rozpravat len kedy chce, aj ked sa jej nieco opytaju, ale aj to sa uz zlepsuje. Oproti starsej co aj kusala a ine kusky vystrajala je este medicek. Najhorsie ked sa spoja a spolu su ako “nahluchle”...Niektore deti su proste temperamentnejsie a niektore prejdu cez vzdor ako nic. Skor by som sa ako mama pozrela aj na svoje spravanie a ake vzorce odpozerava odomna. Presla som si velmi depresivnym obdobim a aj na deckach sa to odrazovalo na ich spravani. Pokial to objektivne nie je treba, zbytocne utlmovat dieta lieky a budovat navyky...

dskjhfdlkdjhl
20. jan 2019

@bubblegum7 kazde dieta je ine, nie vsetky su take tvrdohlave, ale ja mam to stastie, ze obe moje deti boli taketo, preslo to, su uplne v poriadku, zaklad bol vydrzat a napr. neukazat im, ze si nieco vyrevu. Teraz sa uz nad tym len usmievam, ale napr. mladsia dcera raz v Lidli urobila taky cirkus (ona ma este aj vyborny hlas), ze mali vsetci okrem mna ohromne divadlo, revat vydrzala este aj cestou domov, ale vydrzala som to. Teraz ma takmer 10 rokov a uz je to davno zabudnute.

nkem
20. jan 2019

@dskjhfdlkdjhl toto mi pripomina strednu, ona ma silny hlasisko(ale to vsetci v rodine) a isli sme po ulici, ona sa postavila do stredu ulice a zacala na plne pluca spievat vianocnu koledu, ludia sa este na druhej ulici smiali😁 uz som rozmyslala ci nedam pred nu klobuk nech jej tam hadzu mince 🤦🏻‍♀️😁

Pre autorku: vsetko ma svoje pozitivne a negativne stranky, vid priklad vyssie, aj ten silny hlas moze priniest pozitvnu naladu, tak ako aj tvrdohlave spravanie, mozno v buducnosti z nej vyrastie silna osobnost, ktora sa nebude bat ist si za svojim 🙂

dskjhfdlkdjhl
20. jan 2019

@nkem no, toto bolo horsie, lebo ona nespievala, ona vrestala, kopala okolo seba a proste podivana pre vsetkych. Ale toto treba vydrzat, kazde dieta inak zistuje hranice. Len ked je rodic labilny, tak menej vydrzi a urobi viac skody ako osohu.

nkem
20. jan 2019

@dskjhfdlkdjhl ja chapem, vsak aj ona je vrestadlo, len toto bol ten pozitivny priklad.

juliet86
20. jan 2019

skus sa popytat na institute virginie satirovej

sandy333
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
st44
20. jan 2019

Moja ma 1 rok a 3 mesiace. A ked nieco nie je tak ako chce ona, tiez zacne hucat "capat sa" hadzat so sebou. Kolko krat ju mam na rukach, tak ju ledva udrzim. Najhorsie je ze este nerozprava, tak vela krat ani neviem co chce. Ale rozumie vsetko co jej hovorim. Ale ak ju to bude drzat do 4-5 rokov tak osediviem

maminka2710
20. jan 2019

Podľa mňa máš doma klasický prípad vzdoru ... Moja štvorročná je niečo veľmi podobné a myslím si, že veľa závisí aj na povahe. Moja je otrasná už od pôrodnice, celé 4 roky preziapala a teraz má stavy úplne hrozné odkedy sme priniesli z pôrodnice malého. Rozlepí ráno oči s revom a potom ziape úplne bez príčiny, tiež niekoľkokrát za deň. V škôlke na ňu hovoria, že je veľmi dobré dieťa, no doma je pravý opak. Tiež niekedy aj kope, rozhadzuje veci, strká do mňa a podobne, a aj keď bola bábo, bola schopná preziapať aj hodinu keď sme boli vonku na prechádzke. Aj teraz je jej jedno či je doma, v obchode alebo na ihrisku alebo hocikde, keď to na ňu príde. U nás veľmi zaberá odpútanie pozornosti na niečo úplne iné, to mi párkrát fakt vyšlo a aj vychádza. Vyskúšaj to. Určite by som neriešila psychiatričku a už vôbec nie nejaké lieky do nej dávať. Pokús sa to vydržať, ono to bude len lepšie časom.

0izidora0
20. jan 2019

Ked sa ti nebude chciet obliekat,skus povedat. V poriadku ostanes doma s tatinom,babickou. Mamina za chvilu pride.Postav sa a chod.Aspon u nas to zabera,oblecie sa behom minuty🙂 Ja rukavice davam az vonku. Juuuj akaa je zima,pod mamicka ti da rukavicky ,az mi nezmrznes. Bez slov si ich da. Sama uzna ano, je zima. Keby to skusim doma pri obliekani ,nepochodim. Doma si sama ,vytiahne oblecenie ake chce pocas dna nosit. Poviem ok mozes,ale budes mat papucky,hrube ponozky. Princip mozes/musis. Snad som poradila,za pokus nic nedas.

0izidora0
20. jan 2019

Az takyto vzdor teda nepoznam,ale tak snad..nieco pomoze.

domak2
20. jan 2019

@bubblegum7 a ako to riesis? Ako reagujes?

igabi
21. jan 2019

@bubblegum7 ja mám synovca ktorý mával záchvaty. Každý hovoril buď že je nevychovany alebo je to zle dieta. Potom navštívili psychológa. Nepotreboval žiadne antidepresíva ano nič podobne, v podstate ho sledovala a poradila mame fakt len take figle kedy čo a ako a maly sa úplne úplne zmenil. Samozrejme chcelo to odhodlanie ale to pri tých záchvatoch máš určite tiež. Môj nazor navštíviť určite odborníka aj viac ak by nepomohlo to pýtať sa k psychiatrovi. Často jeden psychológ príčinu neodhalí a neterka má asbergera a segra ju pri tých záchvatoch nahrávala na mobil. Pretože tiež si nevedeli predstaviť do akej miery ona ako mám vymýšľa a zveličuje. Nakoniec to toez dobre dopadlo, lieky brala len pred nástupom do školy keď mala zle obdobie a to iba minimálnej dávky. Teraz je z nej skvela baba 12 ročná a nikto by nikdy nepovedal že je iná. Ale keby s nou vtedy to neriešili ktovie kam by to au zašlo. A dievčatá? Jakeho blázna. Preboha sme v 21.storoci. Mame iroboty, umývačky riadu, inteligentne mobily a bojíme sa riešiť psychické zdravie? Len aby súsed nepovedal? Mizne byt radi že sme tak vyspelá generácia že nám ti lekári môžu v tomto pomoct a nemusia to byt hneď lieky. A keby aj boli ak majú pomoct tak nato su. Veď keď má dieta horúčku tiež dame lieky