Ako sa naučiť hrať na klavír?

mimkao
22. dec 2010

Kúpila som si na Vánoce keyboard a strašne rada by som sa naučila hrať. samozrejme ako samouk. Hrám na gitaru a flautu, ale noty mi nič nehovoria. Veľa času som už zabila googlením, ale nič normálne som o tom nenašla. Nájde sa tu podobný prípad, ako som ja.? Prípadne tip na nejakú dobrú knihu vďaka ktorej sa naučím akordy, techniku, atď...

maznacik007
22. dec 2010

no ja jsa pridavam... ale s inou otazkou.. hadam mimkao odpusti.... dcera zacina od februara chodit na klavir v ZUS / na spev uz chodi v tom pokracuje aj v teori/

a odporucili nam kupit keyboard yamahu min. rad 6 a vyssie... tak pozerame po nete... aky keyboard ste kupovali vasim detom vy?

a este k tvojej otazke.. tak aj dospely sa moze prihlasit do ZUS ky... mozno by par hodin stalo za to

maznacik007
22. dec 2010

tento zatial pozerame...

inak je tam odkaz aj na nejaku knizku tak pozri

http://www.ecmusic.sk/obchod/tovar/yamaha-psr-s710

mimkao
autor
23. dec 2010

@maznacik007 no to by bol humor, keby som sa prihlásila do ZUŠ-ky... 😀 Same 5 -6 ročné deti a JA... 😝 Ale nie, ani tak nejde o tom, len som s maličkou doma a ešte kojím, tak si neviem predstaviť chodiť na hudobku. Aj keď po pravde, veľmi by som chcela...
My sme kúpili keyboard Yamaha YPT-210. 61 klávesový. Vraj na učenie je skvelý. Teraz mali na neho v LIDL akciu. Ja som od začiatku chcela klasicke piáno, ale manžel ma ukecal, že nech sa najprv naučim hrať na niečom lacnejšom, poprípade aj deti, ak ich to bude baviť a keď sa to ujme, tak potom normálne piáno.

A ďakujem za link, idem pokukať.

kathynka
23. dec 2010

@mimkao neviem sice, kolko mas rokov, ale ZUS je podla mna super napad...ja ked som bola mala, tak som chodila do ZUSky na husle...ale kedze tatko je huslista a nemal na tie moje zaciatky nervy, tak sme to nakoniec obaja nezvladli a po 2 rokoch som prestala chodit, a to uz som mala za sebou aj par koncertov a vsetci hovorili, ze som velky talent...lenze ako 8-rocne decko som si to este tolko neuvedomovala...no a na strednej, ked som uz mala vlastny rozum, tak som zacala chodit na husle k tatkovmu kolegovi, ktory okrem hrania v SND ucil aj v ZUSke...a to som mala 17-18 rokov...a tiez okolo mna sami stupli 🙂 keby som mala teraz viac casu (aspon v tom case, kym je este ZUSka otvorena), tak by som sa kludne este prihlasila...alebo si najdi na par hodin nejakeho sukromneho ucitela, co ti aspon tie zaklady ukaze...piano mas aspon v tom super, ze nepotrebujes mat 100%ny sluch ako pri husliach...stlacis klavesu a mas spravny ton...pri husliach musis ten prst polozit na presne miesto, ani o vlas inde...takze uz len noty sa naucit, nech ti to ide lahsie a cvicit techniku...vela stastia 🙂

mirela
23. dec 2010

tiez si myslim ze aspon zaklady by si mala mat podchytene v nejakej skole, resp. sukromny ucitel, ale ak chces, tak ti mozem poslat nejaky teoreticky pokec 😉

mirela
23. dec 2010

a este k tomu keybordu, nechcem ta odradzat, ale na tom sa vela asi nenaucis, potrebujes normalne 8 oktav

grettka
23. dec 2010

mimkao, zus-ka pre dospelych je uplne v pohode, ja som tak chodila do zusky na klasicky tanec aj s kamoskou, parada 🙂

mimkao
autor
2. jan 2011

Takto baby, ja noty absolútne ,ale absolútne nepoznám. Teda okrem tej základnej stupnice C D E F G A H C TAkže v tej ZUŠ-ke by som bola naozaj s 6 ročnými detičkami, pretiože musím ísť od základov. ALE ja sa podľa nôt ani veľmi nechcem učiť hrať. Ja sa chcem naučiť akordy. Tak ako na gitare, podľa sluchu. Teraz som si objednala "Klavírnu školu pre začiatočníkov (BGS-ku) tak neviem nakoľko mi to pomôže, lebo si myslím, že aj tam budem potrebovať aspoň nejaké základy... 😒 Ale netuším, čo v tej knihe je... Ale od septembra sa na tu ZUŠ ku prihásim aj s dcérou. Mirela, hej to s tým keyboard-om mi je jasné. To som chcela hlavne pre deti, aby na tom skúšali, doiaľ nezoženiem kvalitné pijano. Len to nejak chytilo aj mňa.
@grettka a čo mi prosím ťa treba do ZUŠ-ky? Kedy sa musím prihlásiť? Je tam normálne zápis? A môžem do ZUŠ prihlásiť aj 4 ročné dieťa? 😕

maznacik007
2. jan 2011

zapisy su povacsinou v juni ale myslim si ze teba ako dospelu by vzali aj od polroka... informuj sa vo vasej ZUS... tam ti aj povedia od akeho veku na aky odbor beru...

mirela
2. jan 2011

suhlasim s maznacikom, i ked si myslim, ze 4 rocne dietatko je zbytocne tak skoro hlasit do ZUS, teda na hudobny odbor urcite. Väcsinou sa zacina teoriou, ktora trva pol roka - pripravka, okrem toho, ze to deti väcsinou nebavi, tak zrejme by ti take male dieta nezobrali uz len preto, ze nevie pisat a ak by malo aj nahodou nastroj, tak ma kratke prsty. Nic nezmeskate, môj syn sa prejavoval velmi muzikalne uz ako 2 rocny, zacal s klavirom ako 7 rocny, rovno isiel do 1. rocnika, cize mal hned aj najstroj, aj teoriu, co je urcite zazivnejsie. Ak chces 4 rocne nejako "zamestnat", tak by som odporucila nejaky tanec - povedzme folklorny subor, alebo gymnastiku - to vidis na dietatku ty, k comu inklinuje 😉. No a teraz odbocim uplne od temy, je obdivuhodne, ze zvladas taku velku rodinku s tak malymi vekovymi rozdielmi, klobuk dolu 🙂 a ak sa ti podari ta ZUS-ka, tak to uz vôbec nepochopim, lebo ja som na MD, mam 2 rocneho syna a 8,5, ale casu na cvicenie klavira mam velmi malo, tak ti drzim palce 😉. Ak chces, tak mam nejaky pokec k zakladom teorie, mozes mi do IP napisat emailovu adresu, poslem ti to. Na klaviri sa akordovo nehra, je to uplne iny princip ako gitara

grettka
3. jan 2011

mimka, neviem presne co treba, ale skus si najst webku ten zusky kam chces ist... pripadne si tam zavolat... 🙂 mali by mat podmienky prijimania zverejnene.. 😉
ale verim, ze sa aj sama mozes nieco naucit, nie je to az tak zlozite... ale tie noty asi budes potrebovat 🙂 moja sesternica sa naucila noty velmi rychle a nikdy do hudobky nechodila 🙂

olivova
3. jan 2011

@mimkao - skus na youtube, su tam rozne navody na hranie a aj skladby, je to dost spomalene a ide to (osobne odskusane na piano) 😀 chce to len cvicit, cvicit ,cvicit - sice je to o dusu, ked pustis, potom hned pause - spustis, pause a stale dokola, chce si to najst aspon 1hod. denne, tak ale - ak velmi chces, da sa to.
So ZUS - ako dospelu ta zoberu bez problemov (teda, podla vyucujuceho), a nechodila by si na teoriu so 6-rocnymi detmi, aspon u nas by si mala tu hodinu spojenu. Hranie+teoria

mtsl
3. jan 2011

@mimkao
v ZUŠ existuje štúdium pre dospelých takže by si na 100% nesedela s malými detičkami ale cca 1x do týždňa by sa ti venovala učiteľka individuálne. myslím že by sa dalo nastúpiť aj od 1. februára 🙂

inkinka
3. jan 2011

@mimkao tak ako pise mtsl, ucitel/ucitelka by ti teoriu vysvetlil na hodinach nastroja, dcera zacinala ako trinastrocna, koncila devätnastrocna a mala to tak 🙂 a zacala tiez vo februari , dostala by si ziacku knizku a v juni vysvedcenie 🙂

mimkao
autor
4. jan 2011

Jéj, skvelé, tak to sa tam pôjdem na ďalší týždeň popýtať, keďže sú ešte prázdniny. Mám aj šesťročnú dcéru, ktorá už vie písať, a strašne aj ona chce hrať, lenže ona nemá sluch. Zase naopak tá 4 ročná ho má veľmi dobrý. Tak by som to chcela podchytiť čo najskôr. Ale hej, to mi nenapadlo, že keď ešte nevie písať, tak jej to bude nanič.
@mirela bola by som rada, keby si mi ten pokec poslala. Pošlem mail do IP. A ďakujem za obdiv 😵
Ty sa venuješ hraniu nejak profesionálne? Ja mám z nôt hrôzu, to je pre mňa hotová matika.... Ale vidí,, že sa tomu nevyhnem.... 😒
@olivova, veď presne to, že ja som i už našla nejaké videá, ale presne to ma na tom odrádza, že zakaždým treba pauzovať, aby som sa aspoň čo to naučila...
inkinka, jej to sa normálne vysvedčenie dostáva? 😀 Sranda, 😀

habo568
21. nov 2012

aj ja chcem zapojit do temy,ale s otazkou,dcerka zacala chodit na zus,ake klavesy kupit,s dinamikou ci bez ??rozdiel v cene asi 100 eur,stych lacnejsich ...no sme stoho na nervy...a jezisko uz za dverami... 🙂 😉 🙂 ak niekto viete poradte...dakujem

barbi370
7. okt 2014

ahojte chcela by som sa naučit na klaviri len ja nechcem chodit na zuš chcela ma kamaratka naucit hrat na klaviri len sa ta stale netretavame a vecsinov na skuskach 😲

klarasabolova
22. nov 2014

chodím na klavír je to stašne dobra vec určite sa prihlas ale prv musít skusit či mas hudobny sluch a to zistiš tak že nech ti mamka niečo zatlieka a ty to zopakuj zaspievaj pesničku skus na klavíri spomenut si na nejaku pesničku a skus pohladat zvuk tonu najlepšie nejaku lahku pesničku ktorú dobre poznas ktora je tvoja oblubená

FAT!!!!!!!!! prihlás sa určite je to super ver mi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

klarasabolova
22. nov 2014

poradim habo568
určite s dinamikou chodim na klavir je to lepšie mam doma elektricke piano najlepšie na učenie aj ked stoji vela penazí no ako vi chcete ja som kupila v prešove na viber su dve farby drevene hnede drevene bilele tak nevahajte a kupte velmi dobre na ucenie ak ma dcera hudobny sluch prečitajte si predchadzajucu radu tam su hudobne testy skuste to s cerov a uvidite aby ste zbytočne nekupovali klavir 😉 🙂 😔

adelajda2012
22. nov 2014
tima1
7. jún 2022