2,5-ročné dieťa má paniku z kúpania

6. mar 2023

Už som zúfalá . Od narodenia sa veľmi rada kúpala . Pred mesiacom a pól jej išla trošku voda do oči , od vtedy má panický strach z kúpania. Len počuje že pustím sprchu , vodu v kúpeľni, tak už hneď neskutočný rev a ťahá ma preč , veľký boj … už som skúšala ku 4 dni nekúpať, nechať ju tak , potom rôzne hry , nové hračky , sprcha somnou , panika , dokopala ma . Nič nazeberá. Bojím sa , aby niečo nedostala nejakú chorobu . Doteraz som bola trpezlivá, ale už sa bojím aby niečo nedostala. Hlavu si už škriabe , vibec si nedovolí aby som jej niečo umyla , ani nikto iný . Čo robiť ? Mám ju okúpať na silu? Po dobrom trpezlivo tl naozaj nejde … už som skúsila všetko , a prečítala si všetky články sveta . Je tio len obdobie ? Dakujem

zuzkaa1991
6. mar 2023

Normálne obdobie podla mna presli sme s tym viackrát 🙈🙈raz isla bez cirkusu rraz s cirkusom akoby ju z koze drali.ale našťastie byvame v dkme dome inac v bytovke by volali sociálku 🤣🤣 skratka neustupit jedine co.mame kompromis je ze aspoň zadok a pisulu umyjeme 2 dni treti den cela....
Ja sprchujem ju kazdy den max jeden den nie ked je chora....este u mas funguje ze cas....ak ju náhodou neskôr okupem tak je cirkus skuste okolo 17hod.alebo podla tohk kedy ide spat
Bolo obdobie ked muz musel ju drzat a ja rýchlo umyt tak cirkusovala alebo este ked s tatikom sa kupali( ja mam rada velmi horúcu vodu takze pri mne nemôže )

zuzanka.zuzu
6. mar 2023

fuuuuha... asi by som vyskúšala nasilu a presviedčala každý krát, aké je to super. raz si uvedomí, že je to super. môj tak občas reve pri jedle - lebo sa chce hrať a nie jesť. čiže keď otvorí ústa na plač, tak mu vložím lyžicu s jedlom. a zrazu mňam mňam 🙂 aj na hru zabudne. toto bude asi podobné.

tianna
6. mar 2023

No ak si neskúšala (snáď ma tu neukamenuju 😁) pusti normálne tablet s rozprávkou a drž jej ho kým ju okupes. Ideálne niečo čo ma rada (ak už pozerá občas) alebo nájdi niečo kde sa detičky tiež kúpu (najlepšie animované). Kúpes ju vo veľkej vani? Ak áno možno stojí za pokus dať ju do inej miestnosti do detskej vaničky. Ja kúpem malého 2,5 ročného v Stokke vaničke v hale na stole. Je síce všetko potom mokré, no utrieť to je najmenej a on sa tam kúpe oveľa radšej ako v kúpeľni 🙂

darius_a
6. mar 2023

Neviem, bud rýchla sprcha nasilu.
Alebo skúsiť par krát detskú vaničku.
Pripadne vysvetliť, teda nepamätám si, či už v takomto veku chápe dieťa.
Že sa to stalo a mama zabezpečí aby sa to neopakovalo.
Fuj, ten šampón, čo ti robil zle na oči KO sme už zahodili

nikaa951
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
deni9
6. mar 2023

Ahoj,presne to iste sme mali aj my....dcérka má 2 roky tiež pri kúpaní jej išla vodička do očí alebo možno mydlo a vtedy rev a od vtedy sa nechcela kúpať stále hovorila ze bojím bojím a strašný rev kolo toho a utekala preč,tak som ju nechala tak asi 3 dní bez kúpania žiadny nátlak som nerobila pekne som sa jej spýtala ci sa ideme kúpať nič nasilu netreba robiť to sa len zhorší...Nam pomohlo to ze som skúsila napustat vanu nahadzala som jej hracky a ona hneď tam vošla ale sprchu som nepustala len tak vo vode som ju umyla a takto som skúšala pár krát a teraz pekne sa už kúpe ani sprcha jej nevadí...myslím ze to len obdobie je take

tanyag
6. mar 2023

My to máme takto vždy v zime...možno je dietaťu zima...neviem...ale v lete aj 3 krát je vo vani...v zime...s revom, rýchlo, na silu...ked ustúpiš, bude vyvádzať stále...ja dcére poviem, že ide sama pekne so mnou za ruku do kúpelne, alebo ju vezmem na silu na rukách ale pôjde tak či tak 😁 nakoniec po reve a kriku ide sama...ale vo vani vrieska, reve akoby som ju tam vraždila ...ale neustúpim...my to máme horšie lebo má dlhé po pás kučeravé a husté vlasy...ale iná cesta nie je...

bajka16
6. mar 2023

No normálne či sa páči, či nie. Musí sa prestať báť. Môj 2 ročný takto štrajkoval, nechcel si sadnúť do vane. No či chcel alebo nie, umyla som ho aj po stojačky. Musíš vydržať aj ty. Keď plače, rýchlo šup šup okúpať a von z vane. To je 5 minút naozaj. Denne s tým treba bojovať a ona nakoniec poľavi.

54tinka54
6. mar 2023

Skús jej napustiť len trošičku vody po členky, alebo skús jej zarobiť penu. Pripadne vlez s ňou do vane aj ty 🙂

nikpa
6. mar 2023

Rýchla sprcha aj nasilu, umyť sa predsa musí 🤷 časom ju to prejde, aj u nás bol asi 2 mesiace takýto protest

jessica6
6. mar 2023

@nikpa no ked citam, ze 2 mesiace - ved to je pohoda, ja mam 4,5 rocneho a to su stale neuveritelne hysaky, trva to uz strasne dlho, minimalne od 2. rokov..nastastie byvame v dome..

janulik2008
6. mar 2023

Mala to mala tiez. Kupali sme nasilu, bohuzial. Sprcha trvala kratsie ako hysak ktory mala z toho 😀

jonnie
6. mar 2023

A keby si ju vzala niekam na plavaren/detske bazény? Alebo plavecké okuliare. Alebo osprchovať v tielku a nohavičkách...počas toho vyzliecť .. ale sk vie rozprávať, pýtala by som sa, čo je z toho najhoršie...a urobila by som kompromis. Ja som asi mäkká, ale neznášam, ak mne niekto robí niečo nasilu. Preto by som sa snažila nájsť spôsob. Tiež sme mali obdobie....ale už nepamätám.... ak má stavy teraz pri sprchovaní, že sa bojí, že mu pri umývaní hlavy pôjde voda do očí, obetujem malý uterák, že si ho môže držať stoceny v rurke na očiach, a potom ho len dám vysušiť. A spokojný.

andreatytler
7. mar 2023

Presne ako pise @jonnie, urobte dohodu. Navrhni nejaku alternativu. Okupat v lavori v kuchyni a polievat iba poharikom miesto sprchy. Alebo sa dohodnite ze vlezie do vane ale umyjete si len nohy (moze si aj tricko nechat). A ak bude suhlasit, skutocne umyte len nohy a vychval ako jej to islo a ze ta tesis ze neplakala. Ona ti musi verit, ze skutocne dodrzis slovo. Dalsi den umyte cele nohy atd.
Nateraz staci ak jej mokrou spongio alebo uterakom poutieras telo kym sa nedopracujete ku kupaniu celeho tela. Ja umyvam synovi vlasi kazde 2-3 tyzdne a to ma mega huste a aj pomerne dlhe vlasy. Tak malym detom vobec netreba vlasy umyvat casto. Hlavne teraz v zime sa este nepotia.
Syn zacal mat strach s umyvania vlasom lebo mu isla voda do oci ked mal 2 roky. Ta panika v ociach co mal ked som ho nasilu sprchovala bolo to najhorsie co som kedy zazila. Jemu islo doslova o zivot. Ja som kupila detsku sprchu na baterky, ktoru si syn sam ovladal. Chodli sme na plavanie a tam sa naucil ze mat vodu v ociach nie je az take hrozne. Tiez som zistila ze mu nevadi ak je sprcha vysoko hore na stojane, ze voda na neho pada ako dazd. Vtedy kludne necha vodu padat na svoju hlavu. Co mu vadi je prud sprchy priamo na hlavu a tvar. Dohodli sme sa ze vlasy budeme oplachovat len poharikom. Najskor som ho ukecala len na jeden poharik a po tom jednom som prestala. Zaklonil hlavu a nic mu neslo do oci a tym ziskal istotu ze mi moze verit a na druhy den sa dal nahovorit na 3 pohariky vody na hlavu. Teraz uz normalne nasamponujem a oplachnem malym vedierkom

zorkahorka
7. mar 2023

No a musis ju kupat celu kazdy den? Nestaci vysprchovat ritulu? Ved takyto drobec sa nepoti ako dospelak...

ankare
7. mar 2023

Je to len obdobie. Mali to aj moje deti. Osprchuj ju každý druhý, tretí deň aj nasilu. Držím palce!

mima172
7. mar 2023

Ako baby píšu, je to len obdobie. Mojej sa cca v tom veku raz nechtiac podarilo otočiť ventil na odtok, keď sa kupala, strašne sa zľakla toho zvuku (spravilo to také akoby "vcucnutie" a mala asi mesiac, dva nenormálnu paniku z kúpania. Pomáhalo ukazovanie, vysvetľovanie, že to len vodička odchádza a dáme si nabudúce novú. Na vodu v očiach tiež pomohlo len ukazovanie a robenie si srandy. Normálne som sa kupala ja a nechávam asi stekať vodu do očí a smiala som sa na tom. Proste časom pochopila, že to je v poriadku. Prešli asi 4 mesiace a opäť sa rada kúpe, no odtok vypúšťame, až keď je ona mimo kúpeľne.
Aaa mimochodom, moja má ako pomôcku na umývanie vlasov taky ten silt. Má dlhé husté vlasy a toto je super vecička.

jamimo
7. mar 2023

keď som pracovala ako detská opatrovateľka, za mňa na deti najviac platili vymyslené príbehy a finty. V horúčavach dieťa dopotené, už aj trošku zapáchajúce, komplet spotené vlasy, vek 2 a pol roka. Nie umyť, nie vlasy, bude štípať... no darmo by som ju prehovárala. Sľúbila som že spršku pustíme len tak slabo. A že nie oči!!! Sadla si do vane, sprcha položená za jej chrbátikom. Začala som jej rozprávať vymyslený príbeh o kolobehu vody, otočila som to na humor, aké to je smiešne že vonku neprší, že kvapky vody sa chceli ukryť pred slniečkom, ale že teraz už im je v tej hadici sprchy smutno, chcú ísť von a my im pomôžeme odplávať až do mora....A možno tam stretnú aj Nema a Dory a budú ich od nás pozdravovať a porozprávajú im ako sa pekne umyla, aké má voňavé mydielko. Malá si sama začala mydliť ruky, nohy, brucho... no ale potrebovali sme aj vyššie.. dala som jej na hlavu tú froté čelenku s mašľou (ako ináč ružovú) a povedala som, že kvapky určite nechcú skončiť v tej čelenke. Trošku ešte polemizovala, sľúbila som jej že ak bude mať hlavu dobre v záklone tak všetky tieto kvapky budú princezné v morskom kráľovstve. Pre placebo efekt som jej ľavou dlaňou urobila ochranný štít na oči. Ešte som jej dala dôležitú úlohu, aby dávala pozor či nám nejaká nezbednica kvapka neufrngla na strop kúpeľne. Proste som jej to sľúbila že nebude štípať a dodržala. V kľude a s trpezlivosťou. Verila mi. Nesprchovala som ju s nátlakom a tvrdohlavým presviedčaním. Nemalo by to význam. Ja osobne, ako sa vyššie píše by som to nerobila nekompromisne.

simca06022011
7. mar 2023

Vzdor, vymýšľa a nepristupovala by som na jej hru.porozpravaj sa s ňou čoho sa v tej sprche bojí. Ze ci toho ze jej voda pôjde do očí alebo čoho? Ak teda ti vie povedať, rozpráva. Inak jej vysvetlil ze dáš pozor aby jje do očiek nešlo atď. Len to treba skôr robiť ako začneš tu vodu púšťať a už je v amoku.
Ako.keby mne dieťa vystrašil tak ze ma dokopalo, tak to by som už inak riešila. Verím ti ze si na nervy z toho. Ale teda vymýšľajú deti veľa a často :D u nás taka možnosť ze neumyt sa nebola. Nikdy. Zvyk je pre deti alfa omega, žiadne výnimky u nás neboli s kúpaním, spaním...keď už je výnimka raz, vymýšľať sa bude pravidelne.

kacena2022
7. mar 2023

Môj synček to isté, má paničky strach z kúpanie. Už keď len napustam vaňu reve jak besny že nechce sa kúpať ani sprchovať sa. Odmalička takto, čoskoro bude mať 4 roky a stále ho to drží. Umývame ho tak že manžel ho drží vo vani a ja rýchlo ho osprchujem dám sprchový šampón na vlasy zas ho osprchujem a hneď ide von z vane. Tiež všetko sme skúšali no nič nepomáhalo.