Na aký hudobný nástroj zapísať dieťa do ZUŠ, keď sa samo nevie rozhodnúť?

30. máj 2024

Dcéra najprv rozmýšľala nad akordeónom, potom nad gitarou, nad klavírom a teraz spomína flautu... Onedlho už bude treba ísť na prijímačky, ale nemáme ešte vybraté.
Ktorý hudobný nástroj by ste vybrali vy pre svoje dieťa?

viellik
30. máj 2024

Ukáž jej nejaké videá, kde na nástroje deti hrajú, alebo choďte pozrieť do hudobník na nástroje. Snažila by som sa, aby si sama vybrala.

pribinak
30. máj 2024

Aké su tvoje finančne možnosti ? Kúpiť flautu a kúpiť klavír je sakra veľký rozdiel.
Takze ja by som zvazila aj toto

madeincssr
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
barbora0308
30. máj 2024

Z osobnej skusenosti flautu nie 🫣 ja som sa rozhodla pre flautu a spev a dodnes to lutujem...
Viem ze je to individualne, ale predstav si doma pocuvat hodiny...roky niekoho, kto sa uci hrat napr. na gitare, klaviri,no a potom si predstav taku pisklavu flautu 😅.

madeincssr
30. máj 2024

@barbora0308 a co potom take bicie 🙃?

simsalabim
30. máj 2024

@barbora0308 nahodou, flauta je super, nie je ju tak pocut, ako klavir. A hovori sa, ze ma velmi dobry vplyv na dychacie cesty. Moja mladsia hrala na flaute od skolky a v podstate nebyvala a stale nebyva vobec chora.

barbora0308
30. máj 2024

@madeincssr Za mna je vsetko znesitelnejsie ako flauta a to som na nej hrala 7 rokov, i ked posledne 2 uz boli skor z donutenia 🥴...

https://www.youtube.com/watch?v=BG6EtT-mReM

@simsalabim Tak moja sestra hrala na gitare ja na flaute...flauta nebola nikoho oblubeny nastroj 😅. A to som nehrala nejako velmi otrasne, i ked asi ani uplne najlepsie.🫣 Je to urcite velmi individualne.

betulinka1
30. máj 2024

Nemozes poprosit ZUS, ze by dcera isla na kazdu hodinu sa pozriet aby sa rozhodla? Ja som to tak vyriesila, ked sa nevedel rozhodnut moj maly. Dohodla som sa s riaditelom a isli sme popozerať najprv rozne hodiny a potom sa rozhodol.

jasminkaj
30. máj 2024

Môj názor (poprosím neukameňovať) 😂 je, že flauta je totálna zbytočnosť. Poznáte niekto svetoznámeho flautistu? Živí sa niekto hrou na flautu? Alebo započúvali ste sa niekedy do nejakej piesne, ktorá je hraná na flautu? Lebo ja nie 🙂 Gitara aj klavír ťa vedia uživiť (ak to dcéru chytí). Teraz na konci roka bývajú otvorené hodiny pre verejnosť alebo aj záverečné koncerty v každej ZUŠ.. choďte sa pozrieť a nech sa rozhoduje podľa toho 😉

magic08
30. máj 2024

ja by som vybrala dietatu gitaru

maciatkolulu
30. máj 2024

@jasminkaj flauta je taký základ a z toho sa ide poväčšine ďalej. A ja som počula hrať veľmi pekne na flaute. Potom sa končilo klavir a klarinet. 🤷Je to taky prvotný odraz

simsalabim
30. máj 2024

@jasminkaj flauta je lacny odrazovy mostik, uvidis, ci dieta hra vobec zaujima. A po flaute si mozes zvolit saxofon ci klarinet, alebo ist uplne inym hudobnym smerom. Nezatracovala by som ju. Omnoho menej nervy drasajuca ako husle u zaciatocnika, lacna a nezabera vela priestoru.

simsalabim
30. máj 2024

@barbora0308 veru nie, tak zaciatocnik hry na husle, to je katastrofa.

yoxinka
30. máj 2024

Syn chcel klavír. Ja som chcela, aby hral na gitaru, on furt klavír a nič len klavír. Hrá na klavír. Klavír je super, lebo dieťa netvorí tón, takže je z kategórie ľahší. Druhá dcéra nevedela, tak som jej na youtube púšťala nástroje, brala ju na koncerty a upozorňovala ju, čo kde kedy hrá, keď bola nejaká skladba/pesnička. Ona si vybrala husle. Skoro ma drblo, ale vyzerá, že to bola dobrá voľba. Sluch má super a veľmi ju to baví, napriek tomu, že je to ťažké. Aj si poplakala na začiatku, lebo ju ruky boleli a tak. Ja nenútim, keby povie, že nechce, vymeníme nástroj, ale ona chce aj napriek ťažkostiam. A najmladšia si vybrala gitaru. Ja by som dieťaťu, ktoré nevie, vybrala klavír, keby mám finančné možnosti, lebo to stojí asi najviac a keby si nemôžem dovoliť klavír, tak vyberiem gitaru. Baby píšu flauta. To je tiež fajn, tam sa vieš odraziť k iným nástrojom (klarinet, saxofón). Kamoš hrá na klarinete v orchestri, začínal na flaute 🙂.

janinah
30. máj 2024

Flauta jedine ak je často chorý na dýchacie cesty...
Vybrala by som klavír.dcera chodila naň a syn na husle.sami si vybrali.

magimi
30. máj 2024

Tak keďže môj muž skladá domácu kapelu.... máme doma klavír, gitaru, flautu aj bicie.
Akordeón to by som hneď vylúčila, ak nemá vzťah k ľudovej hudbe a folklóru.
Chlapcovi by som bez rozmýšľania dala gitaru a dievčaťu klavír....gitara je však viac využiteľná. Môžeš si ju zbaliť a vziať na hocijaký výlet, opekacku, kde dotvára super atmosféru. Na klavír bude hrať len doma, ak neplánuje zapojiť sa do nejakej kapely a podobne, ale je to krásny nástroj, na ktorom vieš zahrať úžasné veci.
Flauta je vždy doplnkový nastroj, na sóla napr., čiže ak nemáš konkrétnu víziu, čo s ňou, tiež by som asi nedávala.

yoxinka
30. máj 2024

@magimi
Boli sme pred mesiacom vo filhrarmónii na koncerte a na flauty hrala s orchestrom špeci žienka, nejaká Poľka, tuším. Bolo to veľmi pekné. Ale ja nie som nejaký mega fanúšik flauty 🤪.

barbora0308
30. máj 2024

@maciatkolulu mne tiez vraveli, ze "flauta je taky prvotny odraz" ... Ale mne pride take zbytocne roky hrat na flaute a potom prejst na saxofon a pod. Ja som olutovala, ze som rovno tu energiu nevlozila do jedneho nastroja, ktory ma bude sprevadzat cely zivot... 🫤

sunsea
30. máj 2024

Závisí od dieťaťa. Ukázala som obom nástroje ako znejú ako sa s nimi hraje na YouTube, z tých ktoré ešte mali voľné a mohli ich zobrať, takže mali na výber z piatich cca. 😁
Dlhá história, ale ja som spokojná s ich výberom. Každý tu hovoríte o flaute, či klarinete.... A čo taký hoboj?, kráľovský to nástroj .😁 Už som si zvykla naň, len nesmie hrať pri mne, lebo mne vtedy vybrujú bubienky a drasa mi to nervy... 😁😁😁

selenka7
30. máj 2024

Ja som chodila 10 rokov na klavir a nemam z toho nic. Pokial to dieta nechce same, neinklinuje k tomu, nebrnka si na klavir od malicka, od skolky z vlastnej vole a skor tam pojde preto, lebo rodic sa rozhodne, ze ma sluch a bolo by to vhodne, tak klavir rozhodne neodporucam. Klavir si nevezme pod pazuchu a nezahra len tak hocikde. Keby som mohla roky vratit spat a rozhodnut namiesto mamy, chodila by som na gitaru a spev. S tym sa uz dnes clovek dokaze uchytit.

maciatkolulu
30. máj 2024

Malý chodil na husle tri roky,teraz sa mi stopol,uvidíme ,či bude chcieť od septembra. Je to ale veľmi tazke. A výsledky sú naozaj po rokoch hrania badateľné.

barbora0308
30. máj 2024

@selenka7 Moje slova, ja by som sa tiez rozhodla pre gitaru. Taku flautu nevytiahnes na grilovacke, ze si idete zahrat 🥴. Ak je niekto samozrejme extremne nadany, tak moze hrat na akomkolvek nastroji v nejakej filharmonii, ale budme realisti, velka vacsina ludi hra iba pre radost a preco teda radsej neist na istotu s nastrojom, ktory ti bude partakom. Este aj taka ustna harmonika je praktickejsia ako napr. flauta 🫣😅.

sazumak
30. máj 2024

Ja by som vybrala klavír alebo husle, ak je dieťa šikovné, tak sa naučí potom hrať aj na iné hudobné nástroje samé. Dcéry chodia obe na klavír, jedna sa naučila popritom sama na gitaru a obe vedia zahrať aj na flautu. Teraz sa chcú učiť na heligonku, druhá tiež na gitaru. Poznám chalana, čo sa učil na husle a ten vie asi na 7-8 hudobných nástrojov popritom. Výhoda klavíru je aj taká, aj keď to učitelia neodporúčajú, že sa dá zapnúť na slúchadlá. Nám najstaršia chodí čoskoro končí strednú umeleckú a cvičí len v noci, máme ešte malé dieťa, tak by ho hra na klavíri fakt rušila. Akurát som bola na absolventskom a mňa najviac zaujal saxofón❤

prasiatko30
30. máj 2024

Ad 1 zatial nech moc nevybera, lebo jej moznost vyberu bude zalezat od poctu miest na ten ktory instrument a od umiestnenia tvojej dcery na prijimackach - teda ak sa to este stale tak robi, a u nas na konzerve to teda tak funguje spravis prijimacky a podla bodov ktore dosiahnes tak si v poradi na vyber nastroja, kazdy nastroj ma v ten ktory rok urcity pocet miest - cize cim lepsie sa umiestnis tym mas viac z coho vyberat.

Gitara je velmi vdacny nastroj, ale treba si uvedomit, ze je to individualny nastroj cize v orchestri, v skupinach s inymi nastrojmi moc na zus hrat nebude. Ale potom v buducnosti ak bude v hpcijakej skupine - skauti, insteuktor v nejakom tabore, alebo len tak na stanovacke maju ludoa okolo o zabavu postarane.

Piano je tiez prudko individualny nastroj. A potom mas orchestralne instrumenty kde to pekne je to, ze po zaciatkoch ich spoja a hraju v skupine, nie su sami. Mne sa paci aj violin aj violonchelo alebo viola - vyhoda je, ze tie instrumenty su dost cenovo dostupne, aspin na zaciatku. Potom moja slabost je saxo - ale to musis pocitat, ze zaciatocna investicia je omnoho vyssia

magimi
30. máj 2024

@yoxinka to verím, ja flautu zbožňujem...stále mi je trochu ľúto, že som ako dieťa nechodila na priecnu flautu....ale tak ja by som to fakt využila...chodievame hrať do kostola....ale už sa učí hrať dcéra 😉
Inak takému bežnému človeku, čo sa nezapaja do nejakých hudobných zoskupení je to, že vie hrať na flautu na nič. Alebo ok,nie úplne na nič... hranie na flautu je super vec na prácu s branicou a teda na spievanie, rozširuje rozsah, dych....a celkovo hranie na hudobné nástroje zvyšuje inteligenciu 🙂

magimi
30. máj 2024

@prasiatko30 gitara nie je individuálny nástroj, pozri na všetky kapely 😉 A na ZUŠ moji synovia hrávajú gitarové duo s učiteľom a syn s dcérou duo gitara+flauta
Výhodou skôr je, že sa dá využiť aj ako individuálny nástroj vo viacerych hudobných štýloch

barbora0308
30. máj 2024

@magimi Oh ano, jedine kde ma volali hrat na flautu bol kostol a teda pre mna, ako neveriacu to bolo casto skor na obtiaz ako zazitok 🫤. Takze je to asi uhol pohladu resp. aj taka flauta moze byt super, ak sa s nou stotoznis a vie byt sucastou tvojho zivota, zial u mna sa tak nestalo.

prasiatko30
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
madeincssr
30. máj 2024

@prasiatko30 toto sa moze lisit ZUSka od ZUSky a najma (gitarovy) ucitel od (gitaroveho) ucitela. Poznam ZUSku v malom mestecku v CR (na Morave), kde gitaru uci uz nie najmladsi chlapik a ten hrava so ziakmi v kapele (rockovej, bicie, klavesy, elektricke gitary...) a hravaju [aj] na mnohych podujatiach v mestecku. Myslim, ze to bavi nielen jeho, ale najma ziakov. Urcite zo vsetkych nebudu virtuozi (resp. aspon bezni hudobnici), ale maju aj velmi uspesnych narodne/nadnarodne absolventov.

yoxinka
30. máj 2024

@prasiatko30
Kamoš učí gitaru tak, že deti mu hrajú aj v skupine. Majú normálne bicie, klávesy, gitary. Je to však súkromná ZUŠka.
https://zigomusichouse.sk/kurzy/akusticka-a-ele...