5 mesačný syn nám padol z gauča

anicka246
20. feb 2014

Ahojte mamičky, prosím vás ja viem že sa nestalo len mne, ale strašne sa bojím o malého, dneska nám spadol z gauča na zem, máme na podlahe našťastie koberec, netušíme vôbec ako sa mohol sklznuť, kedže bol v takej polohe akej bol :( popozerali sme ho aj sme ho sledovali celý čas, správa sa normálne, nevyzerá že by ho niečo bolelo... chcem sa spýtať, či takéto malé deti (má 5 mesiacov) môžu ísť na nejaké vyšetrenie hlávky napríklad, či sa mu tam niečo nepoškodilo :( lebo sa fakt bojíme .. Ďakujem za odpovede

something
20. feb 2014

@anicka246 Neboj sa aj nam spadol maly z postele, ked nezvracia, nie je moc spavy, tak je to ok. Oni maju plasticku hlavku, urcite je v poriadku

anicka246
autor
20. feb 2014

@something no ved to sa bojím lebo on má na hlavičke vzadu ešte to také mäkké...

dankako
20. feb 2014

@anicka246 no prve, co si mala urobit zavolat detskej lekarke a povedat jej to a ona by ta usmernila co dalej. Ked mala moja prva dcerka 9 mesiacov spadla mi z postele na zem. Hned som volala, povedala mi aby som prisla, tak som isla, tam ju popozerala a poslala este pre istotu na neurologiu, kde jej skontrolovali hlavicku a take tie ostatne reflexy. Do 2 hodiniek sme boli doma a bol pokoj. Nechap ma v zlom, ale tu ti nikto neporadi ani nenapise, ze je ok, ked ho nikto nevidel, nepozna, nevie ako spadol. Toto su haklive veci, bo hlavicka je zranitelna. Vela zdravicka prajem. PAPA

k_a_j_k_a
20. feb 2014

@anicka246 ahoj, klud. Pokial nie je divny (vracanie, divne pohyby a pod.), tak mu nic nie je. Nie si prva a ani posledna 🙂 nam sa to stalo tiez. A to sa este tes, ked sa zacne plazit a otacat. Aj ked nanho budes pozerat, aj tak nebudes stiham chytat ho. Deti su chrupavkove 🙂.
Inak, mne moja sestra svacla o zem starsiu, mala vtedy asi rok a pol a blbli, hojdala ju medzi nohami. Mala sa jej nejako zvrtla a letela. Rana ako z dela ale moje drahe dieta sa postavilo a so smiechom utekalo dalej.

drobcek11
20. feb 2014

@anicka246 ahoj mne mala spadla z gauca a este si k tomu narazila hlavku o stol ja som sa hadam este tak nezlakla ako vtedy.mala trosku červené sledovala som ju no nic vazne to nebolo neboj este sa napadaju vela.urcite ho sleduj ak by grckal alebo čokoľvek nezvyčajné urcite chod k doki ;)

lulatko11
20. feb 2014

ahoj, ja by som ti este poradila jednu vec na kontrolu ci je v poriadku, sleduj ci sa mu zuzia zrenicky pri silnejsom svetle,ak ano tak je v poriadku

winka99
20. feb 2014

ja poznam pripad kedy dieta zhruba vrovnakom veku spadlo z kuchynskeho stola na plavajucu podlahu, nic sa mu nestalo...boli u lekara na vysetreni, poslalali ich aj na chirurgiu, naozaj deticky maju makku hlavicku, problem je, ak narazi hlavou na nejaky predmet, ktory sa 'zapichne' do hlavy
ak nebol v bezvedomi, nezvracal tak bude v poriadku, ale to nieje taky pad, zeby mal otrasen mozog
aj moj syn spadol z postele a nic sa mu nestalo, ja chapem ze to cloveka vystrasi, ale tych padov a odrenin este bude vela, aj horsich 😉

breslerka
20. feb 2014

Ak sa sprava normalne, je to OK....navyse to bolo na koberec a z gauca...to nie je tak vysoko....

martina646
20. feb 2014

Nam sa to tiez stalo priblizne v rovnakom veku a tiez rovnako som nechapala "AKO?" Volala som nasej lekarke a povedala mi, ze mame ist radsej na pohotovost, aj ked sa mi vsetko zdalo OK. Celu cestu som v aute revala, co som sa bala ☹ Tak sme isli do nemocnice (asi 30km), tam ju popozerali a poslali nas domov. Pytala som sa po nejakom rontgene alebo sone (to ma naplasila Dr., ze si mohla udriet oblicky), ale odbili ma, ze kedze nejavi ziadne divne znamky a ani nema nikde hematom ci ine vividtelne poskodenie, bolo by to ziarenie pre nu vacsim a zbytocnym rozikom, ako samotny pad. Nakazali mi len dokladne pozorovanie, ci sa nebude inak spravat a ci nebude vracat. Tazkze odvtedy oci na stopkach, ale nie vzdy sa to da a vela padov bolo priamo pred mojimi ocami, lebo tie deti nemaju pud sebazachovy, ale ako vidim, aj vela vydrzia.

83lenka83
20. feb 2014

Ahoj, mne maly spadol z gauca a udrel si hlavu o stol ked mal 5 mesiacov. mal priehlbinku na hlave a isla mu krv z ust, volala som zachranku, vzali nas na rtg, jeden snimok sa im nezdal tak nas poslali za neurologickou a ta skontrolovala maleho a povedala, ze vsetko je ok ale pre istotu nas poslala aj za neurochirurgom, ten pozrel rtg, prezrel ho a povedal ze maly je v poriadku. Chvalabohu to dobre dopadlo.

83lenka83
20. feb 2014

Nam povedali, ze nam mozu urobit aj magneticku rezonanciu ale maly by musel ist do celkovej narkozy a je to o dosť skodlivejsie ako rtg. Nechcela som maleho vystavovať dalsiemu stresu a riziku tak sme ho dali iba na rtg.

stefit
20. feb 2014

@anicka246 aj nam spadla mala 5mes.na dlazbu a nic sa nestalo..ja som sa na smrt zlakla 🙂

martija
20. feb 2014

@anicka246 je jasne,ze mas strach,ale urcite dieta nevystavuj zbytocne stresu u lekara a uz vobec nie nejakemu rontgenu. Ja mam troch synov,ale nespocetne vela krat popadali burtalnym sposobom na hlavu, hrce az neviem kde mali do fialova. Vzdy som sa zlakla, sledovala ale nikdy - nikdy sa nic vazne okrem hrce nestalo. Pocuvala som aj par reportazi, citala clanky, a pokial je pad nizsi ako z metra, vo vacsine pripadov nejde o nic vazne... Z gauca na zem v lezatej polohe moze byt kolko tak max. pol metra? to nie je vysoko, nie je to na beton a dietatko tak malinke nie je stuhnute ked pada, dopadne teda maksie (preto sa casto stava,ze opity clovek ked vypadne napr. z okna nestane sa mu nic - lebo nevie 🙂 ). Takze z mojich vlastnych bohatych skusenosti ti radim ze absotune nepanikar, dieta sleduj 24 hod, pokial by mal otras mozgu tak by zvracal...ale to urcite nehrozi....

palomka
20. feb 2014

Dcera nam spadla zo sedacky 1x ked mala 6m a vedla nej som stala preesne kvoli tomu aby nespala. Syn spadol 1x ked mal 4m a dedeli sme s muzom vedla neho a dokonca nasa znama oproti a nikto nevie ako sa skotulal....nedkor spadol z postele...vysokej na podlahu...nemame koberce...minule s dcerou skakali na posteli a chcel si asi sadnut a rovno do prazdneho na kraji postele...ale nikdy nemal ziadne zranenie okrem modriny a ani ine sprievodne znamky ze by mu nieco mohlo byt. Pokial by bol spavy a zvrackal tak vtedy by som isla k mudr. Myslim ze deti maju danost sikovne spadnut aj ked sme pri nich...no xaroven si neublizit 🙂) a kolko krat som si slubovala ze budeme davat edte vacsi pozor na neho 🙂

dejka77
21. feb 2014

Aj ja sa pridavam. Mne tiez maly spadol 1x ked mal asi 7mes., z postele na koberec. Neskor sa to stalo znova, pre zmenu teraz pada z gauca lebo sa nan driape kazdy den. Nikdy mu nic nebolo, mal normalne reakcie, nezvracal. Ale aj napriek tomu mi to jedno nebolo. Uz som pocula o kadejakych padoch deti. Neboj, bohuzial sa to stava. Po tomto zazitku aspon budes davat vacsi pozor.

mariannan
21. feb 2014

Mne moja mala spadla v priebehu tyzdna trikrat z postele...mala 18.mes....rana,plac zobrala som ju na ruky a ona spala dalej...a rano mi oznamila "paja som maminka" 🙂

koldun1
21. feb 2014

ahojky...nemaj obavy ak si ho sledovala a nevracal, nekrvácalo mu z nošteka alebo z uší, nemal narušenu motoriku a správal sa uplne normálne nič mu nieje...mne sa stala horšia vec...svoju dcerku som riadne priputala do vajíčka....a to vajíčko som riadne zapla na kočík...vyšli sme z brány kde na mna čakal bratranec s priatelkou...boli sme vsetci kusilinček od malej a odrazu v jednu stotinu sa vsetko odoplo...(doteraz neviem ako) moja malinká padlá priamo na hlavu na tvrdý betón z dosť velkej výšky...odrazu ticho....nikomu sa nám ju nepodarilo pri tom páde zachytit....každému jednému sa nám vyšmykla z ruk....mne sa vtedy zastavil život...okamžite som ju dvihla zo zeme a leteli sme na pohotovost...horšie bolo, že bol akurát čas jej spánku...a museli sme ju držať pri živote aspon kým ju nevyšetria....vieš si predstaviť aka bola mrzutá....urobili jej rentgén hlavy...neurologické vysetrenie a ako zááázrakom jej nič nebolo...videla som ten rentgén...pri tom ako som lekárke opisovala ako dopadla na hlavicku sme tam asi 20 minut študovali jej rentgén..ani jedna prasklinka....ona mi vtedy vysvetlovala, že deturence nemaju vraj až také tvrdé kosti ako dospeláci...som sa zaprisahala že keby sa malej vtedy niečo stalo zažalujem výrobcu kočíku ktorý to vtedy sposobil....vsetci ma odsúdili že si za tento jej pád možem sama...že som ju zle pripútala...ja som prisahala na svoju smrť že som to milion krát okontrolovala....moj brat nakoniec robil na tom kočíku testy a povedal, že malé dieťa sa može jedným ťahom odpútať a toto sa stalo práve nám...ale pre tvoj klud by som k tej lekárke šla...minimálne ho ona okontroluje....ked už nič iné...budes vo väčšom klude

beton
21. feb 2014

ked tam bol koberec tak urcite sa nic nestalo. deti su z gumy. ale vzdy treba sledovat tri priznaky pri pade. 1 ak zacne hned plakat, je to dobre, nevyrazilo si dych. 2 pozriet zrenicky, ci sa zuzia pri pohlAde do svetla. 3 celkove spravanie, vracanie a pod. ako baby pisu.

seemani
21. feb 2014

teraz asi vecsinu z vas nastvem,ale mne to neda pokoj....preco davate tak male deti na gauc/postel? a bez dozoru? lebo inak zi neviem predstavit,ako vam tie deti mozu padat...prebalujem, prezliekam, kremujem...vsetko v jeho postielke,ked potrebujem pre nieco odist,zabradlie hore...ma 7 mesiacov a vo sne by ma nenapadlo ho davat na gauc, preco? ked sa hra tak je na zemi, vsetko ostatne sa deje v postielke,ak je s nami vo velkej posteli, sme pri nom a xkrat sa uz zakotulal ku kraje ale ved preboha som tam tak ho v pohode stiham zastavit.. ako nechaptema zle sa nechcem hadat ani tu nikohi sudit ci nastvat,len mne nijak nejde do hlavy jak moze dieta len takspadnut s gauca...ocakavam ze sa na mna vrhnete,ale musela som...

mammaroma
21. feb 2014

@martija
"Nejaky röntgen" býva často život zachraňujúce vyšetrenie. Nikto ho neordinuje z dlhej chvíle. Ak je po horšom páde na lebke prasklinka, môže prísť ku krvácaniu do mozgu. Trošku vážme, aké formulácie tu používame...

sunshineka
21. feb 2014

@seemani velmi jednoducho,velmi jednoducho a ze sa ti to nestalo,neznamena,ze ina matka je horsia ako ty.nemam rada tieto reci,lebo stat sa to moze aj najpozornejsej matke.

zebra41
21. feb 2014

@seemani u nas sa to stalo velmi jednoducho. na tom gauci ho strazil mm 🙂

koniarova
21. feb 2014

@seemani Úplný súhlas. Mňa by v živote nenapadlo nechať decká v takomto veku samé na gauči či posteli.Nerozumiem, prečo to rodičia robia. Mala som postielku a ohrádku. Vždy len tam. 😉

jedina30
21. feb 2014

@seemani ...asi si dokonala matka. 😎 ..samozrejme samého som ho na tom gauci nenechala...aj mne sa stalo,ze mi maly spadol z gauca a babka vedla neho sedela 😒 ...bola cela nestastna ..stalo sa to a samozrejme,ze ho z toho gauca nesotila naschvál..nic vazne sa nestalo..nikto nie je dokonaly ,jedine asi len ty...myslis,ze som zla matka???

luba28
21. feb 2014

@anicka246 aj nas spadol z postele+ celu hraciu deku stiahol na seba,.....nic sa mu nestalo,ale pozorovala som ho ci nezvracia,neplace atd,...aj z gauca uz spadol a dvaja sedeli vedla neho,...

83lenka83
21. feb 2014

@martija netreba podceňovať žiaden pád, mojej kamarátky brat po pade začal mať epilepsiu a to mal cca 2 roky, chvalabohu, že je vážnych prípadov menej ale predsa existujú.

83lenka83
21. feb 2014

@seemani ahoj, mne maly spadol z gauca ked som sedela pri nom, chcela som iba psa preložiť na druhu stranu aby po malom neprebehol a ked som vzala psa na ruky tak v tom momente kopol nozkami a už bol dole, určite by ani jedna mamička nenechala dieťa bez dozoru ale jednoducho stačí sekunda a už je nešťastie na svete, ja mám strašne živé dieťa a to sa jednoducho ustrážiť nedá, snažím sa dávať na neho pozor ale stane sa, že sa sem-tam niekde treskne.

koniarova
21. feb 2014

@jedina30 Je rozdiel nešťastná náhoda, aj keď vedľa neho niekto sedí. To sa proste stáva. Ale nechať dieťa vedome samé na tom gauči či posteli, to je už iná vec. Nevieme, či ho zakladateľka nechala samé a je to už jedno. Nikto nechce útočiť ani spochybňovať. Len sa toho treba vystríhať. 😉

seemani
21. feb 2014

@jedina30 nebu´d vzťahovačná, ja som nikde nepísala, že je niektorá z vás zlá matka, len sa čudujem ako vám môže dieťa(hovorím o bábätku, nie o dieťati, čo už vie na ten gauč pomaly aj vyliezť)...

Treba eliminovať čo najviac možnosti ublížečnia si a podľa mňa pád z gauča je
jedným s najčastejších pádov u bábätiek, tak prečo ich an ten gauč dávate? a ke´d ho tam už dám, tak ho držím, ve´d malé dieťa nemá takú stabilitu, aby sa udržalo same a balancuje jedna radosť. A už vonkoncom mi nejde do halvy, ako môže padnúť dieťa ke´d vedľa neho sedia DVAJA ľudia.. No zabite ma za toto, ale mne sa rozum zastavuje, mám tiež hyperaktívne dieťa, ale nidky nebol taký rýchli, aby sa mi vytrhol s rúk a padol na zem.. Keď sme na návšteve, tak ho mám na stehnách, a ke´d ho aj posadil známy na gauč vedľa seba, ja som sedela z druhej strany a celý čas mala ruku pred malým opretú a DÍVALA som sa celý čas na neho.. a dvakrát mi zabalancoval ale nestihol sa ani hlavou oprieť o gauč nieto ešte padnúť.. No ukameňujte ma, ale toto nechápem. Opäť opakujem, že hovorím o bábätkách, nie o starších deťocvh.. tam mi je jasné, že tie pádu sú už na bežnom poriadku...Ale dieťa, ktorému každý pohyb v podstate riadi matka... no neviem...
bábätká na gauč nepatria, majú sa hrať na zemi a v postielke, dke nehrozí žiadne riziko!!!

seemani
21. feb 2014

a nie som super matka, nie som ani tabulková matka, len sa snažím vyvatovať zbytočným úrazom