Dcérka má 2 roky a 4 mesiace a po odstránení dlahy na nohe nechce chodiť

summergirl
22. jún 2020

Ahojte mamičky,
Viem, že už tu bola nedávno diskusia o zlomenine, po ktorej dievčatko nechcelo chodiť. My máme skôr problém, že dcéra spadla a po RTG si neboli kvôli miernemu opuchu istí či ide o naštiepenie píšťaly alebo nie, a tak jej dali preventívne na pár dní (od soboty večera do štvrtku obeda) dlahu. Po kontrole vo štvrtok zistili, že tam nič nemá a dali jej ju dole. Teraz sú to už 4 dni a dcéra nechce stúpnuť ani len na tú nôžku, ktorej nič nebolo. Keď ju chceme postaviť, tak nohy zohne v kolenách a nechce narovnať, aby sme ju náhodou nepostavili. Nemáte podobnú skúsenosť alebo nepočuli ste o takom prípade? Neviem či riešiť nejakého fyzioterapeuta alebo tomu dať voľný priebeh. Viem, že po zlomenine je to normálne a môže to trvať aj mesiac, kým sa dieťa rozchodí, ale my sme mali len dlahu a len pár dní a aj počas toho ju veselo dvíhala a obúchavala o zem, keď sa hrala, takže ani vtedy ju nič nebolelo, a ani teraz sa na bolesť nesťažuje. Vopred ďakujem za akékoľvek postrehy 🙂

nika82
22. jún 2020

@summergirl chodte za par dni na kontrolne rtg, mojej mame odhalili prasknute zapastie az po 2 tyzdnoch a to po uraze bola na chir pohotovosti, len pre opuch jej to uz nevideli ... pripadne si zaplatte jednu rehabilitaciu

simkids
22. jún 2020

tu ide o to, ze tu nohu nepouzivala na doslap, stratila cit v chodidle, nie o to, ci ju to bolelo alebo nie, postupne to pride, netreba to silit, ale nozku podporovat, aby sa na nej znova citila pevne a bezpecne, nepride to z jedneho dna na druhy, uplne ako laik, by som mozno dcerku posadila a nech si dupe tou nozkou, davala rozne podnety na nu, nech s nou doslapuje, alebo aj normalne za ruky, nech citi oporu, musi v nej najst znova stabilitu, inac sa na nu nepostavi

summergirl
autor
22. jún 2020

@simkids praveze za ruky nechce chodit vobec. Ako som pisala, ked ju chceme postavit, tak zohne nohy v kolenach a ani ich nepolozi na zem. Vcera sme si kreslili a pod jej malym stolikom mame taku malu fitloptu, co sa pouziva na rehabilitacie a do tej veselo kopala a aj na odrazadle (takej stvorkolke) chodi bez problemov, ale akonahle ma z nej zist alebo na nu vyjst tak sa zvezie rovno na kolena, ani len sa nesnazi postavit. Cely cas jej vravime, ze nozka je uz vyliecena a moze behat, ale nic.

summergirl
autor
22. jún 2020

@nika82 na chirurgii nam povedali a aj z vlastnej skusenosti viem, ze zlomenina (alebo aj nastiepenie) pistaly priserne boli. Ona sa prvy den po odstraneni dlahy stazovala na bolest chodidla, ale teraz ked sa jej spytame tak ukazuje kade tade a aj na tu zdravu nozku, takze uz ju nic neboli. A toto bolo uz nase druhe/kontrolne RTG v priebehu tyzdna (jedno jej robili v sobotu a druhe vo stvrtok), takze zlomenina to zrejme nebude.

mogaa
22. jún 2020

@summergirl skús jej tú "bolavú nôžku" previazať elastickým obväzom(že urobíte znovu dlahu)......ono je to aj psychika, treba ju nechať tak a počkať až začne sama....môže mať len psychický blok sa na tú nohu postaviť....a samozrejme dať ju na zem sa hrať, či už bude štvornoškovať alebo sa nevedome sama postaví že si bude chcieť zobrať hračku čo je vyššie uložená...tie prvé dni ju treba nechať tak a nesiliť.....koľko toľko s tou nohou hýbe a je super že chodí na odrážadle, keď bude pekne treba ju dať do bazénika s vodou(na balkón alebo na zahradu)alebo normálne nech sa člapce vo vani......koľko toľko stou nohou hýbe, tam nie je potrebná rehabilitácia a už len sama musí prekonať ten vlok a na nôžku sa postaviť.....dávaj ju nazem nech sa hrá na zemi, či už po sediačky alebo pôjde po štyroch, ona ked bude chcieť aj vylezie na gauč alebo stoličku a aj sa popri opore postupne postaví....to chodenie sa potom už rozbehne samo....len ju stále neupozorňovať a nesiliť aby sa postavila a chodila......v zápale hry sa postaví aj sama len jej to netreba stále pripomínať...

iveta143
22. jún 2020

@summergirl ak mala urobene uz 2xrtg a nic jej nezistili, tak zrejme to bude len strach,ze co ak ju to zaboli...skuste sa poradit s pediatrom o dalsom postupe,ale urcite by som trvala na rehabilitaciach...dcerka mala tiez zrejme blok v hlave,ze co ak ju to zaboli,no ona mala zlomeninu...ale po prvej rehabke sa to zlepsilo...este to nieje ono, ale aspon uz na nu stupi a prejde sama nejako....alebo jej skuste dat cizmu na nohu aby citila sa ako v tej dlahe, a uvidite ako sa bude spravat

summergirl
autor
22. jún 2020

@iveta143 ďakujem 🙂 presne váš príspevok o zlomenine som čítala - je super, že dcérke je už po jednej rehabilitácii lepšie 🙂 ...moja dcéra sa dnes postavila k umývadlu a umývala si zuby (túto činnosť zbožňuje) akoby nič a aj dupkala na striedačku nohami, keď som jej tam pustila reklamu Dedoles, ktorú tiež zbožňuje. Akonáhle sme ale mali ísť z kúpeľne preč, znovu sa dala na kolená a išla po štyroch. Aspoň teda vieme, že ju na 100% nič nebolí a je to čisto len o psychike. Ak sa to ale do toho štvrtku (to bude týždeň od kedy nám dali dlahu dole) nezlepší, tak budeme riešiť rehabilitáciu.