Suchozemská vs. vodná korytnačka

klejkaez
10. sep 2018

Ahojte,

plánujeme si kúpiť suchozemskú alebo skôr vodnú korytnačku, ale necháme si poradiť od skúsených, ktorí korytnačku majú, čo je plusom a mínusom.
A naopak ako sa starať o ne, čo potrebuje?
Čítala som o akváriu, kde na jednej strane odporúčajú iba s filtrom a na druhej strane veľa reálnych odpovedí písalo, že korytnačky nepotrebujú vobec filter nejak k životu vo vode.

Ďakujeme krásne za odpovede

17juraj17
10. sep 2018

@klejkaez Jednoznacne suchozemsku. Netreba jej menit vodu, papa len zelene,nekuse ako vodna, pol roka spi, nesteka, nemnauci, nepiska. Korytnacka je naozaj top zvieratko. A to mame asi vsetky skusene (vcetne ponika) 🙂

sissy27
10. sep 2018

@klejkaez určite suchozemskú, s tou je viac zábavy. Vodná naozaj potrebuje buď kvalitnú výbavu čo sa týka filtra a ohrevu alebo často meniť vodu. A teda vodnú si ani nepomojkáš ani nič.

janocka
10. sep 2018

vodna korytnacka sice filter nepotrebuje, ale ak nechces cistit akvárium kazdy druhy den, poriadny filter je nevyhnutnost....
mam 2 vodne korytnacky, ta starsia bude mat v decembri 21 rokov. Suchozemsku som tiez mala za mladi... s tou nie su ziadne starosti, ak mas zahradu. My sme tej nasej vyrobili taky plot, aby nemohla utiect a od maja do septembra je vonku a od oktobra do aprila spi v pivnici... naje sa, netreba cistit po nej.

hennyinnsbruck
10. sep 2018

Ja mam suchozemske 2 v Terarku. Este su mlade a male. Jedna by mohla uz prespat zimu ale asi este pockam do buduceho roka. Zeru zelene z chov Produktu, sem tam zivu rastlinu,k tomu cele leto pupavu listy.. Da sa vygooglit co na zranie... Vodu menim kazdy den.maju aj Lampu. Naj by im bolo v zahrade ale kym su maly terarko je ok...

klejkaez
autor
10. sep 2018

Na suchozemské aj pozerame.
Od kedy je najlepšie dávať ich prezimovat v akom veku a akým spôsobom, toto ma vždy zaujímalo...
Vedeli sme ich aj v zoo pri kŕmení a paráda.

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
ruzicka1989
10. sep 2018

Mam dve vodne korytnacky, jedna ma 20 rokov a mam ju odmalinka a druha 28 rokov, tu nemam odmalinka. Su to moje najvacsie zlaticka 🙂 Ten chov je trosku narocnejsi, potrebuju naozaj vela priestoru na plavanie, maju obrovske terarium, dva vykonne filtre, ohrievac, UVB lampu.. ale ak ma k tomu clovek naozaj vztah, su to plnohodnotni clenovia rodiny, ktori robia radost svojim chovatelom 🙂 Vodne mi prisli vzdy take zivotaschopnejsie, rychlejsie a hlavne krajsie ako suchozemske (ja mam navyse korytnacku cervenolicu - tzv, korytnacka nadherna, tie su fakt pekne) a kludne vydrzia na suchu cely den. A ano, da sa s nimi aj normalne pomojkat, staci aby im vyschol pancierik a pohoda 🙂 Za mna jednoznacne vodna

janocka
10. sep 2018

@lenkakravcova vodne su tiez chranene... neboli, ale uz su, lebo ludia ich takmer vylovili... teda korytnacka pismenkova... ked bol taky boom pred vyse 20r., strasne vela ludi si ich kupilo... a potom narastali a ludia sa ich zbavovali, vypustali do jazierok. Moja starsia ma uz takmer 21r. a teda chorob mala dost - zapalene oci, makky pancier, zapal pluc... babkin pes jej dokonca prehryol pancier, ked vydychovala, krv bublala na povrch panciera, veterinar myslel, ze nedozije rana... a zije odvtedy asi takych 15 - 18r. 😀 ma tuhy koren... a suchozemsku mi doniesol brat z dovolenky v r. 2002, chora este vobec nebola

meluela
10. sep 2018

@lenkakravcova ahoj, ako to prosim robis so zazimovanim? nasu su sme minilu zimu este nedali spat, ale teraz by sme uz mali a stale neviem ako na to ...

ruzicka1989
10. sep 2018

@janocka veru aj moje toho zazili dost 🙂)) tiez zapalene oci, zapal obliciek, problem so znasanim vajicok.. 🙂 tiez som myslela ze nepreziju, ale oni maju taky tuhy koren ze manzel vravi ze by prezili aj tretiu svetovu :D

janocka
10. sep 2018

@ruzicka1989 vidis, vajicka... ked som ich kedysi zimovala, tak po dozimovani zniesli vajicka, prazdne... mam iba samicky, nikdy neprisli do kontaktu so samcom
Veru, riadne tuhy koren, mozno ich raz zdedia nase deti 😀

ruzicka1989
10. sep 2018

@janocka aj moje znasaju prazdne vajicka 🙂) ale toho roku to bolo peklo s jednou korkou, nevedela zniest ani po opakovanej davke oxytocinu... lekar ma strasil operaciou, ktora je velmi riskantna, 5 tyzdnov to trvalo..peklo.. a nakoniec zniesla pat krasnych bielych vajicok do jamky v zahrade 🙂)

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
meluela
10. sep 2018

@lenkakravcova mame stepnu 🙂

whatever1
10. sep 2018

@klejkaez urcite suchozemsku☺👍mam vrubenu a je to zlaticko😂. V terarku vydrzala tak tristvrte roka a odvtedy nam pobehuje po byte, do terarka ju obcas davame ale netvari sa nadsene😅.Suchozemnske korytnacky su nenarocne na chov, nepachnu, nerobia hluk(max. skrabkaju o stenu), zboznuju ked ich hladkas po hlavicke, netreba sa im casto venovat a hlavne vydrzia vela rokov, dokonca nas aj mozu prezit. Strava:granule, ovocie(jahoda, jablko, slivky, broskyna, cucoriedky atd...) zelenina(napr. salat, salatova uhorka atd.), trava natrhana z vonku(datelinky..)ta moja zboznuje listy z redkovky... Obcas potravu posypem vitaminom pre such. korytnacky. Nekrmit jednotvarnou stravou, treba striedat aby mala pestry vyber. A kazdy den menit vodu v miske. Zimovat sa odporuca az po cca 2rokoch zivota. Mladsie by nemuseli prezit. Velmi dolezite je teplo, bolo by dobre kupit uv lampu a aj vyhrevnu a dat do terarka(do terarka nezabudni dat aj zeminu pre plazy), v lete davat na slniecko, dodava vitamin D potrebny pre rast panciera. Kupat sa odporuca raz za tyzden v teplej vode(cca 2-3cm hlbokej aby sa neutopila) rozhohreje jej to organizmus, zlepsi metabolizmus a pomoze jej sa jednoduchsie vypraznit. No a najdolezitejsie rada - kupit ju od skuseneho chovatela, pretoze je dolezite aby bola liahnuta a chovana u nas, chovatel pozna rodokmen korytnacky, krmy ju od vyliahnutia, netreba sa obavat neakej choroby. A chovatel ti aj poradi cim ju krmit, ako sa o nu starat atd a este ti pomoze s vybavenim Cities. Vyhni sa korytnackam z roznych zverimexov! - casto sa stava ze po case zomru, su vacsinou dovadzane co je pre ne obrovsky sok, zistit ich povod nie jednoduche, mozu byt chore... nevies cim boli krmene... No a este, nezklakni sa ked ku privedies domov, moze sa na par dni zahrabat a odmietat potravu, pretoze nema rada zmenu prostredia, ale casom si zvykne.

whatever1
10. sep 2018

@janocka tiez som pocula ze tie pismenkove su zakazane, lebo ich mal pred 20r kazdy a ked narastli tak ludia nevedeli co s nimi a vypustali ich do jazer. Akoby zazrakom sa prisposobili vonkajsim podmienkam a vyjedali co sa dalo. Bolo ich strasne vela a oznacili ich za skodcov. Tiez som mala vodnu..

lenkabb2
10. sep 2018

@klejkaez Vobec nezalezi na tom, aku korytnacku chcete vy. Zalezi len na tom, ake podmienky viete korytnacke vytvorit. Podla toho musite vyberat druh. Darmo sa Vam bude pacit europska suchozemka ak jej neviete v lete poskytnut vybeh a v zime spravne zimovat. Africke druhy su zvacsa velmi velke. Tam je vybeh a velky vnutorny priestor nevyhnutnostou. Taktiez sa Vam darmo bude pacit velka vodna ak neviete v dome/byte umiestnit 200-300 l nadrz. Male druhy ako Sternhoterus odoratus trosku "smrdkaju" a vela toho nenaplavaju - takze na pohlad nic moc. Korytnacka je dlhoveky tvor. Treba si kupu riadne rozmysliet. A vacsinu deti starostlivost o ne po 1-3 rokoch omrzi. 🙂

lenkabb2
10. sep 2018

@whatever1 Prispevok fajn. Ale strava odzadu ak mozem poradit. Najprv travy, potom zeleninu, v malom mnozste ovocie a granule. Pupava + skorocel + datelina je zaklad pre Testudo. Potom cinska kapusta, rimsky salat a polnicek. Ovocie v malom mnozste a len sezonne. Granule pouzivat v zime ako doplnkove krmivo.

erikavesela
10. sep 2018

My mame pismenkove, kupene pred 2 rokmi...su v pohode, vela prace s nimi nie je, mame filter, lampu, teplomer v akvaterariu..ako dieta som vyrastala so suchozemskymi, predtym s nimi vyrastala moja mama...jej dedo aj otec boli namornikmi a davno, pred vyse 60 rokmi doniesli 3 korytnacky...po smrti pana, ktory sa nam o ne staral sme ich odviezli do bratislavskej zoo...vraj su tam do dnes...v pamati mi utkvelo, ze sme sa na nich ako deti vozili...bolo super pre mna ako dieta sa starat o ne...nase prezimuvali vonku v takej drevenej bude plnej slamy, obitej zvnutra polystyrenom...

sabmarkusova
11. sep 2018

Ja mám 6 rokov suchozemskú korytnačku. Je nenáročná na chov. Potrebuje dostatočne veľké terárium, kde bude mať domček, nejaké kamene na preliezanie. Vydrží aj dlhší čas bez jedla, zo začiatku sme ju kŕmili z ruky, pravdepodobne nevidia dobre do blízky a keď sme jej položili jedlo na podstielku, tak otvárala ústa úplne iným smerom. Po čase sa naučila jesť aj sama. Dávame ju aj do nádoby s vodou, aby sa napila, dávame ale studenú vodu, pretože v teplej alebo vlažnej nechce byť, hneď vylieza von. Jediné, čo nám prekáža je to, že dosť často sa dožaduje ísť von, škrabe na sklo a pancierom tak robí hluk. My ju púšťame aj po byte, nech si pobehá, zväčša zalezie niekam pod gauč alebo pod skriňu, takže pozor, lebo niekedy je problém ju odtiaľ dostať von :D Dávame ju aj na záhradu, tam si pobehá a napapá sa. 🙂 Je to nenáročné zvieratko. V noci, keď zhasneme, aj ona ide spať. Cez deň je zväčša hore, ale keď sa napríklad naje, tak ide spať :D skoro ako ľudia :D.

hettinka
11. sep 2018

máme vodnú a nikdy viac ... dcéra ju dostala ako darček, ale starať sa o to nestará, pomojkať sa to nedá, hryzie, a smrdí (mne smrdí aj tá voda už vôbec). Máme ju v akváriu, ale tá potvora stále rastie ... najradšej by som sa jej zbavila, ale zabiť mi je to lúto a do prírody vypustiť je veľmi zlé riešenie. Nikto to nechce ... takže tak.

janka456789
11. sep 2018

každú aj tak treba kŕmiť takže za mňa zbytočná investícia. 😈 🐙

lenkabb2
11. sep 2018

@meluela Aka stara je vasa stepna korytnacka? Pocas leta je v terarku alebo na zahrade?

meluela
11. sep 2018

@lenkabb2 kupili sme ju pred 1.5 rokom vtedy mala vraj okolo 2r, je este vcelku malicka, tak do 10cm by som povedala. mame ju v terarku cely rok, mame tam infra a uv lampu, obcas ju vezmeme von na travu sa vybehat

lenkabb2
11. sep 2018

@meluela cize u vas preckala len 1 zimu? S kludnym svedomim nezimujte ani najblizsiu zimu.

17juraj17
11. sep 2018

Par x sa tu objavila otazka na zimovanie. Tak ta nasa ... Tiez zo zaciatku zila v bednicke. Kedze sme jej ukazali byt a priestor tak neskor denne sa dozadovala vytiahnutia. Zimovat suchozemsku je najlepsie a i ja to tak robim. V chlade teplota okolo 5-10 stupnou. Zaveziem ju na chalupu do bednicky trochu piesku na to suche listie a korytnacku prikryjem listim. Spat sa vypita sama. Zacne byt taka kludna a je vidiet ze je ospala. Podla pocasia a teplot vacsinou okolo Oktobra-Novembra. Prestavame jej davat jest pred spankom asi 3 tyzdne. Budi sa okolo Aprila-Maja. Inak posledne leta travi v zahrade. Tento rok som ju asi 3 mesiace nevidel, no uz je spat. Nepouzivame ziadne lampy speci krmiva proste si zije vlastnym zivotom a robi nam potechu. Tej nasej zatial takyto zivotny styl vyhovuje.

lenkabb2
11. sep 2018

@17juraj17 takto je to super. No zial neda sa to aplikovat na korytnacku, ktora je celorocne v terariu. Umela strava, umele svetlo, umele vitaminy tu nemoze nastat prirodzene zimovanie. Taka korytnacka to ma viac-menej zratane.
Ja by som konkretnu stepku nezimovala a buduci rok sa snazila co najviac priblizit k prirodzenym podmienkam chovu. Slnko, buriny a travy na skrmovanie, prilezitostne ovocie a zeleninu, noci s prirodzenym poklesom teplot a vysokou vlhkostou. Takto pripravena korytnacka ma vacsiu sancu prezit zimne obdobie.
Ak to nie je mozne, tak smer terarko je lepsia volba.

momoika
11. sep 2018

@klejkaez upozornujem ťa, že je často nosičom salmonelozy, takže opatrne potom s nou a vždy umyt ručičky...

erikavesela
11. sep 2018

@momoika korytnacka?..to vsetky?

lenkakravcova
Autor odpoveď zmazal
Zobraz