Dá sa naučiť spievať?

7. aug 2024

Ahojte, ide o moju dcérku. Hlas má celkom pekný, jemný, zvučný, ale keď spieva, tak mnohokrát falošne, stráca melódiu. Chcela by skúsiť hudobnú školu, myslíte, že sa s týmto dá pracovať? Má.s týmto niekto skúsenosť? Ďakujem.
PS. Dcéra má 12 rokov.

stvura
7. aug 2024

no podla popisu cela ja co si napisala - odpoved, nie, nenaucila som sa spievat - po roku na hudobke som presla na dramaticky a vytvarny kruzok...ale tak spievam si sama pre seba a vsetko je v pohode

egonsk
7. aug 2024

ze ma niekto hlas este neznamena, ze ma aj sl7ch. Skus ist na nehaky hudobny kruzok ju dat preskusat ci ma aspon naznak sluchu ... ak nie, moze repovat 😁

hederamonstera
7. aug 2024

Ano da sa to naucit, aj ed sheeran najprv spieval doma falosne😁 ale treba zistit ci ma hudobny sluch, bez toho to nepojde

ibrunova
7. aug 2024

A ona by to chcela?

eeffka
7. aug 2024

Uprimnw asi nie, moj muz ma hudobny hluch.on ma vlaatny rytmus 🤣zaro spieva a tancuje s vervou 🤣🤣🤣

colsami
7. aug 2024

Nemyslim si ze 12rocne dieta ktore spieva falosne, naucis spievat. Na to naozaj treba aj talent a sluch - niektori ho maju a niektori nie. To ze je "hlasok jemny zvucny" vobec nic neznamena. Ked deti talent a sluch maju, spievaju pekne bez vsetkeho. Na hudobnu na spev naozaj chodia deti co pekne spievaju, este som na koncertoch nezazila ziacku co ten talent nemala a spievala falosne.
Takze ja by som ju "netrapila", ved jej vyber iny kruzok alebo na hudobnej nejaky nastroj a moze to byt ovela lepsie... 🙂

autor
7. aug 2024

@colsami ja jej krúžky nevyberám, chcela to vyskúšať ona sama. Nikdy na žiaden krúžok nechodila, teraz sa začala zaoberať, že by to možno skúsila.

veselo_neveselo
7. aug 2024

Za mna, ano, urcite chodte hlavne ked dcera chce. S hlasom sa da pracovat.
V hudobke sa s ucitelkou porozpravajte, ona vam povie co-ako, cvicdnia, pripravu.

lilke
7. aug 2024

Kamoška je učiteľka spevu na ZUŠ. Tvrdi, že každý sa vie naučiť spievať. Ja spievať neviem, skúšala to na mne 1 popoludnie. Vzdala som to ja, nie ona. 😉

akvi
7. aug 2024

Za vyskúšanie nič nedáš. U detí môže byť problem falošného spevu poloha hlasu. Mne napríklad celý 1.stupen ucitelka tvrdila, že nemám sluch, spievala som falošne. Keď som prešla na druhý stupeň, robili nábor do speváckeho zboru. Tá vedúca zboru netušila o nás nič, takže nemala predsudky, každého postavila ku klaviru a niečo zahrala a mali sme zopakovať. Pri mne sa čudovala, že tak malé dieťa a tak nízko položený hlas, skoro som odpadla, keď ma vybrala do zboru, že budem super v treťom hlase. Ona zistila, že ja proste nevytiahnem výšky a preto spievam v tých polohách falošne, stačilo mi posunúť pieseň nižšie a hneď to šlo. Dnes hrám aj na husle, to bez sluchu nejde, takže fakt netreba lámať palicu nad dieťaťom, ale dať ho otestovať niekomu, kto to vie a uvidíte, prinajhoršom tam sluch nebude, ale skúsiť treba, ak to dieťa chce.

rusalinka
7. aug 2024

S hlasom sa pracovať dá, hlasivky sú sval a trénovaním sa môže veľa spraviť. No sluch je naozaj potrebný, ak nepočuje/necíti rozdiel medzi dvomi tónmi a nevie sa do nich trafiť, tak to pôjde veľmi ťažko.
Ale nech skúsi, za to nič nedá 🙂

hederamonstera
7. aug 2024

@colsami to je blbost, spev sa uci tak ako ine dovednosti, niekto ma lahsi zaciatok, niekto tazsi. Len ten sluch je potrebny

yoxinka
7. aug 2024

Tu je dôkaz, že na spievaní sa určite dá popracovať, ALE slečna musí mať sluch, bez toho to nepôjde 🤞.

https://www.youtube.com/watch?v=flkjMuaKYQU
osky
7. aug 2024

V 12 tich rokoch sa uz väcsinou vie,ci clovek ma sluch alebo hluch.
Kazdopadne by som to skusila,za to nic nedas.
Ucitel na Zus si s tym poradi,ak na to bude dcera mat
Problem moze byt aj v mutacii-vies ci uz prebehla?
Pretoze aj vtedy preskakuje hlas a spievat cisto je tazko....nemaju to len chlapci...

colsami
7. aug 2024

@hederamonstera ved som napisala, ze na to treba sluch, nepostrehla si? Inak ma dievcatko zbytocne pekny hlas a zbytocne ju to budu ucit. Ak ten sluch nema, ako zaklad, tak budu zbytocne "ucit" pekne spievat. Takze hovorim to iste.

heln
7. aug 2024

ak to chce, nech to skusi, nenechaj ju odradit. vyskusa, uvidi, zhodnoti.
mna na zakladnej vylucili zo spevackeho, na klavir ma nevzali, ze nemam sluch.... neskor som doma zacala brnkat na gitare a cuduj sa svete, sluch sa objavil, a spievat som sa naucila podla sluchu.... akurat ze nemam ziadne hudobne vzdelanie, keby ma neodpisali hned na zaciatku, mohla som byt niekde inde.

egonsk
7. aug 2024

@heln mne ako 5 rocnemu objavili, ze mam vyborny hudobny sluch a poslali ma ucit sa na husle. Kedze husle stali kopec penazi, moja hudobna kariera aj ihned skoncila 😁
Ale bratovi som niekedy pomohol naladit gytaru, ked s jui v puberte kupil, aby baby vlhli pri spievani zakazanych pesniciek na cundri 😅

i_vu_li_cek
16. aug 2024

Jedna moja priateľka je vyučená operná speváčka, teraz učí hrať deti na klavír a spievať. Tvrdí, že len mizvé percento ľudí má absolútny hudobný hluch, ostatní na sebe vedia pracovať, sluch aj hlas sa dajú cvičiť. Čiže ak to dcérka chce, podľa mňa jej to dovoľ. Len nájdi takého učiteľa, ktorý bude rešpektovať, že pokroky bude robiť pomalšie.