Ako vyberať šport pre dieťa? Rady a skúsenosti

janinah
6. sep 2016

Ahoj, poprosím rady a skúsenosti.....Syn bude mať 11r., je piatak,piaty rok hrá hokej,ale musíme s tým skončiť / nepreložili sme ho na hokejovú školu,z rôznych dôvodov je komplikované chodiť na treningy z terajšej škkoly a vynechávať vyučovanie/.Po rozhovore so synom ideme hľadať iný šport,ktorý bude v popoludňajších hodinách.Mal by byť taký,kde sa vybehá,pohybuje,nie napr.lukostreľba.Je vysoký,obratný,výborne korčuľuje,práca nôh je lepšia ako práca rúk .Ak by sa tu našiel nejaký odborník,tak by som bola rada každému postrehu a rade .Poteší aj skúsenosť iných rodičov,ktorí menili šport u detí.Vôbec nemusí byť majster sveta,len nech niečo pravidelne robí,upevní disciplínu,nezaškodí tímový duch.Je silný alergik na plesne a roztoče,čiže prostredie bazenov skôr vylučujeme.
Ďakujem.

hettinka
6. sep 2016

podľa mňa basketbal by bol vhodný, nie?

janinah
autor
6. sep 2016

@hettinka tiež na to myslíme 😉

sissy27
6. sep 2016

@janinah základné dve kritériá - aké sú možnosti v okolí a čo by syna bavilo... hokeju je trošku podobný florbal... možno tenis by ho bavil... karate alebo džudo... chalanská klasika - futbal... lyžovanie alebo snowboarding... atletika... volejbal / basket / hádzaná...
sama píšeš, že nepotrebuješ mať z neho majstra sveta, chceš len toľko, aby zmysluplne trávil voľný čas a mal nejaký pohyb - tak by som to nechala na ňom a nerobila z toho vedu 🙂
moja dcéra tancuje, začala spoločenskými, pridala moderné (sama od seba, v 6 rokoch) a v 8 sa sama rozhodla, že zostane len pri moderných... ak by musela nastať zmena, tak by to bolo len na nej, moje podmienky sú 1. výborný zdravotný stav 2. slušné výsledky v škole 3. nech ju to baví ... ak toto dodrží tak má moju plnú podporu...

belllinka
6. sep 2016

@janinah Co tak florbal?

mawka
7. sep 2016

@janinah florbal je dost podobny a teraz sa velmi rozmaha u nas, chvalabohu. skus so synom pozriet ake mate moznosti, dohodnut sa, ist si vyskusat trening florbalu, na altetiku, pripadne basket..alebo co sa vam bude pozdavat a treneri uz uvidia, poradia, nasmeruju. nie je nad to, vyskusat si 🙂
mne moj maly dlho predlho odmietal sport, aj sme si mysleli, ze bude sportove drevo a minuly rok im zaviedli florbal do telesnej a tak ho to nadchlo, ze tento rok sa hlasi do druzstva. a ja skacem dva metre do luftu. ze konecne nejaka pohybova aktivita - sportova.
sice velmi chcel byt sucastou nejakeho historickeho klubu - 2. svetova a nacvicovat, ale blizko tu nic nie je a aj keby dochadzal, zase je to az od 15 rokov. rovnako sme nenasli v okoli nic outdoorove na sposob military alebo ako to nazvat. aby bol v pohybe, aby sa naucil orientovat v lese a vsetky tie veci k tomu. nemame ani skautov a turisticky je len o chodeni. hodne musime improvizovat.
este ma napadlo, ze ak je u vas baseball, aj to je fajn sport. ale podla mna, ked 5 rokov hraval hokej, tak je kondicne velmi vybaveny a pojde mu takmer vsetko. vidim to na synovcovi, hokej nie je lahky, je to narocne, ale na druhej strane ma uzasnu kondicku, ohybny, sportovo zdatny vseobecne.

janinah
autor
7. sep 2016

@sissy27 nerobím z toho vedu,hľadám skúsenosti detí,ktoré menili šport...príp.radu odborníka,trénera,telocvikára.....nechcem,aby upadol na kondičke a nechcem niečo čo mu nebude vyhovovať,už sme tak predtým vzdali karate po roku....čo chce on je ťažko riešiť,chce asi 5 športov skúsiť,ale zas nebudeme skákať každý rok inam

sissy27
7. sep 2016

@janinah hmmm prečo? Veď nech vyskúša všeličo... Teda pokiaľ to nejak nezaťažuje logisticky a časovo nad únosnú mieru.. Mne by to nevadilo keby aj každý rok robil niečo iné..

Ešte gymnastika je super 🙂

mawka
8. sep 2016

@sissy27 v tomto suhlasim, tiez do aktivit netlacim, nech si vyberu sami. mala skusala balet, prestalo ju bavit, ok, sak to bol kruzok, nic moc a hlavne same male deticky. potom ju testovali a ze ma hudobny talent ci nadanie (stale mam problem rozlisit tieto dve veci), tak skusila hudobku na ZUS a velmi rychlo ju to preslo. tanecne detto. ona je skor na mensi kolektiv, co sa kruzkov tyka, takze hudobku sme vymenili za sukromne hodiny gitary a tancuje si doma. mamy ma velky talent na vytvarku a aj ked sme velmi chceli, aby chodil do zusky od prvej triedy, nechel, netlacili sme a v piatej si popytal sam a nosi medaile. ex je byvaly basketbalista, strasne by chcel mat z neho basketbalistu, ale jeho chytil florbal, nebudem ho predsa tlacit do niecoho, co nechce. tak nech si ide na florbal a ked si zas o rok nieco vymysli ine, tak si vymysli. pre mna je dolezite, ze najdeme vzdy nejake riesenie a decka si vyskusaju, co ich zaujme a rozhodnu sa bavi/nebavi. a asi najvacsie prekvapko je teraz maly, odkedy dcera ma par dni doma gitaru, x krat denne u nej sedi a uci sa hrat. tak toto nas uplne šokovalo, pozitivne. az sialene ho to zacalo bavit. dovtedy sme si mysleli, ze teda hudobne je tiez drievko. a aha, on ma v sebe rytmus a pocuje to. takze ako si pisala, treba vyskusat vsetko, co sa da, dieta si prirodzene vyberie, co ho bavi. nema zmysel v tomto rozhodovat za neho.

sissy27
8. sep 2016

@mawka presne, je to krúžok, má to byť zábavno-oddychová aktivita... samozrejme nedovolila by som meniť každý mesiac a musí to byť pre mňa akceptovateľné finančne a logisticky, ale inak nech si vyberie na čo má chuť 🙂

mawka
8. sep 2016

@sissy27 no len zrejme @janinah hlada nieco, co bude ten hokej suplovat a comu sa bude vazne venovat jej synator. lebo predpokladam, ze hokeju sa venoval full. tak asi nieco v tom zmysle. ale tu by som tiez dala vyskusat kadeco, hoci tych 5 veci, dohodnut sa s trenermi, nech mlady vyskusa zo dva treningy a potom sa rozhodne, co mu je najblizsie. ma vyhodu v tom, ze uz je sportovec, zvladol by podla mna vsetko, uz len si vybrat, co ho chytilo za srdce. hokej je timova hra, takze asi idealne bude najst nieco timove.

lucinka33
8. sep 2016

tento víkend ale aj iné termíny organizuje http://www.sportanalytik.sk presne to čo potrebujete vedieť. Skúste. My ideme tiež 🙂

adeli79
8. sep 2016

ked ma silne rychle nohy, tak taekwondo, ak inklinuje aj k bojovemu sportu

janinah
autor
8. sep 2016

@adeli79 to je jedno z tých,čo by aj on chcel,hľadám možnosti v okolí