Zlomenina kosti na ruke a , ako mu pomôcť?

nito
19. aug 2019

Ahojte syn mal cez vikend uraz ruky. Zlomenina kosti predlaktia. Napravali mu to pod narkozou. Dnes mu maju robit kontrolny rtg pokial ruka odpuchne. No palcek mu neodpucha vobec. Ako mu pomoct? Cvicit s prstekmi cvicime. A este cim mu zlepsit hojenie zlomeniny? Dakujem za rady a skusenosti

wetsel
19. aug 2019

@nito Zlomenina na hojenie potrebuje len čas, ja by som odporučila kolagén vo vitamínovej forme majú aj v práškoch.

ildiko36
19. aug 2019

@nito ja by som este s tymi prstami bars necvicila..preto to dali do dlahy po operacii aby sa stym nehybal.je to normalne ked je to opuchnute,
pri zlomenine kost narusí okolite tkanivo a zily..potrebuje daaky cas na odpuchnutie.zlomenia ruky a predlaktia je nebezpecne.ked sa to zle zahoji moze doatat preudoartrozu...

nito
autor
19. aug 2019

@ildiko36 lenze jemu to kazali hned rozcvicovat, takze musi 🙂

miriamik77
19. aug 2019

Hmm tak to sa ako čudujem, že mu kázali, aby s tým cvičil. Ja som veru mala už ruky podolámané, no necvičila som ani raz hneď a tiež si pamätám, že som ruku mala dosť dlho opuchnutú.

ildiko36
19. aug 2019

@nito tak asi to potom zavysi od zlimeniny..ked chces urychlit hojenie mozes to urobyt s vyvazenou stravou..treba zvysit bilekoviny .pozri v com je najviac....mozes mu dat vigantol kvapky telo potrebuje vit.D alebo kus ho daj na slniecko...vapnik služi na obnovu kosti ale dobre to podavat s konbinaciu horcika..
Sol by som odporucila obmedzit alebo na nejaky cas uplne vynechat..sodik odvadza z tela vapnik..
Spitaj sa v lekarni podla veku dietata co odporujavu aky pripravok ...wobenzim je dobry a je aj pre deti len treba sa s detskym lekarom alebo chirurgom poradit o davkovanie

nito
autor
19. aug 2019

@miriamik77 lenze jemu musi odpuchnut nie cela ruka ale prsty na rukach a to docieli cvicenim s prstekmi, pretoze ten opuch sa vtedy zmensuje. Musia mu urobit kontrolny rtg snimok ale to iba po odpuchnuti prstov. Vcera cvicil hlavne od ukazovaka po malicek a tie prsty odpuchli. Palcekom moc necvicil a ten ma opuchnuty. Takze musi cvicit aj s nim.

nito
autor
19. aug 2019

@ildiko36 vigantol mu nerobi dobre. Uz 2-rok berieme Mollers olej, takze uz pred sme doplnali. Mne sa hlavne jedna o ten opuch,,ze ako by som mu mohla pomoct aby to odpuchlo.

ildiko36
19. aug 2019

@nito octovy studeny obklad.alebo octanova mast....a teraz mi hovory kolegina ze aj nakrajana cibula pomoze

mtsl
19. aug 2019

Nič len jemne cvičiť prštekmi. Hladkať a masírovať. Ste ešte v nemocnici?

nito
autor
19. aug 2019

@ildiko36 este sme v nemocnici, pomohlo cvicenie, roztrihli mu celu tu sadru a nechali mu to len v sadre polozene v sadre.

nito
autor
19. aug 2019

@mtsl este sme v nemocnici, prijimali nas v sobotu rano :-/

renab
19. aug 2019

@nito asi len chladit a cas....

mtsl
19. aug 2019

@nito podobne aj u nás pri prvej zlomenine. Neboj u detí sa to hojí dobre. Syn mal sadru len 4 týždne. Možno vás dnes aj pustia ak majú kosti dobré postavenie.
A vyberanie drôtu tiež nie je nič strašné. Na obed prišiel do nemocnice aby nič nejedol - prespal tam, ráno ho zobrali na 30 min na sálu, vybrali a o 14:00 prepustili domov.

nito
autor
19. aug 2019

@mtsl ano ideme domov RTG bol vporiadku. Ale este to nie je ok, pokial sa to nezrasta. Takze nas cakaju pravidelne kontroly :-/

mtsl
19. aug 2019

@nito áno, každý týždeň. Neboj pôjde to. Môj berie wobenzym, na podporu rýchlejšieho hojenia. A nezabudni ak má malý poistku nahlásiť to na poisťovňu. V tom šoku sa na to zabúda.

joja101
19. aug 2019

Uz tomu treba len cas a dufat teda, ze sa to pekne zhoji. Ale ja verim, ze ano, treba mysliet pozitivne aj ked sa to teraz zda tazke, drzim palce aby to bolo v pohode 🙂

nito
autor
19. aug 2019

@mtsl ano hned na dalsi den sme to nahlasovali na poistovni...teraz nam hovorili, ze ked sa to nezacne zrastat, zvazili by srobovanie. Ale ze to sa uvidi na dalsej kontrole. A ak sa to zacne zrastat, tak mu daju na dlhsie ortezu, tym, ze tam mal obe kosti zlomene.

nito
autor
19. aug 2019

@joja101 ano cas, oddych a opatrnost a u neho je ta sedavost nerealna 😀
Ano, som rada, ze si to po takom pade odskakala iba ruka 🙂
Pretoze padol tvarou dole pri smyknuti na nafukovacom hrade a mal okuliarky, tak prvy moment, ze ma okuliarky rozbite a dorezanu tvar, pripadne nieco s hlavou. Az ked ruku vytiahol tak sme videli, ze si to odskakala "iba" ruka.

mtsl
19. aug 2019

Nebo sa. U nás keď sme prišli na úrazovku tak dvaja doktori nad ním stáli a po prvom rongene na 90% operácia ale že sa pokúsia to napraviť. No a podarilo sa. Ale že ak sa to pohne tak po týždni operácia. Už sme po kontrole a všetko OK.
Nestresuj, čakaj do ďalšej kontroly. Všetko bude OK. Keď nie - budete problém riešiť.
Prvý krát keď mal drôt, tak Dr iba pozrel na ruku a povedal že drôtovať, a šli sme.

nito
autor
6. sep 2019

@mtsl ahoj, takze ani nas drotovanie neminulo. Prva kontrola ok, druha ukazala zrast v zlom uhle, takze mu to museli lamat a drotovat. Lenze ked sme odchadzali, tak ta jedna kost, aj po drotovani nebola uplne ok ale povedali mi, ze u deti to ma tendenciu pekne ten zrast tu kost napravit. Povedali nam, ze liecba s osteosyntezou byva cca 2-3 mesiace ale u neho to bude min. 3 a potom vyber a este fixacia s ortezou, ktoru ma uz teraz. Chodili ste este potom na rehabilitacie alebo boli na nejakom lieceni? Vdaka za info

mtsl
7. sep 2019

@nito to je strašné že mu to museli lámať. Toho som sa aj ja bála ale mali sme šťastie. Ano s tou posunutou kosťou vraveli aj nám že u detí sa to spraví. Tá liečba bude isto najmenej 2 mesiace. Oni radi na začiatku pridávajú takže sa nastavte na dlhší čas a potom budete možno prekvapení keď to dajú dole. Nám povedali 8 týždňov a ortézu dali dole za 6 a teraz druhý krát povedali 6 a po 5tich v pondelok budú dávať dole ale teraz má len odľahčenú sadry. U nás bol výber drôtu po 5 mesiacoch ale to posúvali kvôli škole v prírode a táboru... po vyberaní ho totiž 3-4 dni bolela ranka po vyberaní drôtu + vyberabie štychov. Žiadne rehabilitácie ani liečenie nebolo. Zápästie aj lakeť rozhýbal sám do týždňa. Za 10 dní už lyžoval. Teraz má sadru skrátenú a lakeť rozhýbal ešte ten deň ako mu to skrátili. Ale známej syn mal komplikovanejšiu zlomeninu ako môj a ten chodil na rehabilitáciu. Náš rehabilituje na klavíry 😀

nito
autor
7. sep 2019

@mtsl nam povedali min. 3 mesiace drot, ze to je komplikovana zlomenina. Znamu mam fyzioterapeutku a ta tiez hovorila, ze to bude treba zrehabilitovat, nakolko ta ruka je v jednej pozicii dlhu dobu a ze tam sa skracuju slachy a svaly, a bude to treba rozhybat. Uvidime mame ist na kontrolu, povedali nam, ze ta jedna kost, nie je ok, ale ze sa dokaze rastom narovnat. Lenze ja uz som voci tomu flegma, pretoze vtedy to bolo ok aj kontrola ok a na dalsej bac, treba to zlomit a drotovat, ze to je zle. Uvidime, ak by to dalej ok nebolo, tak to v BA uz nebudem riesit a pojdem do MT, pretoze tam som so specalistami velmi spokojna. V BA sa mi to celkovo nepaci, lekári su este ok hlavne na operackach ale sestricky ziadna slava. A to co je v BA nadstandard, tak u nas je bezny standard, cakala som nieco lepsie nakolko, je to specializovana nemocnica :-/

mtsl
7. sep 2019

@nito držím prsty nech je to OK, Ja som si tiež myslela že bude rehabilitovať ale nič nebolo, dali dole "sadru" (bola to taká plastová dlaha alebo čo a mal to fixované obväzom - je to 2,5 roka tak som si nie istá čo tam ešte mal) kontrola o týždeň a potom o 3 mesiace vraj vyberú drôt - nakoniec sa vyberanie posunulo na 5 mesiacov.
Teraz má zlomeninu bez drôtovania a úplne iný postup.
Úrazová ambulancia je u nás v pohode akurát to čakanie v čakárni každý týždeň je des.
Určite daj vedieť ako ste dopadli, myslím na vás.