3,5 ročná dcérka sa nevie zobudiť zo sna a kričí

suellyn24
23. aug 2016

Maminy, idem si po radu, možno niektorá z vás zažila alebo zažíva niečo podobné. (Som tu na MK už dlho, ale pre tento príspevok som si vytvorila nový nick, aby si ho nikto známy nemohol spojiť s mojou osobou, keďže je to pre mňa veľmi ťažká téma).
Máme za sebou ďalšiu hroznú noc. Dcérka (3,5 r.) sa niekedy v noci nevie zobudiť na to, že jej napríklad treba cikať. Ja by som ju aj zobrala spiacu, väčšinou už keď sa mrví tak viem že dačo sa deje a idem. Ale problém je, že sa jej nemôžem ani chytiť, dostane úplne hysterický záchvat, začne kričať "nechaj ma", biť ma, odstrkovať, keď ju vezmem doslova nasilu (lebo inak by sa pocikala), tak nenormálne kričí a metá sa, ako keby som ju "z kože drala" alebo čo. Keď sa s ňou rozprávam tak reaguje, ale všetko negatívne s hnevom a obrovskou zlosťou, až zostávam zarazená, kde sa v takom malom telíčku a citlivou a dobrou dušičkou môže vziať toľko zlosti. No je to strašné...ja sa z toho vždy dávam ďalší deň dokopy, psychicky ma to strašne ničí. Dnes sa už aj pocikala, tak som ju bohužiaľ musela prezliecť z pyžama a umyť, a až vo vani zrazu precitla, a začala sa mi ospravedlňovať že "maminka, prepáč mi, už nebudem kričať". a až vtedy som videla že ma naozaj vníma.
Od malička zle spávala, plakala zo sna, nevedela sa zobudiť. Väčšinou potom zareagovala na iný hlas (napr. na moju maminu), ale na môj vôbec. Máva aj cez deň chvílky, keď ju dačo nahnevá (ako každé dieťa), ale väčšinou to s kľudom zvládneme, pokojne vysvetľujem, rozprávam sa s ňou. Ale toto v noci - vtedy normálne nespoznávam svoje dieťa :´-(
Každý večer máme ten istý rituál, snažím sa aby všetko prebiehalo v kľude, čítame si spolu rozprávky, hladkám ju, som pri nej (posledné dni, až kým naozaj nezaspí). A proste som v koncoch...
Ďakujem za každú radu, postreh.

sense
23. aug 2016

Ano aj u nas je to tak len nenije a nekrici ale je nervna, je vytrhnuta zo spanku a zrejme sa nevie tak rychli zorientovqt tak kedcsa mrvi a nepkace tak ju nechavam tak ani jejdem za nou pockam kym zavola obcas ma aj nocne mory to krici a nejde ju utisit zial mizno to bude zniest surovo vtedy ju nasilu miernym sokom zobudim t.j zazne svetlo na chodbe vtedy zvycajne precitne upokoji sa a spi dalejstava sa to vzdy cca v rovnakom xase okolo polnoci

hettinka
23. aug 2016

môže to byť takzvaný nočný des, mávala to aj moja dcéra ako malé dieťa, do cca. 6 rokov, ona mala aj otvorené oči, ale vrieskala, nespoznávala mňa ani manžela a ráno si nepamätala, že sa v noci niečo dialo, pokiaľ sme ju v noci úplne nezbudili. Ked bola menšia, stávalo sa to častejšie, potom už len raz za čas a okolo 6 rokov tie záchvaty úplne prestali.

Podľa mňa robíš aj chybu, že ju v noci budíš na cikanie, radšej pod nu daj chránič na matrac a neber ju na cikanie, pokiaľ sa úplne nezobudí sama.

26lenka6
23. aug 2016

Baby,u nas to bolo vyse roka, vola sa to nocny des. Nedalo sa s tym nic robit, len pockat kym to odznie. Maly zaspal normalne,pred polnocou sa zacal na posteli hadzat,vrieskat,nedal sa chytit,plakal,reagoval na to co vravim ale oci mal zatvorene. Tak som ho zobrala na ruky aj ked sa branil a prechadzala som sa s nim po dome aby sa prebral. Ked sa prebral tak bol pokojny,ulozila som ho spat a spal. Toto sme mali vyse roka noc co noc.uz si musim zaklopat ze to uz odznelo aj ked sem tam ma podobny stav. ☹ bolo to hrozne, kto nezazije,neuveri
@sense
@suellyn24

given
23. aug 2016

Z vlastnej skúsenosti odporúčam sirupček Sedalia (dostať v lekárni). Môj syn mal tiež podobné stavy, cca hodinu po zaspaní sa takto "budil" a vykrikoval, reval. Ráno o tom samozrejme nevedel a ešte tvrdil, ako sa výborne vyspal. Postupne to odznelo a keď začal chodiť do školy, mal to už málokedy. Sedalia tiež pomohla, ale hlavne to odznie vekom, keď detský mozoček viac dozreje.

elenita
23. aug 2016

Áno, aj my sme to mali u synčeka, cca okolo dvoch rokov, bol to nočný des. Už ako bábätko veľmi zle znášal návštevy, "výlety", zmenu prostredia... mal potom nepokojný spánok. Okolo dvoch rokov sa nám začali nočné desy, krik, plač, divé metanie sa a rozhadzovanie rukami... Samozrejme nič z toho si ráno nepamätal. Bolo to desivé, ale pomáhalo zobrať ho na ruky, pozažínať všade svetlá, milo sa prihovárať a umývať tváričku studenou vodou...odoznelo to potom možno za 10 min. Ale kto to zažil, vie, že aj tých 5-10 min sa zdá nekonečných a desivých.
Držím palce.
Je to podľa mňa tým, aspoň u nás to tak bolo, že synček je citlivá povaha, veľmi na neho pôsobili všetky udalosti, zmeny a drobné "stresy", ktoré cez deň zažil a "ventiloval" to takýmto spôsobom...
Pomáha len dozretie mozgu, resp. kedy sa naučí to v svojej hlavičke spracovať všetko.
Nesúvisí to samozrejme vôbec s inteligenciou, len malé dieťatko sa môže cítiť preťažené všetkými podnetmi, ktoré musí cez (a aj v noci) spracovať...

26lenka6
23. aug 2016

@elenita veru, je to hrozne ☹ ja som citala ze to z vacsej casti maju deticky okolo 2 rokov. Aj nasmu to vtedy zacalo a k tomu sme sa stahovali tak mozno aj tym to bolo,vela zmien na neho bolo a v tej malej hlave to nevedel spracovat. No nenaspali sme teda toho vela za to obdobie ale 'tuk tuk" vyzera to tak ze z toho vyrastol a uz to nikdy nechcem zazit

lucinka511
23. aug 2016

@suellyn24 z toho vyrastu.nasa mala to mala azdo nejakeho 5.6 r presnw s tym cikanim.druha zasa kedykolvek v nkci zacala revat .nedala sa zobudit .vtedy netreba deti budit ale nehat ich tak.vola sa to nocne desy.nase s tym boli aj na neurologii.starsia ma aj epilepsiu ale s tym to suvis nema.mladsej nic nediagnostikovali.nocny des z kt vyrastie.

seahorse27
23. aug 2016

Aj my sme si tym presli. treba pockat, okolo 4-5 rokov to vymizne. U nas bolo najhorsie obdobie okolo 2,5-3 rokov, aj 2x do tyzdna nocne hystericke zachvaty...je no nocny des, vyvinova zalezitost, suvisi s dozrievanim nervovej sustavy...

suellyn24
autor
23. aug 2016

@hettinka Zle som sa vyjadrila. Nebudím ju na cikanie, ale väčšinou keď ju počujem mrviť sa, viem už že jej treba cikať, len ona sa nezobudí vždy. Niekedy len zavolá "mami, cikať" a ideme, to je OK. Ale niekedy sa zobudím na to, že šuchoce mrví sa, lebo už ju tlačí bruško, a už to ide do plaču a keď sa spýtam či ideme cikať, povie že áno. A potom sú tieto prípady, keď nepomáha nič...a ako dnes, neprebrala sa, nechcela som ju násilím ťahať z postele, tak sa pocikala kompletne, a nechcela sa zase dať prezliecť, umyť...

suellyn24
autor
23. aug 2016

@hettinka Ešte sa spýtam...o nočných desoch som počula čítala (keďže to bol náš prípad), ale vraj je to len do 3 rokov a potom vymiznú...Takže nie? trvá do dlhšie?

lucinka511
23. aug 2016

@suellyn24 mo trvaju aj viac ako 3 roku.mali by vymiznut

suellyn24
autor
23. aug 2016

@26lenka6 u nás je to dosť často...nevravím že každú noc, ale často. Pred splnom som na to už aj pripravená, že zle spí, rozpráva a tak, ale dakedy ma to úplne zaskočí. A u nás to ani neviem časovo ohraničiť...od malička zle spáva, ani si nepamätám obdobie že by to aspoň raz za týždeň nebolo. a aj na dovolenke sa to stalo, zo 7 nocí, 2x, steny ako z papiera v hoteli, tak naše susedky si asi kadečo mysleli

suellyn24
autor
23. aug 2016

@elenita V takom veku som na to mala "páky" presne prechádzanie po byte, svetlo, autá z okna sme pozerali...a väčšinou sa aj rýchlo prebrala a šla spať ďalej. Ale teraz vôbec neviem čo s tým, ako ju zobudiť či ukľudniť či čo, lebo strašne jačí, a metať sa začne až vtedy keď sa jej chytím...dakedy bolo dokonca obdobie keď mi vravela "si zlá, choď preč, nechcem ťa"...to ako nôž do srdca

suellyn24
autor
23. aug 2016

Bolo obdobie keď bola v strese... zlé veci v škôlke...vtedy sme zmenili škôlku a bolo lepšie. Ale teraz zas neviem...práveže je maximálne spokojná v tejto druhej, každé ráno sa tam ponáhľa a poobede skôr čakám ja na ňu kým sa dohrá

sense
23. aug 2016

@elenita aj nada je citluvka a velakrat vyprava v noci a je to akoby to co zazila cez den prezivala aj v noci este lebo ked vyprava je jej velmi dibre rozumiet zvycajne

zabina27
23. aug 2016

@suellyn24 ahoj, ja teda skusenost este nemam, ale kedysi som citala taky tip na zobudenie dietata (pripadne sa to da pouzit aj na obdobie vzdoru, taky sok pri amoku) - ta studena voda. nie priamo obliat, ale skusit rozprasovac, strieknut do tvaricky. este ma nas maly len cez 2 roky, ale ja to teda urcite vyskusam, ked pride taka chvila...
drzim palce 😉

hradnapani
23. aug 2016

@suellyn24 ja by som ju netrapila budenim na cikanie a radsej dala nohavickove plienky pre pripad nehody, aby si ju nemusela budit ked sa bude prezliekat a umyvat. Plienka na noc pre deti do nejakych 4-5 rokov nie je hanba a uz vobec nie, ked ma nocne desy. Vtedy sa dieta zasadne nebudi , len usmernuje, aby si neublizilo. A to co v noci vykrikuje, to si k srdcu neber, proste je to des. A ano, mavaju to aj starsie deti, je to pod vplyvom stresu, niekedy aj davnejsieho (teraz ho cez den priamo prezivat nemusi, ale v spanku sa vracia k niecomu z minulosti. )

hettinka
23. aug 2016

@suellyn24 u nás do 3 rokov intenzívnejšie, potom sa časové odstupy začali zväčšovať a poslednýkráts a to stalo niekedy pred nástupom do školy ... ale nikdy sme to zasa nemali také, že niekoľkokrát do týždna, ale stávalo sa to nepravidelne. A nepodarilo sa mi odsledovať ani žiadny spúšťač ...

suellyn24
autor
24. aug 2016

@hradnapani Plienky úspešne nemáme od 2,5 roka, a už ich ani nechcela, to že sa pocikala v noci sa stalo možno tretíkrát. Inak sa na to zobudí že jej treba cikať, teda no...."zobudí"...ale veľakrát z toho sna neprecitne. A keď vravíš že sa dieťa len usmerňuje...ako to mám robiť? Lebo aj v tomto som dáka bezradná...ja to skúšam na ňu pomaly, s kľudom, nech si lažká atď., lebo viem že skrátka spí, ale na čokoľvek čo jej poviem v tom "sne" či čo to je, reaguje negatívne. Veľakrát len bezradne sedím pri posteli a čakám, a ona kričí a plače. Niečo poviem a zahriakne ma "v sne" slovami "nič mi nehovor!!!" tak ja už neviem... :(

hradnapani
24. aug 2016

@suellyn24 aj to, ze jej len hovoris, nech si lazka, je usmernenie. to ze to neurobi, nie je nikoho vina. Lebo s dietatom v takomto stave niekedy nespravis vobec nic, len ho mozes tisit, byt pri nom a hlavne nebrat si osobne tie "utoky". tiez to poznam, takze hovorim zo skusenosti a viem, ze je tazke sa od toho odosobnit, ale ide to. najma ked si uvedomis, ze to nie je od nej utok proti tebe. Nechapem uplne, ako to teda s tym cikanim mate, ale zrejme sa v takom polospanku "zobudi" na cikanie - to je v poriadku. Ja som len myslela, ze moze pouzivat take nohavicky, co v pripade nehody netreba prezliekat. Lebo to prezliekanie, nebodaj nocne sprchovanie dieta este viac moze v tom desovom stave stresovat.
a za uvahu by mohlo stat aj vyrazne obmedzenie vecerneho pitia, aby ste minimalizovali vobec potrebu cikania.

suellyn24
autor
24. aug 2016

@hradnapani O tom obmedzení pitia som uvažovala, vlastne aj to robím... len ona odmalička cez deň málo pije a potom to večer doháňa. Aj jej núkam, kážem jej napiť sa, ale to si len tak sosne, pokiaľ nie je vyslovene smädná. A jedna vec je doma kde to ustriehnem, ale keď je v škôlke netuším koľko toho vypije. Oni deťom dajú, ale už nedohliadnu na to veľmi podla mňa (systém chceš-nechceš). A keby som jej dala plienku na noc, by ma hnala...Minimálne so slovami že ona už nie je bábätko 😀
Túto noc spala celú, bez potreby cikať. Snažím sa ju dať vždy ešte tesne pred spaním cikať. Ale niekedy ju to skrátka prekvapí. A stalo sa aj to, že sa zboudím na to že ma volá už s plačom, sedí na posteli, zavreté oči, pýtam sa jej,a ona len opakuje "mami mami mami", ale už som pochopila signál, stíska nožičky, a beriem ju na záchod...nevie sa úplne zobudiť aby povedala, že jej treba cikať. ...

suellyn24
autor
24. aug 2016
suellyn24
autor
24. aug 2016

@hradnapani Ďakujem ti za uistenie, že to že sa ju snažím uložiť naspäť je v poriadku. Niektorí vravia zobudiť, iní utíšiť, a u nás dáko nejde ani jedno ani druhé. Preto som sa odhodlala k tomu napísať sem...

hettinka
24. aug 2016

@suellyn24 ak to je kvoli cikaniu, tak na nu nehovor, len daj k posteli nočník, posad ju a daj späť do postele ... čo najmenej vzruchov, pokial možno žiadne priame svetlo, veľké presuny

suellyn24
autor
25. máj 2017

Dlhším časovým odstupom chcem poznamenať, že to odoznelo... 🙂 teraz spí krásne celú noc. Na jeseň sme zmenili škôlku, a bola to zmena k lepšiemu