Dcérka spadla a prestala chodiť. Čo mám robiť?

bambibam
5. jan 2012

Chcela by som sa poradiť či aj Vám sa niečo podobné prihodilo a ako to bolo riešené. Moja dcéra spadla ,predpokladám ,že so šmýkali ,nakoľko sa pri nej hrala. Výška cca 0,7-1m. Odbehla som do kuchyne pre čaj a vtom rana- našla som ju už na zemi uplakanú v polohe na kolenách a hlavu mala opretú o koberec - ťažko mi opísať ako padla ,lebo som nebola pri nej. Išli sme na rengen - úplne všetko v poriadku - ani oni na dieťaťi nič iné nebadajú ako ja -nechce chodiť ,stáť . Bez opuchov,nikde ani škrabanček. ked je v izbe tak len štvornoškuje ,ale ked ju nabádam chodiť, alebo postavím plače ako by som ju s kože trhala. Skúšala som ju nechať samú pri oblúbenej poličke - postavila sa ale, ani jeden krok nespraví.Bud si sadne ,alebo sa rozplače. Dúfam ,že mi všetci nebudete písať ,že som ju nemala nechať v izbe samú a pre čaj ísť aj sňou,pretože ja sama mám čo robiť sa vyrovnať s touto situáciou a neverím ,že všetky maminy majú 24hodín na dieťatku oči nalepené.Neviem na akého lekára sa vôbec obrátiť- ortopéd,neurológ, ako dlho čakať či sa rozbehne sama?

s_katka
5. jan 2012

Možno sa len zľakla a teraz sa bojí... Držím palce, aby ten strach prekonala a rozbehla sa sama... Ak nie, asi by som sa poradila s pediatrom čo on na to.

irsina83
5. jan 2012

zlakla, treba ju nechat aby sa opat osmelila.... nam sa stalo ze mala sa si rozbehla, pravdepodobne sa niecoho zlakla lebo bola u nasich na varovke ked som sa ucila na statnice a mesiac chodila za rucicku a potom sa opat rozbehla.... pre istotu to povedz pediatricke ale ja si myslim, ze ju treba nechat tak a ona sa opat rozbehne 😉

andreah25
5. jan 2012

Ťažko radiť, ja by som určite išla znova k lekárovi, znova nech urobia vyšetrenia, rengen, možno aj CT, čokoľvek. Ak predtým v pohode chodila a teraz nie niekde bude problém. Možno by som ale najskôr skúsila neurológa (v TN neviem, no v PN sú dvaja dobrí - Dr. Kolík a Dr. Tóthová), či nemá niekde niečo cvaknuté a keď chce chodiť, ju to bolí. Napadlo ma to preto, lebo to sa stalo môjmu ocovi, keď spadol zo strechy - mohol sedieť, mohol chodiť kolenačky, postavil sa, no neurobil ani krok - pomohli len infúzky na uvoľnenie nervov a potom bola pohoda. Neviem . . . . Určite to ale nenechaj tak, treba zistiť dôvod prečo, aby sa nestalo horšie.
A neboj, ja Ťa za to, že si ju nechala samú odsudzovať nebudem, ja som išla len na toaletu a môj mi po stoličke vyliezol na jedálenský stôl po ktorom sa prechádzal, takže pohoda. Nech robíš čo robíš, zle sa môže stať, aj keby si stála vedľa malej a držala ju za ruku . . . .
Takže určite len za lekárom a držím palce nech je všetko tak ako predtým 🙂

pimpulienka
5. jan 2012

Uf. No v prvom rade je naozaj uplne nemožne od dieťatka neodisť ani na krok. To sa neda. Taktiež robim, varim a.nemam malinku stale na očiach. Asi sa dcerka veľmi zľakla, ale presne ako pišu maminky treba kontaktovať v najbližšej dobe pediatra a on potom povie, čo ďalej. Moc držim palce

bobocka
5. jan 2012

no nam sa stalo pred cca 4 mesiacmi nieco podobne.bola som s malym v dmke a smyklo sa mu a spadol.predomnou bol asi polmetra,no to bola taka rychlovka,ze som ho nestihla zachtit.aj hlavku si udrel ☹ len on sa hned pozviechal a sli sme dalej,akoby nic.no a behom asi 2 hodin sme si vsimli,ze maly kriva. a cim dalej tym viac.ja hned panika,utekali sme na pohotovost.tie najciernejsie scenare som mala napamati.na pohotovosti ho prezreli,dieta v pohode,cule,rozpraval jedna radost,smial sa,no chodzu zhodnotili ako-kohutiu chodzu.proste nedoslapoval na nozku,vyrazne krival.povedali nam,ze niekedy si dieta po pade podvedomky nozky setri.,ze niekedy na to zabudne,rano sa zobudi a bude vsetko ok.no rano sa zobudil a zas krival,tak sme zas na ortopediu utekali.doktor nam ho kazal sledovat,ze ak sa to do piatku nezlepsi,mame prist.to bol utorok. a vo stvrtok mi uz maly behal akoby nic.teda lekari mali pravdu a po pade si maly mozno nejak nozku udrel,sval natiahol a tak si ju setril.teraz je v najlepsom poriadku a lieta ako drak 😀

capricieux
5. jan 2012

tiez pridam svoju skusenost, maly mi pred rokom spadol pri hrani na preliezkach, bola som pri nom, vobec sa vazne neudrel, len krivo stupil. plakal, upokojil sa a ked som chcela aby sa postavil tak nechcel, bola som asi v 8. mesiaci cize som zavolala svojmu otcovi aby prisiel a pomohol mi, preniesli sme maleho na rukach na rontgen - vsetko v poriadku, u ortopeda - vsetko v poriadku, u neurologa - dva krat vsetko v poriadku, raz uplne mimo - DMO- blbost! aj sme sa s dokorkou chytili, trvalo to asi tyzden, uz som zacinala byt zufala, maly akurat nastupil prvy tyzden do skolky a chodil im tam po styroch, nosila som ho len na par hodin aby si len predsa zvykal a zacal naraz s ostatnymi detmi. po tyzdni hovorim manzelovi ze to bude asi o psychike lebo ked sme nozicku stlacali hociako silno tak ani nemukol, ani si to nevsimol, rozhodli sme sa ze pojdeme na vylet, to ma nas maly rad 🙂 vzali sme ho ku strbskemu plesu, mal tri roky a vozili sme sa dookola v kociariku, postupne som ho postavila a akoze mu ukazovala nieco v jazere a nakoniec presiel par krokov sam a znova si sadol do buginy, znova par krokov a nakoniec presiel toho viac a do tyzdna alebo dvoch uz bolo vsetko v poriadku 🙂

ludka140281
5. jan 2012

presne nieco take som zazila pri prvej dcere..odbehla som na wc,ona mala 1 rok a 6 mesiacov,dvere som mala otvorene,rychlo vyliezla na postel,zle sa otocila a skocila rovno na nohy.....odmietala stat,chodit,... ☹ obehala som vsetky vysetrenia,nic nezistili,bola ok...povedali,ze si len udrela nozky do panvy a je to skareda bolest,tak a teraz sa boji,lebo ju to v stoji boli....prestalo to cca po 2 tyzdnoch...ja ta neodsudzujem,naopak dietatko by uz malo bit chvilku aj same......ved nieje na balkone,ale v bezpeci a ty si blizko a odist na par sekund o par metrov je normalne,kazda z nas to robi,len nie kazda si to prizna... 😉 ak by to stale strasne plakala,tak zajdi k detskej doktorke,poradi ti kam s tym..drzim prsty 😉

lenka268
5. jan 2012

Tiez sa nam stalo nieco podobne, maly padol na kolienka a na druhy den rano zacal zdvihat jednu nozku az prestal chodit. Len plakal a ked som ho postavila plakal a sadol si na zadok. Tak som sa zlakla isla lekarovi, ved clovek hocico pocuje ze sa moze stat tak mi lekarka povedala ze dobre ze sme dosli ze niektorym detom sa rozpadaju bedrove klby a taketo veci a este ma poslala na rontgen a ortopedovi. Ja som to ale nepripisovala tomu padu bolo to ozaj take slabucke capnutie takze ma to ani nenapadlo. Medzitym sa maly ale na pohotovosti rozbehal a ked sme dosli na rontgen na radu behal po chodbe ako rychlik. Vsetko bolo v poriadku aj na rontgene. Dr mi povedala ze co ma na pohotovosti strasili ze male deti maju taky obranny mechanizmus ked si nieco udru tak si to potom setria. Doslova takto mi to povedala ze aj ked nespadol silno tak ho to boli a radsej si to setri. S pohotovosti sme prisli a maly bol ok. Uz sa to nikdy nezopakovalo. Ale bala som sa velmi takze keby to travalo aj na dalsi den urcite by som isla opat doktorke aby urobili vysetrenia.

akika722
6. jan 2012

nam sa stalo to iste,maly mal 11m ked začal chodiť,ale spadol tak sa bal. /moj mladši je o dosť opatrnejši ako starši syn/
ja som ho nenutila nejak extra,pohyboval sa plazenim a po 4roch tak sme až tak neriešili ..
a zase začal presne ked mal 1rok 😉
a s tym sa netrap že spadla a ťukla sa,je to normalne..pri mojich dvoch sa tiež neda aby som bola vkuse pri nich a roztrhla sa na dve časti ked je jeden v jednej izbe a druhy v druhej..
moji padaju ako hrušky 😅 našťastie ,nikdy to nieje nič važne 😉 tedi s tym rastu

anjelicek26
6. jan 2012

@bambibam - neda sa neodist od dietata ani na krok, a aj ked si pri nom, stane sa, mne mala spadla na hranu stola, rozrazila si obocie a to som sedela pri nej - ale zachytila ju az za trup a bum, krv vsade... co tym chcem povedat... nezabranis vsetkemu. Padnu a nie raz.

Co sa tyka chodenia, urcite sa len boji, preto aj ten plac, je to prilis cerstve. Moc by som to nesilila, mozes jej pomoct babikovym kocikom ci tlacitkom, kde bude mat istotu, ale myslim, ze to nepotrva viac ako par dni a rozbeha sa.

katrinka8
6. jan 2012

Ja ked som bola malicka, mala som 11 mesiacov, zacala som chodit, Potom som vraj spadla a tiez som nejaku dobu nechcela uz chodit. Ale potom som sa osmelila a slo to. Trvalo to sice asi aj viac ako mesiac, ale som tu a chodim 😉 Neboj sa, ona sa len zlakla - ved si bola s nou u dr. a zdravotne je v poriadku, nerob si starosti, ona sa casom osmeli. Ja by som ju nenutila, ale podporila, povzbudila. Urcite sa coskoro osmeli, neboj sa, zvedavost ju pozenie 😉 Netrap sa, nie je to Tvoja chyba, to sa proste pri detoch stava - kazde pada 🙂

usiko
8. jan 2012

mne neurologicka povedala ze taky pad je pre dieta velky sok a zmena a strach...teda moze byt, aj ked su nalezy oki, napriklad problem s motorikou, so spanim so psychikou ale spravi sa to...casom....

stanislavao
8. jan 2012

myslim, ze by ste si nemali robit starosti. ked je z lekarskeho hladiska vsetko v poriadku, tak to bude podla mna tym, ze sa zlakla. teraz jej chvilku potrva, kym sa osmeli. len ju do chodenia netreba nutit, sama by sa mala opat "otukat" a zistit, ze chodit moze. dajte tomu cas. ak by to pretrvavalo dlhsie, tak potom by bolo dobre opat ist k neurologovi, alebo mozno postaci detsky psycholog. nechajte tomu cas. prajem vsetko dobre a vela stastia.

lenocka84
8. jan 2012

nie stat sa to moze hocikomu, hlavne ju nechaj, nenut ju, musi najst v sebe odvahu, a zase zacne chodit. drz prsty nech to mate rychlo za sebou 😉

montinka
8. jan 2012

ahoj a podla mna sa len zlakla. moja mala tiez v desitich mesiacoch spadlo a potom sa asi tyzden bala chodit. a po tyzdni uz zase lietala ako drak. takze neboj ked doktori povedali ze je ok, chce to len cas a hlavne ju nenutit.🙂 drzim palce

mandragora22
8. jan 2012

ja co viem, tak vraj moj brat tiez blbo padol, ked bol malicke dieta (dovtedy uz v pohode chodil), proste padol a dva mesiace sa na nohy nepostavil a potom zacal opat chodit a uz rovno aj bezkal chvilami (aj mama, aj lekari skonstatovali, ze strach) 😉

lucia20
8. jan 2012

ak ti niekto napise, ze si ju nemala nehcat samu, tak to ani necitaj. ja keby som mala mat 24hodin pri sebe deti, tak sa bud musim rozstvrtit, aby som bola s kazdou, alebo ich mat stale pri sebe nalepene, to sa neda. a verim, ze kazdej mamine sa stalo, ze jej dietatko spadlo. kazde jedno. aj ked ho mas rovno pod nosom tak moze spadnut a jednoducho nestihnes zareagovat.

a co sa tyka tvojej dcerky..... ja by som povedala z mojho laickeho postavenia, ze asi ozaj ide o strach. mozno sa viac udrela alebo zlakla a teraz ma strach sa postavit. nam sa to stalo pri tretej. zacala chodit, spravila uz par krockov a najstarsia dcerka ju vecne natahuje, taha a neviem co vsetko a ona potom prestala na vyse mesiaca chodit. ani postavit sa nechcela. stratila istotu. teraz ked k nej ide najstarsia, tak ju uz preplieska a bezi si dalej, ale vtedy mi to ozaj prislo, ze prestala chodit prave kvoli nej.
pokial je po zdravotnej stranke ok, tak by som ju nenutila, aby sa nezatala, ale skor v nej nejako zase prebudit istotu a nejako ju namotivovat. hrackou alebo tak. ale neboj, bezkaj bude coskoro opat. drzim palce.

sivecke182
29. mar 2020

@ludka140281 nas maly nechodi od utorka tiez spadol nejako na kolena z vlastnej vysky nevyzeralo byt vazne.no nechce chodit ..cim viac tlacime tym horsie,place.. 16eho nal 2roky...
Ked bol vcera v uciacej vezi na balkone tak pekne obidve nohy polozene...inak max stoji na jednej nohe a druhu ma hore a drzime ho za ruky a tak skace...alebo ide hned na kolena..v piatok sme bolina rontgene,aj sono klbov vsetko ok...ale ze mame v pondelok zavolat ak sa to nezlepsi...neviem na ake vysetrenie nas este mozu poslat...uz sa bojim ci vobec bude este chodit...
Alebo ci ma iba blok..alebo ho moze boliet ajked mal rontgen a sono ok...
Poradte...ked to tu este niekto cita 🙂 :/
Hocico robim ,co pred tym by bol 100x pri mne teraz nic.ale ked ho prebalujeme alebo sedi na parapete tak kope/dupe ostosest.... Nepochopitelne pre mna preco nechodi :(

sivecke182
29. mar 2020

Vcera sme boli aj pri vode tam aj stal bez drzania aj sa zohinal par krat pre kamienok a hadzal do vody....ale sam nechce chodit a ani sa nepostavi ....max na kolena

sivecke182
29. mar 2020

@bambibam kolko mala rokov? Teraz mame podobne..s malym..od utorka,odmieta chodit,a pri tom nema nic,ani opuch ani cervene, rontgen aj sono ok....ako to dopadlo nakoniec s dcerkou? Viem ze to bolo davno ....ale predsa skusim....daaakujeem

bambibam
autor
29. mar 2020

@sivecke182 ahoj bolo to ťažké, ale po 5 dňoch veľkého plaču doma sme si v nemocnici vybojovali vyšetrenia, a spravili rengen od polovičky chrbtice až po koniec nôh, zistilo sa že má prasktnutu lonovu kosť, keďže už sa tam tvorila štruktúra, nič s ňou nerobili, dali nám brufen 10ml 3xdenne od bolesti. Po cca 6-7 týždňoch začala opäť štvornoškovať, a na 8-9 týždeň opatrne chodiť, ale dlho sa bála chodiť na preliezky, odražadlo, stále hľadala ruku. V tom období mala 1rok a 4mesiace ?

sivecke182
29. mar 2020

@bambibam pekne dakujem za odpoved...no nas akoze neplace ..stale auka, ale dnes pri gauci sa uz postavil aj isiel par krokov ale ze sa drzal potom au a ide radsej po 4,stale sam nechodi ,zatial je to piaty den,ale postupne je to lepsie,tak snad zacne chodit....alebo este mam obavy ci nema nieco cvaknute,ved rontgen neukaze vsetko asi no uvodime najblizsie dni ako bude dakujem vam

janus01
22. apr 2021

@sivecke182 dobry den, viem ze to bolo pred rokom, ale ako ste dopadli? My to mame teraz so synom. Spadol a nechce stupit na nozicku. Rtg ma v poriadku, len nechce chodit. Stvornozkuje

sivecke182
22. apr 2021

@janus01 ahoj no par dni nechodil tiez mal rtg v poriadku ,tak ho to asi ,,bolelo,,alebo sa bal,par dni nechcel ,nechodil,ale potom sa rozbehol ;) bolo vsetko v poriadku ..my sme to s nim mali dokonca 2 krat ..😁 pokial na rtg ok tak sa neni coho bat si myslim..mozno ma natiahnuty sval. Tak po par dnoch bude behat ..