10 mesačné dieťa sa nestavia na nožičky.

5. nov 2019

Ahojte 10 mesacne dieta sa nestava na nozicky, iba pre prekrúca zo strany na stranu alebo robi valceky po koberci a nestvornozkuje.Je to problém?

pribinak
5. nov 2019

Pýtaj sa k fyzioterapeutke a na neurológie, aby skontrolovali svalový tonus
Nie je to ziadna tragédia, ale 10mes. by mohol byt uz akčnejší

cica8
5. nov 2019

Bud kľudná, moja mala tiež problém a všetko bolo ôk a aj je ôk, nenahli sa, dieťatko vie kedy ma svoj čas to len dnešné maminky sú dáke rýchle žeby ich deticky sa stavali na nožičky dobre ze nie hneď po narodení...

haluta
5. nov 2019

Choď si ak sa ti nezdá. Mne sa nezdalo a všetci mi vraveli, že to prežívam a vyzerá to vážne :(

mogaa
5. nov 2019

10mesačné má čas stavať sa na nožičky....pokiaľ sa ti plazí a prejavuje snahu dostať sa z bodu A do bodu B - tak nerieš(hlavne ak sa ti dostane tam kam chce).....je otázka času kedy začne štvornoškovať....Naša začala tiež štvornoškovať v 10mesiacoch, v roku sa začala stavať popri nábytku a do priesoru sa pustila až cca 15-16 mesiacov...Pre istotu to spomeň doktorke, pokiaľ sa jej niečo nebude pozdávať sama ťa pošle na rehabilitáciu alebo na neurológiu...ked je na brušku, začne krčiť nôžky aby sa chcela dostať na štyri? akoby vystrkovala riťku?aj naša predtým ako začala štvornoškovať válala sudy, potom prišla na to ako sa dostane na štyri a to sa nejakú dobu len pohupovala až potom začala štvornoškovať ako gula🙂 tiež to bolo nejako koncom 10.mesiaca....alekludne to môže byť aj v 11.mesiaci, kamarátke začali dvojičky až v roku a to denno denne od mala cvičili vojtovku

autor
5. nov 2019

@haluta a čo zistili tvojmu dietatku?

autor
5. nov 2019

@cica8 a kedy ti mala začala chodit?

autor
5. nov 2019

@mogaa na brušku velmi nechce byt, ked je na brusku tak sa pretaca a valcuje po koberci, ked ju skusam dávať na styri tak plače, a nechce isť na štyri.

mogaa
5. nov 2019

a predtým ti bývala na brušku? a vydržala tak? teda kým začala valcovať sudy🙂...ono ak sa dieťa naučí niečo nové tak potom to dokola opakuje - teraz sú nové sudy a baví ju to🙂ak sa dostane naozaj tam kam chce, ona nemá potrebu skúšať niečo iné.....treba ju stimulovať hračkami aby mala snahu dostať sa k hračke.....ale ak ti už valcuje po celej izbe - nerieš je to naozaj otázka času....musí na to sama prísť že dostať sa niekam na štyroch (k hračke) je jednoduchšie ako valcovať sa k hračke🙂naša napr, už keď zistila ako sa dostať na štyri, tak len krútila zadkom a pohojdávala sa - nevedela prísť na to ako sa pohnúť🙂a zo začiatku ani nechodila klasicky štvornošky ale jednu pokrčenú nôžku si dala dopredu a druhou sa prisunula a až neskôr prišla ako normálne štvornoškovať....sú deti ktoré pred štvornoškovaním, neválajú sudy ale posúvajú sa v sede so zadkom🙂už teraz skúša a to je dobre, treba jej dať čas aby na každý pobyb prišla sama....čo najviac ju naháňaj ty na štyroch🙂možno odkuká😉

lenka765
5. nov 2019

Sada si? Plazi sa? Stavať sa ešte vôbec nemusí..

autor
5. nov 2019

@lenka765 sada ak ju dam sadnut, ale nepada s nou, plazi sa ale hlavne sa na zadočku toči, plazit sa jej velmi nechce..

autor
5. nov 2019

@mogaa no praveze sa jej plazit nechce skor ide do zadu ale vselijak sa pretaca z bruska na chrbatik a naopak

ivkazba
5. nov 2019

Môj brat mal rok a len sedel, ani sa nestaval, ani neštvornožkoval, proste bol lenivý. Až ako 1,5 ročný začal rovno chodiť. Každé dieťa je iné, najhoršie ak niekto všetko sleduje príliš podľa tabuliek.

ivkazba
5. nov 2019

Môj brat mal rok a len sedel, ani sa nestaval, ani neštvornožkoval, proste bol lenivý. Až ako 1,5 ročný začal rovno chodiť. Každé dieťa je iné, najhoršie ak niekto všetko sleduje príliš podľa tabuliek.

pribinak
5. nov 2019

Toto co popisuješ je na 10 mes. dieta naozaj slaba aktivita. Nebudem ti tu vypisovať ze ine 10 mes. deti uz same chodia a tak, ale urcite sa pýtaj fyzioterapeutke, aby si pozrela svalstvo. Nemusi chodit, ale urcite by mala vediet viac.
Fyzioterapeutka ti ukáže par cvikov, cim skor s nou nieco začneš cvicit tym lepsie, lebo cvicit uz s veľkými detmi je obtiažne
Mizno by jej pomohlo aj babyplavanie

mogaa
5. nov 2019

ak sa ti ani poriadne neplazila - zbehni na rehabilitáciu , rehabilitačný ju pozrie či je potrebné cvičiť....v podstate sa ti len pretáča a to je málo...alebo nech sa na ńu pozrie pediater, ten ti povie či ešte počkať alebo dáte cvičenie...ono nestačí že dieťa urobí nejaký pohyb - dôležité je vidieť či ho robí správne....ak sa plazí len dozadu neviem či je to ok....teda viem že zo začiatku je to normálne, len si myslím že v 10.mesiacoch to už môže byť málo

mogaa
5. nov 2019

len lekár ti vie zhodnotiť či to stačí a počkáte alebo je lenivá a dáte cvičenie, prípadne vylúči iný problém....na jednej strane je ok že sa dostane akýmkoľvek spôsobom k hračke(pretáčaním alebo na zadočku), na druhej strane stále sa nevie poriadne ani plaziť a ani si sama nesadne, takže vie sa len pretáčať....ale ako som písala, treba ju vidieť, lebo ak sa plazí správne dozadu - tak ju musíš stimulovať hračkami na plazenie dopredu, z plazenia sa ti môže akoby odrážať jednou nôžkou dopredu a druhú len pritiahne a potom štvornoškovanie....ale deti bežne môžu všetko preskočiť a začnú sa rovno stavať na nohy....ale ak sa ti neplazí dopredu - tak by som riešila rehabilitáciu, tam ju rehabilitačný pozrie či je len trochu pozadu alebo má nesprávne pohybové vzorce či oslabené určité svaly....

sapetka
5. nov 2019

Isla by som k neurologovi

mogaa
5. nov 2019

tu máš napr.písané že aj plazenie dozadu je ok a dieťa ktoré sa plazí len dozadu môže skôr začať štvornoškovať ako sa plaziť dopredu....
https://babetko.rodinka.sk/starame-sa/psychomot... ale teda je to 7-9.mesiac, takže len lekár ktorý vidí dieťa ti povie či čakať alebo budete musieť cvičiť alebo vás pošle ešte k neurológovi

mogaa
5. nov 2019

Ak sa u vášho dieťaťa do jeho prvých narodenín neobjavuje žiaden záujem o mobilitu, t. j. je jedno, či ide o plazenie, lozenie, kotúľanie sa, posúvanie sa na zadočku v sediacej polohe, ak sa nenaučilo používať ruky a nohy v koordinovaných pohyboch, alebo aspoň súčasne, mali by ste na to pri najbližšej návšteve upozorniť vášho detského lekára.
Myslite aj na to, že predčasne narodené deti dosahujú tieto a iné míľniky vo svojom vývine o niekoľko mesiacov neskôr ako iné bábätká.
Dôležité vedieť – 10 % všetkých bábätiek nelozí.
Ešte pred pár rokmi boli experti toho názoru, že lozenie jednoducho patrí k zdravému normálnemu vývinu. Dnes už vieme, že ak aj dieťa nelozí, je všetko v poriadku, pokiaľ je inak aktívne. Lebo plazenie sa a lozenie nie sú nevyhnutné prechodné formy na to, aby sa dieťa naučilo chodiť.

autor
5. nov 2019

@mogaa ruky používame dosť :D

mogaa
5. nov 2019

nejde o ruky, podstatné je, či sa ti vedome vie presunúť akýmkoľvek spôsobom k hračke ktorú chce ....teda ak vidí hračku o 2m ďalej a dostane sa k nej válaním sudov - je to stále ok....nie každé dieťa je tabulkové, je uplne bežné ak daný pohyb robí dieťa aj o 2-3mesiace "pozadu " podľa tabuliek....tým lozením len dozadu som si nebola istá, ale vidíš je to ok, treba ju naozaj len stimulovať hračkami ako bolo v texte - dávať ich trochu ďalej od nej aj do strán ale meter dva od nej,,,,kludne ju posaď na zem, o meter od nej doprava (alebo doľava) hračku, musí si lahnúť a dogúľať sa k nej, jej sa musí samej podariť miesto lahnutia dostať sa na štyri...deti sa žiadny pohyb nemajú nasilu učiť, podstata je v tom že samo dieťa musí zistiť ako daný pohyb urobiť a tým že stále skúša sa mu daný pohyb skôr či neskôr podarí - potom ho už bude opakovať vedome

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lydia24
6. nov 2019

Môj syn sa ešte tiež nestáva na nohy má 10m a začal sedieť asi tak pred mesiacom a pol sám ani nestvornozkuje len sa plazi, vyzerá to ako keby plával 😁 sú detičky ktoré sa začnú stavať až okolo roka a potom po pár mesiacoch sa pustia samé ..chce to len čas ☺️

autor
7. nov 2019

@lydia24 moja sa plazí lenze nevie sa doplazit k hracke, ked jej to nejde začne plakať a prevrati sa na chrbatik

autor
7. nov 2019

@stvura normalny vyvoj ? ako to myslís??

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lydia24
7. nov 2019

Ona na to príde chce to len čas netreba to siliť a sedí Vám aspoň? Ja ak si nie som istá pýtam sa dr môj synček je tiež pomalší, dcérka sedela v 5m a v 10m už chodila popri nábytku a sama sa pustila v 13m a synček začal sedieť teraz nedávno a aj sa plazit teraz v 10m. Ale ešte sa nestavia zatiaľ.

autor
7. nov 2019

@lydia24 sedí ked ju posadíme ale sama si nevie sadnuť tvoj si vie sam sadnuť ked neštvornozkuje,??

lydia24
7. nov 2019

Áno taký týždeň do zadu sa naučil, na zemi keď ležal tak sa bál sadnúť ale teraz už bez problémov 🙂

cica8
7. nov 2019

Cca pred dvoma týždňami, je veľmi opatrná