Ste spokojné s vyučovaním v ZUŠ?

23. feb 2022

Ahojte mamičky, chcem sa spýtať, ako ste spokojné s vyučovaním hudobnej výchovy v ZUŠ? Aké sú vaše skúsenosti, čo sa vám páči alebo nepáči? Koľko vydržia deti hrať doma napr. na klavíri? Nemusíte ich nútiť? Koľko rokov vydržia hrať na hudobnom nástroji? Kupujete im noty, alebo ich dostávate zadarmo?

tafita
23. feb 2022

Na zaciatku roka sme zaplatili 35€ na polroka a nekupujeme nic. Vsetko im davaju.
Nenutim dceru hrat na klaviri. S ucitelkou sme sa zhodli, ze jej to ma robit hlavne radost.

autor
23. feb 2022

@tafita To je celkom dobrá cena. Aj dobrý prístup. A chodí prvý rok?

tafita
23. feb 2022

Ano, prvy. Ucitelka mi to vysvetlila tak, ze je to pripravne studium, kde sa zistuje, ci na to ma, ci ju to bude bavit, atd.
Uvidime, ako bude buduci rok.

deninka233
23. feb 2022

Tak to je ako keby si sa pýtala, či sme spokojní s vyučovaním v štátnej ZŠ. Každý má iné skúsenosti a aj každá ZUŠ je iná. My máme chvalabohu šťastie na ZUŠ, učia tam mladí alebo v strednom veku učitelia a deťom sa venujú, učiteľka flauty napr. cez leto spravila krúžok a pozývala aj zahraničných učiteľov na “workshopy” aby sa decká naučili niečo nové, zažili iný prístup a podobne. Moje decká chodia na klavír, baví ich to, aj keď zo syna “nič nebude” vidím ako sa mu vďaka hre na klavír zlepšila jemná motorika a tiež prepájanie hemisfér, koordinácia rúk atď. Dcéra má talent, no zatiaľ je len v prípravnom, takže to tiež berú tak skôr hrou… Za prípravný je 35€/polrok za “normálny” je 60€/polrok, čo je podľa mňa fajn. A za dospelácky 350€/ polrok, haha, to len ak by dakto chcel 😃 tam už totiž neplatí štátna dotácia. Niektoré noty dostaneme, ale “klavírnu školu” som radšej kúpila, lepšie mať jednu knihu, ako to pofotené mať kade tade…

autor
23. feb 2022

@deninka233 No v štátnej ZŠ je to o ničom. Neznášam, keď žiak má písať text pesničky do notového zošita namiesto toho, aby počas hodiny pesničku 3x zaspievali. Na ZUŠ neviem, čo sa má žiak počas roka naučiť. Dostane jednu A4 a hrá to mesiac- dva. Veď zaplatené to je. Na flaute hrá 20 minút akordy a potom 1O min nejakú skladbu tiež mesiac-dva. K tomu učiteľka chorá dokopy mesiac, žiak podobne. Zaplatila som za rok 170€ a má doma 8 hárkov A4. Tak sa pýtam, či je to OK?

tncka
23. feb 2022

Moja chodi uz 3ti rok,platim 48e/polrok. Nekupujem nic,iba klavir na zaciatku sme museli domov nech moze trenovat😅 Nutit ju nemusim,bavi ju to. A ja rada pocuvam

nely1704
24. feb 2022

Na flaute sa nehrajú akordy. Prednesova skladba sa hrá aj pol roka, nie mesiac dva. Jednoriadkove cvičenie by malo byť nacvičené z hodiny na hodinu. To, že je teraz pandémia, za to nikto nemôže, ak má choroba súvis s pandémiou. Ak učiteľka chýba viac ako dva tri týždne , vedenie školy by malo zabezpečiť zastupovanie . Ak si vydelis sumu 170€ na mesiace , týždne a hodinu, už Ty musíš vedieť, či je to na Vás rozpočet veľa alebo málo . A noty a hudobný nástroj si samozrejme by mal každý kupovať sám. Jedne noty sa pohybujú okolo 20€

autor
24. feb 2022

@nely1704 Stupnice aj akordy. Takže podľa Teba ak sa za školský rok naučí dve skladby za 170 € je to ok. Nejde mi o rozpočet, ale o získané vedomosti.

kikulienkadd
24. feb 2022

Ahoj,učila som na ZUŠ a poviem ti,že šablóna na to,koľko majú deti zahrať sa nedá vytvoriť. Máš talentované dieťa, ktoré prehrá 60 stránkové noty + ďalšie skladbičky s doprovodom klavíra za rok a niekto zahrá za mesiac 2 cvičenia a 2 skladby za rok. Je to aj o talente dieťaťa a jeho chutí pracovať podľa inštrukcií učiteľa. Vždy som mala na pamäti,hlavne aby z toho dieťa malo radosť. Hudba a celkovo umenie formuje,zušľachťuje detskú dušu, či už vychováš profesionála alebo hudobného nadšenca. Ak nie si spokojná s vyukou na ZUŠ, určite sa porozprávaj s dotyčným učiteľom o tom,aká bola/je tvoja predstava.

beronsche
24. feb 2022

Tiez si myslim, ze je to velmi individualne.. My mame stastie na vybornu ucitelku klavira, tiez vzdy hovori, ze hranie musi hlavne prinasat radost, bez toho a s nutenim do hrania, to nema zmysel.. 🙂
Klavir sme kupovali, neviem si predstavit, ako by to slo bez neho.. Ucitelka nam pomahala vyberat.
Kolko skladieb hra, ani neviem, su to skor uryvky, vidim vsak sa narocnost sa zvysuje..

S cim spokojna nie som, je hudobna nauka.. Uplne zle to maju cele nastavene..

autor
24. feb 2022

@kikulienkadd Ďakujem, pekne si to napísala. Cítim v sebe nespokojnosť, preto sa pýtam, čo je asi tak v norme. Sú veci, ktoré mne aj deťom vadia. Vyskúšali sme, niečo sme sa naučili. Vidím to tak, že kúpim im noty, sadneme si s deťmi a budeme sa venovať hudbe. V podstate išlo o samoštúdium. Sedím pri nich ja, kým si to nacvičujú, ušetríme čas i peniaze na cestovanie a nebudú zbytočné stresy. Vyberiem skladby, ktoré sa nám páčia, môžeme sa im venovať tiež 3-4 mesiace.

simca06022011
24. feb 2022

Zalezi to asi od dietata a aj vyucujuceho, moja si vybrala nastroj a rychlo ju to prestalo bavit, potom je ale skoda prestat, cize posledne 2 roky uz len tak "latame", uz su to len vyhodene peniaze dalej asi. Teraz je 4. rocnik a konci, dalsi rok uz ju nedam... 60EUR za pol rok, nenaucili sa dokopy nic napr. tento rok vobec, neviem ci dve-tri melodie som ju pocula hrat a stupnice a aj to nic extra. Trenovat doma uz vobec nechce. Hodiny kadejako online, na dialku... teoria tiez je taka.. nieco vedia, su deti ktore to naozaj zaujima a vedia (pocula som par online hodin). Plus napr. nasa zuska..ma 4. ucitelku na nastroj... to tak demotivuje niektore typy deti, ze uz ani SAMA sa dcera nechce ucit,este skor chcela prejst na iny nastroj a tak, ale ani to vobec nie. A vidim to aj na vybornych dievcatach, kamaratkach, hraju na klavir dve a mamy ich nutia, proste musia hrat aj ked ich to nebavi (zase, na obranu tých mamín, kazde dieta ma urcite obdobie kedy as mu nechce a treba ho potlacit, ale su take deti, ktore to nikdy uz nechce... proste ich to prejde, kao niekto si vysniva basketbal a po par mesiacoch to uz nechce). A potom aj to napredovanie je take, naozaj ak to dieta nechce, nenatrenuje to riadne z hodiny na hodinu, tak sa malo nauci za pol rok.
Za mna, ak dieta ma talent a chce ho rozvyjat, treba podporit. Ak nie, tak netreba to dieta nutit. Koniec koncov je to taka vec, ze ak bude mat kedykolvek zaujem same sa naucit hrat, tak sa nauci, alebo ucitela na to najde...
Ja som malej musela kupit aj "ucebnice", aj na teoriu zosity aj na hranie noty. Specialne napr. piesne nejake im vytlacia, alebo poslu online a vytlacim.

simca06022011
24. feb 2022

aha a teraz citam ako to mate vy.. no... moja presla tento rok iba par stran, hraju stupnice dookola a asi dve strany ma vytlacene "piesne", ktore hrala dookola. Proste o nicom. Tiez flauta. Lenze u vas ak 2mes nikto neuci, tak je to kvoli tomu. U nas sa ucilo online. Ale o nicom.. gro je na tom dietati, ci doma trenuje, kolko, ako sa to nauci, ci ma talent a potom potrebujete ucitela, ktory dieta podpori a da mu dostatok materialov...

autor
24. feb 2022

@simca06022011 Deti vravia, že učiteľ/ka sú počas hodiny stále na mobile, zahraj, zopakuj. Odbehne, raz aj fajčil pri otvorenom okne. Hodiny sú skrátené. Respirátory nemajú, ak rúško, tak pod nosom. Noty mi pošlú na vytlačenie, odfotené mobilom (sivé, farebné). Podľa mňa to nemá úroveň. Počas dištančného som už vyhľadala a vytlačila noty sama, aspoň sú na bielom papieri, potom tie hrala v ZUŠ. Oni nemajú noty? Nikdy im neukáže ako by to mali hrať, vlastne ani neviem, či vie vôbec hrať na tom hudobnom nástroji. Kibicovať do toho dokážem aj ja a zadarmo. 🙂

nely1704
24. feb 2022

Skrátené hodiny, učiteľ na mobile, fajčenie....veď to kľudne môžeš riešiť s vedením školy a písomne požiadať o zmenu učiteľa. Veď tu nie je o čom ...

simca06022011
24. feb 2022

Na tvojom mieste toto riešim priamo v zuske. Toto u nas nie je. Vsetko hra ucitel s mojou, duety a tak... Nemaju skratene hodiny u nas, idu myslim 35 minút + 25 minut. A to bolo aj pred kovidom. Plus teoria 1x. Ak su osobne nafotia im, ak pošlú tak mne väčšinou pdfko prišlo a ked dlho neboli prezenčne, boli online a video jej napr nahral ako vzor aby ona s nim hrala. Metronom ich naučili používať atd. Teoriu knihy sme takto otrasne dostavali nafotene, to som jej objednala.
Ja mam problém ze moje dieta je flakacka a oni sú strašne makki na nu 😂 urcite nasi ucitelia to neflakali teda, len idu pomaly ked to dieta nenapreduje a nejak to posunúť nemaju zaujem. Ako si pisala zaplatene je tak hotovo... Ja som sa ajnoytala ci to ma význam, ci vidia ze to ide malej atd... A bez nejakého efektu😔
Ak ti to pomoze tak knizku mame Flauto dolce od Ladislav Daniel, par eur stoji jedna cast... To, ked som videla, ze im to fotia po stranách uz v prípravke, som radsej kúpila...

autor
24. feb 2022

@nely1704 Riešiť môžem, len či vyriešim. Oni sa poznajú veľmi dobre. Vrana k vrane si sadá.

autor
24. feb 2022

@simca06022011 Moja chodí 2. rok a tiež hrá od Daniela. Presne, kúpiť si to môžem za pár eur. Ja som našla a odporúčam stránku youcanplayit flute, sú tam rôzne skladby, pre začiatočníkov i pre pokročilých, od klasikov aj moderné. Z toho si vyberám, vyhľadám, vytlačím. Teraz sa už deťom tie ľudové moc nepáčia. A 2 či 4 roky hrať koledy a ľudovky by ma tiež nebavilo. Túžila som, aby začala hrať na priečnej... možno raz, ak bude chcieť.

simca06022011
24. feb 2022

tak z daniela sa ucia... noty co im vytlacaju su uz moderne 🙂 v 3tiaku hrala "Senoritu", na vystupeni mala nieco z Harryho Pottera... to je o uciteloch... zase tie "moderne" su komplikovanejsie, cize ucia sa to hrat na "ludovkach" 🙂 Ja som malej vzdypovedala, ze proste toto musi prejst a prepiskat, nauci sa to a ide na nove a potom sa nauci hrat co len chce...

prasiatko30
24. feb 2022

Moje ditka chodia strasne neradi na hudobnu teoriu - maju 2h hudobnej teorie/tyzdenne + 1h individualny instrument +1h kolektivka - to od 1triedy, od3triedy sa im pridruzuje zbor1,5h a ak maju orchestralny instrument tak orchester ak je to gitara tyk pokracuju v kolektivke+nadseni ucitelia zmontovali teraz gitarovy orchester aby sa tie deti necitili osamelo. A teda u nas na individualnych hodinach ucitelia idu podla rytmu dietata - starsie ditko v podstate od 3 mesiaca hravalo skladby pre vyssie rocniky, ucitel sa snazi vyberat skladby, ktore ich bavia i ked samo su tam prevahy klsiky ale ked vidi, ze je trochu low tak aj queen hraju. Mladsie ditko zacalo s instrumentom koncom septembra - dostali 3zvazkov not a uz ich ma skoro vsetky prehrate - a ucka pokial, pojde ditko takto dalej jej preposle aj tazsie noty z 2r. Ja som praveze s touto formou spokojnejsia ale je pravda ze deti mali stastie na profakov, ktorych ucenie bavi a vedia ako si dieta ziskat