Ako prinútiť prváka čítať cez prázdniny?

siusinocka
8. júl 2011

Ahojte Babenky.. mam ohromný problém. Náš 6 ročný syn funguje na zákazoch, príkazoch a výmennom obchode.. ked ty urobíš toto, ja zase toto, alebo dovolím ti toto.. cez leto som sa rozhodla, že počas prázdnin budem trošku benevolentnejšia a chcem ho nejako ,,prinútiť" čítať ale tak aby chcel čítať sám bez výmenného obchodu... ako na to? zatial mi nič totiž nefunguje... dík za rady. Zuzana

henikav
8. júl 2011

@siusinocka Moj syncek je uz vacsi, ale k citaniu sa dostal tak, ze chodieva so mnou do knihkupectva a necham ho sameho popozerat co sa mu paci, vyberie si sam, kym ja si vyberam knihy pre seba. Fakt su niektore knizky tak krasne obrazkove a malo textu, ze sa malym detom dobre citaju. A mas pravdu, v ziadnom pripade ho nenut, citanie ma byt za odmenu a nie za trest, len v takom pripade bude milovat knihy. Ak si nevyberie sam, skus popozerat pred nim, pripadne mu nieco z knihy precitaj..

meusicka
8. júl 2011

@siusinocka ufff tak to je tazke, mna nasi nutili citat a odvtedy som Gulivera v rukach nemala. zhnusil sa mi na cely zivot. ale na druhej strane citam rada. urcite netreba nutit, ked sa bude dat, tak naozaj zobrat do knihkupectva a a tam mu nechat nech si vyberie knizku s tym, ze ju potom ale treba aj citat. a napr si dohodnut, ze si budete citata spolocne. ked on bude mat naladu, tak si date citaci kruzok. neviem co ho zaujima, ale su velmi pekne knizky, trebars najst nejaku kde su postavicky z oblubeneho serialu. 😉 drzim palce 🙂

kaja73
8. júl 2011

@siusinocka Moj sa chytil na komiksy-či už tom a jerry,alebo asterix,či ine fantazy.To čital ako prve.Potom to už slo jedna radost-dnes ma na konte cez 200 knih. 🙂

sisaha
8. júl 2011

@siusinocka staci ak by si aj vybral nejaky časopis určeny pre jeho vekovu kategoriu, kde su aj rozne hry, vyplnovacky, osemsmerovky a pod.. citanie, ktore nie je z vlastnej vole je nutenym citanim a moze skor k tomu ziskat odpor. Mozte hrat rozne hry, napr. Meno, mesto, zviera, vec, alebo co, kde, kedy, s kym, ako a syn nech potom cita co vam z tych slov vzniklo... Nemusia to byt rovno knihy, ak k tomu zatial nema vztah.. staci nenasilnou formou hry.., kde si ani neuvedomuje, ze vlastne cita 🙂

siusinocka
autor
8. júl 2011

@henikav dakujem. ked on si v kníhkupectve vybere, ale len encyklopedie... čítať chce len o zvieratách a kadečom z prírody... a učiteľka im kázala cez prázdniny prečítať hrubú knihu s rozprávkami.. nie encyklopeide tak zistujem ako na to...

heln
8. júl 2011

@siusinocka náhodou som kukla a napadlo ma, že aj to sa dá, baví ho príroda a zvieratá a má čítať rozprávky, v panta rei by mali mať, ja som tam kúpila knihy od Miroslava Sanigu - Rozprávky prababičky prírody, je to o zvieratách, prírode a sú to rozprávky, síce je to tak pre deti od osem rokov, ale v tomto prípade by bol aj vlk sýty aj ovca celá. 🙂 😉

henikav
8. júl 2011

@siusinocka to aj moj maly mal najradsej tie detske encyklopedie, strasne rad cital o zvieratkach, o vesmire.... mal ich niekolko, potom mal strasne rad take knizky kde boli viacmenej same obrazky, neskor komixy, casopisy pre deti ako pisala @sisaha kde su aj hry a teraz uz nestiham knihy kupovat, stale mi pili usi ze uz nema co citat 😀 😀 😀

titkovamiriam
8. júl 2011

aj moji sa chytili na casopisy a potom to uz islo,treba zistiť čo ho zaujima a dnes je na trhu toho až až.Nasilu by si asi skor podporila odpor k čítaniu-ja knihy milujem ale povinne citanie som nenavidela 😉

bets
8. júl 2011

u nas deti najprv videli vzor v rodicoch. napr. aj dceru velmi motivovalo sa naucit citat, ked videla, ze vsetci z rodiny citame a ona si prezera len obrazky. tak sa naucila citat.
potom sme detom vela citali, cize uz mali vztah ku kniham, ktore sme im vybrali a z ktorych sme citali. dalej beriem deti do knihkupectva a kniznice a sami si vyberaju co ich zaujima. ked ich kniha nezaujme, nevadi, odlozime, skusime nejaky iny zaner. casto sa deti dostali ku knizkam, ze sme im s manzelom hovorili, co sme my citali ako mali. ak ich nieco oslovilo, tak sme im taku knizku nasli z nasich detskych kniznic, alebo zohnali novsie vydanie. deti si takto nasli svoj zaner a v kniznici, ci knihkupectve uz vedia ku ktoremu regalu sa postavit a vyberat...
kedze tvoj syn pravdepodobne nema este vztah ku kniham, tak by som ho nechala vybrat si knizku a citala mu z nej sama kazdy den, po case by som ho poziadala, aby so mnou cital na striedacku. napr. ja tri strany, on jednu... dolezite je zaujat ho knihou, aby sa kazdy den tesil na pokracovanie pribehu. (napr. nejaka napinava kniha ako Traja patraci, toto sa zvykne detom velmi pacit - ale tie povodne knihy, od povodneho autora)

aero
8. júl 2011

určite , by som to riešila hravou formou ...... predvečer s nejakou obľúbenou knihou .... 😉

siusinocka
autor
9. júl 2011

no zatiaľ funguje len vymenny obchod...

kvetinka211
9. júl 2011

@siusinocka Urcite ho nenut, tym mu knihy akurat znechutis ... skuste spolu vybrat nejaku zaujimavu knihu a citajte si spolu navzajom ... on trebars precita jednu stranu a ty potom päť. Po prvom rocniku zakladnej skoly je este vo faze, ked mu citanie sposobuje namahu, asi ako keby si ty citala v cudzom jazyku, ktory sice ovladas, ale nie si zvyknuta v nom citat. Preto to netreba prehanat. Spolocne citanie by ho mohlo motivovat. A pri tom moze pocuvat aj mladsi ... perfektne pre rozne vekove kategorie deti su napr. Opice z nasej police 😉

325anka
10. júl 2011

Zákazy, príkazy určite nie!! A výmenný obchod svojim spôsobom... ale nie vždy. Skúste sem-tam kúpiť pekný časopis, ktorý zaujme už obalom. A čítajte ho nahlas v jeho prítomnosti. Ak Vás bude vidieť častejšie nahlas čítať, bude brať časopis aj on. Budete vzorom. Neskôr mu časť článku dajte prečítať... aby pomáhal. Môže to byť aj recept na koláč... A nenúťte ho čítať cez prázdniny, tiež potrebuje oddych. A aj vy!!! Stačí až v auguste, len tak spoločne a hlavne nenápadne a po odstavci dvoch... aby sa mu to nezdalo veľa. Ak to nepôjde, potom čítajte spoločne - jednu vetu vy a druhu syn. Skúste..!!!

syslica
11. júl 2011

@siusinocka Môžete skúsiť aj dramatizované čítanie, to znamená, že si rozdelíte úlohy a dej knižky si pri čítaní akoby zahráte... podľa mňa je jedno, čo deti čítajú, netrvala by som na dobrodružných príbehoch, encyklopédie sú tiež fajn... lenže ak učiteľka chce, tak skús syna priviesť k niečomu encyklopedickému ale s príbehom. Napadá mi veľmi stará knižka (v češtine), ktorá sa volá Proč fouká vítr? (syslia obľúbená), určite aj v slovenčine sa čosi také nájde... striedať sa aj v normálnom čítaní rodičia s dieťaťom je tiež dobrý tip. Alebo čítať až do najnapínavejšieho momentu.... a potom to synovi jednoducho nedá, aby si neprečítal rozuzlenie, hoci sám 🙂 .

sima9
22. dec 2013

No mňa čítanie až tak nebavý ale občas si sadnem a niečo si prečítam 🙂

sima9
14. feb 2014

Hehe no ja nečítam a chcem a neviem ako 😒

sima9
14. feb 2014

Hehe no ja nečítam a chcem a neviem ako 😒
@sima9