15 mesačný nehovorí významové slová

venividivikinka
19. sep 2020

Ahojte, chcem skúsenosti/rady/upokojenie, ale prípadne ma odkážte aj na odborné postupy, ak viem nejako pomôcť...

môj 15-mesačný druhorodený syn nehovorí, no... povedzme, že fakt nič. Prešla som fóra, že čo píšu mamičky, a naozaj nevie povedať nič z toho, čo iné deti v tomto veku. Vie napodobniť, ako robí koník (čo vlastne nie sú slová), veľmi výnimočne vie "ha-ha" ako pes, ale neznie to teda moc ako pes. inak dookola opakuje tie svoje slabiky tudududu, taááa a nenene totone, ale nemajú význam. Zmysluplné slová tam proste nie sú. "tata" hovorí na všetkých ľudí, ktorých má rád, "mama" ani nepovie, "taáa" hovorí na mačky a psy. inak väčšinu dňa keď niečo chce tak na to ukazuje a húka a jačí.

V iných smeroch sa mi zdá byť OK - chodí dobre, jemnú motoriku má peknú, pohyb dobrý, rozumieť podľa mňa celkom rozumie. Vie doniesť, podať, atď. ale napríklad nevie veľa veci ukázať na obrázku alebo v priestore, zjavne niektoré slová proste nechápe (napr kde je slniečko, kde je braček, kde je auto). Dosť často ma bije (bránim mu v tom) a hrozne často sa rozčuľuje. veľmi ťažko ho zaujať knižkou.

Trápi ma to. prvorodený je vysoko inteligentný a tak som to, že je tento druhý pomalší, brala ako normálne - nemusí byť každý génius. Lenže toto už podľa všetkých zdrojov je naozaj zaostávanie. máte niekto skúsenosť? ďakujem

abbey1
19. sep 2020

Toto skutočne nie je žiadne zaostávanie. Kľud a užívaj si zdravé dieťa.

ajka0207
19. sep 2020

@venividivikinka naša má 16 mesiacov a ja už ju volám " maňaňa" lebo to je fakt jedine čo hovorí :D ale je to primerane veku.

hariet
19. sep 2020

wow, odbore postupy? Vsak to je uplne v pohode a normalne co popisujes. Nas hovori papa, cica, ham ham, mama, tata, hav hav a ostatne to co popisujes ty a zda sa mi niekedy az velmi mudry 😀 Tes sa zo zdraveho dietata <3

nikpa
19. sep 2020

@venividivikinka zbytočne stresujes, ked po 2 rokoch nezačne rozprávať potom treba začať niečo riešiť ale to je naozaj najskôr. Podľa toho co píšes, je úplne v pohode

venividivikinka
autor
19. sep 2020

@hariet mas pravdu, znie to smiesne, ked to citam :D ja som vedec. uplne mi to prislo k veci, ale hovadina je to, vdaka za upozornenie, pousmiala som sa nad sebou.

https://www.fedu.uniba.sk/fileadmin/pdf/Sucasti... nasla som tuto peknu knizku. trosku ma upokojila. a su tam aj tie "odborne postupy" pre rodicov - vedcov :D ako som ja

nikiki29
19. sep 2020

@venividivikinka môj prvorodený má takmer 19 mesiacov a je na tom len o trošku lepšie. Povie mama, tata, bááá, na, napodobňuje pár zvierat... pediatrička nás pošle na kontrolu sluchu okolo 2 rokov ak sa dovtedy nerozrozpráva... no rozumieme si všetko, ja si myslím, že to príde 😊 teda dúfam...

evkakozickova
19. sep 2020

@venividivikinka môj ma dva roky a ešte mi nepovedal súvislú vetu.

kataina
19. sep 2020

môj syn ked mal 2,5 roka vedel povedať asi dve slová za sebou. Napr. mama poď, toto chcem... nevedel rozprvať, ukazal na niečo a povedal akesi "ííí" tak som vedela čo chce. Ale vedel celu abecedu, velke aj male písmena a v pohode si čítal, čo bolo na bilboarde napísane-iba po písmenách, nie slová. Potom 2,5 ročny musel isť do školky a asi za 2 týždne dosť normalne začal rozprávať. Tiež som si robila starosti... Nevie R ani L už je druhák na ZŠ, je nadpriemerne nadaný, od 4.r číta knihy,... mohla by som rozprávať

kataina
19. sep 2020

ked mal 15 mesiacov nehovoril nič iba "ííí" a ukazal prstom

janickacrazy
19. sep 2020

@venividivikinka má iba 15 mesiacov, čo by si chcela? aby ti hovoril vo vetách? áno, sú také deti, aj moj druhorodený bol taký mudrlant, ale vačšina detí v tom veku je na tom podobne ako tvoj malý, aj horšie, moj tretí syn do 3 rokov nepovedal vobec nič, ale to je už extrem a on má oneskorený vývin reči, no do 2 rokov určite máte čas, uvidíš potom, ak nezačne rozprávať, tak možeš riešiť lekárov

majamat
19. sep 2020

@venividivikinka podla tpho co pises, vyzera to tak, ze pre neho tie slova vyznam maju, len nezneju tak,a by sme im my rozumeli, proste ma svoj jazyk. sama popisujes, ako vyjadruje nieco konkretne,t akze to vyznamove slova su, eln nespravne vyslovene. tazko povedat cim to je, ale je tu velka sanca, ze je to OK. to sa uvidi casom. teraz je skoro to riesit.

mogaa
19. sep 2020

@venividivikinka naša malá hovorila ešte v dvoch rokoch na každého mama, potom začala rozlišovať tak všetky ženy boli mama a muži dede😉až v 2,5rku sa naučila teta a ujo...dovtedy sme jej to mohli vysvetlovať akokoľvek že teta , ona povedala ne mama

lucka_ke
19. sep 2020

kúp mu také leporelká, aby v nich boli veci ktoré má rád, napr. ak má rád autá tak s dopravnými prostriedkami, alebo vláčikmi, lietadlami, môjho syn napríklad vôbec nezaujímali zvieratká, ale mal rád leporelká s vecami skoro ako šlabikár - lopta, kniha, stolička... tam ukazoval a snažil sa povedať čo to je
a ešte ho bavili farby - tie sme sa učili na kockách - podaj mi červenú kocku, teraz žltú a teraz modrú a stavali sme vežu, alebo garáž pre autá

ivangeline
19. sep 2020

Ukazuj mu a pomenuvavaj veci ako píšu. Ja som sa takto rozprávala s malým a on teraz 20tich uz vety začína skladať. A to vraj chlapci sú v reči pomalší... Teraz sa snažím (menej času) takto aj s mladšou ale zatiaľ si ide svoje. 😂 No drkoce si veľa. ☺️ Určite si nemyslím, že je tvoj pozadu. Niektoré deti sa rozhovoria v 3 rokoch!

janinamojka
19. sep 2020

@venividivikinka neboj sa, moj syn mal dva roky a síce pusa mu išla ako mlyncek ale on nepovedal jedno normalne slovo, uplne nezmysly tarat.. Cumlík bol,, dodo,,.. Papat,, ede,,.. Boli sme na logopédii, tam mu urcila ze ma rok opozdeny vyvin reči ale ze je to ok.. Len sa s nim rozprávať vela, ale nie zdrobnelinami ale riadnymi slovami opakovat mu to... A išiel v pohode aj do škôlky, aj skoly.. Dobehol to a naraz zacal krasne hovoriť.. A terwz ma 12 a fakt niekedy by som bola rada keby bol uz aj ticho občas 🤣🤣

siska53
19. sep 2020

@venividivikinka tak potom.moje deti boli riadne zaostale! 😂
Zacali hovorit az po 2,5roku, dovtedy len slabiky..

Mas normálne dieta!!!! Neblbni!!!

sara07
19. sep 2020

skús si naštudovat ovr .- oneskorený vyvin reči , techniky na rozvoj
a potom ešte hlavne české stránky expresívna dysfazia, tam je tiež vela veci postupov ako to dieta rozkecat
ano každé dieta nejde podla tabuliek, na sk nevedia moc diagnostikovat napr dysfaziu alebo tak v 4 rokoch čo je šialene neskoro, ale napr v čechách ju vedia diagnostikovat už v 18 mesiacoch , je tu aj forum na to len tam sa musiš cež hromadu balastu prepracovat
uprimne ak chceš vediet napr. skutočne odborny názor orientovala by som sa na českých odborníkov , majú v prahe špičku v tomto v europe Krejčírová Dana, má aj žiačky ,beru aj zo sk len si komplet platíš
na sk budú mat čas, je lenivy, je to chlapec atd a pri tom ked sa začne skoro makat ,dieta nastupuje normálne do školy a urobí aj vš a ani niekto nevie že bolo niečo
ako uprimne mama a to že nevie vyznam niektorých slov by som spozornela ,skus si to naštudovat a uvidíš sama, sama si vieš porovnat deti
alebo je aj blog tichysvet kde popisuje ako makali čo robili, chodili ku krejčirovej
ak niečo napíš dam ti bližšie info ak budeš mat pocit že ano
PS : prosím nekamenovat ma poznám vela deti vrátane môjho čo zbytočne stratil čas, zbytočne dobiehal, zbytočne sme čakali na zázrak ktory sa nestal, museli sme ho odmakat
http://tichysvet.blogspot.com/
má tam aj napr testy čo malo dieta zvladat, skus preluskat

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sara07
19. sep 2020

ale je rozdiel ked len menej rozprava a ked nerozumie vyznamu slov, aj ked ich nevie povedat ani zvuk priradit napr mu mal by vediet ukazat prstom ,tá druha čast by som spozornela

simona92101
19. sep 2020

@venividivikinka kazde dieta je ine,ale urcite tvoje nieje pozadu!dam ti priklad: moja 18m dcera beha od 1 roka a to doslova,ona nechodi ale beha od rana do vecera naspeedovana ako vevericka.co sa tyka motoriky,pohybu je veomi popredu.recovo je na tom tak normal,cca 30 slov,klasiky ako mama baba dede,vsetci bradati chlapi su tata 😀 ked mala rok vedela povedat slova ako zips a chvost alebo vtacik,ale lahke slova ako cica nepovie doteraz,len napodobni zvuk. A banan je u nej "tadže" 😀😀Naproti tomu,kamaratkina dcera 18m,hovori uz vety,ale chodit este len zacina. Podla mna sa nemas coho obaavat.

11iva11
19. sep 2020

Mám 18-mesačné dvojičky, chlapec a dievča, nič zmysluplné ešte nevedia povedať, a ani mi to nenapadlo zatiaľ riešiť...

scorpionflower1
19. sep 2020

@venividivikinka podla mna to zaostavanie nie je. Ja poznam chlapca, ktory ma 22 mesiacov a hovori to co tvoj. Ak ukazuje na veci, drzi ocny kontakt a mas pocit, ze s tebou komunikuje neverbalne a rozumie, co vravis, tak je ok. Ja som tiez v tomto veku (ked mala dcera 15 mesiacov nad tym rozmyslala, ci vsetko ok, lebo nic moc nerozpravala okrem mama, tata, ham a teraz ma 21 mesiacov a vie povedat uz min. 50-60 plnovyznamovych slov)

nika_m
19. sep 2020

Moj syn ma 19m a je to tiez len mama, tata, baba, papa, mnam a najnovsie oblubene slovo toto a ukazuje na vsetko :D este aj havo vie len tak skomolene napodobnit...este tomu nechavam cas...rozumie nam, pocuje

panelacikova
19. sep 2020

@venividivikinka nečítam diskusiu, len vlastná skúsenosť... moja dcéra povedala vo veku 3 rokov cca 10 slov. ostatné hatlanina.... až som sa bála nástupu do škôlky. tam si učiteľky poradili a ona sa rozkecala. nerieš 1,5-ročné dieťa, veď to je úplne v pohode....

bavlnka92
19. sep 2020

@panelacikova som rada že existujú aj také deti ako moje.. lebo väčšina sa k tomu neprizná 🙊