Aké záujmy majú vaše dcéry vo veku 10+?

0silvia0
5. okt 2015

Zaujímala by ma informácia, aké záujmy majú vaše dcéry 10 a viac ročné. Moja dcéra veľmi rada navrhuje modely oblečenia, kreslí, má niekoľko "top modelov" (mamy dievčat poznajú). Ja v jej veku som robila presne to isté, celé dni som kreslila a navrhovala oblečenie, účesy atď., samozrejme okrem čítania kníh. Ale zamýšľam sa nad tým, čo asi robia iné dievčatá, nakoľko dcéra sa už druhý rok hlási do krúžku "módne návrhárstvo" v mestskom centre voľného času a už druhý rok sa krúžok neotvoril pre nedostatok záujmu. Dosť ma to prekvapilo a dcéra je už druhý rok sklamaná 😒

kamajka
5. okt 2015

@0silvia0 no moja ziadne...iba saskoviny s chlapcami a same sci-fi, mimozemstania, vesmir... ona sa ani s babami nekamarati, bo tie uz riesia chalpcov, kto s kym chodi, kto sa s kym rozisiel, ten byvaly a henten byvaly...😀

kuckac
5. okt 2015

Moju rovnako starú toto tiež dosť bavilo - chodila aj na krúžok - mladá móda🙂 v súčasnosti už skúša šiť ručne - napr. šaty na barbie, navrhuje si model a ušije. Okrem toho má klavír a plávanie, ale keby som mala posúdiť čo ju najviac baví - tak čas strávený len tak vonku s kamarátkami - to je jej najväčšia záľuba.🙂

0silvia0
autor
5. okt 2015

@kamajka no ty máš taký chlapčenský typ doma, aj také sú. Ja mám doma typickú babu so všetkým čo k tomu patrí 😀 😀

kamajka
5. okt 2015

@0silvia0 ja som rada za nu, neviem si predstavit, ze by mi sem chodili 17-19 rocne chlapciska uz rano o siestej, lebo ju chcu odprevadit do skoly za rucicku...ako u susedov... slak by ma trafil

0silvia0
autor
5. okt 2015

@kuckac no jasné, aj moja najviac zbožňuje čas s kamarátkami a behanie po obchoďákoch 🙂

0silvia0
autor
5. okt 2015

@kamajka no niekedy je mať doma chalana v sukni veľká výhoda 🙂 Aj moja sestra bola taká, hrala sa s chlapcami, lozila po stromoch, ale prišiel v určitom veku zlom (alebo nastúpil hormón kozmickou rýchlosťou) a bola z nej väčšia cica ako baby s dievčenskými záujmami 🙂

kamajka
5. okt 2015

@0silvia0 ved aj na to sa tesim🙂))))

leteku
5. okt 2015

Moja krpata tancuje v ludovom subore, hra na flautu, teraz skusa volejbal (ale to zacala len teraz) a samozrejme beha s kamosmi a ked uz vazne nevie co tak sa zahra na tablete.

bonaqa2013
5. okt 2015

moja bude mať 10 až v januári, teraz má 9 r. Od prvej triedy chodí na výtvarnú - krásne kreslí je to raz do týždňa, 1-2 krát za týždeň chodí na tréning - atletika, sem tam na atletické súťaže.
Doma si rada kreslí, aj modely si robí, hrá sa na notebooku..... to sú asi tie naj činnosti. no a hrá sa so súrodencami - sestrami, a všetky robia zle dospelému bratovi....

0silvia0
autor
5. okt 2015

@leteku
@bonaqa2013
aké máte aktívne dievčatá 🙂 Moja je športové drevo, chodila aj do umeleckej školy na výtvarnú, ale neznášala tie učebné osnovy a učenie sa rôznych výtvarných techník, veľmi jej to pripomínalo školu, ona to bola škola, nie krúžok, tak to nechala.

bonaqa2013
5. okt 2015

@0silvia0 aj dcéra chodí do umeleckej školy. resp. z umeleckej chodí učiteľka....

aliza
5. okt 2015

@kamajka no ja som v soku! 😨 to ako pre 10-rocne dievca uz chodia dospeli chlapci? ze za rucicku? a to sa akoze povazuje za normal? no hnus....ak toto rodicia toleruju... ja som asi z ineho sveta...nastastie moja 10-rocna o chapcoch ani nesniva, ani to nikto v jej triede, ci medzi kamaratkami neriesi, ziadny sucasni, ci byvali neexistuju!

@0silvia0 moja dcera sportuje, hra sutazne tenis, gymnastiku, sutazne trampolinu, plava a hra na flautu, miluje knizky, rada si kresli, stavia lego...ja si myslim, ze akykolvek sport je pre tento vek dolezity, nakolko rychlo rastu, meni sa im stavba tela, hormony, metabolizmus, atd. a sport pomaha zvladat tieto zmeny . nemusi ist o vrcholovy sport, ale hlavne nech je pravidelny a obzvlast ak ide o dievcata, zachvilu budu riesit postavy a komplexy s tym spojene 😒.

aliza
5. okt 2015

@0silvia0 aj moja bola zozaciatku sportove drevo, ale vydrzali sme a nakoniec je z nej uspesna sportovkyna a sporty sa nam neskor pridavali 😉. urcite sa najde nieco, co sa tvojej dcerke bude pacit, mozno tanec? Ono je to aj taky vek, tych 10rokov, ze uz si postavia svoju hlavu a nepohnes s nimi, najma ak ide o nieco, co nikdy nerobili, preto sme my zacinali so sportom od utleho detstva, nech si zvyknu, nech sa naucia vytrvalosti a vybuduju si navyky. V neskorsom veku to uz moze byt problem. ale ked sa chce, tak sa da 😉

mamulienka30
5. okt 2015

Jazdenie, gymnastika a malovanie, viacej nestihame. Bude mat jedenast o chvilu a teda tiez, o chalanoch a behani po obchodakoch ani nesniva, vdaka bohu 😝

tomasko9
5. okt 2015

moja rada chodila na vytvarnu, a teraz chodi na plavecky, a doma bežne s čim sa rada hrava je o škole, alebo take bežne naramky si sama vyraba, ale najviac sa jej pači o tej škole,teraz je piatačka

jeennyv
5. okt 2015

@0silvia0 u nas v rodine uzsej ci sirsej fici vsetko kreativne, kreslenie, malovanie, vseliake trbliekty, prosto vsetko kreativne pre baby z coho moze nieco byt...a musim povedat, ze aj to modne navrharstvo...ja sa tiez cudujem, ze taky kruzok neotvoria, no podla mna to vela zalezi od rodicov, lebo tieto slecny maju vacsinou aj kreativne mamicky, ze od malicka sa hrali spolu a dceram sa to zapacilo tak v tom ostali...ja osobne tiez uz pokukujem po tych malovankach pre dospelych...tiez ma take kreaticne veci bavia a stale nieco majstrujem 🙂

0silvia0
autor
5. okt 2015

@aliza no my sme začínali tancom už v škôlkarskom veku, potom neskôr brušnými tancami, ale pri všetkom vydržala max. rok a potom ani počuť. Brušné tance ju ako-tak bavili dovtedy, dokedy od nich nechcela cvičiteľka aby chodili vystupovať. Jednoducho ona chcela tancovať len tak pre seba, ale vystúpenia ani za život. Ale nečudujem sa jej, je celá po mne, ja som bola taká istá a nikdy som nemala rada, keď ma išiel niekto organizovať. A tiež som nerobila žiadny šport ako dieťa, skôr som mala k nemu averziu, takže som bola na tom omnoho horšie ako ona. Športovať som začala až ako dospelá a športujem dodnes 🙂 Ale zásadne nie kolektívne športy, ja len sama a sama. Chodím do fitka už takmer 15 rokov, chvíľu som chodila aj so synom, rok ho to bavilo a potom prestal.
U mojich detí motivácia nefungovala žiadna, keď si postavili hlavu že nie a nie. A napr. syn skúšal tých športov dosť a pri žiadnom dlhšie nevydržal. Čo ma síce mrzí, ale tlačiť som ich do niečoho nasilu som nemala srdce. Niektoré deti dospelý dokáže namotivovať, ale u nás to bol vždy tvrdý oriešok.

0silvia0
autor
5. okt 2015

@aliza no ešte chodila na jazdecký, som na to aj zabudla 🙂 Ale vymenili trénerku a prišla tam taká sekera, ktorá ich tam dosť trápila a moja dcéra sa nevedela uvoľniť a kvôli takejto atmosfére to pre ňu stratilo cenu a radosť z jazdenia a okamžite skončila. Akonáhle príde moment, keď niekto vyžaduje od nej výkon a nemôže robiť veci len pre radosť a pre seba, zasekne sa a končí... nuž, znamenie baran, tak ako aj ja 😀
Tak som bola rada, že konečne našla niečo, čo by ju bavilo, hoci to nie je šport - myslím to módne návrhárstvo a takto to skončilo pre nedostatok záujmu zo strany detí, čo sa fakt veľmi čudujem.

csenibaba
6. okt 2015

@0silvia0 Ahoj, moja 11 rocna slecna 2x tyzdenne chodi na ludovy tanec a 2x tyzdenne na moderny tanec,a doma vyrába shaballa náramky( aj kamarátom aj dospelym na vykend ma 10 ks objednávku) :-P

mimiatomi
6. okt 2015

my síce budeme mať 10 v decembri ale ak má volno tak u nás takisto fičia top modely a ked žiadny nemá tak stále kreslí. ináč od 4 rokov navštevuje mažoretky a tento rok ich má 3 x do týždňa. ked sa jej ešte chce tak si vyrába náramky z gumičiek alebo shamballa 😉

0silvia0
autor
6. okt 2015

@mimiatomi no tie gumičkové náramky aj u nás fičali, ale dcéra si niekde prečítala o škodlivosti niektorých náramkov, šlahla to do kúta a už rok to tam trčí 😀 Normálne k nim získala averziu 🙂

aliza
6. okt 2015

@0silvia0 no, ono ten sport je prave na to, aby naucil deti vydrzat, nevzdavat to hned, ked im to uz nie je pohodlne 😉 lebo o tom je vlastne aj zivot, ze nas budu organizovat druhi, ze budeme musiet podavat vykon, aj ked sa momentalne na to citit nebudeme alebo nas to nebude zrovna bavit...a toto vsetko uci sport, uci vytrvalosti, sebaprekonavaniu, sebadiscipline....a hlavne je dolezity pre rozvoj svalstva, kostroveho a pohyboveho aparatu a celkove fyzicke aj mentalne zdravie. A ano, niekedy je to aj o nuteni, ci tlaceni, nakolko ked to nechas na deti, tak presne ako si pisala, kazdy rok iny sport a pri ziadnom nevydrzia. ani ucit sa detom nie vzdy chce a predsa ich tlacime, ze? kolkokrat nechcu ist do skoly, nechcu si robit ulohy a podobne, ale tam nepovolime lebo vzdelanie je dolezite. No a pre mna je rovnako dolezity aj pohyb. Nejde o sutazny sport, ale pestovanie pohybu. Moja dcera napriklad nechcela plavat a to bol jediny sport, ktory som ju naozaj ze nutila robit a to len preto, ze plavanie je pre zivot dolezite, priam nevyhnutne. A nechcela som, aby plavala ako psik, hociako, ale aby sa naucila poriadne dychat pod vodou a techniku stylov. Trvalo to dlhe roky, aj si poplakala, plavala len jednu polhodinu tyzdenne, rekreacne a kedze tam uz nemali vyssi level pre nu, tak prestupila do riadneho klubu, kde robi hodinovy vyberovy squad len na pozvanie a nevies si predstavit, ako jej stuplo sebavedomie, ked zistila, ze patri medzi najlepsich. Prvykrat pochopila, preco som ju nutila a bola mi vdacna. Citila sa uzasne, ze vie nieco, co nie kazdy vie, ze je v niecom fakt dobra a ze ju aj druhi ocenia. To tlacenie nakoniec stalo zato 😉.

0silvia0
autor
6. okt 2015

@aliza ja toto všetko chápem. Ale takéto silenie nie je pre každé dieťa, pretože nie všetky deti sú rovnaké. Každá mama si pozná svoje deti a ich povahové črty. Niekoho stačí pritlačiť a naštartuje sa
a niekoho keď pritlačíš, tak začne rebelovať... Ja som nenávidela, keď ma moja mama do niečoho tlačila a keď nebrala do úvahy moje potreby a moje názory a chcela mať zo mňa niečo, čo nie som. Keby ma vyslovene nútila do niečoho, čo nechcem, ja ako precitlivelý človek by som tým psychicky veľmi trpela.
A keďže viem, že moje deti sú čo sa týka precitlivelosti a analyzovania každej situácie dosť podobné môjmu vnímaniu sveta, viem, že tlak z mojej strany by neniesli dobre.
Ja som sa teda nedala v živote do ničoho tlačiť, mala som na všetko svoju hlavu, ale sebadisciplína mi v živote nikdy nechýbala.
O výhode športu na zdravie a na vývoj tela - to je nespochybniteľná dôležitosť, to je jasné...
Aj záleží od celkovej atmosféry v rodine, niektoré rodiny sú také dravejšie, zamerané na výkon a taký aj majú vzťah k deťom. Iné rodiny sú skôr zamerané na psychickú pohodu dieťaťa a do výkonu netlačia. Asi každému vyhovuje niečo iné a aj každý je inak naladený, ale obdivujem ťa, že si dcéru dokázala napriek protestom donútiť do plávania. To by som nedala, na to som príliš mäkká 🙂