Trénerka baletu demotivuje moju 13-ročnú dcéru

18. aug 2024

Dcéra ( 13r. ) chodí na balet už od troch rokov. Robí ho profesionálne, má už naozaj vysokú vykonnostnú úroveň. Nedávno zmenila skupinu, tá jej sa rozpadla, a ona prestúpila do novej. Je v nej pár takmer nových dievčat, a nová trénerka. Problém je, že trénerka veľmi uprednostňuje tie nové dievčatá. To by ešte tak nevadilo, ale ten spôsob akým to robí! Hovorí veci, ktoré nie sú pravdivé, že ony budú aj tak lepšie, lebo dcéra je obézna, pričom má krásnu postavu. Alebo že ako sa to hrbí, hoci krásne vystiera chrbát. Dcéra tomu verí, teraz nechce jesť , lebo jej trénerka povedala že potrebuje schudnúť, ale ona už je chudá. Neje, je zoslabnutá, veľa sa kvôli tomu až potkýna. Fakt až nasilu to treba do nej tlačiť aby vôbec prežila. Minule vonku jej od hladu prišlo tak zle že takmer odpadla, a aj potom s jedlom veľmi váhala. Tým že neje, tak ide dole aj schopnosť v balete, čo tiež trénerka okomentovala, a teraz doma až násilne cvičí, sa divím že jej šľachy ešte držia. Rozmýšľam či ju radšej neodhlásim z baletu, ale desaťročnú kariéru škoda takto utnúť... Rozhovor s trénerkou nepomáha. Cez koho by sa to dalo ešte riešiť? Ďakujem

miskajerry
18. aug 2024

veľký pozor na anorexiu, radšej dochádzať za inou trénerkou

ukgirls
18. aug 2024

kazda trenerka ma nad sebou niekoho -tak podaj na nu staznost.. alebo zmen skolu ..aj keby mala dochadzat .. vela baletiek ma prave anorexiukvoly tomu,ze sa od nich vyzaduje nadmerne chidnutie a vela vela cvicenia.. a nie kazda na to ma ...

jana_eyre_2
18. aug 2024

Tak to by si odomna vypočula taká krava takto deptat dieťa v tomto.citlivom veku 🤬 určite je nejaká hierarchia, kto vedie klub a sťažovala by som sa vyššie, a následne hľadala inú skupinu. nie je normálne hovoriť deťom takéto veci..

pribinak
18. aug 2024

Toto by sim netolerovala. Urobila by som si čajový dychanek s pani trénerkou a to čo by som jej povedala by pani trenerka tak ľahko nepredýchala

Takýmito rečami môže vážne poškodiť zdravé dievčatá. Nielen fyzické ale najmä psychické

Odhlásiť ju z baletu by bolo trest pre to dievča. Ako jej to vysvetlíš? Trenerka je krava a tak sme tá odhlásili? Nevadi že balet miluješ, ale ona je krava

Asi by som sa porozoravala aj s inými rodičmi

maca1984
18. aug 2024

Nemusí ukončiť kariéru.
Ak má trénerka nad sebou niekoho, riešila by som to tam.
Ak nemá-zmeň miesto.
Ja sice osobnú skúsenosť nemám, ale dcéra kamarátky mala tiež " úžasnú" učiteľku baletu, tiež jej trepala do hlavy že je tučná, že má hrubé lýtka.
Chúďa dievča, priznalo až neskoro čo je vo veci, keď si všimli rodičia, že takmer neje.
A skončila na psychiatrii- anorexia.
Držím palce

bennn
18. aug 2024

Balet je niečo hrozné čo sa týka športu. Neprirodzene núti dievčatá k ideálu krásy ala anorexia a na chodidlá je to tiež nezdravé, členky. ...

No ale išiel by som za tou trenerkou a porozpraval sa s nou.

maca1984
18. aug 2024

@bennn píše, že rozhovor s trenérkou nepomáha

biba_18
18. aug 2024

balet nie je šport. teda balet neučí trénerka, ale učiteľka… a riešila by som to s riaditeľom zariadenia alebo so zriaďovateľom…

nikaeli
18. aug 2024

Nemáte možnosť chodiť inde?
Veľmi ťažko sa mi to číta 🙁

januska12323
18. aug 2024

Radšej by som zahodila kariéru ako sa pozerala ako sa zabíja. Sťažuj sa vyššie a zmeň klub.

fairyy
18. aug 2024

pri takychto nebezpecnych osobach..... ja viem, ze sa to nepatri, ale povedala by som trenerke, ze ak neprestane s tymto co robi a nezmeni pristup, ktory negativne vplyva na moje dieta pojdem s jej menom do medii vsetkych a pocas nejakej uhorkovej sezony ju urcite vytiahnu v spravach a jej kariera trenerky skoncila...

isis234
18. aug 2024

ako páše @fairyy, kontaktovať média.

gab1sol
18. aug 2024

Prepáč, ale ty vidíš, že sa ti dieťa stráca pred očami, je slabá, podkýňa sa, minule takmer odpadla a ty uvažuješ nad 10-ročnou kariérou? Predpokladám, že neučinkuje v žiadnom profesionálnom divadle, či?
10 rokov tréningu nestojí hádam žiadnej matke, aby si zničila svoje dieťa a spôsobila mu aj celoživotné ťažkosti.
Stačil by mi jeden deň takto vidieť dcéru vymýšľať a trenérka by si vypočula svoje a dcéra by skončila s baletom. Áno, aj dcéra, aby dostala ponaučenie do budúcna, že takto sa nemá ovplyvňovať inými…

michellemary
18. aug 2024

@gab1sol mne sa práveže podľa toho, čo autorka píše, zdá, že dcéra niekde účinkuje...

lucik194
18. aug 2024

zmenit trenerky, nic ine nepomoze

ina2405
18. aug 2024

V klasickom balete to zatiaľ ešte stále je aj o váhe. Prečo? Lebo aj baleťáci chlapi musia vládať zdvíhať tanečné partnerky. A ruská baletná škola ešte stále preferuje typovo veľmi chudé tanečnice a už to ide. Ja by som dievča práve kvôli tomuto na balet nikdy neprihlásila. Je to ohromne nezdravý štýl tanca aj keď nádherný pre diváka. Ale okrem chudnutia a rizika anorexie majú všetky tanečníčky do jednej neskutočne boľavé a zničené chodilá, členky.

gab1sol
18. aug 2024

@michellemary potom by trénerka neviedla skupinu, kde sú aj začiatočníčky, resp. takmer nové dievčatá a bola by pod vedením divadla… A tam to nie je o trenérke, ale aj o režisérovi a podobne… Neviem, ale pri 13-ročnej hovoriť o 10-ročnej kariére…

andrejka1974
18. aug 2024

Okamžite vyhľadať pomoc a prejsť inde toto už hranici so zničením zdravia

prasiatko30
18. aug 2024

@biba_18 tiez som si vzdy myslela, ze balet je tanec a umenie, nie sport a ten kto uci balet je baletny majster/majsterka ucitel/ucitelka - tak ale clovel sa stale dozveda nieco nove

tamitamitami
18. aug 2024

Okamžite choď za trénerkou a povedz jej čo svojimi rečami spôsobila, podaj oficiálnu sťažnosť a dcére nájdi iný klub aj keby mal byť ďalej.

btus
18. aug 2024

dieťa dať na rok do inej triedy, školy a potom zapísať na konzervatórium. Myslím si, že dcéra už má nábeh na anorexiu. Z akého ste mesta?

ina2405
18. aug 2024

Treba si uvedomiť, že v balete bude vždy riešiť váhu. Má 13 rokov. Ešte je v období prudkého rastu, teoreticky najštíhlejšie obdobie na prelome dieťa/žena. Keď prestane rásť do výšky v takých 15/16, len potom začne boj s kilami, aj keď bude objektívne štíhla. V tom odvetví to tak je. To len na margo toho, že všetci radia zmeniť trénerku. To nevyrieši problém.

btus
18. aug 2024

@ina2405 myslím si, že učiteľka by mala vedieť, ako dievčatá v jej veku priberajú. A ak trénerka je na ňu zaťažená, tak to zmena vyrieši. Ak bude aj druhá učiteľka taká istá, tak potom sa môžeme baviť o tom, kde je chyba. Ale ak dieťa kvôli nej odmieta jesť, tak to nie je v poriadku. V dnešnej dobe už baletky až v takom množstve vatu nejedia.

ina2405
18. aug 2024

@btus nejedia vatu v takom množstve, ale ak chce mamička rozvíjať "kariéru" v profesionálnom balete, tak sa nevyhne komentárom na postavu.

btus
18. aug 2024

@ina2405 postavu nech potom rieši v profi telese. Alebo na konzerve, kde už sú pedagógovia. Zatiaľ to má ako krúžok (aj keď na vysokej úrovni). Ale ak má mbície Bôľšoj Teatr tak nech to potom nerieši, Ani v SND už nie sú vychrtliny.

candii
18. aug 2024

A ty si to a trénerkou riesila?

sisska96
18. aug 2024

To je podľa mňa klasika v balete. Každá trénerka v tomto športe je prepnutá. Radšej nejaký iný tanec či šport

ina2405
18. aug 2024

@btus stále sú to veľmi štíhle ženy, ak by mi dievča nechcelo v 13 jesť kvôli voľnočasovej aktivite, tak končí s takou aktivitou. Bude to len horšie. Viem o čom hovorím.

sisska96
18. aug 2024

Mimochodom tvoja dcéra už má anorexiu podľa toho čo píšeš. Takže si porozmýšľaj či chceš jej ničiť život kvôli "kariére" alebo ju odhlásiť a riešiť jej psychicky stav

estellas
18. aug 2024

Nedá sa zmeniť prostredie ? Ísť k inej učiteľke ?