9 mesačné dieťa spadlo z postele

lienka1122
3. dec 2015

Ahojte zienky. Asi pred styrmi hodinami mi maly spadol z postele a udrel si hlavicku. Bola som pri nom len som sa natiahla vratit knizku na miesto a uz aj to bolo. Podarilo sa mi ho sice trochu zachytit cize nespadol v plnej sile no aj tak si tu hlavku udrel. Poplakal si cjvilocku a a za par minut bol v pohode, smial sa a vymyslal ako by sa ani nic nestalo. Cca po dvoch hodinach siel spinkat. Za to ja som este teraz vyklepana. Neustale ho kontrolujem ale nic podozrive sa nedeje. Stalo sa vam to tiez niekomu? Chcela som ist aj na pohotovoat, ale ked som videla, ze maly je culy a neprejavuje ziadne reakcie na pad tak som si povedala, ze to asi nebude nutne. No mam strach. Je mi zle, neviem zaspat, cela som este v soku. Priatelovi som to radsej ani nepovedala.

julma
3. dec 2015

Ahoj prva dcera mi spadla 4 mesacna z postele pri kojeni, total unavena z celeho dna (decko revalo nonstop) som zaspala a ani neviem ako a kedy sa skotulala, spadla, revala, dovracala sa, upokojila som ju, nakojila a uspala. Pohotovost som neriesila, dcera zije dodnes. Syn spadol tiez prvykrat asi 4 mesacny a tato posledna 10 mesacna ta sa divim, ze vsetko prezila pri tych dvoch. Sleduj ho. Neboj.

trajamusketiery
3. dec 2015

Nam sa to tiez stalo 😒 maly mal cca tolko ako tvoj , na pohotovosti sme neboli a nastastie je maly ok 🙂

zumasi
3. dec 2015

My mame dvojicky, velmi zive, odkedy sa zacali hybat padaju ako hrusky. Nestiham chytat... Neboj maly bude v pohode 🙂

gapre
3. dec 2015

Aj nam sa stalo 😖 ,mala 8 mesiacov.Vsetko v poriadku,len hrca na cele.Ale sestrin syn je stale v behu a kazdu chvilku ma hrcu na cele ,tiez Ok 😉

lusyke
3. dec 2015

@lienka1122 nasa spadla z postele ked mala asi 4 alebo 5 mesiacov. Nepamatam sa presne...no prave sa len zacinala prevalovat. Isla som len po cumlik ku skrinke vedla postele a ked som sa otocila uz letela dole. Trosku som ju stihla zachytit ale spadla rovno na hlavu. Poplakala chvilu a potom uz bolo dobre a nejavila ziadne znamky ze by nieco bolo vneporiadku tak sme to neriesili. Potom si este pamatam ze sa asi 2x skidla z postele ked bola uz starsia. Raz ked robila kotrmelce a raz ked skakala po posteli. V oboch pripadoch chvilu plac ale inak nic. Deticky maju odolnu hlavicku. No sleduj este v noci..ak sa ti nieco nebude zdat alebo by zacal vracat tak chod na pohotovost...inak to neries.

lusyke
3. dec 2015

@lienka1122 jooj a tych hrci pomimo spadnutia z postele ani neratam. Raz do gauca, potom o dlazku, o zarubnu alebo o prebalovaci pult. Nasa je na taketo udery do hlavicky expert. Ked bola mensia tak sa hadzala dozadu...takze sedela a zrazu sa hodila dozadu aj ked sedela na zemi....ked bola vacssia tak uz zas rozne pady. To proste neustriehnes aj ked jej ides rovno za zadkom. Uz sme sa zacali aj bat ze osprostie z tolkych uderov 🙂

dollynkaa
3. dec 2015

@lienka1122 ojooj poznam toto. Pokial bol pri vedomi a neodpadol nezvracal tak v pohode. Len moja vzdy ked niak padla som sledovala zrenicky.nesmie mat jednu vacsiu. A v noci ho skus raz dva krat prebrat trosku ci reaguje

pe
3. dec 2015

tie ich hlavicky toho vydrzia 🙂 aj moji popadali velakrat, cloveka vystrasi ta rana, co to spravi, ked spadnu, je to taky odstrasujuci zvuk, ale vacsinou je to len trochu bolestive, poplacu si, ale o nic nejde, toto, co pises vyzera v pohode, ze sa uz zase hral a usmieval, len treba, ako aj ine pisali, sledovat, ci sa v noci mrvi - este sa asi budi, tak ze ci je vsetko ok

simca06022011
3. dec 2015

Ja som aj letela dva krat na pohotovost :D povedia ti vzdy to iste.. 1. Hned sa rozplakal, alebo bol v bezvedomi? 2. Ako dlho plakal? Dal sa potom ukludnit? 3. Kde sa udrel -pozru ok, skontroluju zrenicky... 4. Je bdely, alebo ospaly? Sprava sa inak?
Aha nic vazne.. takze sledujte, ak by sa nieco zmenilo.. prislo by zvracanie, nieco nezvycajne... treba prist :D no nemusela som nikdy prist.. Druhy krat ked som isla, tak mala ani nechcela ist z pohotovosti.. tam si chirurgovi sadla na kolena, pokreslila, poobdivovala sestricky... a mama chytala hystericke zachvaty :D ... nechcem zlahcovat, urcite su urazy ked sa nieco stane... ale ako moja lekarka vravi, deti su na to stavane a pripravene :D kazde spadne 🙂)) Moja princezna vyzera ako nejaky chuligan, rozbity nos, hrca, modre kolena.. a mozem za nou lietat, upozornovat.... a este cim je vacsia je to horsie :D

tinqua
4. dec 2015

úrazy u takto malých detí netreba bagatelizovať, ale je fakt, že ak to dieťa je v poriadku, nemá rozšírené zreničky, nie je malátne, nie je spavé alebo nezvracia a žiadny z týchto príznakov sa neprejaví za 24 hodín od úrazu malo by to byť v poriadku....pokiaľ si nie si istá, na tú pohotovosť choď ak sa niečo takéto ešte stane, ale upozorňujem, že pošlú tvoje dieťa hneď na rtg a pravdepodobne si vypočuješ poznámky typu, že pri druhom už taká poplašená nebudeš, že dieťa ešte v živote veľa ráz padne a podobne. Moja prvý krát padla z postele v 6 mesiacoch, nečakala som to dovtedy sa len prevracala a zrazu v ten moment začala liezť....stalo sa (rtg), druhý krát už chodila a s rozbehom napálila do kovovej zárubne, hrča na hlave jak svet (ďalšie rtg)...odvtedy už spadla veľa krát, ale už ju len sledujem a kontrolujem počas spánku....treba sa na to pripraviť psychicky...na nete som si prečítala toľko vecí, že som si zakaždým myslela, že dieťa mi pomaly umiera, na pohotovosti mi doktor povedal, že otras, opuchy a iné traumy sa prejavia do dvoch hodín od úrazu zmenami správania, preto sa odporúča počkať. Pokiaľ dieťa bezprostredne po úraze neupadne do krátkeho či dlhšieho bezvedomia, vtedy treba ísť okamžite....ale samozrejme vždy konaj tak, aby si sama sebe nič nevyčítala.
@lienka1122

intrograla
4. dec 2015

No mne syn spadol ako 10 mesačný z postele. A zahučal teda poriadne. Ja som sa trašne vyplašila. Samozrejme, hneď som si čítala príspevky tu na MK a niektorí, že hneď treba na pohotovosť. To ma vyplašilo ešte viac. Nakoniec sme sa poradili so známou (zdravotník) a tá nám vravela, že ho treba iba sledovať. Či nie je moc ospalý, či je vporiadku koordinácia pohybov atď. Takže som na neho kukala hádam ešte týždeň 🙂 A všetko bolo vporiadku. Nie je to nič príjemné, ale netreba zbytočne stresovať. Kamarátke, keď spadla, takmalá bola ospalá a vracala. To by som už zvážila, či sa neukázať na pohotovosti 🙂

intrograla
4. dec 2015

@tinqua toto je dobrý a triezvy pohľad na vec ;)

lusyke
4. dec 2015

@tinqua ano doktori urcite jednaju takto ale zalezi aj od toho za akych okolnosti k urazu doslo. Jednej mojej kamaratke spadla dcerka z postele ked mala okolo 5 mesiacov a to tak ze ju nechali spat na manzelskej posteli, zrazu len poculi rachot a plac. Nevedeli ani ako spadla kedze pri tom neboli tak sli hned na pohotovost a tam im povedali ze je vporiadku ale ak sa to bude opakovat tak ich budu musiet nahlasit za zanedbanie starostlivosti. Chudaci boli vystresovani...no podla mojho nazoru to ten doktor trochu prehnal.

susminka
4. dec 2015

@lienka1122 Jasné, to sa stane. Ako píše @tinqua. Na pohotovosti ťa čaká rontgen a pokiaľ sa ti malý vidí v pohode (dnes to už vieš lepšie posúdiť, ako včera), tak sa zbytočne nestresuj..

bajana
4. dec 2015

Stalo sa to skoro každej, svedčia o tom pocetne diskusie na MK. Vždy treba skontrolovať zreničky, sledovať, či je dieťa malátne a či zvracia. V drivivej väčšine prípadov je všetko ok.

tinqua
4. dec 2015

@lusyke no prepokladám, že kamarátke sa pomaly popretáčala až ku kraju, nechať dieťa samé na posteli bez zábran je vždy riziko, rovnako ako ho nechať samé vo vani alebo ak spravila známa odskočila vyniesť smeti a dieťa vtedy 11-mesačné nechala pred telkou a za tú chvílu si rozťalo na stole čelo. Doktor prestrelil, ale premotivovaný doktor nie je rarita, hlavne v dnešnej dobe, keď sa deje čokoľvek. Zas tohoto by som sa nebála, nakoľko dobrá matka si svoje zlyhanie vie obhájiť. Prevencia aspoň do toho roku až roku a pol je nespať s dieťatom na jednej posteli, aspoň nie tak, že dieťa je pri otvorenej strane postele a keď mama potrebuje niečo vyriešiť radšej dať drobca do ohrádky ako sa spoliehať, že za tú chvílu hádam nič nevyvedie...už väčšie deti len vychovávať a upozorňovať a dúfať, že v tej malej hlave nejaký rozumček je a anjel strážny nespí 🙂

meusicka
4. dec 2015

@lienka1122 ahoj, neboj sa , urcite bude vsetko v poriadku, kedze sa to stalo vcera , predpokladam ze dnes ste uz zase v pohode. pokial sa nieco take stane, treba sledovat, a ked po hodinke je dieta cule a v pohode tak sa nic vazne nestalo. inac si zvykni, pri detoch sa neda nudit, stale sa daco deje. nam tak spadla jedna z dvojiciek ked mala rok. boli obe chore a my s manzelom na smrt unaveni a jemu proste mala spadla. no co, sadli sme po stromcek v noci, lebo to bolo na Vianoce a cakali sme, mala kukala svetla a my sme kukali ju. po hodinke bola stale fit tak sme usudili ze je vsetko ok. a aj bolo. teraz pred tyzdnom mi zase druhu, uz sice takmer 4 rocnu ale pricvakol autobus medzi dvere.... boli zo skolky v meste. no co ti poviem, ucitelky vystresovae, dobre ze sofera nezabili, ale nastastie zase mala ako bosorka, nic sa jej chvalabohu nestalo, mala na hlave ciapku a aj kapucnu. takze asi tak. detom sa stale daco podari a obcas ani nechapeme ako sa to mohlo stat. 😝

lusyke
4. dec 2015

@tinqua ona okolo malej poskladala vankuse, ocakavala ze sa ozve ked sa prebudi ako vzdy, no mala namiesto toho preliezla vankuse a spadla. Stat sa moze vselico, treba predvidat, no niekedy aj vsetky prevencie zlyhaju.

tinqua
4. dec 2015

@lusyke svätá pravda...v podstate ide len o znižovanie počtu nehôd, nie o ich elimináciu. Teraz ma napadlo, že čo sa môže stať pri častých úrazoch je, že zdravotná poisťovňa si môže začať uplatňovať výnimky z poistenia a teda nepreplácať ošetrenie. Toho by som sa asi viac bála ako sociálky.

lienka1122
autor
4. dec 2015

Dievcata velmi pekne dakujem za skusenosti trochu ma to vecer upokojilo no aj tak som nemohla spat. Este aj dnes som trochu vystrasena nonstop krpca sledujem, ale vyzera byt vsetko ok, je mrzuty a nervozny a vymysla ako aj kazdy den 🙂 v noci sa tiez nic nedialo budil sa klasicky ako vzdy tak myslim, ze to je v poriadku. Velmi som sa zlakla a to ja som vzdy ta co hrdinsky pred partnerom vyhlasujem, ze kolko padov a uderov este zazijeme (ked sa prehnane strachuje pri kazdom jeho pohybe) :D asi sa naozaj treba len psychicky pripravit..