3,5 ročné dieťa nevie povedať R

21. aug 2020

Ahojte, vedia vase skoro 4 rocne deticky povedat R? Alebo to este nie je nevyhnutne a cakat kym sa casom rec upravi? Kedy navstivit logopedicku? Dakujem Vam za rady 💕

autor
21. aug 2020

Doteraz som to neriesila, ze sa maly nauci casom, vela citame. Ale R sa stale nemeni. Akoby ho prehltal, zamlcal

katkaseiner
21. aug 2020

Logopedicku by som kludne riesila. Moj chodil k logopedicke cca od 4 do 4.5 roka, potom pol roka nie lebo kovid... Teraz ma 5 rokov a jedine to R mu neide.... cize do 5-6 rokov sa to kludne moze aj same vyriesit ale asi by som skusila logopedicku... napriek tomu ze moj podla mna okrem R vedel vsetko tak ano, logopedicka nasla aj ine medzery na ktore sa zamerala najskor. To boli napriklad slova na š, ž, č. A teraz by mal nahradzovat pismeno r pismenom d ale ja by som bola radsej keby chodil na logopediu a max by sme cvicili potom vzdy nieco ine...Tak snad si s nami zas kovid nezahra a v septembri pekne zacne zas v predskolskej triede.

zuzitko74
21. aug 2020

Najstarší vedel v necelých troch rokoch R, ale zasa sme museli logopedicky riešiť Ž, Č, Š. Dcéra vedela až okolo 5 rokov povedať R a najmladšia sa ho poriadne naučila až v lete pred nástupom do školy.

7miriam77
21. aug 2020

Moja mala 5 rockov min.mesiac a R zacala sama odseba spravne vyslovovat pred polrokom. Vobec som s nou neprecvicovala, a raz dosla zo skolky a spustila dlhe rrrrrrr 🙂

jana_eyre_2
21. aug 2020

Mám tri deti a ani jedno nevedelo povedať do 5r R (posledný má o pár dní 4r a nevie, má najväčší predpoklad z mojich detí, lebo pekne hovorí L a občas sa mu podarí R to ale ani neočakávam) dieťa sa má naučiť správne vyslovovať všetky písmená do nástupu do školy, takže to treba riešiť po 5tych narodeninách..

autor
21. aug 2020

@jana_eyre_2 dakujem. Syncek krasne hovori L, to je teda dobre smerovanie?

autor
21. aug 2020

@7miriam77 super snad aj nas maly zacne

sorciera24
21. aug 2020

moj bude amt 5 a este nevie, starsi nevedel do 6,5r., chodili sme k logopedicke, trenovali roky a ked mu vypadli rpedne zuby, R same nabehlo....vobec sa tym nestresuj a 3,5r. je este naozaj maly

lenuliatko84
21. aug 2020

Mpj ma 5 a teraz sa naucil r,ale Lnam robi problem stale

jana_eyre_2
21. aug 2020

Áno to je zväčša prvý krok k nauceniu R, pretože sa hovorí na rovnakom mieste, len pri R sa jazyk "trepoce" o podnebie.. mojho prvého som vodila k logopedicke ako 5,5r kvôli tomu že nevedel R a až ona mi ukázala koľko ďalších písmen nevedel.. Š,Č, C, DZ, Dž, ja som si to dovtedy ani nejako neuvedomila, že to hovorí nespravne.. ale do pol roka to všetko zvládol úplne v pohode a nastúpil do školy s rečou už uplne ok..

saskia_98
21. aug 2020

Moje krstňa 4 rocne vie ale jej kamoska v skolke nevie ani L ani R a zatial to rodicia neriesia nejako.

domafi
21. aug 2020

Moja dcérka sa naučila r v lete, v septembri mala 5 rokov....oproti nám v bytovke bývala pani logopedicka,tak som sa jej nato pýtala,ona mi povedal,že do piatich rokov sa nemám nad tým vôbec trápiť....syn mal v júli šesť a r mu postupne nabiehalo asi od februára a tuším v apríli - máji ho už začal pekne hovoriť....ale ak by dcérka,aj vy chcela, s najstarším synom sme ho trénovali cez písmenko d..napr.slovo mrak sme vyslovovali ako mdak,mdak,mdak,... vrana ako vdana,vdana a podobne....

kittykat22
21. aug 2020

Nebudem ti pisat, ze syn sa uci 4 roky R. Ma 7 a za boha mu to nejde. Chodi od 3r na logopediu a toto debilne R ... ma privadza do zufalstva.

andreatytler
21. aug 2020

Ja som "rackovala" davno po tom ako som zacala chodit do skoly a nebolo to pekne. Bola som jedinna z triedy a deti sa smiali najma ked som mala vymenovat pred celou tiredou vybranne slova po R. 😀 to bol des.
Na logopediu som chodila asi 3 roky, takze asi sa nic nepokazi ked sa zacne skor lebo nevies ako dlho mu bude trvat kym sa nauci aj s pomocou logopeda.

kacena4
21. aug 2020

ahojko z logopedickej stranky je R posledne pismenko ktore sa deti ucia ak maju zvlastnute vsetky pismnemka R nabieha cca 5-6r. ak ma 4r. a nenabehne mu v 5r. kludne chodte na logo ak vsetko ostatne dobre rozprava

kitty88
21. aug 2020

Moja ma 4 roky a R nevie, len obcas jej "ujde". Zato L hovori pekne od 2 rokov. Ja si prave naopak myslim, ze to L, kedze jej ide lahsie a pouziva ho miesto R, jej akoby branilo naucit sa R, resp. je leniva naucit sa. A to som si tiez myslela, ze ked vie L, je to len krocik k R... Starsia dcera zase vedela najskor R (cca v 4 rokoch sa naucila), az neskor L, niekolko mesiacov po R.

medulienka81
21. aug 2020

Starší syn chodil ako škôlkar logopedicke a pomohlo. Do školy keď šiel už krásne vyslovoval. Mladší syn už išiel do 3ho ročníka a mal divne R. Samozrejme aj logopedovi chodil a trénovali sme.. Potom sme prestali chodiť a z ničoho nič to prišlo samé. Dlho to trvalo ale teraz krásne rozpráva.

richelina
21. aug 2020

@kittykat22 môj syn to už vzdal, resp. mu nevadí že má 10 a R nepovie 😭

richelina
21. aug 2020

Určite by som šla na logo. Za to nič nedáš, radšej skôr ako potom na poslednú chvíľu. Možno začne ozaj sám a možno nie. To nik nevie 🤷 a preto by som šla k tej logo.

simca06022011
21. aug 2020

S r sa chodí k logopedovi tak v 5 rokoch... Veľa detí sa to a učí tesne pred nástupom do školy, v predškolskej triede. Takže kľud, matr čas 😁 inak najlepšie sa to učia na hocijaký h vrrrr, brrrr atď zvukoch 😂 vravela mi logopedicka, moja mala totiz trénovať nechcela, že mala pacientov co si to trénovali na wcku 😂

oli18
21. aug 2020

Náš sa naučil R u logopedičky ako 6,5 ročný. Jeho sestra má 5,5, chodí tiež na logo a stále R nevie.

jaroe
21. aug 2020

moje 2 deti ešte ako 6 rocne nevedeli povedat r. Jeden syn chodil na logo, ale nenaucil sa tam, druheho syna som nejako neriesila, ale vedela som, ze ho nehovori len z lenivosti, potom zo dna na den to r "naskočilo" u oboch cca v 7 rokoch

marca12
21. aug 2020

V 3,5 rokoch by som nerobila paniku. Deti zacnu okolo 5 rokov hovorit R,niekto aj skor,ale to su vynimky. Podla mna ma cas

autor
21. aug 2020

Dakujem vam maminy za odpovede, rady, skusenosti. 🙂

tncka
21. aug 2020

Moja sa naucila az ako 7rocna a aj logopedicka bola naprd,potom sme prestali aj chodit a naucila sa sama. Zrazu aj k aj r,iba sme cumeli😂

sterea
22. aug 2020

Nerieš, dieťa má vedieť "R" až pred nástupom do školy, je to obvykle posledné písmeno ktoré sa naučí. V tomto veku nemusí vedieť ani č, š, ž. Má ešte čas.

sterea
22. aug 2020

Ďôležité je aby vedel pekne vysloviť "L", neskôr sa vďaka tomuto písmenu jednoducho a rýchlo naučí vyslovovať "R".

jana_eyre_2
23. aug 2020

@kitty88 mne to povedala sama logopedicka, že ak vie L tak je to začiatok k R..

kitty88
23. aug 2020

@jana_eyre_2 tak moja sa asi vymyka, lebo na nej vidno, ze je to lenivost a s tym L si to ulahcuje, ze ho dava miesto R a potom sa ani nesnazi naucit sa ho

jana_eyre_2
23. aug 2020

@kitty88 bežne sa deti naučia R medzi 5 a 6 rokom, takže je tvoja ešte malá..