6-ročná dcéra chce chodiť na gymnastiku

michala11111
23. jún 2020

Ahojte, 6 ročná dcéra chodí rok na gymnastiku, veľmi ju to baví a asi je aj dobrá. Nedávno mi volali, že trénerka si ju vybrala do vyššej skupiny, čo značí, že treba chodiť na tréningy skoro každý deň. A tu je dilema. Uprednostniť dcérin šport, pred všetkým ostatným? Totiž nie sme z mesta v ktorom je gymnastika, no dochádzame vyše 30km. Časovo pol hodina cesty tam a pol späť, plus dve hodiny tréning tam. Nehovorím o finančnej náročnosti, to by sme ešte dali. No tá časová mi hrozne vrta hlavou. Dcéra teraz pôjde do školy a neviem si predstaviť, že rýchlo sa naučiť a utekať na gymnastiku, vrátiť sa večer a spať. A čo náš život? Vozí ju tam muž tým pádom nie sme vôbec spolu, ja som na materskej a ledva čakám kým príde aby som mala trošku aspon hodinu oddych. Teraz má gymnastiku 2x týždenne aj to je zaberák a neviem si predstaviť. 4x do týždňa, alebo 5x. Chcela by som schudnúť a keďže budem s malým celé dni sama, tak čas na beh, na seba bude nula. Ja vkuse s malým sama a muž s malou tiež v jednom kolečku, z práce hneď na krúžok, čakať tam dve hodiny a späť...Proste neviem si to predstaviť. No na druhej strane, keď sme dcére povedali, že by skončila, tak veľmi plakala, proste chce tam chodiť a mne to je potom lúto... Čo by ste robili vy? Viem že je lahké napísať, že jasné vodiť dcéru na krúžok, no skúste sa zamyslieť, že by sa to ozaj týkalo vás. A nie je to na rok ale na takých 10 rokov, aj sa zamestnám, keď skončí materská aj malý bude chcieť nejaký krúžok ako potom? Či potom jej nedovolíme keď už bude chodiť 3 roky? To bude ešte horšie. Som názoru že keď sa vrátiť, tak z kratšej cesty.... Ale nechcem malej brať šancu na šport, ktorý ju baví... proste dilema...

pibza
23. jún 2020

neda sa stihnut ze by muz prisiel aj po vas a vzal vas so sebou? alebo ze by vzal druhe dieta..s nim stravil tie dve hodinky napr na ihrisku vonku proste kym by cakal..alebo nakupil..a vy by ste mali cas na seba..resp sli tam s nim...aspon napr dvakrat v tyzdni... skusit zvazit aj taketo nejake moznosti...ja chodim s malou na tanecnu spolu s muzom a vzdy pocas jej treningu nakupime a tak...alebo sa prechadzame a rozpravame...len rozumiem zas tomu, ze to mozno nestihate proste aby prisiel aj po vas...ale ci by sa aspon raz ci dvakrat v tyzdni nedalo to takto vyriesit

barb06
23. jún 2020

mne tiež hneď napadlo, že by si s malou išla ty a napr. kým ona bude mať 2 hodiny tréning, tak by manžel bol s malým a ty by si za ten čas určite stihla ísť niekam na cvičenie, alebo aj s manželom, prípadne aj s malým niečo vybaviť; viem, že je to náročné, dcéra má 2x v týždni tréningy a tiež to nemáme najbližšie, tiež je teraz prváčka, tak to ešte treba zvážiť, ako to bude s úlohami; moja niekedy chodí po tréningu domov až okolo 8. a to teda na úlohy už veľmi náladu nemá; ale v každom prípade by som to skúsila, aspoň kým si ty na materskej; ty nešoféruješ? alebo prečo s ňou nemôžeš ísť na tie tréningy ty? lebo ak by si ju brala ty, tak môžeš zobrať aj malého, vy počas tréningu môžete niekam ísť alebo ho necháš s manželom, že by si si od neho "oddýchla"

janka_266
23. jún 2020

Jediná otázka je či sa vy viete a chcete tak obetovať, aby ona mala možnosť možno posunúť svoju záľubu aj niekam ďalej. Ale keď tak pozeram na tých vrcholových športovcov, tam sa rodina musela veľmi obetovať. Rovnako sa môže stať, že teraz budete súhlasiť a o 3 roky ju to prestane baviť alebo by mala úraz a už s tým skončí úplne. A zase venovať sa len jednému športu, tiež nie je dobre do budúcna. Napr. My tu mame pohybovú školu, kde sa venujú rôznym športom/pohybovým aktivitám, a to sa mne osobne pozdáva viac..... majú tam gymnastiku, parkour posilňovanie u tých starších, hry s loptami, proste z každého niečo.

V podstate je to len o tom, či to bude tak Vám vyhovovať.

vamajka
23. jún 2020

@michala11111 stary rodicia by ju nemohli zobrat na trening aspon 2xdo tyzdna aj to by vam pomohlo alebo zapriahnut niaku spolahlivu dochodkynu/dochodcu za par eur, ze by vam pomohli a oni by si trosku privyrobili prip. studentku

sovica
23. jún 2020

Tak toto je naozaj dilema. 30km je už dosť. Chápem aj Vás aj Vašu dcéru. Ak je naozaj tak dobrá, tak je škoda s tým skončiť. Faktom však je, že postupne začnú aj sústredenia, súťaže a to potom budete vyťažení aj cez víkend. S tým treba počítať. Na druhej strane, po dvoch, troch rokoch to môže aj dcéru prestať baviť. Mám kamošku, ktorej dcéra tiež chodila na gymnastiku, chodila na súťaže, bola veľmi dobrá, ale v tretej triede ju prestali baviť práve tie každodenné tréningy, víkendové súťaže a presedlala na tanec. Ten má 3x do týždňa, z gymnastiky ovláda veľa prvkov, ktoré sa jej teraz v tanci hodia (napr. premety), je super ohybná a je spokojná ona aj rodičia. Ale aj s tancom chodia párkrát do roka na súťaže.
Kočky vyššie Vám tiež dobre poradili. Ak máte vodičák, tak dcérku by ste mohli voziť Vy a kým ona bude na gymnastike, Vy môžete ísť do fitka alebo sa stretnúť s kamoškou. Manžel by sa zatiaľ venoval doma synovi. Tak by to nešlo?

simca06022011
23. jún 2020

My sme chodili do Detvy 1-2x tyzdenne, zo ZV sa este dalo, z BB sme to zrusili po pol roku. Chodili sme s nou obaja vacsinou, zatial sme dali kavu, pizzu... Bolo dievcatko uz starsie co takto dochadzalo, raz sme ju viezli domov aj s mamou a roky to tak robilil, cize da sa. PRoste treba sa kvoli tomu dost obetovat, najst si v tom zmysel a nejaky program pre vas zatial. Rodicia vsetkych malych sportovcov tym prechadzali a prechadzaju. A s tym treba ratat. Dvojhodinovy trening kazdy den je ale dost vela, ale gymnastika je urcite vyborna, taky zaklad na vsetko. Je dost mozne aj to, zeju to ako skolacku prestane bavit, moja mala velmi rychlo postriedala cinnosti a kruzky hlavne uz v 2 rocniku.. Ja by som sa dohodla s trenerkou, ze vam to nevychadza na kazdodenny trening, proste nech ju necha na tie dva za tyzden. Mala bude spokojna s tym, ze chodi na gymnastiku, vy s tym, ze nebudete dochadzat kazdy den. A kto vie, mozno za par rokov, pojdes ty alebo manzel, 30km do prace rano, cestou tam hodite do skoly obe deti a dcera stihne aj trening, a pojdete spolu domov ;)

simca06022011
23. jún 2020

Este je otazka ci z nej chcete mat sportovca, lebo inak sa chodi na kruzky pre zabavu a inak sa vyberaju kruzky sporotve s nejakym cielom. Lebo kazdy sport skor ci neskor vyusti do cestovania, sutazi, treningov denno dennych...

sunny8
23. jún 2020

Keď mala ešte len ide do prvého ročníka odložila by som to .. v škole toho bude mať dosť .. v porovnaní s režimom aký majú v škôlke je to veľa zmien naraz

michala11111
autor
23. jún 2020

Dakujem vsetkym za postrehy. Stari rodicia nejazdia, takze to nic ☹️ a spolu nevieme chodit. Lebo ked odchadzaju na gymnastiku, tak maly spi... Co sa do buducna moze zmenit... Jedine ze by som chodila ja s nou a mozno zistit to fitko ci je nablizku..rozmyslali sme nad tym len sa trosku obavame, ze tie trenerky vobec nedavaju pozor, ktore dieta odchadza, nezaujimaju sa a napadla nas situacia, ze nahodou by sa mi cestou nieco stalo a mala by tam ostala sama, tazko povedat ci by si ju tam niekto vsimol, lebo to byva na strednej skole, ani si nechcem predstavit co by tam chudatko robila...

michala11111
autor
23. jún 2020

@simca06022011 no ved toto sme asi urobili chybu. Ja som nasla na nete, ze moderna gymnastika. Malu sme tam zahlasili a az potom sme zistili, ze to nie je kruzok, ale sportovy zvaz alebo ako to nazvat... A to uz bola dcera poblaznena ze chce chodit...

simca06022011
23. jún 2020

@michala11111 ved to nevadi, moze tam chodit, ale povedz trenerke ze tak ako si vy zelate 🙂 ved to platite, tak ostane v skupinkach ako do teraz, cvicit 2x do tyzdna, ved ani nevadi ak tam budu o rok mladsie deti... a uvidite ako to pojde. Mozno naozaj o rok sa vsetko zmeni. A malej nic neujde.

barb06
23. jún 2020

@michala11111 veď ak starí rodičia nejazdia, tak zatiaľ môžu byť s malým ... ak na to nie si sama, tak by sa to určite nejako dalo vymyslieť 🙂 treba sa dohodnúť s trénerkami prípadne ... neviem ako to presne funguje; ale u nás napr. vedia trénerky aj všetci z klubu, či môže ísť dieťa samé, resp. pri menších deťoch automaticky vedia, že samé určite nepôjde a vždy čakajú na recepcii pokiaľ niekto nepríde pre dieťa, prípadne volajú rodičom, že kto má prísť, či berie nejaká iná mamička z klubu alebo niekto iný

enka81
23. jún 2020

poviem Ti z vlastnej skúsenosti, moje dve deti začali s plávaním cca pred 5 rokmi, plaváreň máme 6 km, školu mali v mieste bydliska, čiže ráno zaviesť do školy, poobede vziať zo školy a ísť rovno na tréning, po 2 hodinách domov, úlohy, večera, spať. Sami si vybrali, nenútila som, syn začal ako 8 ročný, dcéra 5 ročná. Syn ale prestúpil na 8-gym v mieste plavárne pred 2 rokmi, čo mi hodne uľahčilo dopravu, dcéra ide teraz od septembra do športovej triedy tiež v tom istom meste, tak sa to zjednoduší, ráno zaveziem, poobede vezmem. ALE , ak by som mala robiť taxikára naďalej /nie, dopravou to nejde/, tak by som sa zbláznila. A to hovorím o 6km, nie 30km. A to som mohla len kvôli tomu, že pracujem z domu a môžem, keby som mala chodiť na smeny, tak je to nemožné. Nedá sa Vám nájsť niečo bližšie? Myslím tým gymnastiku?

mimaan
23. jún 2020

@michala11111 Ahoj, mame tri deti a o tomto sme sa s muzom uz davno rozpravali a mame rovnaky nazor. Mat v rodine sportovca znamena podriadit tomu vsetko. Ci uz rodinny zivot, zaujmy dalsich surodencov, zaujmy a volny cas samotnych rodicov. A tu sme sa zhodli,ze to urcite nie sme ochotni urobit. Deti samozrejme sport mozu robit, ale iba v takych medziach, v ktorych rodina netrpi. U vas by to bolo strasne narocne, ci uz pre teba, pre manzela, i pre mladsieho surodenca. Iba otazka na zamyslenie... co ak sa neskor mladsi surodenec rozhodne, ze aj on chce robit nejaky sport na rovnakej urovni? Ste ochotni s manzelom fungovat ako "support" pre jedneho i druheho?

simca06022011
23. jún 2020

@michala11111 a preco by mala mala ostat niekde sama? ved skolacke suchnes mobil, zavola/zavolate, ak nieco a naucite si ju, ze bude po treningu cakat... a chudatko? nuz my sme kolkokrat s rodicmi aj hodinu na autobus v zime cakali, do skoly som dochadzala a tiez ked sa nestihlo, cakalo sa... tak pocka aj ona 🙂 Este aj pysna na seba bude aka je samostatna. Trenerky urcite nepustaju deti len tak, aj ked sa ti to zda, skor tie vacsie deti. A k tomu, ze sa ti cestou nieco stane...ved ked ju odvezies, hadam nebudes cestovat na hodinku domov.. skor v tom mieste si nieco najdes, vezmes syna so sebou, prejdete sa, najdete nejake ihrisko.. a mas to v ramci vychadzky.
Ked sa na to clovek pozrie ako na komplikaciu, tak to tak bude, ak si to vezmem ako nieco co proste urobim a pojdeme do toho, tak sa vobec nezamyslam nad komplikaciami. Ved ste dvaja rodicia, dve deti... a deti rastu, zaujmy budu mat a tie zaujmy sa budu menit. Este mozete zobrat dceru na nejaky kruzok u vas, ukazat jej tanecnu, alebo nieco co mas blizise a namotivovat ju, ci nechce ist tam🙂 Ako ja som leniva, ale ak by mi v niecom dieta bolo dobre a bavilo ho to, tak yb som mu celkom ten kruzok nezrusila urcite. Prisposobili by sme sa doma. Mam znamych co kvoli detom a kruzkom nie su doma aj 12h denne (aj s pracou samozrejme), poobede este supluju aj stari rodicia a nad ulohami sedia do 21-21:30.. takze jedna gymnastika mi nepride ako nieco extra.

simca06022011
23. jún 2020

@enka81 my to len do skoly mame 10km denne, cize uz by som mala byt na psychiatrii :D

ibrunova
23. jún 2020

@michala11111 chodievaj s ňou ty, kým malý spí, chlap si oddýchne , a ty máš 2 hodinky pre seba, kým ju budeš čakať. Buď nákup v kľude, poprípade nejaké cvičenie, beh, čas sa dá využiť účelne. určite by som ju neodhlasovala, bola by to škoda, my sme vlastne lietali s deckami hore dole a iné sme ani nezažili, takže dá sa všetko.

eliska13
23. jún 2020

@michala11111 nie nie a ešte raz nie🙂môj sused má vnučku, ktorá robí gymnastiku uz veľa rokov tiez bola dobrá a tréningov pribúdalo.Trener vidí iba svoje, vnučka ma nalinajkovany deň učenia v škole pribúda pred tréningom sa nestihne naučiť po tréningu je veľa hodín a je od rána 6:30 nepoužiteľná.jej mama rovno po robote letí na tréning prídu domov večer a to súrodenca má už 16 r aj tak treba variť, úlohy....povedal, že pribúda sústredení, súťaži Praha, Budapest chodí už aj do zahraničia je fakt dobrá, ale začala byt z toho vyhoreta jedna aj druhá.Vnucke sa už nechce každy deň naťahovať cvičiť deň ako deň každý rovnaký, jeho dcéra nervy na dranc, lebo nikdy nič nestihaju.Povedal, že plače nad úlohami jedna aj druhá.Dali si métu, že tento rok dokončia a koniec.Dcerke by som to nechala ako krúžok pre radosť 2x za tzyden.Mas aj syna, raz príde škôlka, choroby

simca06022011
23. jún 2020

@eliska13 tak ono je mala pravdepodobnost, ze jej dcerka skonci takto ;) ja som tiez za to ze uplne takymto drobcom staci 2x tyzdenne .. ved aj tie 2h su dost...

ibrunova
23. jún 2020

@eliska13 Ale zase 16 ročná sa snáď vie prepraviť aj sama, netreba s ňou chodiť ako s malinkou.

simca06022011
23. jún 2020

@ibrunova tiez som mala na gymply gymnastku a stihala vsetko... dokonca s vyznamenanim koncila kazdy rocnik...

elizabeth175421
23. jún 2020

Toto je veľmi ťažká situácia. Je ešte malá na to, aby chodila sama, čiže voziť ju treba a je pravdou aj to, že je to ďaleko. Takže by som skúsila nájsť alternatívu, tiež gymnastiku, ale bližšie ku Vám. Ak by sa nedalo, tak musíte vy s mužom a s trénerkou zhodnotiť, ako na tom dcéra je, či má na to, aby skutočne dosahovala úspechy. Ak to má byť len preto, že ju to baví, tak by som to nesilila a stačili by tie dva tréningy. Ale ak je v tom skutočne dobrá, podporila by som ju. Možno by bolo fajn riešiť tak, ako píšu iné baby, že by si šla ty sama alebo ty s malým a takto na striedačku..ale zas na druhej strane si treba uvedomiť aj to, či na to budete mať financie. Lebo to je cesta tam a späť, platenie krúžku, asi aj oblečenie a iné veci. Lenže neskôr to budú súťaže, sústredenia, zahraničné pobyty a všetko to ide do peňazí.. Je pravda, že ak bude úspešná, tak sa Vám to vráti, ale to človek nikdy nevie.. Takže napr ja ak by som mala dostatok financii na to, tak by som dcéru podporila a riešila by som to buď striedaním, alebo opatrovateľkou. Tá by ju vyzdvihla doma, vzala na krúžok, počkala ju a znovu vzala späť 🙂

ibrunova
23. jún 2020

@simca06022011 veď aj moja dcéra lyžuje, každý deň tréning, cez víkend preteky a ide na bilingválnom gympli na jednotkách.

eliska13
23. jún 2020

@ibrunova toto dievča má 11 r a nestihla by busom a trolejbusom po škole tréning.Len píšem, že príde škola ťažšie ročníky a nie každý to zvláda a chce dennodenne na sebe driet

simca06022011
23. jún 2020

@eliska13 no ved ked nechce tak je to hadam jasne, nechces = nemusis. Nevidim dovod do niecoho dieta nutit (aj ked na kazde dieta pride obdobie lenivosti a veru, casto lutuju neskor ze skoncili). Ale tu ide o to, zrusit dietatu uplne kruzok, ktory ho velmi bavi. CIze v najlepsom zatrhnut. Aby sa nestalo potom to, ze ju uz radsej nebude nic bavit.

enka81
23. jún 2020

@simca06022011 nezávidím, aj keď viem, že do škôl sa dochádza, ale keďže hovorím o dvoch deťoch a asi 2 roky nemali tréningy v rovnakom čase, čiže jeden končil, druhý začínal, tak to jednoduché nebolo,

katrinka8
23. jún 2020

@michala11111 - v tomto momente je to celé o Vás s manželom - či ste ochotní podstupovať takéto "tortúry" a doslovne gymnastike obetovať rodinný život. Zvážiť, či budete Vy ako rodičia ochotní obetovať prípadne aj záujmy mladšieho súrodenca v budúcnosti, alebo sa budete potom deliť, ak by aj mladší chcel mať nejaké aktivity, a bolo by treba riešiť staršiu (ako baby píšu, ono tých aktivít okolo gymnastiky - súťaží, sústredení a pod. bude len pribúdať, ak bude dcéra naozaj taká dobrá a talentovaná). Problém na Slovensku (aspoň v menších mestách, obciach) je taký, že ak sa aj nájde nejaký druh športu, často je to na báze čisto nejakého športového klubu, ktorému sa musí doslovne obetovať všetko. U nás v meste je to také isté, neexistuje obyčajný "krúžok pre radosť" - ani gymnastika, ani napríklad futbal. Tanečná je väčšinou tiež len pre malinké deti v rámci nejakých materských centier a pod., neskôr už ak niekto chce obyčajný krúžok, nedá sa - len do klubu a príprava na súťaže...

evkamotka
24. jún 2020

Ja by som jej gymnastiku nebrala, no vysvetlila trenerke ze len 2x tyzdenne. Aj vlk syty aj koza cela (aspon si dcerka neznici klby aj ked reprezentantka s polovicnym treningom nebude. No neda sa vsetko aj cez mrtvoly, mate na to dovod)

adula12
9. júl 2020

Možno sa to samo vyrieši. časovo to možno nebudete stíhať. Moj syn prvak chodí druhý rok na futbal 3x v týždni a kazdy druhy vikend turnaje. A veru tréning ma niekedy uz o 15.00 kedy to stíhame s odretými ušami a to ma hneď vedľa školy. Muž chodí preto od 6 do 14 do práce aby mohol byt so synom, inak by to nemal šancu stihnúť keby robil dlhsie.
Takže dcérku kľudne dajte na gymnastiku a sama uvidíte ako to budete zvládať, ako bude zvládať školu, ako sa zmení jej správanie a podľa toho sa rozhodnete co ďalej. Ale určite ju v tom podporte.

annabellkkaa
2. aug 2021

Proaim vedel by odporuxit nejaku dobru gymnastiku v petrzalke ? A od kolk. Rokov je dobre zacat ?
Vdaka ak by niekto vedel.poradit