@rozculena U nas je odbor fyzioterapeut, co je pribuzne, len zamerane na viacero pohybovych aparatov a s dlhsou praxou pre uznanie, ak sa nemylim. Problem s chrbticou dokaze casom sposobit aj vznik problemu napr. v koncatine (noha) a niesom si isty, ci chiropraktik riesi aj tuto cast tela rovnako obsirne ako to robi fyzioterapeut, kedze ten by mal komplexne cloveka zmobiluzovat, nielen jednu cast tela. Ale to je len moj laicky pohlad...
@lumi112 ja každé ráno vstávam ako zombík,všetko ma bolí,hlava ma bolí,tiež mám posunuté stavce v krčnej aj krížovej oblasti...
Si na omyle,ak si myslíš,že cvičenie ti úplne odstráni bolesti.Ja teda neviem,aké strašné máš tie bolesti,ja neužívam žiadne lieky,iba občas na hlavu,ak sa to nedá vydržať.Neurológ mi pred rokmi povedal,že stav sa mi bude len zhoršovať.
SM systém nie je vhodný pre každého.
Hlavne necvič,ak ti cviky spôsobujú bolesť,musíš len potiaľ,pokiaľ to nebolí.
Mne fyzio aj pouvoľňuje,lebo mne všetko strašne tuhne.
na Slovensku nie je žiadny chiropraktik,aj keď sa tak oni sami nazývajú.
Náš systém na Slovensku nepozná profesiu, dokonca ani termín chiropraxia či chiropraktik. U nás neexistuje ani štúdium chiropraxie. V iných krajinách sa dá táto profesia študovať a získať titul doktor chiropraxie. Toto štúdium je väčšinou 4-5 ročné a zahŕňa hlavne medicínske predmety.
Rozdiel medzi chiropraktikom v zahraničí a u nás je značný. V zahraničí človek po vyštudovaní chiropraxie na univerzite dostane diplom a je oprávnený liečiť ľudí ako každý iný odborný lekár. Často krát je pacient na žiadosť všeobecného doktora poslaný k chiropraktikovi. Úkony u chiropraktikov v zahraničí preplácajú zdravotné poisťovne, čo je veľká výhoda pre pacienta, ktorý ušetrí nemalé peniaze.
Žiaľ, na Slovensku tomu nie je tak, neexistuje u nás škola na štúdium chiropraxie. To má za následok, že v našich končinách je iba veľmi slabé povedomie o tom, kto je chiropraktik a čo je chiropraxia. Človek nemôže získať lekársky titul, tým pádom nie je považovaný za lekára. Avšak vždy môže ísť niekto študovať chiropraxiu na zahraničnú univerzitu a následne vykonávať prax (aj keď “neoficiálnu”) u nás na Slovensku. V očiach nášho štátu však nemá jeho titul žiadnu váhu. Stále sa však nájdu zanietenci chiropraxie, ktorí absolvujú potrebné školenia a kurzy a vykonávajú terapie v tomto odbore aj napriek tomu.