17 mesačné dieťa a vývoj reči

5. júl 2020

Ahojte mamičky chcem sa opýtať na určité veci... Je to moje prvé dieťa a tehotenstvo bolo náročné.Dieťa ma 17 mesiacov, ešte nič nerozpráva vlastne takto rozpráva ked sa jej opýtam ako robí koza, pes, vtačík, ovečka, koník. Ale napríklad tak cielene nerozpráva a to myslím napríklad že ešte nikdy na mna nezakričala že mama, pri tom to slovo vie.Alebo kýve hlavkou ano nie ale ešte nehovorí že ano alebo nie.Tiež kýve papa ale nepovie to, to ešte nevie.Napríklad vie aj slovo baba ale ešte nikdy to priamo nepovedala babke alebo nazakričala na babku že baba.Inač tak rozumie veci alebo aspon ja mam taký pocit že ked poviem urob kolo mlynské urobí, alebo aká velká vyrasties to vie tiež ukázať, alebo vie kde ma hlavku, bruško, očko, nožky to vie ukázať , ale ta reč sa mi nezdá a že cielené nepomenúva veci. Je to normálne alebo to treba riešiť ?

alana1
5. júl 2020

uplne normalne, moj ma prave dnes 17 m a tiez nic nerozprava iba ukazuje prstom a komunikuje viacmenej neverbalne...

ivangeline
5. júl 2020

Každé dieťa je iné a žije v inom prostredí. Pokým rozumie, čo hovoríš a čo to sa chytá a povie, tak je to určite v poriadku.

majamat
5. júl 2020

niekedy mam pocit, ze kazda mamicka chce genia, lebo toto tu citam pravidelne.

pred 18m mesiacom rozpravaju fakt len nadane deti, resp, deti recovo nadane. vacsina deti vie len napodobnit zvieratka a jednuduche slova, ci zvuky. maloktore pred 1ám mesiacom rozprava. a este su tu take trucovite deti ako moja dcera, ze ani za svet nechcela po mne opakovat. a u nej to zacalo v 19m, ked sa ranozobudila a komplet vsetko po mne zopakovala, hoci som to od nej neziadala. bolo mi to az smiesne, elbo fakt opakovala vsetko,a j narocne slova a samozrejme ich aj patricne skomolila, do 2 r. uz vedela hovorit celkom slusne.

nika_m
5. júl 2020

Aj nas 17m syn vie mama, tata, papa, baba...cielene povie asi iba mnam ked akurat nieco papa 🙂 dudre si cely den, niekedy z neho vyskoci slovo, ktore nam znie normalne (vcera povedal pardon?! 😅😅😅 )...zvieratka tiez neovlada nejak extremne, daj tomu cas, nestresuj sa...rozpravaj s nim a ukazuj a tak a ono to raz pride 🙂

kate_cs
5. júl 2020

Deti sa nedajú porovnávať. Môj má 20 mesiacov a až teraz začína “blabotať” a komunikovať, síce som od začiatku videla, že mi všetko rozumie, ale jeho rozprávanie bolo skôr “Ap, An, Vava” a podobne. Ale za to na rebrík či stôl vyliezol už keď mal rok a ani raz nepadol. Beriem to tak, že viac behá a menej rozpráva 🙂

autor
5. júl 2020

@majamat ja nechcem genia len sa pýtam či je normálne aby dieťa v 17 mesiacoch nezavolalo cielene mama alebo baba toto mi je divné.

autor
5. júl 2020

@nika_m no toto som sa pýtala, lebo moja cielene nikdy mi ešte nepovedala že mama, ak niečo chce tak hučí a zobere za ruku a mi ukazuje že čo chce...

bibg
5. júl 2020

Môj syn bude mať za mesiac 2 roky. Zuby mu išli pekne postupne, v 4 mesiaci mal prve 2, do roka mal všetky okrem poslednych 4 stoličiek. Chodiť začal v 10 mesiacoch. Ale zato prvé slovo povedal pred dvoma mesiacmi. Dovtedy ani ťuk. Tiež je to moje prvé bábo a nevedela som čo robiť prišlo mi to divné opýtala som sa dr a vraj je to normálne. Niektoré deti proste rozumejú ale nerozprávajú. Mám kamošku jej dcera narodená až 2 mesiace po mojom a ona pekne rozpráva. Dokonca už vie povedať lahké slovné spojenia. (chcem papať, cikat, kakat, babo place). Ked môj niečo chce tak ma zoberie za ruku a ukáže mi to. Ja robím čo môžem. rozprávam sa s ním, čítam mu knižky, ukazujem obrázky opisujem mu ich. Vie napodobniť iba zvieratká ale nič viac. Podla mna je dôležité nanich hovoriť normalne a nie sa s nimi majzlať a ťuťkať a bla bla. A už vôbec za tým nehladaj nejaku skrytu chorobu. Teraz posledný tyžden sa mu snažím nedávať dudel a začína blabotať a cely den pocujem iba mama, mama, mama a to bude mať 2 roky :D takže calm down oni začnu rozprávať až budeme chcieť aby boli chvilu ticho :D

alana1
5. júl 2020

@bibg inac tiez v okoli vsetky dievcata zacali rozpravat ovela skor ako chlapci...nieco na tom pravdy bude, ze chlapcensky mozog funguje inac ako dievcensky...

majamat
5. júl 2020

je to uplne normalne. su deti, ktore to pomaly do 3r nevedia. moja dcera to tiez nevedela a neriesila som to. proste som sa pohybovala tu na MK a aj vonku pri mamickach a vedela som, ze to tak male dieta nemusi vediet. dobre, nei kazdy toto zachyti, ale ja osobne si najsor najdem odbornejsie info ( teda nei vzdy sa da, treba toho precitat viac ), az potom sa pytam vo forach. a teda pytams a fakt malo. a dokonca aj tu sa teke temy uz vyskytli a viackrat.

rec je patri medzi prejavy vyssiej mozgovej cinnosti a chce cas, naucit sa to, dieta sa masu dostat vyvojovo do urciteho stadia. tu nejde len ovydavanie zvukov, ci slov, ide o pochopenie vznamu, schopnost pouzit slova a pretavit do slov, viet svoje myslienky. je to mnoho psychickych procesov.

kamosky syn je autista, ale on do 3r nehovoril a v ani zvieratka dlho napodobnovat nevedel. dokonca este do 4r hovoril s tazkostami.
a aj presne ako tu pisu, chlapci casto zacinaju neskor.
tiez neskor hovoria deti z viacjazycnych rodin.

tu mas nieco o reci a uvadza sa tam, ze dieta vie svoje predstavy pretavit do pojmov az pred 2r. staci si pozhanat info.
https://referaty.aktuality.sk/poruchy-reci/refe...

nika_m
5. júl 2020

Podla mna je to este ok, ak vidis, ze rozumie a pocuje hlavne tak to rozrozpravanie je len otazk casu 🙂 ja napr mam sesternicu a mama mi hovori, ze ju sme nepoculi ani hlasku povedat pomaly do zakladnej skoly 😳

radkaradix
6. júl 2020

Aj moj (18m) len huci, ked nieco chce. Ale vie zavolat tata na tatina. Myslim si, ze nevola mama, lebo mama je mu stale za zadkom 😂 cize vie len tata a potom to, co tvoj. Ham, mnam, zvieratka napodobnit, najnovsie 'tam'. A uz len ukazuje, kde co je a kam ideme. 😂

nektarinka
11. okt 2020

Pozrite "Kniha o detskej reci" - da sa stiahnut v elektronickej forme zdarma. Napisali mamy logopedky - krasne vysvetleny cely recovy vyvin u slovensky hovoriacich deti od narodenia do 3 rokov, rozne aktivity a strategie ako rec rozvijat 😉

majusska202
11. okt 2020

Ahoj ja mam síce druhé dieťa ale tiež som v panike ma 19 mesiacov a je mega bieda a rečou. Akože poviem mama, tata, baba, toto. Je to vraj dosť ale môj syn v roku a pol skladal vety sklonoval.!!! Mam kamošku logopedicku a ta mi povedala ze ak po 2 roku života nezačne hovoriť tak to treba riešiť. Takže bud kľudná co sa týka reči ešte.

zuzuliennka1
11. okt 2020

@majusska202 ja mam syna, kt. bude mat 3r v decembri. od 2r to tak nejak riesim cele a vsetky logopedicky sa vyjadrili, ze ak riesit, po 3. roku... takze evidentne co logoped - to iny navod. Inak z vl. skusenosti - s 2r dietatom u logopedicky neporiesis “nic”, take dieta este neudrzi cielenu pozornost a jedine, co vam odporucia, je rozpravat sa s dietatom v jednoduchych vetach, 2-3 slova max., vsetko pomenovavat,.. ale necakaj, ze navsteva logopedicky je ako navsteva nejakej “carodejnice” a dieta sa rozkeca, to vobec

blah24
11. okt 2020

Muj syn na me zavolal mami az ve 3rokach.

ankare
11. okt 2020

Podľa mňa je Vase dieťatko uplne zdravé a v poriadku. 😊