2-ročný stále hryzie

bolarazjedna
2. aug 2024

Ahojte mamičky, chcem sa vás opýtať, ktoré ste mali podobne, ako dlho to trvalo u vašich detičiek, kedy prestali hrýzť (biť) ? Mam čerstvo 2 ročného syna, s hryzanim začal ešte ako 13mesacny, keď mal rok a pol, zdali sa mi, že s tým prestal, no v 20mesiacich sa mu narodil súrodenec, bola som týždeň preč, potom ani neprešli 2 týždne a nečakane som musela ísť s novorodencov do nemocnice, zase sme boli týždeň a pol bez seba, odvtedy znova začal hrýzť.

Odomna agresivitu nevidi, manžel ho už párkrát capol po zadku, keď ho bil do tváre (aj keď mu intenzívne vysvetľujem, že to nemá robiť, lebo to ma opačný efekt). Viem, že môže to byť prejav žiarlivosti, vždy mu rázne poviem, že to nesmie, že nikoho nehyzieme, že sa za to hnevám, že ma to bolí, viem, že v tomto veku empatiu z jeho strany nemôžem čakať... Vždy sa snažím vžiť do jeho koze a nájsť skutočnú príčinu, prečo to robí, aj sa snažím pomenovať jeho city (napr teraz 2 dní sme skoro vôbec neboli spolu, lebo som mala vysoké horúčky), no mam pocit, že nepomáha to. Je to lepšie, keď je viacej vonku a únavy sa, ale stále to pretrváva... Manžel hovorí, že syn robí si srandu z mojej výchovy a najlepšie by bolo zbiť ho aby si to zapamätal (s tým sa ja maximálne nesúhlasím).

Viem, že je to nezrelost nervovej sústavy a chcem veriť, že to úplne prestane robiť.... Ale kedy? Neide o to, že sa nevie inak vyjadriť, hovorí vo vetách v 2 jazykoch....

Mamičky, ktorých deti tiež hryzli, kedy to prestali robiť? Resp co vám pomohli, aby to prestali robiť? Niekedy sa cítim bezmocná a nechcem vychovať malého tyrana, nechcem zlyhať vo výchove . Inak je to zlaté dieťa, šikovné, je to naše slniečko, také živé striebro. . Väčšinou je to úplne bez príčiny, 7

petus998
2. aug 2024

@bolarazjedna nečítala som celé len začiatok musím priznať ale môj začal v roku a v 2,5prestal ukázala som mu názorne nie naozaj ako to boli ale len obrazom aby vedel a už prestal robit

danyelia
2. aug 2024

Ahoj, jednoduché riešenie - nabudúce, keď bude hrýzť ho uhryzni aj Ty, samozrejme nie silno, ale tak, aby pocítil, aké to je nepríjemné...🤷🏼‍♀️

beata_k
2. aug 2024

@bolarazjedna Myslim, ze ziarli a takto puta pozornost. Deti urobia cokolvek, doslova cokolvek ked ziarlia na maleho surodenca. Lebo aj negativna pozornost je pozornost. Bitka vsetko len zhorsi. Ked prestane ziarlit, zrejme prestane aj hryzt.

tinka_1807
2. aug 2024

@bolarazjedna všetko čo popisujes sú normálne prejavy dvojročného dieťaťa, ktoré prejavuje hnev a frustráciu hryzenim. Kedy to zmizne nikto presne nevie povedať, ale kľudne do cca 3 a pol -4 rokov to môže trvať. Jednoznačne ho nebite.... To len zhorší situáciu. Náš nehryzie, ale tiež nás bije do tváre ... Má dva a pol roka. Robí to vyslovene vtedy, keď ho niečo hnevá, frustrujúje a zrejme to nevie inak vyjadriť. Pýtala som sa na to kamosiwk, ktoré majú viaceré deti a zistila som, že veľa detí má takéto obdobie. Chce to veľa trpezlivosti, vysvetľovania a lásky, ale prejde to.
Skús sa synovi viac venovať, túliť si ho keď môžeš, rozprávať sa s ním. Povenovať sa iba jemu a uisťuje ho, že stále si aj jeho mamka, že ho ľúbiš.
Ale chce to trpezlivosť. A čas.

bolarazjedna
autor
2. aug 2024

@beata_k ano, viem ze aj zo žiarlivosti, no robil to aj pred tým, ako sa babatko narodilo.
@tinka_1807 ďakujem za uistenie, že je to normálne, a nie ja ho vychovávame zle. Viem, že bitkou sa dosiahne opačný efekt. Snažím sa byť trpezlivá. Nerobí to iba mne, hyzie aj starých rodičov.. Ak mu aj poviem, že ma prestať, lebo to bolí, o to silnejšie oritisne zuby. Najhoršie je, že veľakrát to robí v situácii, keď sa nemám ako brániť (napr umývam mu zadok v umývadle, jednou rukou ho držím pod pazuchami a tú mi uhryzne, kým mu druhou umývam zadok). Niekedy aj pochybujem, či reagujem správne, keď sa to stane.

beata_k
3. aug 2024

@bolarazjedna Vratil sa k overenej pozornosti.

athena27
3. aug 2024

@bolarazjedna tiež by som to tak vysúšala ako znela rada vyššie, skúsiť tiež uhryznúť, samozrejme jemnejšie, ale tak aby ho to zabolelo. Ja som mala problém, že ma malá zvykla ťahať silno za vlasy, počula som radu aby som ju potiahla aj ja. Spravila som to, a odvtedy ma ani raz nepotiahla. Deti sú múdrejšie ako čakáme, zapamätajú si, vysvetľovanie je v tomto veku účinné tak 50:50..

bolarazjedna
autor
3. aug 2024

@athena27
@danyelia
@petus998
Raz sa stalo, že ma chcel uhryznut, no nechtiac to tak vyšlo, že si zahryzol do svojej ruky, riadne silno, stalo sa to doobeda a ešte aj večer bolo vidno miesto..... Takže vie, ako to bolí...

candii
3. aug 2024

Presne to som aplikovala aj ja ale môj mal cca 3 roky keď začal mladšieho brutálne hrýzť. Mal hrozne modriny z toho.. iba tak, z ničoho nič .. tak som ho uhryzla späť a od vtedy to neurobil ani raz 🤷🏼‍♀️

athena27
3. aug 2024

@bolarazjedna ale uhryzol sa sám, to je trošku rozdiel. Keď to urobíš ty bude vedieť, že to nie je len tak a môžeš mu to vrátiť.. alebo len čakať či ho to prejde, všetko sú len obdobia..

karolinkaaaa005
3. aug 2024

@bolarazjedna neboj on to prestane robiť , je to veľká zmena preňho , unas som si tým prešla tiež mala bude mať 8m a už je to lepšie ako na začiatku . Všetci do toho prídete , nechaj to tak ,