Aká je najlepšia pomôcka na naučenie plávania?

zuzahajdulka
27. jan 2022

Zdravím Vás, toto leto chcem naučiť 6r dieťa plávať (doteraz plávala s nafukovacími rukávmi) a rozmýšľam, čo kúpiť na najjednoduchší prechod na plávanie bez nadnášadla. Korkový opasok, žraločiu plutvu, len dosku? Alebo čo sa osvedčilo Vám? Ďakujem za rady a skúsenosti.

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mamina0078
27. jan 2022

Ja keď som bola asistentka trénera pri plávaní mali sme pre deti len opasok+dosku a neskôr len dosku.

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@viestta , dakujem pekne.

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@mamina0078 , dakujem pekne. Aky opasok, pls? Korkovy, ci ten penovy? Postupne ste detom z neho uberali clanky?

mamina0078
27. jan 2022

@zuzahajdulka penové sme mali ale viac-menej je to jedno. Tie dieliky nedávaš preč lebo sa ti bude opasok zmenšovať. Najprv sme učili plávať nohami, že sa rukami držali dosky, neskôr sme dosku zobrali a učili sa zladiť nohy s rukami a keď im to išlo tak bez opasku. Odvážnejšie vedeli hneď sa udržať vo vode, menej odvážne dostali dosku napríklad 1 dĺžka bazéna plávali len nohami, druhú ju mali medzi nohami a plávali len rukami a potom už bez keď si začali veriť.

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@mamina0078 , dakujem za rady!

negymama
27. jan 2022

my sme nedavali detom pomockz aby ich to udrzalo nad vodou, lebo zaciatky plavania mali prave take, ze chvilu zadrzali dych a plavali par temp pod vodou. im sa pod vodou akoby lepsie koordinovali ruky a nohy. Najmladsi syn si napr. oblubil plavanie na chrbte a aj doteraz /10rocny/ s oblubou plava v plaveckom bazene tak, ze plave normalne na hrudi s ponaranim sa na tempa pod vodu, a ked sa po nejakych metroch unavi, obrati sa na chrbat, plave v klude na chrbte, a potom opat normalne.
Je to prenho dobry navyk, lebo nikdy nespanikari ked ma krc v nohe, alebo ho niekto soti ci unavi sa...vzdy vie ako reagovat, a na chrbte vydrzi plavat aj hodinu pomalymi pohybmi.

negymama
27. jan 2022

takze osobne by som bez pomocok ucila deti najprv splyvanie a plavanie na chrbte a pripanie plavecke ponaranie sa na par temp pod vodu.

alazala
27. jan 2022

@zuzahajdulka u nás sa osvedčila plávacia vesta z ktorej sa dali vyberať tie polystyrénové časti . Postupne sme vyberali po jednej a zrazu vedela plávať 😊 jedno leto to trvalo

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@negymama , dakujem za rady!

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@alazala ,dakujem pekne.

simsalabim
27. jan 2022

@zuzahajdulka opasok je super vec. Moja mladsia s nim sama plavala uz ako dvojrocna (od cca roka chodila so mnou aj ostatnymi detmi do normalneho bazena). Tam musela makat, lebo same to nenadnasa dostatocne. Neskor zacala sama plavat bez neho, urcite v skolkarskom veku. Plava dobre, problemom u nej je, ze neznasa vodu na tvari, takze aj teraz plava ako labut....

belllinka
27. jan 2022

plavecký kurz, idálne 1-2 deti na trénera a nebudeš musieť riešiť žiadne pomôcky.

yanni
27. jan 2022

@zuzahajdulka ziadne pomocky. To je uz velke dieta. Zdrave dieta v tom veku pochopí co ma robit. je to len o skusni a trénovaní. Daj ho do kurzu a vyjde ti z nebo ano plavec. Ono v 6tich rokoch je uz dost neskoro. Mali ste dieta cot od uplneho malacca a v 4roch rokoch by uz vedelo plavat. Moja starsia dcera, tiez ma 6 rokov, vedena plavat uz ako 3 rocna. Teraz uz rok plava v oddiely sportoveho plavania. Mladsia, mala na Vianoce 3 roky, uz na druhe narodeniny preplavala /pod vodou) par metrov. Teraz uz sa snazi aj nadychnut. Ziadne pomocky nema.

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@yanni , dakujem za skusenosti. Preferujem cestu usetrit peniaze za kurz a naucit sama.

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@belllinka , dakujem pekne, v lete budeme v zahranici, takze sa mi nechce platit tam kurzy, verim ze to zvladnem.

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@simsalabim , dakujem za skusenosti.

negymama
27. jan 2022

my napr. pouzivame vesty , zachranne len do clna na priehrade. tam to dame aj plavcom, predsa v strede priehrady su prudy a moze decka ohrozit motorovy cln, ze ich rozkolise... alebo potom ked ideme plavat na jazero bukovec, tak mame tie plavecke bojky pre istou, ak si chce niekto sam zaplavat dalej od brehu.

nadazdi
27. jan 2022

Inak s tými rukávnikmi, moja staršia plávala od bábätka s rukávnikmi a keď mala 3 roky si ich zabudla obliecť a vošla do bazéna a normálne plávala.. už rok plava úplne bez ničoho.. určite mu to bez rukavnikov nepojde? :D každopádne zvolila by som dosku, už je dosť veľký 🙂

yanni
27. jan 2022

@zuzahajdulka peniaze boli aj budu. V dnesnej dobe je este dolezitejsie sa naucit poriadne plavat ako volakedy. Preco chces zacat aj v lete. Daj ju teraz este na SK do kurzu, za 4-8 tyzdnov (podla poctu hodin v tyzdni) sa ti dieta plavat nauci. ver mi, ze pod spravnym a hlavne cudzim vedenim sa nauci skor ako ked to budes robit ty.

negymama
27. jan 2022

este ak smiem poradit, ak sa dieta uci plavat, vzdy zaroven s technikou plavania ho ucte aj strategiu ako sa /spravne/ topit 😉 safety first ako sa hovori...

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@negymama , super rada! to som netusila, ze take nieco existuje. Ak ta mozem este poprosit - aka je ta strategia spravneho topenia, respektive viem ju niekde vygooglit?

yanni
27. jan 2022

@negymama toto dieta ajo laik nenauci. To si musi bud nastudovat a aj vyzkusit alebo len v kurze. A kdeže ona ani nevíme, ano ma 6rocne dieta naučit plavat, tak to by som na jej mieste ani neskusala. Toto sa ucia babätka.

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@yanni , dakujem. Iste ma kurz vela vyhod, ale aj nevyhod, ktore u mna prevazuju. Peniaze by boli este ta najmensia prekazka. V prvom rade treba byt v presnom case na presnom mieste - to ma obtazuje, nie vzdy by to bolo v mojich rukach a hlavne ak dieta zo dna na den ochorie, prepadne ti hodina. Po druhe hygiena - ked si predstavim tie infekcie v bazenoch, nechce sa mi tam ani nohu strcit, nieto este dieta.

negymama
27. jan 2022

@zuzahajdulka neviem mozno nieco vyguglis, ale ja som ucila dieta...ked ta niekto kopne vo vode, dostanes krc, zasiahne ta vlna, stratis orientaciu atd..

1, ziadne zbytocne pohyby, metanie, kricanie, otacanie sa
2. klud a najpohodlnejsia poloha vo vode, - splyvanie alebo plavanie na chrbte, preto tieto sposoby som ich ucila dlho ako prve, aby ich mali zauzivane a citili sa v tych polohach bezpecne
3. snazit sa dostat do bezpecia najpomalsim najkludnejsim pohybom
4. nechytat predmety, plavidla a druhych ludi...moze ich ten clovek stiahnut a ten predmet nemusi byt bezpecny

zuzahajdulka
autor
27. jan 2022

@negymama , dakujem velmi pekne. To su najdolezitejsie rady.

negymama
27. jan 2022

@zuzahajdulka a ked uz chces "pomocky" kup len tu bezpecnostnu bojku, bojka dieta nijak nenadlahcuje, len ju ma pripnutu opaskom k snurke a taha ju za sebou. mojmu najmensiemu ked sa tahal za surodencami do hlbsej vody, som ju dala...plaval vlastne sam, ale jednak som ho vzdy videla kde je a jednak ked sa unavil, trochu si oddychol ze si podlozil pod bruchu bojku a potom opat plaval, malo to skor psychicky efekt pre neho, aby nemal obavu.

negymama
27. jan 2022

@zuzahajdulka kurz by som nezavrhovala ale treba pozerat referencie. napr. najstarsiu dceru sme dali ako 4,5 rocnu a nenaucili ju vobec plavat, trener tvrdil ze je na to este primala , ze garantuju, len ked ma dieta nad 5 rokov 😲

tak sme ju dalsie leto naucili my rodicia ale nebolo to dokonale, tak sla do plaveckeho oddielu a tam samozrejme po par rokoch plavala ako zralok vsetky styly, dokonca ich ucili aj ako pomoct topiacemu a vytiahnut z vody. dalsie deti chodili na predplavecke aj plavecke kurzy, plus sme dost vela chodili plavat ako rodina. ale napr. starsi syn z kurzu vedel super plavat, ale ako sa spravat ked sa topi absolutne nevedel, stacilo ze ho nieco vyrusilo z toho pekneho plavania, len mu niekto vosiel do cesty ci ho kopol vo vode, uz sa metal, chytal ludi za hlavu, potapal starsie sestry co sa ich v zmetku chytal. zalezi aj od trenera a poctu deti, niektori rodicia si len praju super techniku a rychlost , nech sa dieta predvedie a bezpecnost nie je podstatna.

kluska
27. jan 2022

@zuzahajdulka ahoj, necitala som komenty, mam 2 synov, jeden ma 8 a druhy 6 a obaja sa naucili plavat pred par mesiacmi, sami s mojou pomocou. Zaklad je chodit pravidelne na bazen, tak minimalne 2x do tyzdna a tiez najlepsie ucit maleho v mensej vode aby dociahol aspon spickami na zem. Dieta je pripravene na plavanie pokial sa neboji pustit do vody aj vyssej a ked uz bude vediet plavat pod vodou. Najprv sa ti musi naucit plavat pod vodou a neskor nad, nemusis mat nijake pomocky. Ale najlepsie ked bude samo chciet.

jasminkaj
28. jan 2022

@zuzahajdulka naša prešla z rukávnikov Chereks a jedinou pomôckou jej boli potápačské okuliare. Najprv sa naučila plávať pod vodou, o 2 dni na to plávala už nad hladinou. Sama 🙂