Uhryznutie psom

5. aug 2024

Budem za smiešnu, keď prídem k lekárovi s tým, že ma uhryzol pes, konkrétne čivava?
Tetanovku mám pichnutú v roku 2010.
Starého otca uhryzol pes a malo to fatálne následky,preto tie obavy.
Majiteľ psa bol upovedomení , tvrdí, že pes v poriadku,ale čierne na bielom som nevidela.
Poprosím slušne a bez výsmechu.
Ďakujem krásne.

majkabr
5. aug 2024

Mňa dohryzol minulý rok a musela som na injekcie proti besnote, lebo tiež som nevidela papiere čierne na bielom žeby bol pes riadne poočkovaný

monsterablue
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
unicornlady
5. aug 2024

Kamarátku, keď pohryzol cudzí pes, dostala nejaké antibiotiká.

viestta
5. aug 2024

Chod k lekarovi, nam kazali doniest potvrdenie o ockovani, inac by to bola vakcinacia proti besnote. Majitel psa je povinny ho zabezpecit

pinkgirl
5. aug 2024

Jasné choď k dr., stále je to pes, nezáleží na rase.

tramtada31
5. aug 2024

Vyziadaj si očkovací preukaz

colsami
5. aug 2024

Ked pojdes k Dr na osetrenie, daju Ti ziadanku - das majitelovi psa a ten bude musiet so psom k veterinarovi po "Potvrdenie o zdravotnom stave psa - po pohryznuti psom" a na 3 kontroly. Toto potvrdenie z kontrol Ti potom musi majitel odovzdat. Je tam od veterinara zaznacene aj ako je pes ne/vakcinovany aj aka je epizotologicka situacia v mieste.

Dr Ti pri osetreni vsetko vysvetli. Ak je rana nepekna a je tam infekt, dostanes ATB.

majkabr
5. aug 2024

na uhryznutie sa nedavaju atb, bola som tak tak tetanovka a musela som nastupiť na očkvoanie proti besnote

colsami
5. aug 2024

@majkabr ano davaju sa aj antibiotika ak je ta rana zapalena a je tam sekundarne zanesena infekcia (co vo vacsine pripadov je, kedze psia papula a sliny su super utocisko bakterii).

majkabr
5. aug 2024

@colsami Mne nedali , povedali že to je uplne zbytočné . Pichli mi tetanovku, a keďže sa majitel psov neračil priznať a nevedeli to identifikovať z kameery komu ten pes patri. A potom sa majitel ozval ale preukazy nemal v poriadku tak som musela nastupiť na injekcie proti besnote. Je to seria 6 injekcii a berie sa jedna za tyžden.

lonely66
5. aug 2024

už tu padlo asi všetko.
1. ak poznáš majiteľa a ak je pes pravidelne očkovaný (žiadaj náhľad do očkovacieho preukazu) proti besnote, malo by to byť OK, ranu vydezinfikovať. ak sa nezapáli, pohoda.
2. ak poznáš majiteľa, ale pes má očkovania zanedbané, majiteľ je povinný dať psa vyšetriť na veterinu a je povinný ho sledovať (aj na veterine) po dobu 14 dní.
3. ak nepoznáš majiteľa a nevieš sa dostať k očkovaciemu preukazu, istota je istota, choď k lekárovi, pošlú ťa asi na infekčné a zaočkujú proti besnote.

Ja teda naozaj nemám znalosť o tom, žeby tetanovka bola účinná proti besnote...

lonely66
5. aug 2024

@majkabr áno, infektológ radšej naordinuje očkovanie proti besnote, lebo inkubačná doba u človeka je rôzna a môže byť (ak sa nemýlim) až 24 mesiacov. takže ak je pes (iné zviera) "nevypátrateľný", čiže nie je možné a reálne ho dať sledovať na veterine, tak očkovanie proti besnote je jediná istota...

autor
5. aug 2024

@lonely66 proti besnote nie,ale proti iným baktériám a infektom

fauko
5. aug 2024

Videla som ludi s vysokym stadiom besnoty. Asi ta najkrutejsia smrt aka existuje. Vydlab sa Na ockovacie preukazy psa, utekaj k lekarovi.

lonely66
5. aug 2024

@majkabr ale ak sa majiteľ psa priznal, zbytočne ti rýchlo pichali injekcie. pretože ak je besnota u zvieraťa už rozvinutá, a uhryzne ťa v rámci rozvinutej choroby, samotné zviera hynie do 14.dní... takže stačilo majiteľovi, ktorý sa priznal, prikázať dať sledovať psa (inak je to povinné zo zákona, do budúcna...) a ak pes ostal OK, neskapal, tak besnotu nemal. ono totiž mne pohrýzol pes dcéru, tuším je tomu tak 7 rokov a vtedy mi to vysvetľovala obvodná, aj infektologička a aj veterinár úplne rovnako. a vtedy som pozerala aj tie zákony, že naozaj, zodpovedný je majiteľ a je povinný na vlastné náklady dať psa sledovať veterinárovi a správu o zdravotnom stave psa poskytnúť osobe, ktorá bola uhryznutá

lonely66
5. aug 2024

a autorka, áno, proti iným baktériám a infektom je tetanovka OK. ale nemôžeš si byť nikdy istá, ak nemal v poriadku očkovania proti besnote.... ale ako píšem, stačí zviera sledovať 14 dní...

lonely66
5. aug 2024

@fauko kde si videla? a ako sa prejavuje a kedy nastáva najvyššie štádium besnoty?

lonely66
5. aug 2024

autorka, ešte dodám záver našej skúsenosti: psa sme vypátrali (to bola hotová detektívka, lebo tých drbnutých yorkshirov bolo na mraky a kým sa mi dcéra priznala, že ju hryzol a ukázala ranu, tak panička stihla zmiznúť domov. všade naokolo panelákov kopu, vysokých po nebesá.... vieš si predstaviť. chodili sme od dverí k dverám, pýtali sme sa, pátrali. no hrozné. dcéra vyčerpaná, ja nasratá, vystrašená a vyčerpaná zároveň. napokon sme ju našli a panička s kľudom: on je očkovaný. tak som žiadala náhľad do preukazu a áno, bol, ale pred 3 rokmi, čiže očkovanie už neúčinné. tak som ju okamžite požiadala, aby šla so psom na veterinu (máme ju cez cestu). zdráhala sa, žiadala finančnú náhradu. jasne som jej povedala, že nie. že je jej povinnosťou mať psa očkovaného a ak nie je, tak podľa zákona znáša všetky náklady na vyšetrenie psa ona. pes musí byť vyšetrený behom 14. dní 3x (sú tam presne stanovené dni). kópiu správy o psovi mi musela dať. našťastie "náš" pes nemal besnotu. a ubehlo odvtedy už dosť rokov, takže je to OK. ale ja by som neustúpila ani za nič. ak si majiteľ zaobstará psa, nech si znáša následky, keď ho nevie udržať na uzde...

belllinka
5. aug 2024

Tetanovka posobi proti roznym bakteriam a infekciam?? A tetanus sa da chytit od psa?? Vazne?

colsami
5. aug 2024

@majkabr zbytocne bolo mozno v Tvojom pripade pri tej rane. Ako hovorim, pri 90% ranach po uhryznuti tie atb treba, inak je krasny problem na svete.

@lonely66 mas moj obdiv ze ste to dotiahli tak ako bolo treba, aj s majitelkou psa a nedali ste sa, aj ked to stalo cas a nervy, viem si predstavit. Aspon nejaku lekciu panicka dostala. Ti majitelia su nepoucitelni, polovica sidliskovych superpsickarov s malymi psami tie psy fakt nema v poriadku (chodia na vakcinacie ledabolo a k veterinarovi tiez velakrat az ked je pes jednou nohou v hrobe), takze byvaju zbytocne ohrozenie pre okolie, este ked su tie psy nevychovane, co zial vo vacsine pripadoch su.

autor
5. aug 2024

@belllinka ty o čom točíš? myslíš, že len ty ovládaš, čo je tetanovka a ako prísť k tetanusu? vážne? choď rýpať inde

belllinka
5. aug 2024

Normalne sa ta pytam, ci si myslis ze tetanovka posobi proti roznym bakteriam a virusom?

katica06
5. aug 2024

Treba ísť doktorovi a vypýtať potvrdenie o očkovaní od majiteľa. Mamu uhryzol pes v oblasti lýtka (stredného vzrastu) očkovaní síce bol ale mama chodila pol roka k dr na čistenie rany bolo to fakt nepríjemné, lebo sa to stalo na štedrý deň

lonely66
5. aug 2024

@colsami Ďakujem. jediné, čo som mala vtedy v hlave, bolo to, že žijeme blízko rôznych krovín, kriakov, neďaleko máme aj lesíky... keď som si predstavila situáciu, že ten pes sa vážne mohol hoci len na 5 minút kdesi "zamotať" a naďabiť na nejakú líšku alebo čo... nebolo mi všetko jedno. v záujme bezpečnosti dieťaťa som zistila všetko, čo som zistiť mohla a konala som. veľa mi poradila aj lekárka dcéry, ktorá býva o panelák ďalej a jednoznačne trvala na tom, že ak pes prehryzol kožu a vytiekla hoci len kvapka krvi, pes musí na vyšetrenie. a ak ho nevypátrame, tak dieťa na injekcie... tak som urobila, čo som len mohla, aby som dcéru čo najviac uchránila... verím tomu, že ak ten pes ešte dnes žije, že má všetky očkovania na poriadku 😀

alickapusinka
5. aug 2024

Mňa minuleho roku uhryzol pes tiež francúzsky buldoček a musela prísť majiteľka z očkovacím preukazom dostala som injekciu a išla som domov bolo všetko v poriadku.Prosím chod nebudeš za smiešnu pes je vždy iba psom.Majiteľ musi ísť zo psom k veterinárovi ten mu da papier pre infekčne oddelenie.To je jedno či malý či veľký pes vždy treba ísť na ošetrenie nevieš či niečo nemá aj ak malý pes.Chod vidiš pre tvojho dedka to malo veľmi zlé následky.A bola som aj aj na kontroli som chodila 5 dní.

vkatush
5. aug 2024

Mamu minulý rok kusol jeden z našich (zakliesnil sa v plote, nevedel vyjsť, už sa dusil, veľmi sa bál, nešťastne trhol hlavou, že ju kusol).
Je to náš, má všetky očkovania a aj tak sme museli priniesť potvrdenie od veterinára.

colsami
5. aug 2024

Ano je uplne jedno koho ten pes, toto je zakonny postup, akonahle sa clovek dostavi na lekarske osetrenie. (Povedala by som dokonca ze aj polovica uhryznuti je vlastnym psom, velakrat aj nestastnou nahodou)

nenne27
6. aug 2024

Nie si za smiesnu, co si? Urcite k lekarovi

aimee77
6. aug 2024

Ad prakticky lekar.Preockuje TAT, nasledne k nam na infekcne.Do 72h mozme vyckat, vydame papier pre majirela psa.Ten je poviny zo zakona navstivit veterinara, ktory vysa potvrdenie o antirabickej vakcinacii psa.Pes sa sleduje 3 dni.Ak psik je OK, Vas urcite neickujeme.V pripade zapalu v oblasti rany doordinujeme ATB.Dr infektolog

autor
6. aug 2024

Ďakujem za reakcie.
Lekárka pichla tetanovku, nakoľko som nemala veľkú ranu kázala betadin a po zahojeni na modrinu heparoid.
No a poobede ešte majiteľ psíka ukaže papiere pre pokoj na duši .
Pekný deň želám všetkým a ešte raz ďakujem.