Mimoškolské aktivity pre tretiačku

mijunik
4. sep 2014

Ahojte, potrebujem vaše rady a názory. Mám 8-ročnú dcérku a 3-ročného synčeka. Dcérka je teraz tretiačka a práve riešim jej mimoškolské aktivity. V polovici septembra nastupujem po rodičovskej dovolenke do práce a tak už času na organizáciu doprevádzania na krúžky nebudem mať toľko ako som mala doteraz. Dcérka by mala mať podľa vzoru minulého a predminulého školského roka 2x do týždňa tanečnú, 2x flautu, 1x hudobnú náuku (to musí mať k flaute) - tieto veci v Základnej umeleckej škole a k tomu 2 x do týždňa plávanie. Všetko sú to super veci, dcérka má mierny problém s ľavou rukou, ťahá rameno dopredu, z čoho vyplýva začínajúca skolióza, takže tanec a plávanie sú pre ňu super. No neviem ako to budem stíhať z roboty, lepšie povedané asi to stíhať nebudem, resp. ešte aj synčeka bude treba brávať zo škôlky, tak rozmýšľam, že dcérke flautu plus hudobnú náuku zruším, hoci je mi to ľúto, lebo je šikovná. Pomôcť by mohli čiastočne starí rodičia, ale nechcem ich zaviazať takouto povinnosťou na celý školský rok, už majú svoj vek a tiež aj svoje povinnosti. Napadlo ma, že možno by sme ju mohli nechať chodiť na krúžky samu, ale zdá sa mi, že 8-ročné dieťa je v dnešnej dobe príliš malé na to, aby chodilo samé na krúžok mimo školy. Fakt sa bojím, viem, že cestu by zvládla, je to jedna zastávka autobusom alebo teda je to kúsok peši, ale skôr sa bojím, že by niekto druhý mohol urobiť zle. Vôbec netuším, kedy budem schopná ju pustiť niekam samu (podotýkam, že bývame v BA). Je mi jasné, že raz to prísť musí, ale keď viem, že v dnešnej dobe číha na deti oveľa viac nástrah ako pred 30 rokmi... Dcérka vlastní aj alarm, ak by ju niekto ohrozoval, ale ani sme ho ešte neskúšali, ani neviem, či by to niečo pomohlo, ak by bolo nedajbože treba. Čo sa dcérkinho názoru na krúžky týka, najradšej by bola v školskej družine, na flautu veľmi chodiť nechce, lebo sa chce sa hrať s deťmi v škole. Tanečná ju baví, plávanie tak-tak (ale od toho neupustím) a chcela by chodiť na koníky. Rada by som počula názor na to, koľko mimoškolských aktivít by malo mať 8-ročné dieťa a podľa čoho ste ich vyberali a kedy ste nabrali odvahu púšťať svoje dieťa samé na ulicu. Ďakujem. 🙂

ivka225
4. sep 2014

@mijunik Flautu snad aj vypusti, ma toho skutocne vela. A same na ulicu - to velmi zalezi od konkretneho dietata, ale tak orientacne podla mna - v Sarisskom Ciernom od 6 rokov, v Revucej od 7 rokov, v Ziline od 8, v Bratislave od 9.

janickacrazy
4. sep 2014

@mijunik Ja si tiež myslím, že toho má vela, 2 krúžky jej úplne stačia v tomto veku, deti sa potrebujú aj hrat len tak neorganizovane a vidíš, že aj tvoja dcérka ti vraví, že sa chce hrat len tak v družine. Nemusí mat na každý den program od rána do večera. Čítala som názor aj jedného psychologa a ten tvrdí, že je to velmi nesprávne a teraz velmi moderné organizovat dietatu čas na každý den niečo. Predstav si, že ty by si prišla z práce a každý den by si musela íst na nejaký krúžok ešte no chcelo by sa ti? Podla mna 8ročná može byt už kludne sama doma aj sama chodit na krúžok, ak je šikovná a samostatná. Moja 10ročná nevl. dcéra mi vodila 3ročného syna každý den ráno do školky a v pohode som sa na nu mohla spolahnút.

esterba
4. sep 2014

@mijunik Ahoj. Podla mna toho vela nema, ja som v jej veku mala raz tolko. Ale mna to bavilo. Ak hudobnu vyslovene nema rada, tak by som ju vypustila, može sa k tomu vratit neskor. V BA budem mat asi aj ja problem pustat dieta v 8 same, ale este take stare nemam, tak neviem. Ja som z maleho mesta, tam to bolo ine. Ak to nie je pre vas drahe, možeš jej zabezpecit hodiny flauty domov a teoriu sa može doucit neskor, nevyhnutne veci sa dozvie aj pocas hodin flauty.

cairka
4. sep 2014

@mijunik , moja je tiež teraz tretiačka a akurát začína so samostatným chodením zo školy a na krúžky...Do družiny chodiť nechce, ja som doma, takže sme družinu zrušili, krúžky má 3x týždenne, z toho ale 2 v škole (teda 1 je nový a uvidíme, či sa prihlási dosť detí, na výtvarnú bude chodiť už tretí rok ). Bývame vo väčšom meste a trocha od ruky, ale myslím, že zodpovednosť a schopnosti potrebné na to, dostať sa domov už má, že ten môj stres je skôr môj problém...a že by to nebolo iné, ani keby už mala 9, či 10 rokov...

babulina
4. sep 2014

nechaj jej jeden pohybovy a flautu, inak mame vlastne tolko isto kruzkov ako vy, cez tyzden sme ale nestihali vsetko absolvovat, tak na plavanie chodili nasi v nedelu doobeda, ja som aspon v klude navarila, a manzel ich odviezol, skus to pripadne takto prehodnit ak chces jej vsetko zachovat,
co sa tyka chodia na kruzky sama, ja predpokladam ze az tak v 5tej triede nasu necham samu chodit, skor asi nie - tiez sme BA

hviezdicka111
4. sep 2014

@janickacrazy pekne si to napisala....nie kazde dieta je schopne zvladnut tolko kruzkov....nechapem, naco je dobre dieta takto "prekruzkovat"....ak same povie, ze by sa radsej hralo v druzine....ja som v tom veku behala s bratom po sidlisku, hrali sme sa doma s hrackami....a to si este pamatam, ako sa mi zdalo, ze mam tazky zivot, lebo tolko casu stravim v skole... 😀 a co sa tyka tych kruzkov - nie kazdemu to pomoze do buducnosti....my sme nechodili s bratom na ziadne kruzky - nechcelo sa nam do toho...obaja ale mame skoncenu vs a zas poznam mnohych, ktori mali kazdy den nieco a ledva to dotiahli na vyucny list 🙂 takze tym, ze dietatu organizujeme vsetok volny cas, mu tiez lepsiu buducnost, resp. lepsie vzdelanie nezarucime 🙂
tym ale nechcem povedat, ze nedavat na ziadne kruzky...ale urcite s rozumom...ak sa do niecoho dietatu nechce, nema k tomu vztah, nebavi ho to, urcite nema zmysel nutit 🙂

bonaqa2013
4. sep 2014

Najstaršia dcéra je tretiačka. Ale mi bývame na dedine - síce veľkej - 5000 obyv.a dcéra chdí domov sama. Chodili sme pre ňu len prvé 2 týždne v prvom ročníku. Do družiny nechodí, ja som ešte na MD. Chodí už 3 rok na výtvarnú raz do týždňa - do školy chodia z umeleckej a ešte chce nejaký pohybový - uvidíme. Ale to jej bude stačiť.
Tvoja dcéra má asi toho dosť. Nechala by som jej plavecký a flautu. tanec neskoršie - o niekoľko rokov. A po BA chodiť samé dieťa - asi by som sa tiež bála. Možno o rok - dva.

bets
4. sep 2014

@mijunik ja som uz minuly rok chcela dceru samu posielat do ZUS, ale nejak mi to vychadzalo včas odchadzat z prace. Teraz ako stvrtacka uz nie je o com. Tiež v BA, pesi cez dve velke krizovatky, jedna bez semaforu. Kedze som si uz s osamostatnenim presla so synom, povazujem to uz za najvyssi čas. Pretoze pride piaty rocnik a zrazu sok, co s dietatom, u nás družina v pravom zmysle uz pre druhý stupeň nie je.
Dcera ma mobil a budem volat pred odchodom zo skoly, aby nezabudla ist a potom, ci prisla do ZUS. Dokonca mi povinnosti nedovolia 1x ist s nou pesi v pondelok, ale cestu pozna, doteraz som ju vozila.

zutera
4. sep 2014

@mijunik já si myslím že je to na dítěti.Moje suseda má chlapce který má stejně roků jako moje dcerka a můj synovec taky.Susedkyn syn je totálně samostatný šikovný chlapec. Přijde ze školy, nají se a sám jde na tréning fotbalu,všechno bez problému. Moje dcerka je míň samostatnejsi,doma mu mužem nechet samu i dvě hodiny,ale na ulic bych se bála, a můj synovec toho by svagrina nemohla nechat samého ani 10minut aby cosi nevyparadil.Je to takový divocak.Sama víš jaká je dcerka,mobili existují ta kontrola by byla,však vyskousej a uvidis

ukulela
4. sep 2014

@mijunik ak mala chce chodit na vsetky aktivity, snazila by som sa to nejako vymysliet ... ked nechces zatazovat rodicov, nema v okoli nejake starsie dievca, ktore by ju trebars aj za symbolicku sumu na tu flautu zasikovalo a odviedlo domov?
.. nech sa mala rozhodne, ci chce vsetko, alebo ci nieco nechce. moja neter ma tiez flautu a chodi na nu velmi rada (dokonca im to odporucila doktorka - na pluca 🙂

bubelko
4. sep 2014

@mijunik porozpravaj sa s dcerkou, co z toho, co robi, naozaj chce robit, co ju bavi a co nechce robit. a podla toho sa zariadte. ak povie, ze by rada robila vsetko, tak skus zapojit starych rodicov - ak budu ochotni, alebo ako pise @ukulela nejake starsie dievca zo susedstva, ktore si takto privyrobi. ja platim takto 14 rocnu slecnu, ktora mi strazi mladsieho, kym som so starsim na hodine cella. 😉
a co sa tyka toho, ci by mohla chodit sama - to je len a len na tebe a na nej. ci jej doverujes, ci doverujes tomu, ze to zvladne. ak ty doverujes jej, tak ona to zvladne uplne v pohode. u nas chodia 4r deti same do skolky (zijem v zahranici, tu je to pravidlo). a ako niekto pisal - mam moznost ju kontrolovat mobilom 😉

ivca82
4. sep 2014

@mijunik nechala by som iba tanečnú, flautu by som zrušila, darmo keď jej to aj ide, ale nebaví ju to... a k plávaniu, to by som skôr potom riešila ako rodinnú aktivitu, keďže by to prospelo aj jej zdravotnému stavu a tým, že budeš v práci budete mať na seba menej času, takto by ste po pekne skĺbili. A tanečnú ak má v škole, tak dopravu neriešiš, a ak mimo, tak by som sa skúsila dohodnúť s niektorou s mamičiek, aby na ňu dohliadla, prípadne občas starí rodičia.

janinah
4. sep 2014

uvedom si,že pribúda aj učenia...mám tretiaka,v 1tr. chodil na husle a hokej,v 2tr. husle sme zrušili a chodil na karate a hokej a teraz ostal len hokej+ nejaký čas mu zaberia príprava na 1sv. prijímanie ...prečo? učenie sme stíhali,ale chalan bol nešťastný,lebo mal minimum voľného času a málo bol vonku s kamošmi a zdal sa mi v niektoré dni ozaj dosť unavený...chce skúsiť lukostreľbu a koníky,uvidíme časom.....na tvojom mieste flautu vynechám,ak to chce aj dieťa..a ešte jedna poznámka-čo sa krúžkov týka treba max. zapojiť chlapov-otcov do toho vozenia a sprevádzania,žena robí v domácnosti milion vecí,tak aspoň o toto nech sa stará chlap....a 8r. samé by som isto nenechala ísť,ak jej niekto nedajbože ublíži,tak bude neskoro na výčitky

mijunik
autor
5. sep 2014

@ivka225
@janickacrazy
@esterba
@cairka
@babulina
@hviezdicka111
@bonaqa2013
@bets
@zutera
@ukulela
@bubelko
@ivca82
@janinah
Baby, ďakujem vám za odpovede, stále, stále nad tým rozmýšľam... Ľubka chodila do jednej ZUŠ-ky 3 roky (v Karlovke - baby z BA možno poznáte), teraz som ju prehlásila do inej (do Devínskej), pretože tam chodí do školy a mala by to bližšie. Nepoznám však vôbec tých učiteľov, nemám na nich ani referencie a netuším ani, aké budú priebehy hodín. Stále mám pocit, že mala by som ju nechať v Karlovke, zrušiť jej flautu a nechať len tanec. Ak by chcela hrať na nástroj neskôr, môže pokračovať, tanec by asi dobiehala ťažšie. Plávanie by asi mala mať so správnym vedením, keďže má zlé držanie tela, preto chodieva plávať skupinovo, ale s trénerom. Viem, že za mňa a za manžela nikto nerozhodne, že to musíme my, ale keď to takto píšem, mám pocit, že si to tak nejako zatrieďujem v hlave... 🙂 Dnes som sa jej pýtala, prečo nechce flautu. Ona hovorí: "Keď mňa to to nudí... Keď si predstavím, že by som mala pomaly celý život hrať..." Na jednej strane - ona je dosť lenivá a pohodlná, na strane druhej - nechcem ju nútiť robiť veci, ktoré ju fakt nebavia. Otázka je, či je nejaké dieťa v jej veku, ktoré hudobný nástroj baví... 🙂

janickacrazy
5. sep 2014

@mijunik Naozaj sú deti, ktoré hudobný nástroj vyslovene baví, moja švagriná, ked bola malá chodila na harmoniku a ju to bavilo, tešila sa na hodiny, zatial čo moj manžel, ktorý chodil s nou toho to nebavilo, doslova trpel niekolko rokov, lebo rodičia chceli mat z neho hudobníka a teraz harmoniku nemože ani vidiet. Švagriná si aj teraz doma zahrá v pohode, ked má chut. Ja by som ju nenútila.

esterba
5. sep 2014

@mijunik flauta je trošku nudny nastroj pre male dieta. Baby, co poznam a hraju profesionalne, to zacalo bavit az na druhom stupni. Ak chces, aby mala hudobne vzdelanie, nechaj ju, nech si vyberie. Mozno by ju na zaciatok bavilo nieco typicky chlapcenske - bicie, gitara... mozno spev. Klavir bude mat asi povinny a ak je hudobne nadana, neskor sa može prehodit zas na nieco ine. Pred 10 rokmi bola Devinska vraj dobra, teraz neviem. Alebo ju nechaj, nech si od hudby uplne oddychne, co sa tyka skoly, a radsej ju ber pravidelne do opery, na koncerty, mozno sa jej tam casom nieco zapaci 🙂

prasiatko30
5. sep 2014

A nemohla by si jej zatial najst taku hudobnu skolu co by mala jednu max dve hodiny tyzdenne - moje chodi tiez na 4 aktivity tyzdenne ale su to vsetko jednodnove zalezitosti len balet ma dvojdnovy. Ked som koncom roka dceru konfrontovala ci chce ist robit skusky na konzervatorium tak mi rovno povedala ze nie lebo by musela chodit 4x do tyzdna a zase az tolko ju gitara nebavi ale na jednu hodinu tyzdenne chodi velmi spokojna.

mijunik
autor
5. sep 2014

@prasiatko30 Hudobný nástroj, ak som dobre pochopila, je v druhom ročníku ZUŠ dvakrát do týždňa plus jedenkrát do týždňa k tomu teória (hudobná náuka). Tanečná je tiež pre druhákov dvakrát do týždňa, ale to malú baví. No a plávanie je také dobrovoľné, ide o to, aby ruku a chrbát čo najviac cvičila, beriem to tak, že tanečná a plávanie sú ako keby rehabilitácia. Flauta je tiež fajn, ale keď ju to nebaví... Uľahčila by sa nám organizácia, jej tri hodiny krúžku v týždni odbudli a snáď, ako aj baby už spomínali, by sme jej tým nespôsobili až takú "umeleckú stratu" do budúcna... 🙂

prasiatko30
5. sep 2014

@mijunik ja som mala na mysli nieco neoficialne - sukromnu hudobnu skolu tam by sa vam mohli skor prisposobit

mijunik
autor
5. sep 2014

@prasiatko30 aha, takto. No, to neviem, to som ani neskúšala, ani ma to nenapadlo... Ide však aj o to, že štátna škola je predsa len lacnejšia ako súkromná... Znie to možno blbo, ale keď tých poplatkov je všade tak veľa... Ešte k tomu - vyzerá to tak, že budeme brať teraz aj hypotéku, takže musíme rozmýšľať, čo platiť a čo nie. Ale nápad to nie je zlý, len teda realizácia asi nebude jednoduchá. Jaaaaj, mám pocit, že chcem vlastne veľa vecí napratať do malého priestoru... 😀 A ešte aj silou-mocou... Keď tak na tým rozmýšľam... 😀 Ono to vlastne celé pramení z toho, že s manželom sme folkloristi a automaticky počítame s tým, že dcérka bude mať vzťah k folklóru. Preto sme zvolili tanec (ktorý ju našťastie baví) a flautu (tom som chcela ešte aj cimbal... - baby, neukameňujte ma 😀 😀 😀 😀 ). Ale zdá sa, že malej folklór nič nehovorí. :-/ Ale ja verím, že aj to sa časom prirodzene zmení - dobrovoľne z jej strany samozrejme... 🙂